Презентация, доклад по биологии на тему қанайналым мүшелері

Содержание

Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушыларға ағзадағы қан айналымының маңызын, жүректің құрылысы және қантамырлар туралы білімді меңгерту, ғылыми көзқарастарын қалыптастыруДамытушылық: Оқушылардың алған білімдерін жадында сақтау қабілетін дамытып жетілдіру, зейін қойып тыңдауға үйрету, өз беттерінше ізденуін қалыптастыру. Сабаққа белсенділіктері мен

Слайд 1Сабақтың тақырыбы: Қанайналым мүшелері.

Сабақтың тақырыбы: Қанайналым мүшелері.

Слайд 2Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға ағзадағы қан айналымының маңызын, жүректің құрылысы және қантамырлар

туралы білімді меңгерту, ғылыми көзқарастарын қалыптастыру

Дамытушылық: Оқушылардың алған білімдерін жадында сақтау қабілетін дамытып жетілдіру, зейін қойып тыңдауға үйрету, өз беттерінше ізденуін қалыптастыру. Сабаққа белсенділіктері мен қызығушылықтарын арттыру.

Тәрбиелік: Оқушылар арасында ұйымшылдықты және сыйластықты ояту. Тұлғалық ізгілік қасиеттерге баулу және ұқыптылыққа, салауатты өмірге тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушыларға ағзадағы қан айналымының маңызын, жүректің құрылысы және қантамырлар туралы білімді меңгерту, ғылыми көзқарастарын қалыптастыруДамытушылық:

Слайд 3Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап,

СТО.

Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, муляж, тірек-сызбалар, электронды оқулық.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.Сабақтың типі: Аралас сабақ.Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, СТО.Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, муляж, тірек-сызбалар,

Слайд 41.Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын сұрау
1) Қызығушылығын ояту
2) Бөшкедегі басқатырғылар

3) Сәйкестік тесті
3. Жаңа сабақ
1) Ой қозғау
2) Мағынаны тану
4. Сергіту сәті

Сабақтың жоспары:

5. Сабақты бекіту
1) Топтастыру
2) Кубизм әдісі
3) Таңғажайып жетілік
6. Қорытынды
1) Сіз білесіз бе?
2) Кеңес
7.Бағалау
8. Үйге тапсырма.

1.Ұйымдастыру кезеңі2. Үй тапсырмасын сұрау 1) Қызығушылығын ояту 2) Бөшкедегі басқатырғылар 3) Сәйкестік тесті3. Жаңа сабақ 1)

Слайд 5Ұйымдастыру кезеңі:
1) Оқушыларды түгелдеу.

2) Сабаққа дайындықтырын байқау.
3) Оқушыларды 3 топқа бөлу.
Ұйымдастыру кезеңі:   1) Оқушыларды түгелдеу.

Слайд 62. Үй тапсырмасы: “Қызығушылығын ояту” 1 кезең. Қанның құрамын зерттеу.
Қан құрамы
Қан плазмасы
Қан

жасушалары

Мин. Тұз.

Су

Орг. заттар

Эритроцит

Лейкоцит

Тромбоцит

Нәруыз

глюкоза

Май

Альбумин

Фибриноген

Глобулин

2. Үй тапсырмасы: “Қызығушылығын ояту” 1 кезең. Қанның құрамын зерттеу. Қан құрамыҚан плазмасыҚан жасушаларыМин. Тұз.Су Орг. заттарЭритроцитЛейкоцитТромбоцитНәруызглюкозаМай

Слайд 7Бөшкеден шыққан
бас қатырғылар
II гейм.
Топ мүшелері бөшкеден нөмірлері

бар
шарларды таңдайды. Жүргізуші әр нөмірге
сай есеп береді. Өз ішінде талқылаған соң, топ
мүшелері жауап береді.
Бөшкеден шыққан бас қатырғылар II гейм. Топ мүшелері бөшкеден нөмірлері бар шарларды таңдайды. Жүргізуші әр нөмірге сай

Слайд 9Микробтарды ерітетін обыр жасушалар
Фагоциттер

Микробтарды ерітетін обыр жасушаларФагоциттер

Слайд 10Қанды қабылдайтын адам?
Рецепиент

Қанды қабылдайтын адам?Рецепиент

Слайд 11Егу арқылы қалыптасатын иммунитет
Жасанды

Егу арқылы қалыптасатын иммунитетЖасанды

Слайд 12Жасушалардың негізгі қуат көзі
Глюкоза

Жасушалардың негізгі қуат көзі Глюкоза

Слайд 13Шешекке қарсы егуді алғаш рет қолданған ағылшын дәрігері?
Эдуард Дженнер

Шешекке қарсы егуді алғаш рет қолданған ағылшын дәрігері?Эдуард Дженнер

Слайд 14Ағзаның ішкі ортасына не жатады?
Қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы

Ағзаның ішкі ортасына не жатады? Қан, лимфа, ұлпа сұйықтығы

Слайд 15Жаңа туған нәрестенің 1 мм қанында қанша эритроцит бар?
6-7млн

3

Жаңа туған нәрестенің 1 мм қанында қанша эритроцит бар? 6-7млн3

Слайд 16ЖИТС ауруы алғаш рет тіркелген мемлекет
АҚШ

ЖИТС ауруы алғаш рет тіркелген мемлекетАҚШ

Слайд 17Адамдардың қаншасының қанында оң-резус (Rh+) фактор бар
85%

Адамдардың қаншасының қанында оң-резус (Rh+) фактор бар85%

Слайд 18
3 кезең. Сәйкестік тесті (дәптермен жұмыс)

Дұрыс жауаптары:
1-г;

2-б; 3-в; 4-ж; 5-ғ; 6-ә; 7-а; 8-з; 9-д;

3 кезең.  Сәйкестік тесті (дәптермен жұмыс) Дұрыс жауаптары: 1-г; 2-б; 3-в; 4-ж; 5-ғ; 6-ә; 7-а;

Слайд 19

Сабақтың тақырыбы:
Қанайналым мүшелері

Сабақтың тақырыбы: Қанайналым мүшелері

Слайд 201. “Ой қозғау”
Қан айналады жүректің әмірімен,

Қан тілдеседі жүрек деген тәңірімен.
Ақ түсті мөлдір және қызылданып,
Адамға күш береді пәрменімен.

-дей отырып оқушылардың жаңа тақырып бойынша үйде дайындап келген мәліметтерін тыңдаймыз. Мысалы, жұмбақтар, қызықты мәліметтер т.б.
1. “Ой қозғау”     Қан айналады жүректің әмірімен,

Слайд 21Жанды мотор сынбайды,
Күні-түні тынбайды.

Кейде оның жүрісін,
Дөрігерлер тыңдайды.
(Жүрек)

2. Тарам-тарам бір ғалам,
Айқыш-ұйқыш шырғалаң.
Толған ағыс тоқтаса,
Жоғалады бірге адам.
(Қантамырлар)

3. Соғады күні-түні алмай тыным,
Құлайды ол тоқтаса таудай тілің.
(Жүрек)

“Жұмбақтар”

Жанды мотор сынбайды,     Күні-түні тынбайды.     Кейде оның жүрісін,

Слайд 22“Мағынаны тану”
Электронды оқулықпен жұмыс.

Суреттерге анықтама.

“Мағынаны тану”Электронды оқулықпен жұмыс.Суреттерге анықтама.

Слайд 25Сен бізді білесің бе?
АРТЕРИЯ
ВЕНА
КАПИЛЛЯР

Сен бізді білесің бе?АРТЕРИЯ ВЕНАКАПИЛЛЯР

Слайд 26


Қанайналым жүйесі

Қанайналым жүйесі

Слайд 27Сергіту сәті.
Оқушылардың ақпарат қабылдау қабілеттерін дамыту мақсатында қолданылатын әдіс. Мұғалім

бұл сөздерді тез-тез оқиды, оқушылар сөздерді тез айырып, қажетті қатардың астына жазу қажет. Кестеде бес қатар бар. 32 сөз оқылады, қайталауға болмайды.






Атлант, 250-300г, перикард, көмей, бауыр, өкпе, бицепс, синапс, 28-32, дендрит, 1300-1400г, капилляр, бронхы, дизентерия, рефлекстік доға, оссейн, қарынша, конус, танау, аппендикс, 31 жұп, сколиоз, қолқа, 33-34, туберкулез, сілекей, миокард, сымбат, тонометр, мишық, витамин, тұмау.

Оқушылар жазып үлгерген сөздерді санайды. Егер жазылған сөздер саны 32 болса- ақпарат қабылдауы өте жақсы, 31-29 болса- ақпарат қабылдауы орташа, 28-ден төмен болса- ақпарат қабылдауы қиындаған.

Сергіту сәті. Оқушылардың ақпарат қабылдау қабілеттерін дамыту мақсатында қолданылатын әдіс. Мұғалім бұл сөздерді тез-тез оқиды, оқушылар сөздерді

Слайд 28Қантамырлар
Салатамыр
Көктамыр
Қылтамыр
Жүректен шыққан қанды денеге тарататын тамыр
Денедегі қанды жүрекке айдайтын тамыр
Өте жіңішке,

зат алмасу жүретін тамыр

Сабақты бекіту.
І – тапсырма. Топтастыру

ҚантамырларСалатамырКөктамырҚылтамырЖүректен шыққан қанды денеге тарататын тамырДенедегі қанды жүрекке айдайтын тамырӨте жіңішке, зат алмасу жүретін тамырСабақты бекіту.І –

Слайд 29ІІ тапсырма: “Кубизм әдісі”

ІІ тапсырма: “Кубизм әдісі”

Слайд 301
7
6
2
3
4
5
ІІІ – тапсырма. “Таңғажайып жетілік”

1762345ІІІ – тапсырма. “Таңғажайып жетілік”

Слайд 31 Жүректі қалыпты ұстауға көмектесетін


элемент

магний


Жүректі қалыпты ұстауға көмектесетін

Слайд 32 Жұмыс ауырлаған сайын жүрек жиірек соғып, тамырлардағы қанды көбірек

айдайды. Бұл құбылыс қалай аталады?


Резервтік күш


Жұмыс ауырлаған сайын жүрек жиірек соғып, тамырлардағы қанды көбірек айдайды. Бұл құбылыс қалай аталады?

Слайд 33 Қай хромосомадағы гендердің өзгеруіне байланысты жүрек

аурулары пайда болады?


22 хромосома


Қай хромосомадағы гендердің өзгеруіне байланысты жүрек аурулары пайда болады?

Слайд 34 Әр адамның білуі қажетті жүрекке

жабық үгу әдісін кім, қай жылы ұсынды?


1961ж. Коэнхофен.


Әр адамның білуі қажетті жүрекке жабық үгу әдісін кім, қай жылы

Слайд 35 Биіктігі 2541 метр болатын, палеозойлық тақтатас, құмтас,

әктас пен базальт құрамды тау жыныстарынан түзілген “Жүрек” деп аталатын тау Қазақстанның қай жерінде орналасқан?


Шығыс Қазақстан облысы, Зайсан
ауданы, Шағаноба қыстауының
оңтүстік шығысында 7,5км. Жерде
орналасқан.


Биіктігі 2541 метр болатын, палеозойлық тақтатас, құмтас, әктас пен базальт құрамды тау жыныстарынан

Слайд 36 Қазақстанда Қаратау мен Талас Алатауының батысындағы тауларда

өсетін биіктігі 80см, сабағы тік, тостағаншасы түкті, күлтесі қызғылт түсті орамжапырақ тұқымдасына, ергеш туысына жататын көпжылдық шөптекті өсімдік.


Жүрек жапырақты ергеш


Қазақстанда Қаратау мен Талас Алатауының батысындағы тауларда өсетін биіктігі 80см, сабағы тік, тостағаншасы

Слайд 37 “Жүректе көп қазына бар, бәрі жақсы” –


деген өлеңді кім жазған және осы өлеңді
қай жылы, қандай ақын қазақ тіліне
аударды?


Жазған: Я.Полонский.
Аударған: 1899ж. Абай Құнанбайұлы


“Жүректе көп қазына бар, бәрі жақсы” –    деген өлеңді кім

Слайд 381 есеп. Қалыпты жағдайда жүрек 1 минут ішінде орта есеппен 6л.

Қанды тамырларға айдаса, 1 сағатта және 1 тәулікте қанша мөлшерде қан айдайды?

Жауабы: 60*6=360рет, яғни 1сағатта 360рет
360*24сағ.=8640литр, яғни 1тәулікте
8640литр қан айдайды.

2 есеп. Қалыпты жағдайда жүрек орта есеппен 1 минутта 70рет жиырылып кеңейетін болса, 1тәулікте қанша рет соғады?

Жауабы: 60*70=4200рет, яғни 1сағ.4200рет.
4200*24сағ=100800рет немесе
1тәулікте 100800рет.

3 есеп. 1 минут ішінде денедегі қан жүрек арқылы екі рет өтеді. Сонда тәулігіне қанша рет өтеді?

Жауабы: 60мин*2=120рет, яғни 1сағ. 120рет.
120*24=2880рет, яғни 1тәулікте 2880рет.

ІVтапсырма. Есеп шығару

1 есеп. Қалыпты жағдайда жүрек 1 минут ішінде орта есеппен 6л. Қанды тамырларға айдаса, 1 сағатта және

Слайд 392001ж. Бастап 24 қыркүйек күні Дүниежүзілік жүрек федерациясы бастамасымен жүрек ауруларының

қауіптілігін насихаттау атап өтіледі.

Жүректің соғуына жауап беретін гендер табылды.

Ғалымдар жүрекке ұзақ жұмыс күнінің қауіпті екенін дәлелдеді. Мысалы, 11сағатқа созылған жұмыс күні инфаркттың пайда болуын 67%арттырады.

Адамның кеудесінде жүректің орналасуы, ол көбінесе біздің дене бітімімізге байланысты. Ұзын және арық адамдарда ол көбінесе тік орналасқан. Аласа бойлы үлкен кеуделі толық адамдарда көлденең орналасады. Қалыпты дене бітімді адамдарда ол 40 градус пішінмен орналасады.


Қорытынды. Сіз білесіз бе?

2001ж. Бастап 24 қыркүйек күні Дүниежүзілік жүрек федерациясы бастамасымен жүрек ауруларының қауіптілігін насихаттау атап өтіледі.Жүректің соғуына жауап

Слайд 40Пайдалы кеңестер

Жүрек – жалқаулықты, енжарлықты сүймейтін мүше. Күнделікті таңертеңгілік жаттығу жасап

ой еңбегін алмастырып отыру керек. Тамақтану режимін сақтаудың да мәні ерекше.Жүрек – қантамыр жүйесіне пайдалы тағамдардың
құрамында алма, апельсин, лимон сынды
жемістер бар. Мысалы алма қандағы
гемоглобиннің құрамындағы темірдің
көбеюіне қажет болса. Апельсин шырынын
ішу қан тамырлардың жұмысын жақсартады.
Цитрусты өсімдіктердің барлығы қан тамырлардың
қабырғасын қатайтып,серпімділігін арттырады.
Жемістерден қуат алып, жүзіміз жадырай берсін!
Пайдалы кеңестер		Жүрек – жалқаулықты, енжарлықты сүймейтін мүше. Күнделікті таңертеңгілік жаттығу жасап ой еңбегін алмастырып отыру керек. Тамақтану

Слайд 41Бағалау.

Үйге тапсырма: §36 оқып келу және қосымша мәліметтер дайындап келу.

Бағалау.Үйге тапсырма: §36 оқып келу және қосымша мәліметтер дайындап келу.

Слайд 42"Жүрек арызы"
Мұқағали Мақатаев


Слайд 43 Оу, ием менің,
Өзіңнен бұрын жаралғам
Алдымен менмін
Сонан соң – сенсің

жаралған
Басың мен миың, ақылың, есің, қимылың
Аяқ пен қолың –
Барлығы менен нәр алған.

Келеді сенің кей кейде мені мұз еткің
Бәріне көндім
Қателігіңді түзеттім.
Төсек тартқызып, төнгенде қатер басыңа
Айнымай соқтым, аялап сені күзеттім.

Жалындым саған жақыны бол деп баршаның
Жан ием, сенің жақсылығыңды аңсадым.
Өткіздім сені қаншама қауіп қатерден
Ал, енді маған демалыс берші шаршадым.

Қақың жоқ сенің дем алмауға да, соқпауға.
Қарсы барамыз оттарға, әрі оқтарға
Қақым жоқ менің демалыс саған беруге
Қақың жоқ сенің қалдырып мені тоқтауға!

Оу, ием менің, Өзіңнен бұрын жаралғамАлдымен менмінСонан соң – сенсің жаралғанБасың мен миың, ақылың, есің, қимылыңАяқ

Слайд 44"Жүректерден - жүректерге"


Слайд 45




Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть