Презентация, доклад на тему Айналу денелері. Конус элементтері, осьтік қимасы, бүйір және толық беттерінің ауданын табуға есептер

Содержание

Болашақта еңбек етіп, өмір сүретіндер -бүгінгі мектеп оқушылары, мұғалім оларды қалай тәрбиелесе, Қазақстан сол деңгейде болады. Сондықтан ұстазға жүктелетін міндет ауыр. Нұрсұлтан Назарбаев

Слайд 1Тараз қаласының әкімдігінің білім бөлімі Керімбай атындағы № 12 мектеп-гимназия
Білім - теңіз,


мектеп - кеме



Пән мұғалімі: Құрбанова Рабиға Шамшиддиновна
І санатты математика пәні мұғалімі

Тараз қаласының әкімдігінің білім бөлімі Керімбай атындағы № 12 мектеп-гимназияБілім - теңіз,  мектеп - кеме

Слайд 2 Болашақта еңбек етіп, өмір сүретіндер -бүгінгі мектеп оқушылары, мұғалім оларды қалай

тәрбиелесе, Қазақстан сол деңгейде болады. Сондықтан ұстазға жүктелетін міндет ауыр.
Нұрсұлтан Назарбаев



Болашақта еңбек етіп, өмір сүретіндер -бүгінгі мектеп оқушылары, мұғалім оларды қалай тәрбиелесе, Қазақстан сол деңгейде болады. Сондықтан

Слайд 3 Пәні: Геометрия
Сыныбы: 11 “Ә”
Сабақтың тақырыбы:
Айналу денелері.
Конус

элементтері,
осьтік қимасы, бүйір және
толық беттерінің ауданын
табуға есептер
Пәні: Геометрия  Сыныбы: 11 “Ә”Сабақтың тақырыбы:Айналу денелері. Конус элементтері,осьтік қимасы, бүйір және толық беттерінің

Слайд 4Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға конусты, конус элементтерін, конус жазбасын

таныстыру, конустың бүйір беті мен толық бетінің ауданын табу формуласын қорытып, есептер шығаруға пайдалана білуге үйрету;
Дамытушылық:Оқушылардың айналу денелері туралы түсініктерін кеңейту, айналу денелері бойынша есеп шығару дағдыларын арттыру, ой-өрісін дамыту, жаңашылдыққа, ғылым мен техниканың жетістіктерін пайдалана білуге үйрету;
Тәрбиелік: Тақырыптың күнделікті өмірмен байланысын көрсету,халықтық педагогикамен байланыстыру,оқушылардың бойында эстетикалық тәрбиені қалыптастыру.
 

Сабақтың мақсаты:    Білімділік: Оқушыларға конусты, конус элементтерін, конус жазбасын таныстыру, конустың бүйір беті мен

Слайд 5
Сабақтың типі: өткен сабақты пысықтау
 Сабақтың түрі: аралас сабағы
 Сабақтың әдіс-тәсілі:

есептер шығару
 Пән –аралық байланыс: сызу
 Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, плакат,
үлестірмелі қима қағаздары
 Болжамданған нәтиже: конус элементері мен осьтік қимасын, бүйір беті мен толық бетінің аудандарын табуды меңгеру

Сабақтың типі:  өткен сабақты пысықтау Сабақтың түрі:  аралас сабағы Сабақтың әдіс-тәсілі:  есептер шығару Пән –аралық байланыс: сызу Сабақтың

Слайд 6





Сабақтың жоспары:

I.

Ұйымдастыру кезеңі
II. Көшке дайындық
а) Қайталау сұрақтары
ә) «Конус» сөзжұмбағын шешу
б) «Көшке қажет заттар жинау және көшу»
III. а) «Киіз үй тігу»
ә) «Шұғыл есепке алу» сергіту сәті
б) )«Қыз қуу» ойыны
IV. Сабақты бекіту
а) “Алтыбақан тебу”
ә) Қазақтың ару қызына сәукеле тігу
б) “Мұра бөлу” логикалық есеп
V. Оқушыны бағалау “Тез және жылдам есептеу”, қосымша сұрақтар
VI. Үйге тапсырма

Сабақтың жоспары:     I.  Ұйымдастыру кезеңі

Слайд 7Мен өз-өзіме сенімсізбін.
«Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алыңдар.
Рефлексия
Мен

сабаққа дайынмын

Менің сабаққа зауқым жоқ



?

Мен өз-өзіме сенімсізбін.«Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алыңдар. РефлексияМен сабаққа дайынмын Менің сабаққа зауқым жоқ

Слайд 8
Айналу денелері

Айналу денелері

Слайд 9

Көшке дайындық

Көшке дайындық

Слайд 10
Қайталау сұрақтары ?

Цилиндр қандай фигура?

Конус деп қандай фигураға

айтылады?


Цилиндрдің жазбасы қандай фигуралардан тұрады?

Конустың жазбасы қандай фигуралардан тұрады?

Цилиндрді жазықтықпен қиса, қандай фигуралар шығады?


Шеңбердің ұзындығы неге тең?


Қайталау сұрақтары    ?Цилиндр қандай фигура?Конус деп қандай фигураға айтылады?Цилиндрдің жазбасы қандай фигуралардан тұрады?Конустың жазбасы

Слайд 11

Әр фигураның атын ата?

Әр фигураның атын ата?

Слайд 12Конус


К
А
Т
Е
Т
К
О
С
И
Н
У
С
П
Е
Р
П
Е
Н
Д
И
К
У
Л
Я
Р
Ж
А
С
А
У
Ш
Ы
С
Е
К
Т
О
Р
1.Тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышын жасайтын қабырғалары
2.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір


бұрышына іргелес жатқан катеттің
гипотенузаға қатынасы сол бұрыштың___
деп аталады

3.Косинустың биіктігі табанына қалай
орналасады?

4. Конустың төбесін табанындағы
шеңбер нүктесімен қосатын кесінді.

5. Конустың бүйір бетінің жазбасы қандай
фигураны береді

Конус  КАТЕТКОСИНУСПЕРПЕНДИКУЛЯРЖАСАУШЫСЕКТОР1.Тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышын жасайтын қабырғалары2.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір    бұрышына іргелес жатқан

Слайд 14 КӨШ

КӨШ

Слайд 16

Киіз үй тігу

Киіз үй тігу

Слайд 17Киіз үй атаулары және оның айналу денелеріне ұқсастықтары

Киіз үй атаулары және оның айналу денелеріне ұқсастықтары

Слайд 19Киіз үй тігу
тапсырмалар
І деңгей
№1. Цилиндр табанының радиусы 2м, биіктігі 3м. Осьтік

қимасының диагоналын тап.
№2. Цилиндр табанының радиусы 4 м, биіктігі 5м. Осьтік қимасының ауданын табыңдар.
№3. Цилиндр табанының диаметрі 4 см, ал биіктігі 3см.Осьтік қимасының диагоналін табыңыз.
ІІ деңгей
№1. Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналы см, ал табан шеңбер радиусы 3 см. Цилиндрдің биіктігін табыңдар.
 №2. Цилиндрдің биіктігі 6 см , табанының радиусы 5 см.Ұзындығы 10 см берілген кесіндінің ұштары екі табанның шеңберлерінде жатыр. Одан оське дейінге ең қысқа қашықтықты табыңдар.
І деңгей 
№1. Конус жасаушысы 5 см, табанының радиусы 4 см. Биіктігін табыңдар.
 №3. Конустың табанының радиусы 6 см, ал биіктігі 8 см. Конустың жасаушысын табыңыз.
ІІ деңгей
№1. Конустың жасаушысы 13 см-ге, биіктігі 12 см-ге тең. Конустың бүйір бетінің ауданын табу керек.
 №2. Конустың жасаушысы табан жазықтығына 300 бұрыш жасай көлбеген және 8 см-ге тең. Конустың осьтік қимасының ауданын табыңдар.
ІІІ деңгей
№1. Конус табанының ауданы m-ға, бүйір бетінің ауданы 3m-ге тең. Конус жасаушысы табан жазықтығына қандай бұрышпен көлбеген.  
№2. Конустың жасаушысы 2 см-ге тең, ал осьтік қимасының төбесіндегі бұрышы 1200. Конус табанының ауданын табыңыз.



Киіз үй тігутапсырмаларІ деңгей№1. Цилиндр табанының радиусы 2м, биіктігі 3м. Осьтік қимасының диагоналын тап.№2. Цилиндр табанының радиусы

Слайд 20




ЦИЛИНДР
Конус
және

ЦИЛИНДР Конус және

Слайд 21
Цилиндр және конус тың ұқсастығы мен айырмашық белгілері

Цилиндр және конус тың ұқсастығы мен айырмашық белгілері

Слайд 22


“Шұғыл есепке алу” ойыны

“Шұғыл есепке алу” ойыны

Слайд 23Қыз қуу

Қыз қуу

Слайд 24

«Қыз қуу» ойыны
Екі оқушы ( бір ұл бала және бір қыз

бала) тақтаға берілген есепті орындап жарысады.
Тапсырма:1. Конустың жасаушысы 12 дм және табан жазықтығына 300 бұрышпен көлбеген. Конустың биіктігін табыңдар, бүйір беті мен толық бетін табыңдар.
Тапсырма:2. Конус жасаушысы 5см және табан жазықтығына 300 бұрышпен көлбеуленген. Биіктігін табыңыз
«Қыз қуу» ойыныЕкі оқушы ( бір ұл бала және бір қыз бала) тақтаға берілген есепті орындап жарысады.Тапсырма:1.

Слайд 25

Тапсырма таңдау
1
2

Тапсырма таңдау12

Слайд 26

Тапсырма:1. Конустың жасаушысы 12 дм және табан жазықтығына 300 бұрышпен көлбеген.

Конустың биіктігін табыңдар, бүйір беті мен толық бетін табыңдар.


Тапсырма:1. Конустың жасаушысы 12 дм және табан жазықтығына 300 бұрышпен көлбеген. Конустың биіктігін табыңдар, бүйір беті мен

Слайд 27

Тапсырма:2. Конус жасаушысы 5см және табан жазықтығына 300 бұрышпен көлбеуленген. Биіктігін

табыңыз


Тапсырма:2. Конус жасаушысы 5см және табан жазықтығына 300 бұрышпен көлбеуленген. Биіктігін табыңыз

Слайд 29АЛТЫБАҚАН ТЕБУ

АЛТЫБАҚАН ТЕБУ

Слайд 35
ҚАЗАҚТЫҢ АРУ ҚЫЗЫНА СӘУКЕЛЕ ТІГУ

ҚАЗАҚТЫҢ АРУ ҚЫЗЫНА СӘУКЕЛЕ ТІГУ

Слайд 36Тігіншіге сәукеле тігу қажет болды. Оның биіктігі 28 см, табанындағы шеңбердің

диаметрі 22 см, сәукелеге қанша мата кетеді?

1036 см ²

Жауабы:

Тігіншіге сәукеле тігу қажет болды. Оның биіктігі 28 см, табанындағы шеңбердің диаметрі 22 см, сәукелеге қанша мата

Слайд 37

Ата-бабаларымыз геометриялық фигураларды эстетикалық талғаммен қолданып отырған

Ата-бабаларымыз геометриялық фигураларды эстетикалық талғаммен қолданып отырған

Слайд 38

Айнұр
Тұрсынбаева

Айнұр Тұрсынбаева

Слайд 39

Төлеген Жаманов

Төлеген Жаманов

Слайд 40Парсы шаруасы үш ұлына 17 түйесін мұраға қалдырады. Бірінші ұлына барлық

түйесінің ½-ін, екінші ұлына 1/3-ін, үшінші ұлына 1/9-ін алуды тапсырды. Ағайындылар көп ойланды, бірақ әкесінің мұрасын ол айтқандай етіп бөле алмады. Сол кезде олардың жанынан түйесімен Қожанасыр өтіп бара жатыр еді. Ол түйелерге өзінің түйесін қосып, мәселені шешуді ұсынды. Шындығында, ағайындылар түйелерді әкесі айтқандай бөліп алды, Қожанасыр да өз түйесін қайтарыпалып кетті. Ойланыңдар, бұл қалай болған? Ертегі есеп дұрыс па?

Мұра қалай бөлінеді?

Парсы шаруасы үш ұлына 17 түйесін мұраға қалдырады. Бірінші ұлына барлық түйесінің ½-ін, екінші ұлына 1/3-ін, үшінші

Слайд 43
«Тез және жылдам»
Ауызша орындау
Конустың биіктігі 10 дм. Табан
радиусы 10

дм. Жасаушысын
табыңдар.
Конустың биіктігі 4 м, табанының
радиусы 3 м. Жасаушысын табыңдар.
«Тез және жылдам» Ауызша орындауКонустың биіктігі 10 дм. Табан  радиусы 10 дм. Жасаушысын табыңдар.Конустың биіктігі 4

Слайд 44
VI. Үйге тапсырма №202

VI. Үйге тапсырма   №202

Слайд 46Маған бәрібір
«Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алыңдар.
Рефлексия
Маған ұнады
Маған

ұнаған жоқ



?

Маған бәрібір«Көңіл-күй» шкаласынан өз көңіл-күйіңе сәйкес суретті таңдап алыңдар. РефлексияМаған ұнадыМаған ұнаған жоқ ☺☹?

Слайд 47


Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға  рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть