Презентация, доклад на тему Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілқайыр хандығының, Ноғай ордасының мемлекеттік-әкімшілік құрылысы

Содержание

Мекен – жайы: Оңтүстік Қазақстан облысы Т.Рысқұлов ауылы Мектебі: М. Ломоносов атындағы мектеп-гимназиясы

Слайд 1
Жаңа оқу жылы жемісті,
Мерейі үстем жыл

болсын.
Шәкірттеріміз өрісті,
Елім дер қыз бен ұл болсын.

Құрметті әріптестер!

Жаңа оқу жылы  	    жемісті,Мерейі үстем жыл 	   болсын.Шәкірттеріміз өрісті,Елім дер

Слайд 2

Мекен – жайы: Оңтүстік Қазақстан облысы
Т.Рысқұлов ауылы

Мектебі:

М. Ломоносов атындағы мектеп-гимназиясы





Жакыпбекова
Салтанат
Бердалиевна

Мекен – жайы:  Оңтүстік Қазақстан облысы			Т.Рысқұлов ауылы 			Мектебі:    М. Ломоносов атындағы мектеп-гимназиясы

Слайд 3
Ақпан айының 25- і


§ 28 Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілқайыр
хандығының, Ноғай ордасының

мемлекеттік-әкімшілік
құрылысы

7 сынып



Ақпан айының 25- і§ 28 Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілқайырхандығының, Ноғай ордасының мемлекеттік-әкімшілік құрылысы7 сынып

Слайд 4Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қазақстан жерінде өмір сүрген мемлекеттердің

әлеуметтік құрылысы, жерге меншік қатынастар, салықтар мен міндеткерліктер, мемлекеттік- әкімшілік құрылысы жөнінде түсінік беру.

Тәрбиелік: Өз елінің тарихын білумен қатар, құрметтеуге, ұлтжандылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Дамытушылық: Оқушылардың тарихи оқиғалар жөнінде өз көзқарасын қалыптастырып, ой қорытуға дағдыландыру. Түрлі тірек-сызбалар, түрлі танымдық тапсырмалар арқылы оқушылардың тарихи танымын кеңейту, өткен және қазіргі оқиғалармен салыстыра білуге үйрету.
Сабақтың мақсаты:Білімділік:   Қазақстан жерінде өмір сүрген мемлекеттердің

Слайд 5Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Уақыт –сызбасы, тірек-сызбалар

арқылы жаңа сабақты түсіндіру, мағынаны ажырату, салыстыру,
пікір-сайыс, танымдық ойындар.

Пән аралық байланыс:
Ежелгі дүние тарихы, география
Сабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың әдіс-тәсілдері: 	  Уақыт –сызбасы, тірек-сызбалар  	  арқылы жаңа сабақты түсіндіру,

Слайд 6Сабақ моделі
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау әдістері
Жаңа сабақты түсіндіру әдісі
Сабаққа қатысып

отырған оқушыларды ұйымдастыру
Оқу құралдарын түгелдеу, реттеу

Кесте толтыру
Ауызша талдату
Картамен жұмыс

Өткен сабақпен байланыстыра түсіндіру.
Ойын элементтерін қолдану арқылы.
Картаны , сызбаларды қолдана отырып түсіндіру

Бекіту. Ойындар. Тапсырмалар.

Оқушылардың білімдерін анықтау, бағалау.

Сабақ моделіСабақ барысыҰйымдастыру кезеңіҮй тапсырмасын сұрау әдістеріЖаңа сабақты түсіндіру әдісіСабаққа қатысып отырған оқушыларды ұйымдастыруОқу құралдарын түгелдеу, реттеуКесте

Слайд 7I. Ұйымдастыру бөлімі.
А) әрбір мемлекеттке бір-бір оқушыдан шығарып, толтыру. Ауызша талдату.


Ә) Мемлекеттерді картадан көрсету.

I. Ұйымдастыру бөлімі.А) әрбір мемлекеттке бір-бір оқушыдан шығарып, толтыру. Ауызша талдату. Ә) Мемлекеттерді картадан көрсету.

Слайд 9Жаңа сабаққа көшу

Жаңа сабаққа көшу

Слайд 10Жоспары:
1.Мемлекеттердің әлеуметтік құрылысы
2.Жерге меншіктік қатынастар
3.Салықтар мен міндеткерліктер
4.Қоғамдық-әкімшілік құрылысы.

Жоспары:1.Мемлекеттердің әлеуметтік құрылысы2.Жерге меншіктік қатынастар3.Салықтар мен міндеткерліктер4.Қоғамдық-әкімшілік құрылысы.

Слайд 11Алтын Орда мемлекеті ыдыраған кезде қандай хандықтар құрылды?
Бүгінгі тақырып бойынша не

білеміз? Оқушылардың ой пікірін тыңдау.
Алтын Орда мемлекеті ыдыраған кезде қандай хандықтар құрылды?Бүгінгі тақырып бойынша не білеміз? Оқушылардың ой пікірін тыңдау.

Слайд 12 І. Мемлекетті басқару құрылысы

І. Мемлекетті басқару құрылысы

Слайд 13 ІІ. Жерге меншіктік қатынастар туралы
Ж
Е
Р

И
Е
Л
Е
Н
У
Д
І
Ң

Т
Ү
Р
Л
Е
Р
І

Мемлекеттік жер
Інжу
Вакфтық жерлер
Шаруалардың мүліктік жерлері
Сойырғал,

иқта

Тікелей ханның қарамағындағы жерлер

Шыңғыс тұқымдарының жасау ретінде алған жерлері

Дін иелерінің қарамағындағы жерлер

Отырықшылық аудандардағы егіншілік жерлер

Әскери немесе мемлекеттік басқару ісінде ханға адал қызмет істегені үшін берілетін жер

Негізгі түрлері

ІІ. Жерге меншіктік қатынастар туралыЖЕРИЕЛЕНУДІҢТҮРЛЕРІМемлекеттік жерІнжуВакфтық жерлерШаруалардың мүліктік жерлеріСойырғал, иқтаТікелей ханның қарамағындағы жерлерШыңғыс тұқымдарының жасау

Слайд 14 ІІІ. Салық түрлері және міндеткерліктер
Әскерді қамтамасыз ету
Тағар
Жан басына,
мал

басына

Жер көлеміне

Құшыр

Қалан

С т
А ү
Л р
Ы л
Қ е
Т р
Ы і
Ң


Зекет

Мұсылмандардың кемтарларға

Баж

Харадж

Жер, егін

Жер, егін

ІІІ. Салық түрлері және міндеткерліктерӘскерді қамтамасыз етуТағарЖан басына, мал басынаЖер көлемінеҚұшырҚаланС   тА

Слайд 15 ІV. Қоғамдық және әкімшілік құрылысы

ІV. Қоғамдық және әкімшілік құрылысы

Слайд 16Бекіту: №1. Әр оқушыға таратылып беріледі.

Бекіту: №1. Әр оқушыға таратылып беріледі.

Слайд 17
№2. Дискуссиялық өрнек.


Келісемін Келіспеймін

1.Хандық билік мұрагерлік жолмен берілді. +
2.Хан кеңесшісінің уәзірі болған жоқ. +
3.Түрік тайпаларының басшыларын баһадүр
деп атады +
4. Қарапайым халық «қараша» аталды +
5. «Інжудің» мағынасы «жасау» +
6. Жазба деректеріне қарап жер иеліктерін
6 топқа бөлеміз +
7. Салықтардың халыққа әсері болған жоқ +
8. Тағар, құшыр, зекет-егін салығы +
9. «Ұлыс» сөзі «ел» деген мағына білдіреді +


№2.  Дискуссиялық өрнек.

Слайд 18№3. Симатикалық карта. Мағынаны айыру.
Топтық жұмыс.



№3.  Симатикалық карта. Мағынаны айыру. Топтық жұмыс.

Слайд 19 Үйге тапсырма:


§28. Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілқайыр

хандығының, Ноғай Ордасының мемлекеттік-әкімшілік құрылысы.

Үйге тапсырма:§28. Ақ Орданың, Моғолстанның, Әбілқайыр хандығының, Ноғай Ордасының мемлекеттік-әкімшілік құрылысы.

Слайд 20Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть