Презентация, доклад по биологии на тему Тамыр

Содержание

Сабақтың тақырыбыТамыр. Тамыр түрлері. Тамыр жүйелері

Слайд 1Алматы облысы .Талғар ауданы
Алматы қаласы
2013
Биология пәні мұғалімі:
Гуламова Г.М.
Бесағаш ауылы

№29 орта мектебы
Алматы облысы .Талғар ауданыАлматы қаласы2013Биология пәні мұғалімі: Гуламова Г.М. Бесағаш ауылы №29 орта мектебы

Слайд 2Сабақтың тақырыбы

Тамыр. Тамыр түрлері. Тамыр жүйелері

Сабақтың тақырыбыТамыр. Тамыр түрлері. Тамыр жүйелері

Слайд 3 ОҚУШЫЛАРДЫҢ ТАНЫМДЫҚ , ҚАБЫЛДАУ,ЖЫЛДАМ ТАПСЫРМА ОРЫНДАУ, ШЕШІМ ЖАСАУ ,ОЙ –

ПІКІРЛЕРІН АШЫҚ ТҮРДЕ АЙТУҒА ҮЙРЕТУ.

Сабақтың міндеті

ОҚУШЫЛАРДЫҢ ТАНЫМДЫҚ , ҚАБЫЛДАУ,ЖЫЛДАМ ТАПСЫРМА ОРЫНДАУ, ШЕШІМ ЖАСАУ ,ОЙ – ПІКІРЛЕРІН АШЫҚ ТҮРДЕ АЙТУҒА ҮЙРЕТУ.Сабақтың міндеті

Слайд 4
Дамытушылық:
Өсімдік шаруашылығы
үшін тамыр жүйелерін дамыту
туралы білімнің маңызын

ашу;
зертханалық жұмысты сауатты
орындау дағдыларын
қалыптастыруды
жалғастыру.

Тәрбиелік:
Тамырдың өсімдік
тіршілігіндегі,
табиғаттағы
маңызын тамыр күтімін
зерттеп талдау арқылы
оқушыларды ізденімпаздыққа,
еңбек сүйгіштікке,
өзара ынтымақтастыққа
тәрбиелеу

Білімділік:
Оқушыларға тамырдың
өсімдіктің вегетативті
мүшесі екендігі, тамырдың дамуы,
тамыр жүйелерінің типтері,
олардың құрылысының
ерекшеліктері,тамыр қызметі
туралы түсінік беру;

Сабақтың мақсаты:

Дамытушылық: Өсімдік шаруашылығы үшін тамыр жүйелерін дамыту туралы білімнің маңызын ашу; зертханалық жұмысты сауатты орындау дағдыларын қалыптастыруды

Слайд 5
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: аралас
Оқыту әдісі:

индуктивті,
дедуктивті, иллюстративтік
Пәнаралық байланыс:сурет, химия , тарих.
Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, бейне слайдтар, кеппешөптер,
тәжірбиелік ыдыстар
Сабақтың түрі: дәстүрлі 		Сабақтың типі: аралас    Оқыту әдісі: индуктивті,

Слайд 6




Сабақтың жоспары
1. Ұйымдастыру.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
а) Нөмір ойыны
ә) Сызықтық диктант
3. Жаңа білім беру
4. Зертханалық жұмыс
5. Бекіту
а) Сандар сыры
ә) Жеребе
б) Жағдаят
в) Құпияхат
7. Бағалау.
8. Үйге тапсырма беру.
9. Қорытындылау.

Слайд 7 Сабақтың

барысы :
1.Ұйымдастыру
Сәлемдесу,
қатысым тексеру,
дайындықтарын бақылау,
төрт топқа бөлу 2.Үй тапсырмасын тексеру
интерактивті тақта арқылы
бағалау парағына
ұпай жинау

Сабақтың барысы :1.Ұйымдастыру

Слайд 9 I тапсырма «Нөмір» ойыны Ойын шарты :Сынып төрт топқа бөліндік, әр

топта 4 -5 оқушыдан бейдж нөміріне сәйкес тапсырмаларды таңдап, дайындалып жауап береміз.
I тапсырма  «Нөмір» ойыны Ойын шарты :Сынып төрт топқа бөліндік, әр топта 4 -5 оқушыдан

Слайд 10I топ
1. Тұқым неден тұрады?
2. Өсімдіктер

неліктен дара
және қос боп бөлінеді?
3. Ұрық неден тұрады?
4. Эндосперм деген не?

III топ.
1.Тұқымның тыныс алуы үшін
міндетті түрде не керек?
2.Тыныс алуды дәлелдеу үшін
қандай тәжірибе жасалды ?
3.Бөрткен дәндері бар стакан-
дағы шырпы неге сөніп қалды?
4. Бос стакандағы шырпы неге
жана береді?

II топ.
1. Тұқымның өнуін бақылау үшін
қандай тәжірибелер қойылды?
2.Бір аптадан соң төртіншіі
ыдыста қандай өзгеріс болды?
3. 1, 2 және 3 ыдыста қандай
өзгеріс болды?




IV топ.
Тұқымның құрылысы
Тұқымның өнуі
Өскіннің өсуі құбылыстарын сурет арқылы әңгімелеу

I топ 1. Тұқым неден тұрады?   2. Өсімдіктер неліктен дара және қос боп бөлінеді?3. Ұрық

Слайд 11

ТҰҚЫМНЫҢ ӨНУІ ЖӘНЕ
ӨСКІННІҢ ӨСУІ

тұқымжарнақ
Тұқым қауызы
Тұқымбүршік
Тұқым
қауызы
Алғашқы
тамыр
тұқымжарнақ
Жанама тамырлар
Алғашқы
жапырақ
Тұқымасты
бөлік
Солған


тұқымжарнақ

Алғашқы сабақша

ТҰҚЫМНЫҢ ӨНУІ ЖӘНЕ ӨСКІННІҢ ӨСУІтұқымжарнақТұқым қауызыТұқымбүршікТұқым қауызыАлғашқытамыртұқымжарнақЖанама тамырларАлғашқы жапырақТұқымасты  бөлікСолған тұқымжарнақАлғашқы сабақша

Слайд 12Сызықтық диктант. Тақтадағы тапсырмалардың ішінен дұрыс жауаптарын тауып «иә»бағанына, қате жауапқа

«жоқ» бағанына белгілеңіз.

1. Барлық өсімдіктердің тұқымдары, негізінен, органикалық заттардан тұрады.
2. Бидай, жүгері, күріш дәндері майларға бай.
3. Асбұршақ , үрмебұршақ тұқымдарында көп мөлшелерде нәруыз болады.
4. Күнбағыс, зығыр,майкене ( келщевина)- майлы дақылдар.
5. Балуыз(клейковина)- өсімдік крахмалының ерекше түрі.
6. Балуыз - өсімдік нәруызы.
7. Ұрығы мен эндоспермі зақымданған тұқым тезірек өседі.
8. Қоректік заттар қоры тұқымның өнуінің маңызды шарты болып табылады.
9. Егу үшін едәуір ірі тұқымды іріктеп алады, себебі одан жақсы өскін өсіп шығады

Сызықтық диктант.  Тақтадағы тапсырмалардың ішінен дұрыс жауаптарын тауып «иә»бағанына, қате жауапқа «жоқ» бағанына белгілеңіз.1. Барлық өсімдіктердің

Слайд 13Эталон арқылы тексеру
Иә
“Иә” – дұрыс жауап

“Жоқ” – қате жауап

Жоқ

Эталон арқылы тексеруИә “Иә” – дұрыс жауап      “Жоқ” – қате жауапЖоқ

Слайд 14



Вегетативті
Генеративті
Тамыр Сабақ Жапырақ
Гүл Жеміс Тұқым
Гүлді өсімдіктердің мүшелері

Вегетативті Генеративті Тамыр Сабақ Жапырақ Гүл Жеміс ТұқымГүлді өсімдіктердің мүшелері

Слайд 15Қауыз
Қабық
Қалқанша
эндосперм
Жарнақ
Ұрық
Ұрық
жарнақтылар
Дара
Қос
Сұхбаттасу кезеңі: Жаңа тақырыпты оқып – білу.

ҚауызҚабықҚалқаншаэндоспермЖарнақҰрықҰрықжарнақтыларДараҚос Сұхбаттасу кезеңі:  Жаңа тақырыпты оқып – білу.

Слайд 16Ұрық
Тамырша

ҰрықТамырша

Слайд 171.Тамыр қандай мүше
болып табылады?
4.Бақбақты тамырымен
бірге жұлып көрдіңдер

ме? Қиын ба? Неліктен?

2.Тамырдың негізгі
қызметі қандай?

3.Тұқымда қандай мүше ең
бірінші пайда болатынын
еске түсіріңдер

Бүгін біз тамыр туралы айтамыз

Сұхбаттасу кезеңі: Жаңа тақырыпты оқып – білу

1.Тамыр қандай мүше болып табылады? 4.Бақбақты тамырымен бірге жұлып көрдіңдер      ме? Қиын

Слайд 18

ҚОРЕК
ТІРЕК


ТАМЫР ҚЫЗМЕТІ

ҚОРЕКТІРЕКТАМЫР ҚЫЗМЕТІ

Слайд 19ТАМЫР
жүйесі
НЕГІЗГІ
ЖАНАМА
ҚОСАЛҚЫ

ТАМЫР жүйесіНЕГІЗГІЖАНАМАҚОСАЛҚЫ

Слайд 21
ТАМЫР ТИПТЕРІ
КІНДІК
ШАШАҚ

ТАМЫР ТИПТЕРІКІНДІКШАШАҚ

Слайд 22Тамыр типтері

Тамыр     типтері

Слайд 23Қос және дара жарнақты өсімдіктердің тамырларын салыстырыңыз

Қос және дара жарнақты өсімдіктердің тамырларын салыстырыңыз

Слайд 24Бекіту кезеңі
Көрсеткіш сан тапсырмасы

Бекіту кезеңіКөрсеткіш сан тапсырмасы

Слайд 25Жеребе тапсырмасы

Жеребе тапсырмасы

Слайд 26Зертханалық жұмыс № 5
Әртүрлі өсімдіктердің тамыр жүйелерінің құрылысын қарастырып көрейік.
1.

Кішкентай банкадағы әртүрлі арамшөптердің тамыр жүйелерін анықтайық.
2.Кіндік тамыр жүйесі айқын білінетін кіндік және жанама тамыр түріндегі негізгі тамырдан тұрады.
3.Шашақ тамыр жүйесі қосалқы тамырлардан тұрады. Қосалқы тамырлардың арасынан негізгі тамыр білінбейді.
4.Жапырақтар мен сабақтардан әрқашан қосалқы тамыр өсіп шығады.

Зертханалық жұмыс № 5Әртүрлі өсімдіктердің тамыр жүйелерінің құрылысын қарастырып көрейік. 1. Кішкентай банкадағы әртүрлі арамшөптердің  тамыр

Слайд 27Жағдаят кезеңінің тапсырмалары
І топ.
“Қыстағы қар жерге ырыс, жердегі ылғал елге

ырыс” мақалының мазмұнын түсіндіріңіз.

ІІ топ.
Халық даналығы Бұхар жырауға кедей «Тарыны қай жерге еккенде мол түсім аламын» деп ақыл сұрай барса, ол құрт-құмырсқа жәндіктер қаптап жүрген жазық жерді нұсқап жүріп кетіпті. Сол жерге тары егіп, «шаш етектен келетін» мол түсім алған кедей Бұхарға келіп, неліктен солай нұсқағанын сұрапты. Мұны сіз қалай түсіндіресіз?

Жағдаят кезеңінің тапсырмаларыІ топ. “Қыстағы қар жерге ырыс, жердегі ылғал елге ырыс” мақалының мазмұнын түсіндіріңіз.ІІ топ. Халық

Слайд 28ІІІ топ. Орамжапырақ көшеттерін ашық жерге отырғызу кезінде кейбір өсімдіктердің негізгі тамырларының

ұшын шырпиды, ал кейбіреулерін сол күйінде қалдырады. Қай өсімдіктер көбірек өнім береді? Сіздер неліктен олай деп есептейсіздер? IV топ. Құмды топырақта өсетін қарағайдың тамыр жүйесі қос жарнақты өсімдіктерге кіндік тамыр болады. Сонымен қатар оның тамыры ылғалға жету үшін топыраққа терең орналасады. Ал батпақта өсетін қарағайдың тамыр жүйесі шашақ тамырға ұқсайды. Оның тамырлары үлкен ауданды алып жатады, бірақ топыраққа терең орналаспайды. Себебі неде деп ойлайсыңдар?
ІІІ топ. Орамжапырақ көшеттерін ашық жерге отырғызу кезінде кейбір өсімдіктердің негізгі тамырларының ұшын шырпиды, ал кейбіреулерін сол

Слайд 29Жағдаят тапсырмаларының жауабы
1. Мол топырақта тұқым тез өнеді, тамыр тез өседі.


2. Жәндіктер бар жерде құнарлы, қопсытылған топырақ болады.
3. Ұшы шырпылған өсімдік тамырында жақсы түптенеді де, мол өнім береді.
4. Құмда ылғал тереңде жатқандықтан, тамыр ұзын болады, батпақта жайылып өседі.
Жағдаят тапсырмаларының жауабы1. Мол топырақта тұқым тез өнеді, тамыр тез өседі. 2. Жәндіктер бар жерде құнарлы, қопсытылған

Слайд 30Құпияхат тапсырмалары
І топ. Үш сөзден құрылған тамыр қызметі туралы сөйлем шығады.
1-Р,

2-У, 3-Т, 4-Н, 5-Ы, 6-А, 7-С, 8-К, 9-М, 10-Қ, 11-Ш, 12-І, 13-Е, 14-Ү, 15-О
5 ұпай.

1-Ө, 2-І, 3-Т, 4-С, 5-Р, 6-Д, 7-К, 8-Е, 9-М, 10-Г, 11-Ы , 12-А
5 ұпай.

ІІ топ. Үш сөзден құрылған тамыр қызметі туралы сөйлем шығады.

Құпияхат тапсырмаларыІ топ. Үш сөзден құрылған тамыр қызметі туралы сөйлем шығады.1-Р, 2-У, 3-Т, 4-Н, 5-Ы, 6-А, 7-С,

Слайд 31ІІІ топ. Сөзөрім. «Шашақ» тамыр жүйесінің типі.
Өнген ұрықтан алғаш пайда болатын

мүше.
Тамыр жүйесі кіндік тамыр болып келетін дара жарнақты өсімдік.
Қос жарнақты өсімдік.
Негізгі тамырдан шығатын тамыр.
Сабақ пен жапырақтан пайда болатын тамыр
ІІІ топ. Сөзөрім. «Шашақ» тамыр жүйесінің типі.Өнген ұрықтан алғаш пайда болатын мүше.Тамыр жүйесі кіндік тамыр болып келетін

Слайд 32IV топ. Сөзөрім. «Кіндік» тамыр жүйесінің типі.

Тамыр арқылы қоректенетін организм.
Қос

жарнақты өсімдіктердің ұрығынан дамитын тамыр.
Тамыр жүйесі шашақ тамыр болатын қос жарнақты өсімдік.
Дара жарнақты өсімдік.
Тұқымнан жер бетіне шыққан кішкене өсімдік.
Тамырдың қосалқы қызметі.
IV топ.  Сөзөрім. «Кіндік» тамыр жүйесінің типі.Тамыр арқылы қоректенетін организм.Қос жарнақты өсімдіктердің ұрығынан дамитын тамыр.Тамыр жүйесі

Слайд 33Құпияхат тапсырмаларының жауабы
1. Тамыр қоректену мүшесі
2. Тамыр өсімдік тірегі
3. Шашақ
4. Кіндік

Құпияхат тапсырмаларының жауабы1. Тамыр қоректену мүшесі2. Тамыр өсімдік тірегі3. Шашақ4. Кіндік

Слайд 34
Біз
бүгін
нені
білдік ?
Тамыр- өсімдіктің
вегетативті мүшесі
Кішкентай ұрық тамыршасы

өсіп,біртіндеп
ұзарады әрі жуандайды.
Тұтас қарағай сияқты ағаштарды бұтақтарымен
және жапырақтарымен бірге діңін ұстап
тұру үшін тамыр жүйесі мықты болуы керек екен.

Тамыр өсімдікті топыраққа бекітеді.
Өсімдік тамыр арқылы су мен
минералды заттарды алады,

Тамырға қандай жүктеме түсетінін
елестету үшін, күшті жел кезінде
қолшатырды ашып, ұстап тұру керек.

Бүкіл тіршілік бойы өсімдіктерде жаңа
тамырлары түзіліп, ескілері өсіп отырады.
Өсімдіктің барлық тамырларының
жиынтығын тамыр жүйесі деп атайды.

Біз бүгін нені білдік ?Тамыр- өсімдіктіңвегетативті мүшесіКішкентай ұрық тамыршасы өсіп,біртіндеп ұзарады әрі жуандайды. Тұтас қарағай сияқты ағаштарды

Слайд 35Оқушыларды бағалау
Қорытындылау
Үйге тапсырма беру

Оқушыларды бағалауҚорытындылауҮйге тапсырма беру

Слайд 36
Үйге тапсырма беру

§ 12 оқу. 55-беттегі кестені толтыру.
№ 6

зертханалық жұмысты қорытындылау.


Үйге тапсырма беру§ 12 оқу.  55-беттегі кестені толтыру. № 6 зертханалық жұмысты қорытындылау.

Слайд 38Пайдаланған әдебиеттер тізімі
1.Р. Әлімқулова, Р. Ж.үнісқызы, Р. Әбенова “Биология”
2.Р. Сәтімбеков.Қызықты

биология
3.Р. Әлімқұлова. Өсімдік- өмір тіршілігі.
4.Энциклопедия живые организмы.Москва”Росмэн”
5.Биология және салауаттылық
6.Биолог анықтамалығы
7.Уроки биологии Москва просвещение.
Пайдаланған әдебиеттер тізімі1.Р. Әлімқулова, Р. Ж.үнісқызы, Р. Әбенова “Биология” 2.Р. Сәтімбеков.Қызықты биология3.Р. Әлімқұлова. Өсімдік- өмір тіршілігі.4.Энциклопедия живые

Слайд 39 Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть