Презентация, доклад по физике на тему Фотоэффект практикалық сабақ (11 класс)

Содержание

Сабақтың мақсаты:білім беру: Фотоэффектінің кванттық теориясына арналған заңдылықтар мен формулаларды талдай отырып, есеп шығаруға үйрету. Теориялық алған білімдерін практикалық түрде қолдануға үйрету. дамыту: Фотоэффектінің заңдарын еске түсіре отырып, Эйнштейннің фотоэффект үшін жазған теңдеуінің физикалық мағынасын аша

Слайд 1 Сабақтың тақырбы: Фотоэффект тақырыбына есептер шығару
Практикалық сабақ

Сабақтың тақырбы:    Фотоэффект тақырыбына  есептер шығару Практикалық сабақ

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
білім беру: Фотоэффектінің кванттық теориясына арналған заңдылықтар мен формулаларды талдай

отырып, есеп шығаруға үйрету. Теориялық алған білімдерін практикалық түрде қолдануға үйрету.
дамыту: Фотоэффектінің заңдарын еске түсіре отырып, Эйнштейннің фотоэффект үшін жазған теңдеуінің физикалық мағынасын аша отырып, фотоэффектінің заңдарына, фотонның импульсін, массасын, энергиясын есептеуді үйрету.
тәрбиелеу:табиғат заңдарының жүйелілігін саралай келіп, басты мақсат ғылым жетістігін дұрыс ұғына отырып, оны пайдалана білуге тәрбиелеу. Мысалдар келтіру арқылы, фотоэффектінің қолданылуымен таныстырып, оқушыларды ізденімпаздыққа, мақсатқа жетуге ұмтылуға, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:білім беру: Фотоэффектінің кванттық теориясына арналған заңдылықтар мен формулаларды талдай отырып, есеп шығаруға үйрету. Теориялық алған

Слайд 3Сабақтың түрі: Практикалық сабақ.
Көрнекілік құрал жабдықтар: Интерактивті тақта, сурет пен формулалар,

үлестірмелі тапсырмалар, ActivOte құралдарымен жұмыс.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ.Көрнекілік құрал жабдықтар: Интерактивті тақта, сурет пен формулалар, үлестірмелі тапсырмалар, ActivOte құралдарымен жұмыс.

Слайд 4 Болжап отырған нәтиже:
оқушы білуі тиіс: фотоэффектінің заңдарын, олардың ғылыми тұжырымдамасын оқи

білуге және қолдана алуы тиіс. Фотондар мен оның энергиясы, импульсінің бар болуының ғылыми тұжырымдамасына баға бере алуы тиіс. Теориялық алған білімдерін практикалық түрде қолдануға үйренуі тиіс.
оқушылар үйренуі тиіс: фотоэффектінің заңдарын түрлендіре отырып жаза білуге, фотондар мен оның энергиясы, импульсін пайдаланып есеп шығара білуге тиіс.
Болжап отырған нәтиже: оқушы білуі тиіс: фотоэффектінің заңдарын, олардың ғылыми тұжырымдамасын оқи білуге және қолдана алуы

Слайд 5Үй тапсырмасын тексеру(8’):
Фотоэффект деп қандай құбылысты айтамыз?
Фотоэффектінің тәжірибелік заңдарын айтып беріңдер.
Фотон

деген не?

Ұйымдастыру кезеңі(2’):Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру мен сабақты ұйымдастыру.

Үй тапсырмасын тексеру(8’):Фотоэффект деп қандай құбылысты айтамыз?Фотоэффектінің тәжірибелік заңдарын айтып беріңдер.Фотон деген не?Ұйымдастыру кезеңі(2’):Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

Слайд 6Фотоэффект дегеніміз -

Дұрыс жауабы:

Фотоэффект дегеніміз -Дұрыс жауабы:

Слайд 7
Фотоэффект дегеніміз–
түскен жарықтың әсерінен
заттан(металдан және сұйықтардан) электрондардың ұшып шығу құбылысы

Фотоэффект дегеніміз–түскен жарықтың әсерінен заттан(металдан және сұйықтардан) электрондардың ұшып шығу құбылысы

Слайд 8


Фотоэффектінің заңдары:
Дұрыс жауабы:

eUж;

Фотоэффектінің заңдары:Дұрыс жауабы:eUж;

Слайд 9
І заңы:Фотоэлектрондардың максимал жылдамдығы түскен жарықтың интенсивтілігіне тәуелді емес, ол тек

жарықтың жиілігіне тәуелді. υ ~ v


І заңы:Фотоэлектрондардың максимал жылдамдығы түскен жарықтың интенсивтілігіне тәуелді емес, ол тек жарықтың жиілігіне тәуелді.

Слайд 10Фотоэффектінің заңдары:
Дұрыс жауабы:

Фотоэффектінің заңдары:Дұрыс жауабы:

Слайд 11
ІІ заңы: Қанығу фототок күші максимал жылдамдығы түскен жарықтың интенсивтілігіне пропорционал

өседі, бірақ жарықтың жиілігіне тәуелді емес. υмах ~ Іинтенс.
ІІ заңы: Қанығу фототок күші максимал жылдамдығы түскен жарықтың интенсивтілігіне пропорционал өседі, бірақ жарықтың жиілігіне тәуелді емес.

Слайд 12Фотоэффектінің қызыл шекарасы: Aш=hν
Ф
K


ΔE~Δt°




немесе λмах=


А

K

Дұрыс жауабы:

Фотоэффектінің қызыл шекарасы: Aш=hν Ф  K

Слайд 13
ІІІ заңы: Әр металл үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы, яғни одан төменгі

жиілікте фотоэффект байқалмайтын шекті ең аз жиілік νmin υмах ~ Іинтенс.
ІІІ заңы: Әр металл үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы, яғни одан төменгі жиілікте фотоэффект байқалмайтын шекті ең аз

Слайд 14Есеп шығару
Толқын ұзындығы λ=5,0*10-7 м. Фотонның энергиясын анықта (h=6,63*10-34 Дж*с;

c= 3*108 м/с).

A - деңгей

Есеп шығару Толқын ұзындығы λ=5,0*10-7 м. Фотонның энергиясын анықта (h=6,63*10-34 Дж*с; c= 3*108 м/с).A - деңгей

Слайд 15Шешуі:

Шешуі:

Слайд 16В - деңгей
Егер тежеуші кернеудің 1В мәнінде фототок тоқтайтын болса,

онда фотоэлектрондардың максимал жылдамдығы қандай болғаны (е=1,6*10-19Кл; ме= 9,1*10-31 кг).
В - деңгей Егер тежеуші кернеудің 1В мәнінде  фототок тоқтайтын болса, онда фотоэлектрондардың максимал жылдамдығы қандай

Слайд 17Шешуі:

Шешуі:

Слайд 18С – деңгей(1)
Электрондардың металдан шығу жұмысы А 3,3*10-19 Дж. Фотоэффектінің қызыл

шекарасын анықта υмин(h=6,63*10-34 Дж*с; )
С – деңгей(1)Электрондардың металдан шығу жұмысы А 3,3*10-19 Дж. Фотоэффектінің қызыл шекарасын анықта υмин(h=6,63*10-34 Дж*с; )

Слайд 19Шешуі:

Шешуі:

Слайд 20С – деңгей(2)
UT=3B потенциалдар айырымында толығымен тежелетін электрондарды жұлып шығаратын

жарықтың жиілігі (Фотоэффект басталатын жиілік)
υ0 = 6*1014 Гц; һ=6,63*10-34Дж*c;



С – деңгей(2) UT=3B потенциалдар айырымында толығымен тежелетін электрондарды жұлып шығаратын жарықтың жиілігі (Фотоэффект басталатын жиілік)

Слайд 21Шешуі:

Шешуі:

Слайд 22Сабақты бекіту(15’):
ActivOte – мен тест сұрақтарына жауап беру

Сабақты бекіту(15’):ActivOte – мен тест сұрақтарына жауап беру

Слайд 23Қорытынды(2’):
Не білуіміз керек еді?
Не білдік?
Не үйрендік?
Нені түсінбедік?...

Қорытынды(2’):Не білуіміз керек еді?Не білдік?Не үйрендік?Нені түсінбедік?...

Слайд 24Оқушылар білімін бағалау(2’).
Үйге тапсырма беру(1’): §

6.4 - 6.6 Сұрақтарды талдау. Жаттығудың есептерін аяқтау.
Оқушылар білімін бағалау(2’). Үйге тапсырма беру(1’):      § 6.4 - 6.6 Сұрақтарды талдау.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть