Презентация, доклад на тему Есептеу техникасының даму тарихы. Электронды-есептеуіш машиналардың кезеңдері

Содержание

Мақсаты: Есептеу техникасының даму тарихы, электронды-есептеуіш машиналардың кезеңдері туралы түсінік алу.Міндеттері:

Слайд 1Тақырыбы: Есептеу техникасының даму тарихы. Электронды-есептеуіш машиналардың кезеңдері

Тақырыбы: Есептеу техникасының даму тарихы. Электронды-есептеуіш машиналардың кезеңдері

Слайд 2Мақсаты: Есептеу техникасының даму тарихы, электронды-есептеуіш машиналардың кезеңдері туралы түсінік алу.
Міндеттері:


Мақсаты: Есептеу техникасының даму тарихы, электронды-есептеуіш машиналардың кезеңдері туралы түсінік алу.Міндеттері:

Слайд 3Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:
Күтілетін нәтиже: Есептеуіш  техникасының даму тарихымен

оның құрылуының
негізгі  принциптерімен танысады, ЭЕМ-нің қоғам өміріндегі  рөлін түсінеді;

Сабақтың барысы
I. Ояту
Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру
Оқушыларға компьютердің негізгі және қосымша құрылғыларының суреттерінің қиындысы арқылы 3 топқа бөлу.

Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар: Күтілетін нәтиже: Есептеуіш  техникасының даму тарихымен оның құрылуының негізгі  принциптерімен танысады, ЭЕМ-нің

Слайд 4Сыныпты топтарға бөлу. (топтық) // Топта жұмыс істеу ережесі
Топтағы әрбір оқушының

қолына «күлдіргендер» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру
Сыныпты топтарға бөлу. (топтық) // Топта жұмыс істеу ережесіТоптағы әрбір оқушының қолына «күлдіргендер» беру. Сабақтың өтілу шартын

Слайд 5II. Мағынаны тану
1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау
Әр топқа А, В, және

С деңгей бойынша үш сұрақ қойылады
А деңгейі
Ақпарат дегеніміз не?
Ақпаратты адамдар қалай қабылдайды?
Ақпараттық процестер дегеніміз не?
В деңгейі
Вирус дегеніміз не?
Вирусқа қарсы программаларды атаңыз?
Компьютерге вирус кіргенін қалай анықтауға болады?
С деңгейі
Мұрағаттау дегеніміз не?
Мұрағаттауға арналған қандай программаларды білесіз?
Ақпараттарды қалай мұрағаттаймыз?
II. Мағынаны тану1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталауӘр топқа А, В, және С деңгей бойынша үш сұрақ қойыладыА

Слайд 62. Жаңа материалды таныстыру
1- топ «Алғашқы  есептеуіш құрылғылар мен машиналар» тақырыбы
 1. 

Ең ерте заманғы  есептеу құралын атаңыз.
2.  «Есепшотты» басқа елдерде қалай атаған?
3. Қай жылдары қандай есептеуіш құрылғылар пайда болды, ол құрылғыларды кімдер ойлап тапты?
 
2-топ  Электронды -есептеуіш машиналар;
Бірінші ЭЕМ   қай жылы, кім ойлап тапты? Оны қалай атады?
2. 1949 ж.  қандай машина құрастырылды?
3. Бұрынғы Кеңестер Одағында бірінші ЭЕМ  қай жылдары, кімнің басшылығымен жасалды?
 
3- топ. « ЭЕМ –нің даму  буындары»
1. ЭЕМ нің  буындарын атаңдар.  Олардың бір –бірінен  айырмашылығы неде?
2. Қазіргі дербес компьютерлер  қай буынға жатады?
3. Алғашқы болып программа жазған кім?

«Алғашқы  есептеуіш құрылғылар мен машиналар» тақырыбы
Есептеу техникасы
Есептеу техникасы - ақпаратты өңдеу мен есептеудің математикалық процестерін механикаландыру және автоматтандыру үшін қолданылатын техника және математикалық құрал- жабдықтар жиынтығы.
Есептеуге арналған алғашқы құралдар пайда болардың алдында ежелгі адамдар есепті қол саусақтары, тастар мен есептеу таяқшалары арқылы жүргізді.

2. Жаңа материалды таныстыру1- топ «Алғашқы  есептеуіш құрылғылар мен машиналар» тақырыбы 1.  Ең ерте заманғы  есептеу құралын атаңыз.2.

Слайд 7Ең алғашқы есептеу құралы
Ең ерте есептеу құралы- есепшот. Деректер бойынша есепшот

біздің дәуірімізге дейінгі 2 мыңжылдықтың соңында ежелгі Қытайда пайда болған. Есептеу амалдары тақтадағы әрбір жолда орналасқан ұсақ тастар мен дөңгелек сүйектерді жылжыту арқылы жүргізілген. Бұл санау құралын гректер мен Батыс Еуропалықтар «абак» деп, қытайлықтар «суанпан», жапондықтар «серобян» деп атаған. Есепшоттың қазіргі түрлері 18 ғасырда пайда болды.

«Паскалина»
1642 ж француз математигі Блез Паскаль 19 жасында дүние жүзінде бірінші рет «қосу машинасы» деген атпен белгілі, жетектер мен дөңгелектерден тұратын механикалық есептеу машинасын құрастырды. Паскальдің машинасында көп мәнді сандарды қосу мүмкін болды.

Ең алғашқы есептеу құралыЕң ерте есептеу құралы- есепшот. Деректер бойынша есепшот біздің дәуірімізге дейінгі 2 мыңжылдықтың соңында

Слайд 8Бэббидждің аналитикалық машинасы
Адамның қатысуынсыз есептеулерді орындайтын машинаны ойлап табу идеясын 1833

жылы ағылшын математигі Чарльз Бэббидж өз жобасында баяндады. Оның ұсынысы бойынша ақпаратты енгізу мен шығару перфокарта атты қатты қағаздағы тесіктер арқылы жүзеге асырылды. Беббидж идеясы 19 ғасырда жүзеге асырыла бастады. Дүние жүзі бойынша алғашқы 1846 жылы Ч. Бэббидж машинасына бағдарлама жазған Ада Лавлейс бағдарламаушы деп саналады .

Бэббидждің аналитикалық машинасыАдамның қатысуынсыз есептеулерді орындайтын машинаны ойлап табу идеясын 1833 жылы ағылшын математигі Чарльз Бэббидж өз

Слайд 9I буын (1946 - 1958)
электронды-вакуумды шамдар
II буын (1958 - 1964)
транзисторлар
III буын

(1964 - 1972)
интегралды микросхемалар
IV буын (1972 - …)
үлкен және өте үлкен интегралды схемалар
V буын бұл буын әлі қарастырылуда

«ЭЕМ –нің даму  буындары»

I буын (1946 - 1958)электронды-вакуумды шамдарII буын (1958 - 1964)транзисторларIII буын (1964 - 1972)интегралды микросхемаларIV буын (1972

Слайд 10ЭЕМ-нің бірінші буыны (1946-1958)
электронды шамдармен жұмыс істеді
есептеу жылдамдығы секундына 10-20 мың операция
әр

машинаның өз тілі болды
операциялық жүйелер болған жоқ
енгізу және шығару: перфоленталар,перфокарталар, магнитті таспалар

ЭЕМ-нің бірінші буыны (1946-1958)электронды шамдармен жұмыс істедіесептеу жылдамдығы секундына 10-20 мың операцияәр машинаның өз тілі болдыоперациялық жүйелер

Слайд 11ЭЕМ-нің екінші буыны (1958-1964)
жартылай өткізгіш элементтер – транзисторлар (1948, Дж. Бардин, У.

Брэттейн и У. Шокли)
жылдамдығы секундына 10-200 мың операция
алғашқы операциялық жүйелер
алғашқы программалау тілдері: Фортран (1957), Алгол (1959)
мәліметтерді сақтау құралдары: магниттік барабандар, магниттік дискілер.

ЭЕМ-нің екінші буыны (1958-1964)жартылай өткізгіш элементтер – транзисторлар  (1948, Дж. Бардин, У. Брэттейн и У. Шокли)жылдамдығы

Слайд 12ЭЕМ-нің үшінші буыны (1964-1972)
интегралды микросхемалар (1958, Дж. Килби)
есептеу жылдамдығы секундына 1

млн. операцияға дейін
жедел жад – жүздеген мың байт
операциялық жүйелер – жадты,құрылғыларды, процессор уақытын басқару
программалау тілдері Бэйсик (1965), Паскаль (1970, Н. Вирт), Си (1972, Д. Ритчи)
программалар үйлесімділігі
ЭЕМ-нің үшінші буыны (1964-1972) интегралды микросхемалар  (1958, Дж. Килби)есептеу жылдамдығы секундына 1 млн. операцияға дейінжедел жад

Слайд 13ЭЕМ-нің төртінші буыны (1972жылдан бүгінге дейін)
үлкен және аса үлкен интегралды

схемалардан
(ҮИС, АҮИС) тұратын компьютерлер
дербес компьютерлер
қарапайым пайдаланушылардың пайда болуы, графикалық интерфейстің қажеттілігі
әрекет ету жылдамдығы секундына 1 млрд. операциядан жоғары
оперативті жад – бірнеше гигабайт
көппроцессорлық жүйе
компьютерлік желілер
мультимедиа мүмкіндіктері (графика, анимация, дыбыс)
ЭЕМ-нің төртінші буыны   (1972жылдан бүгінге дейін)	үлкен және аса үлкен интегралды схемалардан   (ҮИС, АҮИС)

Слайд 14Болашақ V буын
Бесінші буын ЭЕМ –ол жасанды интеллектісі бар жақын

болашақтың машинасы.Оған ақпаратты дауыстап енгізе алатын боламыз және олардың көмегімен «дауыстық байланысу», «машиналық көру», «машиналық сезу»,мүмкін болады.
Болашақ V буын Бесінші буын ЭЕМ –ол жасанды интеллектісі бар жақын болашақтың машинасы.Оған ақпаратты дауыстап енгізе алатын

Слайд 153. Бекіту
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығару.

3. БекітуМына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығару.

Слайд 16III. Рефлексия
Сабақты қорытындылау:
Практикалық жұмыс
ЭЕМ – нің даму тарихы

туралы слайд жасау

Оқушыларды бағалау












Үй тапсырмасы: Параграф 6 оқу және өзіңді тексер тапсырмасын орындап келу
III. Рефлексия Сабақты қорытындылау: Практикалық жұмыс ЭЕМ – нің даму тарихы туралы слайд жасауОқушыларды бағалауҮй тапсырмасы: Параграф

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть