Презентация, доклад на тему Тақырыбы: Айдағы, Марстағы, Шолпандағы термодинамикалық жағдайлар 8 сынып

Содержание

Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушыларға «Ай», «Марс», «Шолпан» планеталардың термодинамикалық жағдайларын, тәжірибе еңбектерін қарастырып, білімдерін меңгеру. Дамытушылық:Оқушылардың логткалық ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту және ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Пәнге деген қызығушылыгын арттыру. Тәрбиелік: Мысалдар келтіре отырып, оқушы ойын дамыту, ғылыми ой

Слайд 1Тақырыбы:
“Айдағы, Марстағы, Шолпандағы термодинамикакалық жағдайлар”

8 сынып
Сарыбұлақ орта мектебі МДШО КММ
Өткізген:

Қашағанова Жадыра Қайратқызы
Тақырыбы:“Айдағы, Марстағы, Шолпандағы термодинамикакалық жағдайлар” 8 сыныпСарыбұлақ орта мектебі МДШО КММӨткізген: Қашағанова Жадыра Қайратқызы

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушыларға «Ай», «Марс», «Шолпан» планеталардың термодинамикалық жағдайларын, тәжірибе еңбектерін

қарастырып, білімдерін меңгеру.
Дамытушылық:
Оқушылардың логткалық ойлау,есте сақтау қабілеттерін дамыту және ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Пәнге деген қызығушылыгын арттыру.
Тәрбиелік:
Мысалдар келтіре отырып, оқушы ойын дамыту, ғылыми ой қорытындыларын жасауға жетелеу.

Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушыларға «Ай», «Марс», «Шолпан» планеталардың термодинамикалық жағдайларын, тәжірибе еңбектерін қарастырып, білімдерін меңгеру. Дамытушылық:Оқушылардың логткалық ойлау,есте

Слайд 3
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сыни тұрғыдан ойлау,топпен жұмыс жеке

жұмыс , бағалау.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды топқа бөлу
Өтілген материалды қайталау.
Жаңа сабақты топпен меңгеру
Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма.


Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: сыни тұрғыдан ойлау,топпен жұмыс жеке жұмыс , бағалау.Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңіОқушыларды топқа

Слайд 4Оқушыларды топқа бөлу
I топ
Ай
IІ топ
Марс
IІІ топ
Шолпан

Оқушыларды топқа бөлуI топАйIІ топМарсIІІ топШолпан

Слайд 5

Ай тобы

Ай тобы

Слайд 6Марс

Марс тобы

МарсМарс тобы

Слайд 7Шолпан тобы

Шолпан тобы

Шолпан тобыШолпан тобы

Слайд 8 І. Кезең .Ұйымдастыру бөлімі. «Кім көп біледі?» бөлімі. Үй тапсырмасын тексеру



Планета деген сөз нені білдіреді?
Құралсыз көзбен неше планета көруге болады?
Жер күннен қашықтығы бойынша нешінші орналасқан?
Күнге ең жақын планета?
Уран мен Шолпанның басқа планеталардан ерекшелігі неде?
Күн жүйесіндегі планеталардың ең кішісі?
Күн мен түннің көктемгі және күзгі теңелу нүктелері қай шоқ жұлдыздарға сәйкес келеді?
Жазғы және қысқы күн тоқырау қай күндері болады?




І. Кезең .Ұйымдастыру бөлімі. «Кім көп біледі?»

Слайд 9

І-кезең Кім жылдам 1. Жылу қозғалтқыштары дегеніміз не? 2. Жылу қозғалтқышының негізгі бөліктерін атаңдар? 3. Пайдалы әрекет коффициенті дегеніміз не? 4. ПӘК формуласын көрсет? 5. Денелердің ішкі энергиясын механикалық жұмысқа калай айналдыруға болады?

Слайд 10Жұмбақта жасырылған ғалымның есімі?
Өмірдегі маңызын
Электромагниттік өрістің
Фарадейменен қоса-
Біле білген ғалым кім?

Жұмбақта жасырылған ғалымның есімі?Өмірдегі маңызынЭлектромагниттік өрістіңФарадейменен қоса-Біле білген ғалым кім?

Слайд 11Ой толғау?

Ой толғау?

Слайд 12Кім зерек?

Кім зерек?

Слайд 13









Механикалық қозғалыс



Механикалық қозғалыс

Слайд 14


Планеталардың түрлері
Жердің жалғыз серігі – Ай
Шолпан
Марс




Шолпан – көлемі мен массасы

жағынан ең кіші планета


Ай – үстіңгі беті шар тәрізді суық дене және адам аяғы басқан жалғыз ғарыштық дене.

Планеталардың түрлеріЖердің жалғыз серігі – Ай ШолпанМарсШолпан – көлемі мен массасы жағынан ең кіші планетаАй – үстіңгі

Слайд 15

ІІ кезең.(жеке жұмыс) Жаңа тақырыпты өз бетіңмен меңгер (төмендегі жетелеуші тапсырмалар арқылы) Бос орынға қажетті сөздерді жазып, сөйлемді толықтыр. 1.Механикалық қозғалыс туралы сөз болғанда , кей жағдайда қозғалыстағы денені ..................... ретінде қарастырады. 2. Қозғалыстың қарастырылып отырған жағдайында өлшемдерін елемеуге болатын денені материалық нүкте деп атайды. 3. Дененің немесе материалдық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі қозғалыс траекториясы деп аталады. 4.Траекторияны түріне қарап қозғалысты түзусызықты немесе қисықсызықты деп бөледі. 5.Қандай да бір уақыт аралығында дене жүріп өткен траекторияның ұзындығы осы уақыт ішінде жүрілген жол деп аталады. 6.Дененің орын ауыстыруы деп дененің бастапқы орнын оның келесі орнымен қосатын бағытталған кесінді , яғни векторды айтады.
ІІ кезең.(жеке жұмыс)

Слайд 16IІІ кезең. Топтық жұмыс: «Мәтінмен жұмыс»
І топ:Ай беті қанша бөлікке бөлінген

жыне атауларын ата?
ІІ топ:1761 жылы қай ғалым Шолпан планетасын бақылап, жаңалық ашты?
ІІІ топ: Марстың қанша табиғи серігі бар және аттарын ата?


IІІ кезең. Топтық жұмыс:  «Мәтінмен жұмыс»І топ:Ай беті қанша бөлікке бөлінген жыне атауларын ата?ІІ топ:1761 жылы

Слайд 17Бағалау критерийлері
1.Тақырыпты толық қамту
2.Безендіру
3.Баяндау
4.Топтағы ұйымшылдық
5.Уақытты тиімді пайдалану

Бағалау критерийлері1.Тақырыпты толық қамту2.Безендіру3.Баяндау4.Топтағы ұйымшылдық5.Уақытты тиімді пайдалану

Слайд 18ІV кезең. “Ойтолғау”
І топ
Тапсырма
1.Жүргізуші автомобиль есептеуішінің көрсеткіші 500 км-ге артқанын көрді.


Бұл нені білдіреді: автомобильдің жүрген жолы ма, әлде орын ауыстыру ма ?

2.Сағат тілі ұшының қозғалыс траекториясы қандай сызық сызады?

ІІ топ
Тапсырма


1.Футбол ойынын бақылай отырып, шабуылшының ойын кезінде шамаман 15 км жүгіретіні анықталды.
Осы қашықтық орын ауыстыру ма, әлде жолдың ұзындығы ма ?

2.Лифт таңертеңгі сағат 6-дан бастап түнгі сағат 1-ге дейін жұмыс істейді.Сонда орын ауытыру неге тең болады?



ІV кезең. “Ойтолғау”І топТапсырма1.Жүргізуші автомобиль есептеуішінің көрсеткіші 500 км-ге артқанын көрді. Бұл нені білдіреді: автомобильдің жүрген жолы

Слайд 19   1. Айдың орташа радиусы қанша км-ге тең… а) 1630        б)1738        

 в) 1520           2. Айдың орташа тығыздығы қанша? а) 3,35             б)  2,30 в)    2,35 3.Қай ғалым Шолпан планетасын бақылаған? а)  Ломоносов         б)  Паскаль           в) Ньютон      4. Марс планетасының жер массасы қаншаға тең? а) 0,801 б) 0,107 в) 0,205 5.Марстың орташа тығыздығы? а) 4,25 б) 1,25 в) 3,95 6. Фобос және Деймос табиғи серігін қай жылы ашты? а) 1877 б) 1896 в) 1888

Жаңа сабақты пысықтау

         1. Айдың орташа радиусы қанша км-ге

Слайд 20 Жауаптары:

1-Б
2-А
3-А
4-Б
5-В
6-А

6 балл - “5”
4 балл - “4”
3 балл - “3”
2 балл - “2"

Жауаптары:       1-Б

Слайд 21Бағалау:

Бағалау:

Слайд 22 Рефлексия.

сабақта қандай жаңа , қызықты нәрселер білдіңіздер? <Сабақта не ұнады?неге? <Сабақтың несі ұнамады?
Рефлексия.

Слайд 23Үйге тапсырма:
§27 қайталап мазмұндау.

Үйге тапсырма: §27 қайталап мазмұндау.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть