Презентация, доклад на тему Физика сабақтарында сын тұрғысынан ойлау технологиясы арқылы оқушы тұлғасын қалыптастыру презентация

Содержание

Мақсаты: физика сабақтарында сын тұрғысынан ойлау технологиясы арқылы оқушы тұлғасын қалыптастыру, ұйымшылдыққа, ізденімпаздылыққа тәрбиелеу.

Слайд 1“ФИЗИКА САБАҚТАРЫНДА СЫН ТҰРҒЫСЫНАН ОЙЛАУ ТЕХНОЛОГИЯСЫ АРҚЫЛЫ ОҚУШЫ ТҰЛҒАСЫН ҚАЛЫПТАСТЫРУ»

“ФИЗИКА САБАҚТАРЫНДА СЫН ТҰРҒЫСЫНАН ОЙЛАУ ТЕХНОЛОГИЯСЫ АРҚЫЛЫ ОҚУШЫ ТҰЛҒАСЫН ҚАЛЫПТАСТЫРУ»

Слайд 2Мақсаты: физика сабақтарында сын тұрғысынан ойлау технологиясы арқылы оқушы тұлғасын қалыптастыру,

ұйымшылдыққа, ізденімпаздылыққа тәрбиелеу.
Мақсаты: физика сабақтарында сын тұрғысынан ойлау технологиясы арқылы оқушы тұлғасын қалыптастыру, ұйымшылдыққа, ізденімпаздылыққа тәрбиелеу.

Слайд 3Сыни ойлау деген –әр жеке тұлғаның кез – келген жағдайдағы мәселені

ойлап, зерттеп қорытып, өз ойын еркін ортаға жеткізе алуы. Сыни тұрғыдан ойлау, өзіндік, жеке ойлау болып табылады.[5] Ол – өз алдына сұрақтар қойып және үнемі оларға жауап іздеу, шешімін табуды қажет ететін мәселені анықтау, әр мәселеге байланысты өз пікірін айту, оны дәлелдей алу, сонымен қатар басқалардың пікірлерін дәлірек қарастыруды және сол дәлелдемелердің қисынын зерттеу дегенді білдіреді. Нағыз сабақ – ол әрқашан диалог, іздене, дайындала, үйрене, шәкірттер болашағын ойлай жасалған еңбек пен тәжірибенің бірлігі. зерттеу дегенді білдіреді.
Сыни ойлау деген –әр жеке тұлғаның кез – келген жағдайдағы мәселені ойлап, зерттеп қорытып, өз ойын еркін

Слайд 4
Сын тұрғысынан ойлау үш бөліктен тұрады: Біріншіден, сын тұрғысынан ойлау өзіндік

және жеке ойлау болып табылады. Екіншіден, сын тұрғысынан оқыту жаттанды қағидаларды дәлелдеп айта беру емес, керсінше терең ойлау арқылы ескіге жаңаша көзқарас қалыптастыру мүмкін, тың идеялар ойлап табуы мүмкін. Үшіншіден, сын тұрғысынан ойлау сұрақтар қойып, шешімін табуды қажет ететін мәселені анықтаудан басталады.
Сын тұрғысынан ойлау үш бөліктен тұрады: Біріншіден, сын тұрғысынан ойлау өзіндік және жеке ойлау болып табылады. Екіншіден,

Слайд 5Оқушылардың тақырып бойынша жұмыс жасауына көмектесетін оқыту стратегиялары бар. Соның бірі

INSERT. Ол бойынша оқушыға оқу, тақырыппен танысу барысында V – “білемін”, ― - “мен үшін түсініксіз”, + - “мен үшін жаңа ақпарат”, ? – “мені таң қалдырады” белгілерін қойып отырып оқу тапсырылады. INSERT – оқығанын түсінуге, өз ойына басшылық етуге, ойын білдіруге үйрететін ұтымды құрал. Бір құбылыстың соңына тез жету, құбылысты есте сақтау, табиғи құбылысты жете түсіну – күрделі жұмыс.


Оқушылардың тақырып бойынша жұмыс жасауына көмектесетін оқыту стратегиялары бар. Соның бірі INSERT. Ол бойынша оқушыға оқу, тақырыппен

Слайд 6Өз тәжірибемнен
9 «Ә» сынып оқушыларымен «Физика» пәні бойынша өткізген


№1 «Теңүдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін анықтау»
зертханалық жұмысын алдым.
Өз тәжірибемнен 9 «Ә» сынып оқушыларымен «Физика» пәні бойынша өткізген №1 «Теңүдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін анықтау»

Слайд 7Осы зертханалық жұмысты өткізу әдістемесі сабағым екі бөлімнен тұрды:
І. Теориялық

бөлім.
ІІ. Практикалық бөлім.
Теориялық бөлімде:
1.Механикалық қозғалысқа теориялық қайталау.
2. Зертханалық жұмыстарды ұйымдастыру кезіндегі қауіпсіздік шараларын еске түсіру
3. Демонстрациялық эксперименттің әдістемесі және оған қойылатын талаптарын еске түсіру

Осы зертханалық жұмысты өткізу әдістемесі сабағым екі бөлімнен тұрды: І. Теориялық бөлім. ІІ. Практикалық бөлім. Теориялық бөлімде:

Слайд 8ІІ. Практикалық бөлім:
1) Зертханалық жұмысты орындау
2) Зертханалық жұмысты сатылай

кешенді талдау. («Кубизм» стратегиясын зертханалық жұмысқа сатылай кешенді талдау кезде былай қолдандым :
1. Суретте көлбеу науадан домалап түскен шар қазғалыстың қандай түрін жасайды? Механикалық энергияның түрі қалай өзгереді? Потенциалдық және кинетикалық энергиядан басқа механикалық энергияның түрі болады деп есептейсің?
2. Түсіндір. Жауабыңды негізде.
3. Пайымда. Науадан құлаған шардың энергиясының мөлшері неге тәуелді болатынын пайымда?

ІІ. Практикалық бөлім: 1) Зертханалық жұмысты орындау 2) Зертханалық жұмысты сатылай кешенді талдау. («Кубизм» стратегиясын зертханалық жұмысқа

Слайд 94. Зертте. Үшінші тапсырмаңдағы жауабыңның дұрыстығын зерттеп көр және дұрыс қате

екеніне көз жеткіз.
5. Талда. Қозғалыс туралы теорияның өзіңнің жасаған жұмысың бойынша талда.
6. Бағала. Өзіңнің жұмысынды бағала.
7) Эвристикалық тапсырма. №1 зертханалық жұмыста науадан құлаған дененің бастапқы жылдамдығы жоқ деп зерттейді. Осы жұмысты оқушының логикалық ойлау қабілетін дамыту үшін бастапқы жылдамдығы болатындай етіп өзгертуге болама? Егер болады деп пайымдасаң қалай өзгертер едің?
Оқушылардың сабақ барысындағы жұмыстарын бағалау үшін әр оқушыға төмендегідей бағалау парағын ұсындым да сабақ соңында жинап бағаладым.

4. Зертте. Үшінші тапсырмаңдағы жауабыңның дұрыстығын зерттеп көр және дұрыс қате екеніне көз жеткіз. 5. Талда. Қозғалыс

Слайд 10Бағалау парағының үлгісі:
Аты –жөні ____________________________________________________
№1 «Теңүдемелі қозғалыс кезіндегі дененің

үдеуін анықтау» тақырыбы бойынша тапсырмалар:
І тапсырма: Қандай механикалық қозғалыс зерттеледі? ____________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІІ тапсырма: Кез-келген екі-үш қауіпсіздік шарасын жаз ______________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ __________________________________________________________
ІІІ тапсырма: Демонстрациялық эксперименттің әдістемесі және оған қойылатын талаптарын еске түсіріп жаз ____________________________________________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Бағалау парағының үлгісі: Аты –жөні ____________________________________________________ №1 «Теңүдемелі қозғалыс кезіндегі дененің үдеуін анықтау» тақырыбы бойынша тапсырмалар: І

Слайд 11ІҮ тапсырма: Лабораториялық эксперименттің қандай әдістемелік ерекшеліктерін жаз ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ү. Лабораториялық эксперименттің

түрлерін жаз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________
ҮІ. тапсырма Зертханалық жұмысты орындап, кестеге есептеулердің мәнін жаз, қателігін есепте.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ҮІІ тапсырма: Өзіңді оқушымын деп есептеп зертханалық жұмысқа қорытынды жаз. ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІҮ тапсырма: Лабораториялық эксперименттің қандай әдістемелік ерекшеліктерін жаз ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Ү. Лабораториялық эксперименттің түрлерін жаз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________ ҮІ. тапсырма

Слайд 12ҮІІ тапсырма: І педагогикалық жағдаяттың жауабын жаз.
Сынып физика пәнінен бақылау

жұмысын жазған болатын. Оқушы дәптерін алып, мұғалімнің екі қойғанын көріп ,бәрінің көзінше дәптерін жыртып тастап, былай дейді: «Сіз бұрын маған басқа оқушыларға қарағанда анағұрлым жақсырақ қатынас жасайтынсыз,»
Осы жағдаятта мұғалім қалай әрекет ету керек және неге? 
«Неге мен басқаларға қарағанда саған жақсырек қарауым керек?» 
«Менде сүйіктілер мен пір тұтынатын оқушылар жоқ» 
«Сен сияқты айтатын адамдар маған ұнамайды» 
«Басқалардың арасынан мен неге сені бөліп қарауым керек?» 
Өз нұсқаңызды ұсыныңыз.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ҮІІІ тапсырма: Эвристикалық тапсырманың жауабы __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ҮІІ тапсырма: І педагогикалық жағдаяттың жауабын жаз. Сынып физика пәнінен бақылау жұмысын жазған болатын. Оқушы дәптерін алып,

Слайд 13Бағалау шкаласы

Бағалау шкаласы

Слайд 15Көңіл бөліп тыңдағандарыңызға рахмет!

Көңіл бөліп тыңдағандарыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть