Презентация, доклад на тему Қазақстан Жоңғар Ресей байланыстары (5 сынып)

Содержание

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Хан – ел билеуші, Алаша хан, Уыз хан, Жошы хан, Қазақ хандары туралы, билердің қазақ халқы тарихында өз орындары бар екенін, халықтың еш уақытта ұмытпайтынын, Жоңғар мемлекетінің құрылуы, Бөгенбай

Слайд 1




Тарих пәні мұғалімі: Ракишева Б. С.
Ашық сабақтың тақырыбы: Қазақстан Ресей Жоңғар байланыстары

Тарих пәні мұғалімі: Ракишева Б. С.Ашық сабақтың тақырыбы: Қазақстан Ресей  Жоңғар  байланыстары

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Хан – ел

билеуші, Алаша хан, Уыз хан, Жошы хан, Қазақ хандары туралы, билердің қазақ халқы тарихында өз орындары бар екенін, халықтың еш уақытта ұмытпайтынын, Жоңғар мемлекетінің құрылуы, Бөгенбай батыр, Қабанбай батыр, Наурызбай батыр, Баян батырлар, Кіші жүздің Ресей империясының құрамына енуінің алғышарттары мен себептері, А. Тевкелевтің кіші жүзге елшілігі туралы түсініктерді оқушыларға меңгерту.
Дамытушылық: Оқушылардың танымдық қабілеттерін арттыратын тапсырмалар орындату арқылы белсенділігін арттыру. ''Әділ биік болмаса, халқыңды дерт алады'' деген билер сөзін жадымызда ұстап, деген билер сөзін жадымызда ұстар, әділ шешімдерін, шешендік сөздерін ұғындыру
Тәрбиелік: Өз Отанын сүюге, қорғауға, патриотизмге, батырлыққа, ерлікке хандар тарихын білуге үйрету.
Сабақтың мақсаты:     Білімділік: Хан – ел билеуші, Алаша хан, Уыз хан, Жошы хан,

Слайд 3

ӘДІСІ: ТІРЕК-СЫЗБА АРҚЫЛЫ ДАМЫТА ОҚЫТУ

ПӘНАРАЛЫҚ БАЙЛАНЫС: ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ, СЫЗУ

КӨРНЕКІЛІГІ: ТІРЕК-СЫЗБАЛАР,

КЕСТЕЛЕР,
СУРЕТТЕР
ӘДІСІ: ТІРЕК-СЫЗБА АРҚЫЛЫ ДАМЫТА ОҚЫТУПӘНАРАЛЫҚ БАЙЛАНЫС: ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ, СЫЗУКӨРНЕКІЛІГІ: ТІРЕК-СЫЗБАЛАР, КЕСТЕЛЕР,СУРЕТТЕР

Слайд 4Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: сыныпты топқа бөлу.
ІІ. Тақырыпты меңгерту:
№1 тапсырма: тірек-тақырыптармен

жұмыс.
№2 тапсырма: топтастыру стратегиясы.
№3 тапсырма: кесте толтыру.
№4 тірек-сызбамен жұмыс.
ІІІ. Сабақты бекіту: тест жұмысы.
ІҮ. Үйге тапсырма беру, бағалау.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: сыныпты топқа бөлу.ІІ. Тақырыпты меңгерту:№1 тапсырма: тірек-тақырыптармен жұмыс.№2 тапсырма: топтастыру стратегиясы. №3 тапсырма:

Слайд 5№1 тапсырма: тірек-тақырыптармен жұмыс:
І топ: Хан – ел билеуші.

Аты аңызға айналған қазақ хандары.
ІІ топ: Қазақ хандары.
Қазақ билері.
ІІІ топ: Жоңғар шапқыншылығы.
Қазақ батырлары.
№1 тапсырма: тірек-тақырыптармен жұмыс:І топ: Хан – ел билеуші.      Аты аңызға айналған

Слайд 6І топ: Топтастыру стратегиясы
Шаруашылығын жүргізетін төлеңгіттері болған
Билігі мұра ретінде қалып отырған
Өз

атынан бұйрық шығарған


ХАН - БИЛЕУШІ

Жаугершілік заманда қол басқарған





І топ: Топтастыру стратегиясыШаруашылығын жүргізетін төлеңгіттері болғанБилігі мұра ретінде қалып отырғанӨз атынан бұйрық шығарғанХАН - БИЛЕУШІЖаугершілік заманда

Слайд 7ІІ топ:

ІІ топ:

Слайд 8ІІІ топ:

ІІІ топ:

Слайд 9ҚАЗАҚ ХАНДАРЫ


ҚАЗАҚ ХАНДАРЫ

Слайд 10ҚАЗАҚ БИЛЕРІ

ҚАЗАҚ БИЛЕРІ

Слайд 11ҚАЗАҚ БАТЫРЛАРЫ

ҚАЗАҚ БАТЫРЛАРЫ

Слайд 12І топ: Төле би Әлібекұлы

ІІ топ: Қазыбек би Келдібекұлы

ІІІ топ:

Әйтеке би Байбекұлы
І топ: Төле би ӘлібекұлыІІ топ: Қазыбек би Келдібекұлы ІІІ топ: Әйтеке би Байбекұлы

Слайд 13І топ: КЕСТЕ ТОЛТЫРУ:

І топ: КЕСТЕ ТОЛТЫРУ:

Слайд 14
БАТЫР
Қолына қару алып, жауға шабушы ғана емес, қаһарлы хан сұлтандардың алдында

именбей әділ сөзін айта алушы.


КӨСЕМ
Ол көпті көрген көкірегі ояу, болашақты болжайтын, көре-көре көсем болған адам.
 


ШЕШЕН
От ауызды, орақ тілді сөз зергері.


АҚЫН
Үш бидің әрбір сөзі төгіліп тұрған жыр емес пе?


ЗАҢГЕР
Барлық даулы мәселелерде айыптауыш (прокурор), қорғаушы (адвокат), төбе би (сот) қызметтерін атқарушы.


ЕЛШІ
Олар ел ішіндегі ғана емес, мемлекетаралық мәселелерді шешуде белсенділік танытты.


ТӘРБИЕШІ
Кейінгі ұрпаққа тәлім-тәрбиелік ұлағаты мол өнегелі сөздерін қалдырушы.

ҚОҒАМ ҚАЙРАТКЕРІ
Ел мен ел арасындағы қоғамдық мәні зор мәселелерді шеше білген ханның кеңесшісі, Күлтөбе, Мәртөбе бастарында өткен әйгілі кеңестерде келелі істерде кеңес берген

ІІ топ: тірек-сызбамен жұмыс
БИЛЕР

БАТЫРҚолына қару алып, жауға шабушы ғана емес, қаһарлы хан сұлтандардың алдында именбей әділ сөзін айта алушы.КӨСЕМОл көпті

Слайд 15ІІІ топ: ДАТАМЕН ЖҰМЫС

ІІІ топ: ДАТАМЕН ЖҰМЫС

Слайд 16Жаңа сабақты меңгерту: Қазақстан Ресей Жоңғар байланыстары

Жаңа сабақты меңгерту: Қазақстан Ресей Жоңғар байланыстары

Слайд 171. Жоңғар шапқыншылығы.
2. Қазақстанның Ресейге қосылуы.
3. Әбілқайыр хан.
ТІРЕК ТАҚЫРЫПТАРМЕН ЖҰМЫС:

1. Жоңғар шапқыншылығы. 2. Қазақстанның Ресейге қосылуы.3. Әбілқайыр хан.ТІРЕК ТАҚЫРЫПТАРМЕН ЖҰМЫС:

Слайд 18ТІРЕК-СЫЗБАМЕН ЖҰМЫС:
Әбілқайырдың мақсаты
Қалмақтар, башқұрттар шабуылын тоқтату
Өз қарсыластарының сағын сындыруды көздеді
Ресеймен достасып

ойраттарға қарсы қарсы күрес

Қазақ ауылдарының шаруашылыққа мұқтаждығы

Ресей және басқа елдерге өтетін керуен жолдарының қауіпсіздігі

ТІРЕК-СЫЗБАМЕН ЖҰМЫС:Әбілқайырдың мақсатыҚалмақтар, башқұрттар шабуылын тоқтатуӨз қарсыластарының сағын сындыруды көздедіРесеймен достасып ойраттарға қарсы қарсы күресҚазақ ауылдарының шаруашылыққа

Слайд 19Кіші жүздің Ресейге қосылуы
Алғы шарттары
Себептері
Қазақ хандары мен сұлтандарының алауыздығы мен тақ

таласы

1730 ж. Ресеймен әскери одақ жасауды ұсынды

1730 ж. қыркүйекте
С. Қойдағұлұлы мен
Қ. Қоштайұлы елшілігі

1726 жылы Қойбағар елші болып Ресейге аттанды

Жоңғариямен соғыс қызу жүрді

Ресей Қазақстанды өзіне қосып алуды көкседі

Қазақ жеріне қауіп төнді

Әбілқайыр жеке билігін нығайтқысы келді.

Ресей, Жоңғария, Сібір қазақтары, башқұрт, қытай, Еділ қалмақтары, Қоқан және Хиуа хандықтары

Кіші жүздің Ресейге қосылуыАлғы шарттарыСебептеріҚазақ хандары мен сұлтандарының алауыздығы мен тақ таласы1730 ж. Ресеймен әскери одақ жасауды

Слайд 20«Кім жылдам?» ойыны арқылы сабақты бекіту:
І-топ:
1. Тәуке хан қайтыс болғаннан кейін

елде қандай жағдай орын алды? (Қазақ жерінің бірлігі тағы ыдырай бастады.)
2. Жоңғар хандығының ХVІІ ғ. 40- жылдарынан бастап Қазақстанға жорық ұйымдастырудағы мақсаты қандай еді? (Қазақ елінің тәуелсіздігін жойып ұлан-байтақ жерді өзіне қарату).
3. Жоңғардың жойқын шабуылдары қай жылдары болды? (1710-1717 жж.)
4. Қазақ жүздерінің белгілі өкілдері қай жылы, қай жерде бас қосты? (1710 ж. Қарақұмда).
5. Жоңғарларға қарсы алғашқы тойтарыс қай жылдары берілді? (1718 ж. Аягөз өзені бойында Қабанбай мен Жауғашар батырлардың басшылығымен берілді.)
«Кім жылдам?» ойыны арқылы сабақты бекіту:І-топ:1. Тәуке хан қайтыс болғаннан кейін елде қандай жағдай орын алды? (Қазақ

Слайд 21ІІ-топ:
«Ақтабан шұбырында, Алқакөл сұлама» қай жылдары болды?

(1723-1726ж)
2. Осы жылдары бас сауғалауға мәжбүр болған қазақтың қайғылы әні пайда болды. (Елім-ай).
3. Жоңғар шапқыншылығы кезінде ең қатты ойрандалған өңір? Жетісу.
4. Жоңғарларға қарсы біртұтас әскери ұйымдарды қайсы батыр қолға алды? (Бөгенбай).
5. Үш жүз жасақтарының жоңғарларға қарсы тізе қосып біріккен қимылдары қай жылы болды? (1726 ж).
ІІ-топ:«Ақтабан шұбырында, Алқакөл сұлама» қай жылдары болды?

Слайд 22ІІІ-топ:
1. Бұланты өзені бойындағы шайқас қай жылы болды? (1726ж).
2. Бұланты

өзенінің бойындағы шайқас тарихта қандай атпен қалды? («Қалмақ қырылған» шайқасы).
3. Қазақ билерінің шешімімен жоңғарларға қарсы шайқаста қолбасшылық жасау кімге жүктелді? (Әбілқайырға).
4. Бүкіл қазақ жасағы қай жерге жиналды? (Ордабасы тауының етегіне жиналды).
5. «Аңырақай» шайқасы қай жылы болды? (1730 жылы көтемде Балқаш көлінің оңтүстігінде).
 
ІІІ-топ:1. Бұланты өзені бойындағы шайқас қай жылы болды? (1726ж). 2. Бұланты өзенінің бойындағы шайқас тарихта қандай атпен

Слайд 23Мына атаулар қандай тарихи оқиғаға байланысты берілген:

а) «Ақтабан шұбырынды алқакөл сұлама».
ә)

«Қалмақ қырылған» шайқасы.
б) «Жаудың жылап күйзелген жері».
в) «Ордабасы».
Мына атаулар қандай тарихи оқиғаға байланысты берілген:а) «Ақтабан шұбырынды алқакөл сұлама».ә) «Қалмақ қырылған» шайқасы.б) «Жаудың жылап күйзелген

Слайд 24Кері байланыс:

Кері байланыс:

Слайд 25Оқушыларды бағалау:

Оқушыларды бағалау:

Слайд 26Үйге тапсырма:
Жаңа тақырыпты оқу. «Қазақстан», «Ресей», «Жоңғар» сөздеріне сөзжұмбақ құрастырып

келу.
Үйге тапсырма: Жаңа тақырыпты оқу. «Қазақстан», «Ресей», «Жоңғар» сөздеріне сөзжұмбақ құрастырып келу.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть