Презентация, доклад А.Құнанбаевтың өмірі мен ағартушылық қызметі 10-сынып

Содержание

Ұйымдастыру кезеңі

Слайд 1
Сабақтың тақырыбы:

А.Құнанбаевтың өмірі мен ағартушылық қызметі

Сабақтың тақырыбы: А.Құнанбаевтың өмірі мен ағартушылық қызметі

Слайд 2Ұйымдастыру кезеңі

Ұйымдастыру кезеңі

Слайд 3
«Басқа халықтан кем болмас үшін 
біз бай, күшті, білімді болуымыз

керек.
Бай болу үшін кәсіп керек, күшті болу үшін
бірлік керек, білімді болу үшін оқу керек, осы керектердің жолында жұмыс істеу керек»

А.Байтұрсынов


Сабақтың ұраны:

«Басқа халықтан кем болмас үшін  біз бай, күшті, білімді болуымыз керек. Бай болу үшін кәсіп керек,

Слайд 4Үй тапсырмасы:

“Ыбырай әңгімелерінің тәрбиелік мәні”


Үй тапсырмасы:“Ыбырай әңгімелерінің тәрбиелік мәні”

Слайд 5І топ: Ыбырай Алтынсарин – оқулық авторы.

ІІ топ: Ыбырай өлеңдерінің

тақырыбы, көркемдік әлемі.
Тапсырмалар:
Жұмыстың түрі: графикалық талдау, топтастыру.
Шарттары:
“Қазақ хрестоматиясына” енген шығармаларын топтастырып, тәрбиелік мәнін дәлелдеу.
2. Ыбырай өлеңдерінің тақырыбын, көркемдік әлемін ашып, дәлелдеу.
а)өз беттерімен іздену, топтастыру, жинақтау.

"Оқығанның көңілі тетік, сөзі майда"

І топ:  Ыбырай Алтынсарин – оқулық авторы.ІІ топ: Ыбырай өлеңдерінің тақырыбы, көркемдік әлемі.Тапсырмалар:Жұмыстың түрі: графикалық талдау,

Слайд 6
“ Ынта болса адамда, Қиын іс жоқ ғаламда”
Тапсырмалар:

І топ“Ыбырай – шағын

әңгіме шебері” моделін құрастырыңдар.
ІІ топ: “Ыбырай - қазақ балалар әдебиетінің атасы”моделін құрастырыңдар.

Шарттары:
Тәрбие мәселесіне және еңбек тақырыбына арналған әңгімелерін талдау, саралау.
а) Өздерің таңдап алған әңгімелерден даналық, нақыл сөздерді теріп ал.
Өзіңе қайсысы ерекше ұнады, соны саралау.
“ Ынта болса адамда, Қиын іс жоқ ғаламда”Тапсырмалар:І топ“Ыбырай – шағын әңгіме шебері” моделін құрастырыңдар. ІІ топ:

Слайд 7“Зерделі сұрақ, ұтымды жауап”
Тапсырмалар:
І топ: . «Ыбырай – көрнекті прозашы» деген

пікірмен келісесің бе?
ІІ топ: Қалай ойлайсыңдар, Ыбырай әңгімелерінің бүгінгі күн өміршеңдігі бар ма?
Шарттары:
Бір – біріңнен интервью алып, оны ортаға салуға әзірленіңдер. Ақын әңгімелерінде атап көрсетілген адамдық қасиеттердің болашақтағы өміріңе қажеті бар ма? Осы мәселе айналасында ой толғаңдар.
“Зерделі сұрақ, ұтымды жауап”Тапсырмалар:І топ: . «Ыбырай – көрнекті прозашы» деген пікірмен келісесің бе? ІІ топ: Қалай

Слайд 8"Тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні"
Үй тапсырмасын бекіту:
“Мен

үшін...” әр жеке тұлғаның бүгінгі сабақ бойыншаөз ой – пікірлерін тыңдау.

1. Мен үшін Ыбырай атаның әңгімелерінің тәрбиелік мәні зор…
2. Қазағымның тұңғыш кемеңгер- ұстазы ,ойшылы - Ыбырай атаның арманына біздер жетіп отырмыз…
3. «Ғылым- жанып тұрған шырақ»,-дегендей…
4. Ыбырай әңгімелері арқылы нені үйрендім?


Слайд 9«Суреттер арқылы болжау»
Құнанбай қажы
Ұлжан ана
Зере әже

«Суреттер арқылы болжау»Құнанбай қажы  Ұлжан анаЗере әже

Слайд 10
Сабақтың тақырыбы:
Абай Құнанбаевтың өмірі мен
ағартушылық қызметі

Сабақтың тақырыбы:Абай Құнанбаевтың өмірі мен ағартушылық қызметі

Слайд 11Сабақтың мақсаты:
1. Абай өскен ортаның әлеуметтік-саяси жағдайын

түсіндіріп,өлеңнің көтеріп тұрған жүгін, айтайын деген негізгі идеясын ұғындыру; көздеген мұратын есінде қалдыру; Абай Құнанбайұлының өмірі мен шығармаларының қыр-сырын меңгертіп тереңдей бойлату.
2. Есте сақтау қабілеті мен оқу дағдысын қалыптастыра отырып, оқушының ой-өрісін дамыту және жүйелі, шешен сөйлеуге дағдыландыру.
3. Туған жерді қадірлеу, халқына қызмет ету, ел тірлігі, ел бірлігі, ұрпақ келешегі, адам жанының рухани тазалығы жайлы ойларын жүйелей келе адамгершілік пен адамдық қасиетке тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:    1. Абай өскен ортаның әлеуметтік-саяси жағдайын түсіндіріп,өлеңнің  көтеріп тұрған жүгін, айтайын

Слайд 12« Асыл сөзді іздесең,
Абайды оқы, ерінбе.
Адалдықты көздесең
Жаттап тоқы,көңілге !»

(С.Торайғыров)

А.Құнанбаев

« Асыл сөзді іздесең,Абайды оқы, ерінбе.Адалдықты көздесеңЖаттап тоқы,көңілге !»

Слайд 13

Оқушылар өздері дайындап келген
тапсырмаларын слайд
арқылы көрсетіп, қорғайды

Оқушылар өздері дайындап келген тапсырмаларын слайд арқылы көрсетіп, қорғайды

Слайд 14

А.Құнанбайұлы фильмінен үзінді

А.Құнанбайұлы фильмінен үзінді

Слайд 15Ақынның өз балалары:

Ақынның өз балалары:

Слайд 16ТОПТЫҚ ЖҰМЫС:
Бір адам-самал,екі адам-амал,үш адам-жамал, төрт адам-қамал.

ТОПТЫҚ ЖҰМЫС:Бір адам-самал,екі адам-амал,үш адам-жамал, төрт адам-қамал.

Слайд 17Рөлдік тапсырма
«Топтық тергеу»
Әр оқушының міндеттері:
1. Баяндап беруші
2. Зерттеуші
3. Сұрақтар құрастырушы
4. Сілтемелер табушы
5. Дәнекер

Рөлдік тапсырма  «Топтық тергеу»Әр оқушының міндеттері:1.	Баяндап беруші2.	Зерттеуші3.	Сұрақтар құрастырушы4.	Сілтемелер табушы5. Дәнекер

Слайд 18Бірінші топқа: «Қалың елім, қазағым, қайран жұртым»
Екінші топқа: «Өлсем орным қара

жер...»
Бірінші топқа: «Қалың елім, қазағым, қайран жұртым»Екінші топқа: «Өлсем орным қара жер...»

Слайд 19

“Иә”, “Жоқ” тесті
Абай «Приходская школада» үш ай оқыды.
Абайды шешелері «Телғара» деп

атаған.
Абайдың 48 қара сөзі бар.
Абай Тоғжанға қосылып бақытты болды.
Шәкәрімнің Абайға еш қатысы жоқ.
Семей кітапханасында Михаэлиспен танысты.
Құнанбай қажы Қарқаралыда мешіт салдырды.
Абай табиғат тақырыбына өлең жазған жоқ.


Бекіту кезеңі:

“Иә”, “Жоқ” тестіАбай «Приходская школада» үш ай оқыды.Абайды шешелері «Телғара» деп атаған.Абайдың 48 қара сөзі бар.Абай Тоғжанға

Слайд 20


Рефлекция

“Ақылдың алты қалпағы”

Статистикалық
(сабаққа қатысты деректер келтіреді)

Сабақттың сәтті
кезеңдері

Сезімтал
(сабақ барысындағы сезімі)

Оқып жатқан мәселенің сәтсіз тұстары

Шығармашылық
(идеялар айтады)

Аналитикалық
(Талдау жасайды)
 

Рефлекция     “Ақылдың алты қалпағы”

Слайд 21 «Абайды таныту арқылы біз Қазақстанды әлемге танытамыз, қазақ халқын

танытамыз. Абай әрқашан біздің ұлттық ұранымыз болуы тиіс»
Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев.

ҚОРЫТЫНДЫ

«Абайды таныту арқылы біз Қазақстанды әлемге танытамыз, қазақ халқын танытамыз. Абай әрқашан біздің ұлттық ұранымыз

Слайд 22 Оқушыларды бағалау

Оқушыларды бағалау

Слайд 23 Үй тапсырмасы: 1.«Мен Абайды қаншалақты білдім»(ойтолғау) 2. «Жүректе қайрат болмаса» өлеңін

жаттау
Үй тапсырмасы: 1.«Мен Абайды қаншалақты білдім»(ойтолғау) 2. «Жүректе қайрат болмаса» өлеңін жаттау

Слайд 24НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!
Сау
болыңыздар!!!

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА  РАХМЕТ! Сау болыңыздар!!!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть