Презентация, доклад Мидың құрылысы, қызметі

Содержание

Сабақтың өзектілігі Дүниедегі ең қымбат, ен асыл затты аманат етіп қалдырғанда (көзіннің қарашығындай сақта) деп жатады емес пе. Бұдан қос шырақтың бағасын, оның қадір қасиетін бағамдау қиын емес.Адамның қос жанары табиғаттын бізге берген өлшеусіз

Слайд 1Орындаған: Жамбыл ауданы
Қарасай негізгі мектебі
Бакбаева С.Т
Сабақтың тақырыбы:
Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым

Министрлігі
«Өрлеу» БАҰО» АҚ филиалы «Алматы облысы бойынша педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты»

Көздің құрылысы
және қызметі

Орындаған: Жамбыл ауданыҚарасай негізгі мектебіБакбаева С.ТСабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым Министрлігі«Өрлеу» БАҰО» АҚ филиалы «Алматы

Слайд 2Сабақтың өзектілігі
Дүниедегі ең қымбат, ен асыл затты аманат

етіп қалдырғанда (көзіннің қарашығындай сақта) деп жатады емес пе. Бұдан қос шырақтың бағасын,
оның қадір қасиетін бағамдау қиын емес.
Адамның қос жанары табиғаттын бізге берген
өлшеусіз сыйы.Ендеше көздің адам ағзасында алатын орны ерекше екенің түсіндіріп өтеміз.Қоршаған ортаны бағдарлайтын көмекші көз екенің білімін кеңейтеміз. Көздің гигиеналық ережелерін сақтай білуге тәрбиелейміз.

Сабақтың өзектілігі   Дүниедегі ең қымбат, ен асыл затты аманат етіп қалдырғанда (көзіннің қарашығындай сақта) деп

Слайд 3
Дамытушылық:
Оқушылардың өздігінен жұмыс
істеу қабілетін дамыта отырып,
алған білімдерін, негізгі ұғымдарды

өз өмірінде қолдана білуге,
оны шығармашылық ізденіспен іске
асыра білуге баулу

Тәрбиелік:
Адам өміріндегі есту қабілетінің
маңызын ашу, салауатты өмір сүру
дағдыларын үйренуге ,гигена ережелерін
сақтауға, тәрбиелеу

Білімдік:
Есту анализаторының
құрылысы мен қызметі,
дыбыстарды қабылдау туралы
білім беру.

Сабақтың мақсаты:

Дамытушылық: Оқушылардың өздігінен жұмыс істеу қабілетін дамыта отырып,алған білімдерін, негізгі ұғымдарды өз өмірінде қолдана білуге, оны шығармашылық

Слайд 4Сабақ түрі:жаңа сабақты меңгеру
Сабақ әдісі: топтық әдіс, сұрақ- жауап, тесттік тапсырмалар(балама,

сәйкестендіру, ашық)
Сабақтың көрнекілігі: көз моделі, суреттер, тірек сызбалар, электронды оқулық, бейне таспа, лимон.
Сабақ түрі:жаңа сабақты меңгеру Сабақ әдісі: топтық әдіс, сұрақ- жауап, тесттік тапсырмалар(балама, сәйкестендіру, ашық)  Сабақтың көрнекілігі:

Слайд 5
1.Оқушылардың биология пәніне деген қызығушылығын арттыру.
2.Өз ойларын ашық айтуға машықтандыру

және функционалдық
сауаттылығын дамыту.

Сабақтың міндеті

1.Оқушылардың биология пәніне деген қызығушылығын арттыру. 2.Өз ойларын ашық айтуға машықтандыру және функционалдық сауаттылығын дамыту.Сабақтың міндеті

Слайд 6Біз қоршаған дүние туралы ақпаратты қалай аламыз?
Сезім мүшелері
Миға шабуыл

Біз қоршаған дүние туралы ақпаратты қалай аламыз?Сезім мүшелеріМиға шабуыл

Слайд 7СЕЗІМ МҮШЕЛЕРІ

СЕЗІМ МҮШЕЛЕРІ

Слайд 8






Ой қозғау

Ой қозғау

Слайд 9Лимон талдау
?...

Лимон талдау?...

Слайд 10Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу
«ЖЕМІС ЖИДЕКТЕР»
І -Топ
ІІ -Топ
ІІІ -Топ

Ұйымдастыру кезеңі  Топқа бөлу «ЖЕМІС ЖИДЕКТЕР»І -ТопІІ -ТопІІІ -Топ

Слайд 11 Құлпынай ұнатсаңыз, сіз көңілді қонақжай адамсыз. Елмен тіл табыса аласыз.

Сізге сыпайылық тән талғамыңыз нәзік. Ешкімге тауелді емессіз. Дегенмен қызғаншақтығыныз жоқ емес.

Құлпынай

Құлпынай ұнатсаңыз, сіз көңілді қонақжай адамсыз. Елмен тіл табыса аласыз. Сізге сыпайылық тән талғамыңыз нәзік. Ешкімге

Слайд 12Шабдалыны ұнататындар көпшіл, кез келген адам мен тіл табыса алатын ашық

жарқын болып келеді. Сізден сыпайылылық пен мәдениетті адамның белгілері айқын аңғарылып тұрады. Тек бір кемшілігіңіз – қиындықтарды ауыр көтересіз, кейде оларды жеңуге дәрменсіздік танытасыз.

Шабдалы

Шабдалыны ұнататындар көпшіл, кез келген адам мен тіл табыса алатын ашық жарқын болып келеді. Сізден сыпайылылық пен

Слайд 13Егер сізге алма өте ұнайтын болса, жігерлі бірақ аздап ескі көзқарастағы

адамсыз. Өз бастығынызға берілгенсіз, оның қандай тапсырмасы болсада, жан сала тиянақты атқаруға тырысасыз. Аздап ақын жанды, өз-өзіңізге риза адамсыз.

Алма

Егер сізге алма өте ұнайтын болса, жігерлі бірақ аздап ескі көзқарастағы адамсыз. Өз бастығынызға берілгенсіз, оның қандай

Слайд 14

Сабақ жоспары:

1.Теория бөлімі “Көз әлемі”
2.Зертханалық жұмыс “Көз жітілігін анықтау”
3.Бакылау жұмысы (4

тапсырма)
4.Қорытындылау

Сабақ жоспары:1.Теория бөлімі “Көз әлемі”2.Зертханалық жұмыс “Көз жітілігін анықтау”3.Бакылау жұмысы (4 тапсырма)4.Қорытындылау

Слайд 15 Көрудің маңызы Көз оптикалық жүйе

Көрудің маңызы   Көз оптикалық жүйе

Слайд 16МАҢЫЗЫ

МАҢЫЗЫ

Слайд 17 КӨЗ ҚҰРЫЛЫСЫ

КӨЗ ҚҰРЫЛЫСЫ

Слайд 18 ҚОСЫМША АППАРАТ

ҚОСЫМША АППАРАТ

Слайд 20 КӨЗ АЛМАСЫ

КӨЗ АЛМАСЫ

Слайд 22Қызықты мәліметтер
1.Жағымды заттар көргенде адамның қарашығы 45% дейін ұлғаяды.
2.Ер балаларға

қарағанда қыз балалар көзін екі есе жыпылықтатады екен.
3.Көзді ашып түшкіру мүмкін емес.
4.Тез оқығанда көз аздау шаршайды.
5.Көк көзділер ауруға сезімталдау.
Қызықты мәліметтер1.Жағымды заттар көргенде адамның қарашығы 45% дейін ұлғаяды. 2.Ер балаларға қарағанда қыз балалар көзін екі есе

Слайд 23Көзге арналған жаттығу




1.Көзді 3-5 секундқа қатты жұмып, содан кейін 3-5 секундқа

ашады. 6-8 рет қайталайды.
2.Отырып жасалады. Созылған оң қолыңның алақанымен сол жақ көзінді 3-5 секундқа жаба түр. Осы арада оң жақ қолынды бүгіп және жазып тұр. Ал енді керісінше сол қолынмен оң жақ көзінді жауып орында.
3.Екі көзімізбен бірге оң жақ иығымызға қараймыз да 4-5 секунд тұрамыз.

Қабақ бұлшықеттері шынығып, қанайналым жақсарады.


Көзге арналған жаттығу1.Көзді 3-5 секундқа қатты жұмып, содан кейін 3-5 секундқа ашады. 6-8 рет қайталайды. 2.Отырып жасалады.

Слайд 24Зертханалық жұмыс №4
“Көру жітілігін
анықтау”
Көру жітілігін анықтауға арналған кесте қолданады.

А

А

В С Д Е К ГМ
АА В С Д Е К Г М
АА В С Д Е К Г М
АА В С Д Е К Г М И Т Ш Л
АА В С Д Е К Г М А П О Л Д Ж
АА В С Д Е К Г М О П Р С Т У Ч
АА В С Д Е К Г М О П Р С Т У Ч






Зертханалық жұмыс №4  “Көру жітілігін анықтау”Көру жітілігін анықтауға арналған кесте қолданады.АА В С Д Е К

Слайд 25
Бақылау жұмысы

Бақылау  жұмысы

Слайд 26І-топ І-тапсырма Көрудің маңызы қандай?

І-топ І-тапсырма  Көрудің маңызы қандай?

Слайд 27ІІ ТОП
1-ТАПСЫРМА КӨЗ ҚҰРЫЛЫСЫ
1.____________________________________________
2.____________________________________________
3.____________________________________________
4.____________________________________________
5.____________________________________________
6.____________________________________________
7.____________________________________________

ІІ ТОП 1-ТАПСЫРМА   КӨЗ ҚҰРЫЛЫСЫ1.____________________________________________2.____________________________________________3.____________________________________________4.____________________________________________5.____________________________________________6.____________________________________________7.____________________________________________

Слайд 281-ТАПСЫРМА КӨЗ АЛМАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫСЫН ТҮСІНДІР
ІІІ ТОП

1-ТАПСЫРМА КӨЗ АЛМАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫСЫН ТҮСІНДІР ІІІ ТОП

Слайд 292-тапсырма “Терминдер”

кабинеті

Анализатор

Құтыша

Окулист

Соқыр дақ

Адаптация

Дальтонизм

Сары дақ

Таяқша

Аккомодация

2-тапсырма       “Терминдер”

Слайд 30Сергіту сәті

Сергіту сәті

Слайд 31І топ 1.Бір көзбен немесе екі көзбен көрудің айырмашылығы бар ма?
______________________________________________________________________________________________________________
ІІ

топ. 2.Адамның жасы ұлғайған сайын көру қабілеті өзгереді неліктен?
_______________________________________________________
ІІІ топ. 3.Кітапқа үңіліп тым жақын отырып көрген әсерінен өзгеріс бола ма?

ОЙЛАНАЙЫҚ




І топ 1.Бір көзбен немесе екі көзбен көрудің айырмашылығы бар ма?______________________________________________________________________________________________________________ІІ топ. 2.Адамның жасы ұлғайған сайын көру

Слайд 32Тапсырма №4 І топ Қырақтылық пен сығырлық белгілерін

тап

1. Көз алмасы ұзарған.
2. Көзбұршақтың қисықтығы ұлғайған.
3. Көз алмасы қысқарған.
4. Бейне тор қабықта тоғысады.
5. Бейне тор қабықтың алдында тоғысады.
6. Бейне тор қабықтың артында тоғысады.
7. Көзбұршақ қатайып, нығыздалған.

Қырақтылық
........................

Сығырлық
......................

Тапсырма №4  І топ    Қырақтылық пен сығырлық белгілерін тап1. Көз алмасы ұзарған.2. Көзбұршақтың

Слайд 33Тапсырма №4 ІІ топ Сәйкестігін анықта
1.Қарашықтың артқы бөлігінде

А.Су
екі жағы дөңес линза тәрізді В.Құтыша
денешік- С.Таяқшалар
2.Көзбұршақ қисықтығының Д.Көзбұршақ
ұлғаюы- Е.Аккомодация
3.Шыны тәрізді денеде болады-
4.Жарық пен түсті қабылдайтын рецептор-
5.Қараңғыда жарықты қабылдайтын рецептор-
Тапсырма №4   ІІ топ  Сәйкестігін анықта1.Қарашықтың артқы бөлігінде

Слайд 341.Көзі бөгде заттардың түсуінен қорғай білу керек.
2.Жұмыс орнында жарықты реттеу.
3.Үстелге қоятын

шам жарығының сол жақтан түсіру.
4.Кітапты оқығанда, іс тіккенде 30-35см арақашықтықты ұстану.
5.Теледидар ұзақ қарамау, 2.5-3м арақашықтықты ұстау.
6.Дұрыс тамақтану, “А” дәруменің қолдану
7.Темекі шекпеу, арақ ішпеу
8.Жүргізіліп келе жатқан көлікте кітап оқымау
Ой еңбегімен дене еңбегін алмастыру


Көз гигиенасы

1.Көзі бөгде заттардың түсуінен қорғай білу керек.2.Жұмыс орнында жарықты реттеу.3.Үстелге қоятын шам жарығының сол жақтан түсіру.4.Кітапты оқығанда,

Слайд 35 Әйгілі Елена Келлер қалыпты көретін адамға мынадай кеңес берген:


“Көздеріңді пайдаланыңдар!Әрбір күнді ертең соқыр болып қалатындай өткізіп,өмір сүріңдер. Сонда сендер ешқашан көрмеген ғажайып әлемді көре бастайсыңдар”.
Әйгілі Елена Келлер қалыпты көретін адамға мынадай кеңес берген:   “Көздеріңді пайдаланыңдар!Әрбір күнді ертең

Слайд 37БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ



- “5”
- “4”
- “3”
Әсел
Марат
Айым




Аида


БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ- “5”- “4”- “3”ӘселМаратАйымАида

Слайд 38Бағалау
17-20 ұпай- “5”
12-16 ұпай- “4”
7-11 ұпай- “3”

Бағалау17-20 ұпай- “5”12-16 ұпай- “4”7-11 ұпай- “3”

Слайд 39Үй тапсырмасы

&21 оқу.


Үй тапсырмасы &21 оқу.

Слайд 40
Назарларыңызға
рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть