Презентация, доклад по биологиии на тему раънодошлар (6 класс на узбекском языке)

Texnik vositalari; proyektor,ekran va kompyuter:Darsning uslubi; noan’anaviy;Uslub: Ma'ruza va amaliyotning uyg'unligi. Shakl: Savol-javob. Jamoa va kichik guruhlarda ishlash. Vosita: Elektron resurslar, darslik, plakatlar; tarqatma materiallar.Usul: Tayyor prezentatsiya va slayd materiallari asosida. Nazorat: Og'zaki, savol-javob, muhokama, kuzatish.

Слайд 1MAVZU: RA’NODOSHLAR OILASI
Ta’limiy maqad: Ra’nodoshlar oilasi haqida ma`lumot berish.
Tarbiyaviy maqsad: o'quvchilarni

yangi bilimlar egallashga, o'z tariximizni bilishga yo'naltirish, milliy iftixor ruhida tarbiyalash.

Rivojlantiruvchi maqsad: o'quvchilarni o’z ustida ishlash ko’nikmalarini shakllantirish, nutq-muloqat madaniyatini rivojlantirish. O’quvchilarning bilm-ko’nikmalarini rivojlantirish.

Darsning maqsadi:




MAVZU: RA’NODOSHLAR OILASITa’limiy maqad: Ra’nodoshlar oilasi haqida ma`lumot berish.Tarbiyaviy maqsad: o'quvchilarni yangi bilimlar egallashga, o'z tariximizni bilishga

Слайд 2

Texnik vositalari; proyektor,ekran va kompyuter:
Darsning uslubi; noan’anaviy;
Uslub: Ma'ruza va amaliyotning uyg'unligi.


Shakl: Savol-javob. Jamoa va kichik guruhlarda ishlash.
Vosita: Elektron resurslar, darslik, plakatlar; tarqatma materiallar.
Usul: Tayyor prezentatsiya va slayd materiallari asosida.
Nazorat: Og'zaki, savol-javob, muhokama, kuzatish.
Baholash: Rag'batlantirish, 5 ballik reyting tizimi aso­sida.



Texnik vositalari; proyektor,ekran va kompyuter:Darsning uslubi; noan’anaviy;Uslub: Ma'ruza va amaliyotning uyg'unligi. Shakl: Savol-javob. Jamoa va kichik guruhlarda

Слайд 3Dars shiori :
O’quv qayda bo’lsa ulug’lik bo’lar
Bilim qayda

bo’lsa buyuklik bo’lar

Darsning rejasi

Tashkiliy qism 3 daqiqa
Pedagogik iqlim yaratish 4 daqiqa
O’tilgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa
Yangi mavzu bayoni 15 daqiqa
Yangi mavzuni mustahkamlasah 5 daqiqa
“Kim bilimdon,kim chaqqon?“ o’yini 5 daqiqa
Dars yakuni 2 daqiqa
Uyga vazifa 1 daqiqa

Dars  shiori :O’quv qayda bo’lsa  ulug’lik bo’lar Bilim qayda bo’lsa buyuklik bo’lar Darsning rejasi Tashkiliy

Слайд 4Darsning texnologik xaritasi

Maqsad:
O`quvchilarga Ra’nodoshlar oilasi
haqida
tushuncha berish.
Vazifalar:
O`quvchilarda mavzuga nisbatan
qiziqishni uyg`otish,

ularda mavzu
asosida bilim va ko`nikmalarni
shakllantirish va kengaytirish;
-mavzuga oid tarqatilgan materiallarni
o`quvchilar tomonidan yakka
holda o`zlashtirib olishlari
hamda elektron darslik bilan
ishlab mavzuni qay darajada
o`zlashtirganliklarini
nazorat qilish ularning bilimini
baholash










O`quv jarayonining
mazmuni
Ra’nodoshlar
oilasi

























O‘quv jarayonini
amalga oshirish
Texnologiyasi
Metod: aralash.
Shakl: Savol-javob,
amaliy mashg`ulot
Usul: Tayyor prezentatsiya va
slayd materiallari asosida.
materiallar va ko`rgazma asosida
Vosita: 6-sinf botanika darsligi,
tarqatma materiallar,elektron
darslik, rag`bat kartochkalari
ko`rgazmali qurol (tablisasi).
Nazorat: Savol-javoblar
o`z-o`zini kuzatish
Baholash: 5 balli tizim
asosida



















Kutilayotgan natijalar:
O`qituvchi: Mаvzu qisqа vаqt ichidа bаrchа o`quvchilаr tоmоnidаn o`zlаshtirilishigа erishаdi. O`quvchining og’zaki va yozma nutqini o’stirish.qiziqish Оldigа qo`yilgаn muаmmоlаrni yеchishgа o`rgаtаdi.
O`quvchi: Yangi bilimlаrni оsоnlik bilаn o`zlаshtirаdi.









Kelgusi rejalar
(tahlil, o‘zgarishlar)
O`qituvchi: Yangi mеtоd vа usul-
lаrni tаdbiq etishni tаkоmillаshtirаdi.
O`z mаhorаtini оshirаdi.





Darsning texnologik xaritasi Maqsad:O`quvchilarga Ra’nodoshlar oilasihaqidatushuncha berish.Vazifalar:O`quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqishni uyg`otish, ularda mavzu asosida bilim va ko`nikmalarni

Слайд 5“Bilimdonlar”
guruhi
“CHaqqonlar”
guruhi
“Topqirlar ”
guruhi
ofarin

barakalla
O’quvchilar quyidagicha
baholanadi. Matematik
figuralar ichida joylashgan


ofarin- 5 bahoni,
barakalla – 4 bahoni ,
olg’a intil -3 bahoni
anglatadi.


Olg'a intil

DARSIMIZ QIZIQALI O’TISHI UCHUN
SINF O’QUVCHILARINI 3 GURUHGA
BO’LIB OLAMIZ

“Bilimdonlar”guruhi “CHaqqonlar”guruhi “Topqirlar ”guruhi ofarinbarakalla O’quvchilar quyidagichabaholanadi. Matematik figuralar ichida joylashgan ofarin- 5 bahoni,  barakalla –

Слайд 6O`tilgan mavzuni mustahkamlash uchun guruhlar o`rtasida “ Kim bilimdonu, kim chaqqonu,

o`yini ”. Har bir guruhga tezkor savollar beriladi, guruhlar savollarga tez va aniq javob berishlari kerak.


1.Yopiq urug’li o’simliklar qanday o’simliklar hisoblanadi?
2 . Yopiq urugli o’simliklar necha sinfga bo’linadi?
3. Qanday o’simliklarga ikki urug’pallali o’simliklar deyiladi?
4. Qanday o’simliklarga birurug’pallali o’simliklar deyiladi?
5. Ikkiurug’pallali o’simliklarga misol keltiring.
6. Birurug’pallali o’simliklarga misol keltiring.
7. Ikki urug’pallali o’simliklar bilan bir urug’pallali o’simliklar bir-biridan qanday farq qiladi?



O`tilgan mavzuni mustahkamlash uchun guruhlar o`rtasida “ Kim bilimdonu, kim chaqqonu, o`yini ”. Har bir guruhga tezkor

Слайд 7
Yangi mavzu bayoni

Bu oilaga shimoliy yarimsharlarning mo’tadil iqlimli mintaqalarida o’sadigan 120

turkumga mansub 3000ga yaqin turdagi daraxt, buta, va ko’p yillik o’tlar kiradi. O’zbekistonda uning 35 turkumga oid 153 turi o’sadi. Ra’nodoshlarning barglari yonbargchali, oddiy, uchga bo’lingan, panjasimon yoki patsimon, yoxud murakkab, poyada ketma-ket o’rnashgan. Gullari yakka-yakka, shingil, qalqon, sayabon shakldagi to’pgullarda joylashgan. Ikki jinsli, hashoratlar yordamida changlanadi. Gulqo’rg’oni murakkab, to’g’ri ko’pincha 5 a’zoli. Gultojibargi 5ta, qo’shilmagan, changchilari ko’p, urug’chisi 5tagacha yoki undanda ko’p, tugunchasi 1-5 uyli. Mevasi quruq yoki ho’l.

Yangi mavzu bayoniBu oilaga shimoliy yarimsharlarning mo’tadil iqlimli mintaqalarida o’sadigan 120 turkumga mansub 3000ga yaqin turdagi daraxt,

Слайд 8Bu oilaga tobulg’i, olcha , namatak, olam, olxo’ri, bodom, nok, shaftoli,

kamxastak, gilos, qulupnay, maymunjon kabi turkumlar kiradi. Olmalar. Olma turkumiga mansub daraxt bo’lib, O’zbekistonda ularning 5ta turi bor. Shulardan ikkitasi yovvoyi, uchtasi madaniy turlardir. Nok guli va mevalari bilan olmaga o’xshaydi. Lekin mevasining yetida tosh hujayralari borligi bilan olmadan farq qiladi. O’zbekistonda nok turkumiga oid 7ta tur bor. Ra’nodoshlar oilasiga tegishli o’simliklar respublikamizda madaniy holda ham ko’p tarqalgan. Ularga o’rik, shaftoli, gilos va olxo’ri, qulupnay malina kabilar kiradi. Ular xalq xo’jaligida katta ahamiyatga ega. Oila vakillaridan ikkitasi o’rta osiyo noki, olga sorbariyasi O’zbekiston Respublikasining Qizil kitobiga kiritilgan.
Bu oilaga tobulg’i, olcha , namatak, olam, olxo’ri, bodom, nok, shaftoli, kamxastak, gilos, qulupnay, maymunjon kabi turkumlar

Слайд 9 Darsni mustahkamlash.
Quyidagi mevalarga

tarif bering.













Darsni mustahkamlash. Quyidagi mevalarga tarif bering.

Слайд 10


UYGA VAZIFA
Ra’nodoshlar oilasi mavzusini o’qib kelish, mavzuga oid test savollarini

tuzish.

O’quvchilarning
to’plagan ballarni jamlanib,
g’olib guruh aniqlanadi.
O’quvchilar rag’batlantiriladi.
Dars maqsadiga erishganligi
haqida xulosalanadi.

UYGA  VAZIFARa’nodoshlar oilasi mavzusini o’qib kelish, mavzuga oid test savollarini tuzish.O’quvchilarning  to’plagan ballarni jamlanib,g’olib guruh

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть