Презентация, доклад на тему Сауат ашу 1 сынып Әке мен бала

Содержание

Ыбырай Алтынсарин1841-1889

Слайд 1

Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсариннің «Әке мен бала» әңгімесі

Ашық сабақ

Сыныбы: 1 «В» сынып Пәні: АНА ТІЛІ
Жетекшісі : Баскынбек А


Слайд 2Ыбырай Алтынсарин
1841-1889

Ыбырай Алтынсарин1841-1889

Слайд 3Сабақтың мақсаты:
Ы. Алтынсарин өмірі, шығармашылығы, еңбек жолы туралы білімдерін тереңдете түсу.

Ы. Алтынсарин «Әке мен бала» әңгімесін жан- жақты талқылау, әңгімелерінің тақырыбын ашу.

Дамытушылығы: Оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту, ойын ашық айта білуге және өз пікірін қорғай білуге баулу.
«Әке мен бала» әңгімесінің негізгі идеясын,
тақырыбын, айтар ойын оқушылардың жүрегіне жеткізу. Оқушыларды өзіндік талдау, жинақтау жасауға, ойлай білуге дағдыландыру, өз ойын толық жеткізе білуге төселдіру.
Тәрбиелігі:
Педагог- жазушының халыққа берген бағыт-бағдарын оқушылар бойына дарыту, үлгі ету.
Оқушыларды еңбекқорлыққа баулу, жаман әдеттен сақтандыру, жақсы жолдас бола білуге тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:Ы. Алтынсарин өмірі, шығармашылығы, еңбек жолы туралы білімдерін тереңдете түсу. Ы. Алтынсарин «Әке мен бала» әңгімесін

Слайд 4Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ – жауап, түсіндіру, сөздік – көрнекілік.
Пәнаралық байланыс: қазақ

тілі
Көрнекілігі: Ы.Алтынсариннің портреті, кітаптар
Сабақтың барысы
Ұйымдастырушылық кезеңі
І. Қызығушылықты ояту
- Оқушыларға түрлі түсті қағаздар үлестіріп, үш топқа бөлу.
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ – жауап, түсіндіру, сөздік – көрнекілік.Пәнаралық байланыс: қазақ тіліКөрнекілігі: Ы.Алтынсариннің портреті, кітаптарСабақтың барысыҰйымдастырушылық кезеңіІ.

Слайд 5
Өткенді қайталау:

1.Біз өткен сабақта қандай

тақырыппен таныстық?
2.“Ақсақалдың ақ батасы” тақырыбын
сұрау.

Өткенді қайталау:   1.Біз өткен сабақта қандай     тақырыппен таныстық?

Слайд 6Тіл дамыту:



Балалар!
Мен сабағымды Ж. Баласағұнидың
мынадай

сөздерімен бастағым келіп тұр:
“Адамда жақсы қасиет болмаса оған бақ та, бақыт та қонбайды.”
Ал енді сендер адамның
қандай жақсы қасиеттерін білесіңдер?

Тіл дамыту:	  Балалар!  Мен сабағымды Ж. Баласағұнидың 	мынадай сөздерімен бастағым келіп тұр: 	“Адамда жақсы қасиет

Слайд 7 Жақсы адам

Жақсы адам

Слайд 8 Шығармашылық жұмыс
«Жақсылық тамшысы» атты шығармашылық жұмыс.
Әр бала тамшыға өзі

жасаған жақсы істерін немесе өзінің бойындағы жақсы қасиеттерін жазып жеткізеді.Мұғалім тақтадағы ақ қағазға тамшыларды ілуді ұсынады. Тамшыны іліп жатқанда әр бала өзгелерге , айналасына өзі жасаған жақсылықтарын, қасиеттерін жария етеді.

Шығармашылық жұмыс «Жақсылық тамшысы» атты шығармашылық жұмыс. Әр бала тамшыға өзі жасаған жақсы істерін немесе өзінің

Слайд 9СҰРАҚ - ЖАУАП

Ы. Алтынсарин кім?

Ы. Алтынсарин қай жерде туған?

Ол балаларға арнап не ашты?

СҰРАҚ - ЖАУАП Ы. Алтынсарин кім? Ы. Алтынсарин қай жерде туған? Ол балаларға арнап не ашты?

Слайд 10Ы.Алтынсарин
балалар әдебиетінің атасы
ақын
ағартушы
«Қазақ хрестоматиясының» авторы
аудармашы
Ы.Алтынсарин кім?
Осы

сұрақ бойынша топтастыру.


Ы.Алтынсаринбалалар әдебиетінің атасыақынағартушы«Қазақ хрестоматиясының» авторыаудармашыЫ.Алтынсарин кім?     Осы сұрақ бойынша топтастыру.

Слайд 11ІІ. Мағынаны ажырату

Сендер кіммен бірге тұрасыңдар?
Отбасыңда неше адам бар?
Әкең мен анаңды

қалай сыйлайсың?
Отбасы – тіршіліктің тірегі,-демекші отбасының бала өмірінде алатын орны ерекше. Бүгінгі өтетін тақырыбымыз отбасымен байланысы бар.
Ы.Алтынсарин – балалар әдебиетінің атасы. Балаларға арналған әңгімелері өте көп. Бүгін «Әке мен бала» атты әңгімесімен танысамыз.
ІІ. Мағынаны ажыратуСендер кіммен бірге тұрасыңдар?Отбасыңда неше адам бар?Әкең мен анаңды қалай сыйлайсың?Отбасы – тіршіліктің тірегі,-демекші отбасының

Слайд 12 Яғни, балаларға тәлім – тәрбие беруде ақын – жазушыларымыздың

шығармалары өте көп, ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Ы.Алтынсариннің «Әке мен бала» атты әңгімесімен танысамыз.
Осы мәтінде жаңа өздерің айтып кеткен адамның жақсы қасиеттерін кездестіреміз.
Яғни, балаларға тәлім – тәрбие беруде ақын – жазушыларымыздың шығармалары өте көп, ендеше бүгінгі сабағымыздың

Слайд 13 МӘТІНДІ ТІЗБЕКТЕП ОҚУ

МӘТІНДІ ТІЗБЕКТЕП ОҚУ

Слайд 14Бір адам он жасар баласын ертіп, егіннен жаяу қайтып келе жатса,

жолда
қалған аттың бір ескі тағасын көріп, баласына айтты:
Анау тағаны, балам ала жүр, - деді
Бала әкесіне:
Сынып қалған ескі тағаны алып не қылайын, - деді.
Әкесі үндемеді, тағаны өзі иіліп алды да, жүре берді.
Қаланың шетінде темірші ұсталар бар екен, соған жеткен соң,
әкесі қайырылып, манағы тағаны соларға үш тиынға сатты.
Одан біраз жер өткен соң, шие сатып алды. Сонымен, шиені орамалына
түйіп, шетінен өзі бір-бірлеп алып жеп, баласына қарамай, аяңдап жүре
берді. Біраз өткен соң, әкесінің қолынан бір шие түседі. Артында келе
жатқан бала да тым-ақ қызығып келеді екен, жерге түскен шиені жалма-жан
жерден алып, аузына салды. Шамалы жүрген соң және бір шие, онан біраз
өткен соң және бір шие , сонымен әр жерде бір әкесінің қолынан түскен
шиені он шақты рет иіліп, жерден алып жеді. Ең соңында әкесі тоқтап тұрып,
баласына шиені орамалымен беріп тұрып айтты:
Көрдің бе, мана тағаны жамансынып жерден бір ғана иіліп көтеріп
алуға еріндің. Енді сол тағаға алған шиенің жерге түскенін аламын
деп бір еңкеюдің орнына он еңкейдің. Мұнан былай есіңде болсын:
аз жұмысты қиынсынсаң, көп жұмысқа тап боласың: азға қанағат
ете білмесең, көптен құр қаларсың, - деді.


Бір адам он жасар баласын ертіп, егіннен жаяу қайтып келе жатса, жолда қалған аттың бір ескі тағасын

Слайд 15
Әңгіме кімдер туралы?

Әкесі жолда не көрді?

Баласы не деп жауап берді?

Әкесі ақшаға

не сатып алды?

Жерге түскен шиені баласы не істеді?

Әкесі балаға не дейді?

Мәтін бойынша сұрақтар қою.

Әңгіме кімдер туралы?Әкесі жолда не көрді?Баласы не деп жауап берді?Әкесі ақшаға не сатып алды? Жерге түскен шиені

Слайд 16 Дәптермен жұмыс
Мәтіннен қандай мақал кездесті?

Оны дәптерлеріңе жазыңдар.

Дәптермен жұмысМәтіннен қандай мақал кездесті? Оны дәптерлеріңе жазыңдар.

Слайд 17 С Ө З Ж Ұ

М Б А Қ

С Ұ Р А Қ Т А Р: 1. Ы.Алтынсарин кім? 2. Ы.Алтынсаринді кім тәрбиеледі? 3. Шиені неше ... сатып алды? 4. Ы.Алтынсарин қазақ балаларына арнап не жазды? 5. Әке мен бала не тауып алды? 6. Ы.Алтынсарин қайда туған ?

С Ө З Ж Ұ М Б А Қ

Слайд 18МӘТІН ЖӘНЕ ӨТКЕН ТАҚЫРЫП БОЙЫНША СҰРАҚ – ЖАУАП




1.

«Анау тағаны ала жүр, балам» - кімнің сөзі ?

2. Баласы не деді?

3. Әкесі тағаны не істеді?

4. Мәтінде кездесетін мақалды тап?

5. Әкесі баласына шиені неге бермеді?

6. Әкесі баласына қандай ақыл айтты?

7. Бұл әңгімеден қандай ой түйдіңдер. Әңгіме неге үйретеді?









я

Сабақты қорытындылау

МӘТІН ЖӘНЕ ӨТКЕН ТАҚЫРЫП БОЙЫНША СҰРАҚ – ЖАУАП   1.  «Анау тағаны ала жүр, балам»

Слайд 19

ІV. Бағалау
V. Үйге тапсырма: Жоспарға сүйене отырып, әңгіменің мазмұнын айту.


Еңбек туралы мақал-мәтелдер жазу.

ІV. БағалауV. Үйге тапсырма: Жоспарға сүйене отырып, әңгіменің мазмұнын айту.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть