Презентация, доклад тақырыбы: Сыныптан тыс сабақ

Содержание

Сабақтың тақырыбы: «Озық ойлы дарындылар» Сабақтың мақсаты: оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру.

Слайд 1Озық ойлы дарындылар
(Информатика сабағынан сайыс сабақ)

Озық ойлы дарындылар (Информатика сабағынан сайыс сабақ)

Слайд 2Сабақтың тақырыбы:
«Озық ойлы дарындылар» Сабақтың мақсаты:

оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру.
Сабақтың тақырыбы:      	«Озық ойлы дарындылар» Сабақтың мақсаты: оқушылардың 			ойлауын, компьютерлік 				сауаттылығы мен

Слайд 3*

Білімділік: оқушылардың лидерлік қасиетін ұштап, интеллектуалдық деңгейін арттыру. Дамытушылық: логикалық ойлауын, танымдық

қызығушылығын, оқушылардың ақыл - ойын жан - жақты дамыту. Тәрбиелік: пәнге, білімге, шығармашылыққа, ойын еркін жеткізе білуге, топта бірлесе жұмыс істеуге тәртіптілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
*				Білімділік: оқушылардың 				лидерлік қасиетін ұштап, 				интеллектуалдық деңгейін 				арттыру. Дамытушылық: логикалық ойлауын, танымдық 	қызығушылығын, оқушылардың ақыл -	ойын жан

Слайд 4 Сабақтың түрі: сайыс сабақ Сабақтың әдіс - тәсілдері: топтастыру, сұрақ

- жауап, ойын элементтері, баяндау әдісі. Сабақтың көрнекілігі: компьютер, слайдтар.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ Сабақтың әдіс - тәсілдері: топтастыру, сұрақ - жауап, ойын элементтері, баяндау

Слайд 5Сабақтың барысы: Сәлеметсіздер ме құрметті ұстаздар мен оқушылар! Бүгінгі біздің «Озық

ойлы дарындылар» сайысымызға қош келдіңіздер!
Сабақтың барысы: Сәлеметсіздер ме құрметті ұстаздар мен оқушылар! Бүгінгі біздің «Озық ойлы дарындылар» сайысымызға қош келдіңіздер!

Слайд 6Сайыс 5 турдан бойынша өткізіледі.
І. тур. «Ойлан тап!»
ІІ. тур. «Дешифратор».
ІІІ. тур.

«Адасқан әріптер».
ІV. тур. «Кім жылдам».
V. тур. «Құпия жәшік» сұрағы.


Сайыс 5 турдан бойынша өткізіледі.І. тур. «Ойлан тап!» ІІ. тур. «Дешифратор». ІІІ. тур. «Адасқан әріптер». ІV. тур.

Слайд 7 І- кезең «Ойлан тап!» сұрақ жауап бөлімі. (Әр дұрыс жауапқа 10

ұпайдан беріледі)

1. Ең бірінші программа құрған оқымысты...........
(Ада Лавлейс) 2. Алгоритм сөзі қай ғасырда кімнің есіміне байланысты пайда болған? (IXғасыр, Әл - Хорезми)
3. Программа неше бөліктен тұрады?
(3 тақырыбы, сипаттау бөлімі, операторлар бөлімі.)
4. Программамен басқарылатын аналитикалық машинаны ойлап шығарған ағылшын ғалымы... (Чарльз Бэббидж) 5. АҚШ - тың IBM фирмасы қай жылдан бастап дербес компьютерлерді шығара бастады? (1980)






І- кезең  «Ойлан тап!» сұрақ жауап бөлімі.  (Әр дұрыс жауапқа 10 ұпайдан беріледі)

Слайд 8 6. Деректерді уақытша сақтауға арналған құрылғы
(Жедел Жады)
7. Операциялық жүйе дегеніміз

не?
(Бұл компьютерді іске қосқан кезде жүктелетін және оның барлық құрылғыларының жұмысын басқаратын арнайы бағдарлама)
8. Электронды есептеуіш машинаның даму буындары нешеге бөлінеді? (4 буынға)
9. Дүниежүзілік компьютерлер арасындағы байланыс ортасы (интернет)
10. Деректер бойынша шамамен жасы 2000 - 5000 жыл болатын құрал? (Есепшот)






6. Деректерді уақытша сақтауға арналған құрылғы 							(Жедел Жады) 7. Операциялық жүйе дегеніміз не? 	(Бұл компьютерді іске қосқан

Слайд 9 ІІ. кезең. «Дешифратор» Әр командаға 10 сұрақтан қойылады. Сұраққа “иә” не “жоқ”

деп жауап беру керек. Әр дұрыс жауап 10 ұпай деп саналады.





І топ:
1. «Ақпарат» сөзі латын тілінен аударғанда түсіндіру, баяндау, мәлімет дегенді білдіреді. (ия) 2. Баспаға шығару құрылғысы пернетақта деп аталады. (жоқ) 3. Адам ақпаратты сақтай алмайды. (жоқ) 4. Ең алғашқы ЭЕМ 1946 жылы АҚШ - та пайда болды.(ия) 5. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі килобайт деп аталады. (жоқ) 6. Компьютер ақпараттық процестерді жүзеге асыратын құрал.(ия) 7. Тышқан ақпаратты сақтауға арналған құрылғы. (жоқ) 8. Пернетақта компьютерге ақпаратты енгізу құрылғысы. (ия) 9. Қазіргі компьютерлердің пернетақтасында 80 перне болады. (жоқ) 10. Delete алдыңғы символды өшіру пернесі (жоқ)











ІІ. кезең.  «Дешифратор» Әр командаға 10 сұрақтан қойылады.  Сұраққа “иә” не “жоқ” деп жауап

Слайд 10

ІІ топ: 1. «Информатика» пәні ЭЕМ - нің көмегімен ақпараттарды жинау, сақтау,

өңдеу заңдылықтарын зерттейтін ғылым. (ия) 2. 1 Килобайт 1024 байтқа тең. (ия) 3. Дисплей компьютер экранына ақпаратты шығарушы құрылғы (ия) 4. Сканер ақпаратты енгізу құрылғысы. (ия) 5. Электронды есептеуіш техниканың даму тарихы бірнеше буындарға бөлінеді. (ия) 6. ЭЕМ - нің дамуының ІІІ буынында электрондық шамдар пайдаланылды. (жоқ) 7. Бит, байт ақпараттың өлшем бірліктері. (ия) 8. Пернетақта, сканер ДК - дің сыртқы құрылғыларына жатады. (ия) 9. Принтер - ақпаратты қағазға басып шығаратын құрылғы. (ия) 10. 1846 жылы Бэббидж машинасына программа жазған Ада Лавлейс. (ия)
ІІ топ: 1. «Информатика» пәні ЭЕМ - нің көмегімен ақпараттарды жинау, сақтау, өңдеу заңдылықтарын зерттейтін ғылым. (ия)

Слайд 11ІІІ. кезең. «Адасқан әріптер». Әр дұрыс жауапқа 10 ұпайдан беріледі(ал орындау

уақыты 1минут) Топтарға 6 сұрақтан берілген.

«Процессор» тобы 1. РЕТЬЮПОМК - компьютер
2. ВРЕДАЙР - драйвер
3. ДЕМОМ - модем
4. ЛАЙФ - файл
5. РОТИНОМ - монитор
6. АТЕКИСД - дискета







ІІІ. кезең. «Адасқан әріптер».  Әр дұрыс жауапқа 10 ұпайдан беріледі(ал орындау уақыты 1минут) Топтарға 6 сұрақтан

Слайд 12«Пернетақта» тобы
1. НИРПЕРТ - принтер
2. ЧЕСВИНТЕР – винчестер
3. КРАСЕН - сканер
4.

АНИШ - шина
5. СОРЕСЦПРО - процессор
6. ТОРП - порт







«Пернетақта» тобы 1. НИРПЕРТ - принтер 	2. ЧЕСВИНТЕР – винчестер 3. КРАСЕН - сканер 	4. АНИШ -

Слайд 13
Сайысымыздың ІV кезеңі «Кім жылдам». Бұл турда оқушылар берілген мәтінді 3 минуттың

ішінде компьютерге жазып болуы тиіс бірінші аяқтаған командаға жоғары 10 ұпай беріледі:
Сайысымыздың ІV кезеңі «Кім жылдам». Бұл турда оқушылар берілген мәтінді 3 минуттың ішінде компьютерге жазып болуы тиіс

Слайд 14
«Процессор» тобына: Ақпаратты жеткізу үшін оның түрін өзгертеді, яғни оны түрлендіреді. Ақпаратты

белгілі бір алфавит арқылы құпиялап жазады. Мұндай процесті кодтау деп аталады. Бір ғана ақпаратты әр түрлі әдістермен ұсынуға болады. Бір белгі тобынан екінші белгі тобына көшіру ережесін код деп аталады. Кодтауға қолданған алфавиттің әріптері неғұрлым аз болса, кері кодтау құрылғысы соғұрлым қарапайым болады.
«Процессор» тобына: Ақпаратты жеткізу үшін оның түрін өзгертеді, яғни оны түрлендіреді. Ақпаратты белгілі бір алфавит арқылы құпиялап

Слайд 15VІІ. кезең.
«Құпия жәшік» сұрағы. Екі жәшіктің ішінде бөлек - бөлек

информатика қатысты заттар тұр, бұл заттар екі топқа қойылатын сұрақтардың жауабы болып табылады, егер осы «Құпия жәшік»- тің ішінде не тұрғанын тапса онда 10 ұпаймен бағалаймыз?(2 минут уақыт беріледі)
VІІ. кезең. «Құпия жәшік» сұрағы. Екі жәшіктің ішінде бөлек - бөлек информатика қатысты заттар тұр, бұл заттар

Слайд 16
«Процессор» тобына 1694 жылы атақты неміс математигі Лейбниц Паскальдің идеясын дамытып, өзінің

механикалық есептеу машинасын арифмометрді құрастырды. Дөңгелек орнын цилиндрді қолданғанда. Бұл құрал күрделі қосу мен алу амалдарымен қоса көбейту, бөлу амалдарын квадраттау амалдарын орындайтын болды. Осы арифмометрдің негізін ала отырып орыс өнер тапқыштары П. Л. Чебышев пен В. Т. Однер қандай есептеу құралын жасады? Бұл жәшіктің ішінде қандай құрал?
«Процессор» тобына 1694 жылы атақты неміс математигі Лейбниц Паскальдің идеясын дамытып, өзінің механикалық есептеу машинасын арифмометрді құрастырды.

Слайд 17
«Пернетақта» тобына Мәлімет сақтайды, бұған 1, 44 Мбайт деген сан сәйкес келеді.

Бұл не? Жәшікте қандай құрал бар?
«Пернетақта» тобына Мәлімет сақтайды, бұған 1, 44 Мбайт деген сан сәйкес келеді. Бұл не? Жәшікте қандай құрал

Слайд 18
«Пернетақта» тобына: Ақпараттық процестің әр түрлі сатыларында ақпарат бірнеше рет қайта кодталады,

яғни өзінің ұсыну бейнесін өзгертеді. Символдардың кодталу комбинацияларының жиынтығы кодтау кестесі деп атайды. Ақпаратты осы екі таңбаның көмегімен кодтау оларды сақтау мен жеткізу құрылғыларының конструкциясын мейлінше жеңілдетеді.
«Пернетақта» тобына: Ақпараттық процестің әр түрлі сатыларында ақпарат бірнеше рет қайта кодталады, яғни өзінің ұсыну бейнесін өзгертеді.

Слайд 20Зейін қойып тыңдағандарыңызға рахмет !

Зейін қойып тыңдағандарыңызға рахмет !

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть