Презентация, доклад на тему Тіршілік үшін күрес Биология 9-сынып

Содержание

Сабақтың мақсаты :Оқушылардың сұрыптау түрлерін және тіршілік үшін күрес туралы алған білімдерін жетілдіру, топтық,жұптық,жеке жұмыс жасауға үйрету.

Слайд 1№142 орта мектеп


Биология пәнінің мұғалімі
Әбенов Жасұлан


№142  орта мектепБиология пәнінің  мұғалімі Әбенов Жасұлан

Слайд 2
Сабақтың мақсаты :Оқушылардың сұрыптау түрлерін және тіршілік үшін күрес туралы алған

білімдерін жетілдіру, топтық,жұптық,жеке жұмыс жасауға үйрету.

Сабақтың мақсаты :Оқушылардың сұрыптау түрлерін және тіршілік үшін күрес туралы алған  білімдерін жетілдіру, топтық,жұптық,жеке жұмыс жасауға

Слайд 3

Күтілетін нәтиже: Оқушылар тіршілік үшін күрестің қалай және қандай мақсатта жүретінін,оның

эволюциядағы маңызын біледі.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар тіршілік үшін күрестің қалай және қандай мақсатта жүретінін,оның эволюциядағы маңызын біледі.

Слайд 4Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі
- Сәлемдесу.
- Оқушыларды топқа

бөлу:
1-топ: Түрішілік;
2-топ:Түраралық;
3-топ:Өлі табиғатпен қарсы күрес.
Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі  - Сәлемдесу.  - Оқушыларды топқа бөлу:   1-топ: Түрішілік;

Слайд 5ІІ.Үй тапсырмасын тексеру “Көпір” тапсырмасы.Сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Эволюцияның негізгі қозғаушы

күштерін ата. 2.Тұқымқуалаушылық дегеніміз не ? 3. Өзгергіштік дегеніміз не? 4. Дарвин тұқым қуалау өзгергіштігінің қандай формаларын ажыратып берді? 5. Модификациялық өзгергіштіктік пен мутациялық өзгергіштіктер арасында қандай айырмашылық бар? 6.Табиғи сұрыпталу дегеніміз не? 7.Табиғи іріктелудің алғы шарттары қандай?
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру “Көпір” тапсырмасы.Сұрақтарға жауап беріңдер.    1.Эволюцияның негізгі қозғаушы күштерін ата.  2.Тұқымқуалаушылық

Слайд 6Жаңа тақырып:Тіршілік үшін курес,оның себептері мен түрлері.

Жаңа тақырып:Тіршілік үшін курес,оның себептері мен түрлері.

Слайд 8Ч. Дарвин тіршілік үшін күрес өзара бірін-бірі ығыстыратын екі себеп деп есептеді,

ол себептер:



Тірі ағзалардың көбеюге шексіз бейімділігі.
Екінші тараптан табиғи ресурстардың шектеулілігі.

Ч. Дарвин тіршілік үшін күрес өзара бірін-бірі ығыстыратын екі себеп деп есептеді, ол себептер:Тірі ағзалардың көбеюге шексіз бейімділігі.Екінші

Слайд 9Дәстүр бойынша тіршілік үшін күрес 3 түрге белінеді.
Түрішілік.
Түраралық күрес.
Абиоздық факторлармен немесе

әлі табиғатпен күрес.
Дәстүр бойынша тіршілік үшін күрес  3 түрге белінеді.Түрішілік.Түраралық күрес.Абиоздық факторлармен немесе әлі табиғатпен күрес.

Слайд 10Түрішілік күрес негізгі үш бағытта іске асады.
Қорек үшін.
Жыныстас әріптесі үшін.
Аумақ үшін

күрес.
Түрішілік күрес негізгі үш бағытта іске асады.Қорек үшін.Жыныстас әріптесі үшін.Аумақ үшін күрес.

Слайд 12Түрішілік күрес.

Түрішілік күрес.

Слайд 13Түрарлық күрес.

Түрарлық күрес.

Слайд 14Абиоздық факторлармен немесе әлі табиғатпен күрес

Абиоздық факторлармен немесе әлі табиғатпен күрес

Слайд 151.Тіршілік үшін күрес дегенді қалай түсінесіңдер?

(Топтық жұмыс)
Шығармашылық жұмыс ( Постермен жұмыс)
1 топ- «Түрішілік»
2-топ- «Түраралық»
3-топ-«Абиоздық факторлармен-өлі табиғатпен күрес»
Оқушылар өздеріне берілген тақырыптар бойынша дайындаған суретті сызбаларын түсіндіреді.

1.Тіршілік үшін күрес дегенді қалай түсінесіңдер?

Слайд 162. Суреттермен жұмыс.Күрес түрлері бойынша анықтау,түсіндіру.
 

2. Суреттермен жұмыс.Күрес түрлері бойынша анықтау,түсіндіру. 

Слайд 17
IV.Қорытынды.

Жеке жұмыс. Тест
1.Тіршілік үшін күресті анықтаған ғалым:
А)Дарвин Б)Ламарк С)Линней
2.Күрестің қай түрі үш бағытта іске асады?
А) Түраралық Б)Түрішілік С)Қолайсыз жағдайлармен
3.Аталықтары аналығын қақтығыссыз-ақ сайрау арқылы шақыратын құстардың бәсекесі:
А)Тура күрес Б)Жанама күрес С)Жай күрес
4.Аталықтары аналығын иелену үшін қақтығыс-жарысқа түсуі:
А)Жанама күрес Б)Түраралық күрес С)Тура күрес
5.Даражарнақтылар мен қосжарнақтылардың бәсәкесі:
А)Түраралық Б)Жанама күрес С)Аумақ үшін күрес
6.Қандай күрес басқалармен салыстырғанда күштірек:
А)Жанама күрес Б)Түраралық С)Түрішілік
7.Тіршілік үшін күрес неге жеткізеді?
А)Тұқымқуалаушылыққа Б)Табиғи сұрыптауға С)Өзгергіштікке
8.Түрішілік күреске мысал-
А)Жыртқыш-олжа Б)Маусымдық өзгерістерге бейімделу
С)Бұғылардың күйлеу бәсекелестігі





IV.Қорытынды.

Слайд 18V. Үйге тапсырма: «Тіршілік үшін күрес» тақырыбына өз ортаңмен,өмірмен тығыз байланыстыра

шығарма жазу.
V. Үйге тапсырма:  «Тіршілік үшін күрес» тақырыбына өз ортаңмен,өмірмен тығыз байланыстыра шығарма жазу.

Слайд 19

Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть