Презентация, доклад на тему Генетика тарауын Мендель заңын қайталау

Содержание

Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік. Генетика негіздері, Г.Мендель заңдары, Т.Морган заңы, генетика салалары бойынша алған білімдерін жинақтау.2.Дамытушылық. Ойын тез жинақтауға дағдыландыру, белсенділігін арттыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру.3.Білімділік. Бір-бірін тыңдауға, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәбиелеу.

Слайд 110 сынып
Сабақтың тақырыбы:
Генетика тарауын қайталау

10 сыныпСабақтың тақырыбы: Генетика тарауын қайталау

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік. Генетика негіздері, Г.Мендель заңдары, Т.Морган заңы, генетика салалары

бойынша алған білімдерін жинақтау.

2.Дамытушылық. Ойын тез жинақтауға дағдыландыру, белсенділігін арттыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

3.Білімділік. Бір-бірін тыңдауға, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәбиелеу.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік. Генетика негіздері, Г.Мендель заңдары, Т.Морган заңы, генетика салалары бойынша алған білімдерін жинақтау.2.Дамытушылық. Ойын тез

Слайд 3Сабақтың барысы:
Ойын шартымен таныстыру(Оқушы ұяшықты таңдап,сол сұраққа жауап береді де сол

ұяшықтағы ұпайды иеленеді. Егер, жауап бере алмаса басқа оқушыларға жауап беруге болады.)
Оқушылардың жинаған ұпайларын есептеп отыратын 2 оқушы тағайындалады.
Ұпайды көп жинаған оқушы жеңімпаз болады.
Сабаққа қатысқандарына қарай оқушыларды бағалау.

Сабақ басталған соң оқушыларға 10 лездеме сұрақ
беріледі. 5-10 сұрақ аралығына жауап берген
оқушылар ойынға қатысады.

Сабақтың барысы:Ойын шартымен таныстыру(Оқушы ұяшықты таңдап,сол сұраққа жауап береді де сол ұяшықтағы ұпайды иеленеді. Егер, жауап бере

Слайд 4Лездеме сұрақтар:
Тұқым қуалаушылық пен өзгегіштікті зерттейді.
Ата-аналардан алынатын гендердің толық жиынтығы.
Организмге тән

сыртқы және ішкі белгілердің жиынтығы.
Хромосомалардың айқасуы
Генотипі тек гетерозиготалы болатын қан тобы.
Бір белгінің дамуын қуаттайтын бірнеше аллельді емес гендердің қызмет атқаруы.
Цитоплазмада және оның органоидтерінде шоғырланған тұқым қуалайтын факторлар.
1905 жылы жынысты анықтаудың хромосомалық негізін қай ғалым сипаттады.
Аавв – гаметасын тап.
Мендель бұршақтың неше сортын өз тәжірибелерінде пайдаланды?

Генетика
Генотип

Фенотип

Кроссинговер
ІV топ
Полимерия

Плазмон

Э.Вильсон

Ав, ав
22 сорт

Лездеме сұрақтар:Тұқым қуалаушылық пен өзгегіштікті зерттейді.Ата-аналардан алынатын гендердің толық жиынтығы.Организмге тән сыртқы және ішкі белгілердің жиынтығы.Хромосомалардың айқасуы

Слайд 6Генетика терминін қай ғалым,
қай жылы ғылымға енгізді?
1 – 20
Жауабы:1906 жылы

ағылшын биологі У.Бэтсон
Генетика терминін қай ғалым,қай жылы ғылымға енгізді? 1 – 20Жауабы:1906 жылы ағылшын биологі У.Бэтсон

Слайд 7Г.Мендель заңын 1900 жылы
қайта ашқан үш ел ғалымдары.
1 –

40

Жауабы: голландиялық Г. де Фриз,
неміс ғалымы К.Корренс, австриялық Э.Чермак.

Г.Мендель заңын 1900 жылы қайта ашқан үш ел ғалымдары. 1 – 40 Жауабы: голландиялық Г. де Фриз,

Слайд 8Генотип, фенотип ұғымдарын
қалыптастырған кім және қай жылы?
1 – 60
Жауабы:

1909 ж. Дат биологі В.Иогансен.
Генотип, фенотип ұғымдарын қалыптастырған кім және қай жылы?1 – 60 Жауабы: 1909 ж. Дат биологі В.Иогансен.

Слайд 91927 жылы орыс ғалымдары
Г.А.Надсон мен Г.С.Филиппов
қандай жаңалық ашты?
1 – 80


Жауабы: Радиоактивті сәулелердің төменгі сатыдағы
саңырауқұлақтарда мутация тудыра алатындығын дәлелдеуі.

1927 жылы орыс ғалымдары Г.А.Надсон мен Г.С.Филипповқандай жаңалық ашты?1 – 80 Жауабы: Радиоактивті сәулелердің төменгі сатыдағы саңырауқұлақтарда

Слайд 10Генетиканың даму тарихы неше
кезеңнен тұрады және жылдарын ата.
1 –

100

Жауабы: 3 кезең. 1және 2-сі 1865-1953 жж. классикалық генетика,
3-сі 1953 жылдан басталады.

Генетиканың даму тарихы неше кезеңнен тұрады және жылдарын ата. 1 – 100 Жауабы: 3 кезең. 1және 2-сі

Слайд 11Г.Мендельдің заңдары.
2 – 20
Жауабы: І заңы-Біркелкілік; ІІ заңы-Ажырау;
ІІІ

заңы-Тәуелсіз ажырау.
Г.Мендельдің заңдары. 2 – 20 Жауабы: І заңы-Біркелкілік; ІІ заңы-Ажырау; ІІІ заңы-Тәуелсіз ажырау.

Слайд 12Аллельді гендер деген не?
2 – 40
Жауабы: Қарама-қарсы белгілерді анықтайтын

жұп гендер.
Мысалы, Сары түс, жасыл түс.
Аллельді гендер деген не? 2 – 40 Жауабы: Қарама-қарсы белгілерді анықтайтын жұп гендер. Мысалы, Сары түс, жасыл

Слайд 13Генетикалық белгіленулерді жазып
көрсетіңдер.
2 – 60
Жауабы: Доминантты белгі латынның

бас әрпі, рецессивті белгі
кіші әріп, ата-анасы-Р, гамета-Г, шағылыстыру-х, ұрпақ –Ғ,
аналық- , аталық- .





Генетикалық белгіленулерді жазып көрсетіңдер. 2 – 60 Жауабы: Доминантты белгі латынның бас әрпі, рецессивті белгі кіші әріп,

Слайд 14Дигибридті будандастырудың
2-ші ұрпағында ұрпақтың фенотиптік
арақатынасы қандай?
2 –

80

Жауабы: 9:3:3:1

Дигибридті будандастырудың 2-ші ұрпағында ұрпақтың фенотиптік арақатынасы қандай? 2 – 80 Жауабы: 9:3:3:1

Слайд 15АаВвСс – осы ағзаның гаметаларын
анықта.
2 – 100
Жауабы: АВС, АвС, АВс, Авс,

аВС, аВс, авС, авс.
АаВвСс – осы ағзаның гаметаларынанықта.2 – 100Жауабы: АВС, АвС, АВс, Авс, аВС, аВс, авС, авс.

Слайд 16Т.Морган қандай теорияның авторы?
3 – 20
Жауабы: Тұқым қуалаушылықтың хромосомалық

теориясы.
Т.Морган қандай теорияның авторы? 3 – 20 Жауабы: Тұқым қуалаушылықтың хромосомалық теориясы.

Слайд 17Дрозофила шыбыны неліктен
генетикалық зерттеулер жүргізуге
қолайлы?
3 – 40
Жауабы: Хромосамасы

8, зертханалық жағдайда +25жылылықта
пробиркада өсіріп,14-15 күн сайын әр жұбынан 100-ге жуық
ұрпақ алуға болады.
Дрозофила шыбыны неліктен генетикалық зерттеулер жүргізугеқолайлы? 3 – 40 Жауабы: Хромосамасы 8, зертханалық жағдайда +25жылылықтапробиркада өсіріп,14-15 күн

Слайд 18Тіркесу тобы деген не?
3 – 60
Жауабы: Бір хромосоманың бойында

орналасқан және тіркесіп
тұқым қуалайтын гендер. Тіркесу тобының саны хромосоманың
гаплоиды жиынтығына тең.
Тіркесу тобы деген не? 3 – 60 Жауабы: Бір хромосоманың бойында орналасқан және тіркесіп тұқым қуалайтын гендер.

Слайд 19Хромосоманың диплоидты жиынтығы:
бұршақта-14, жүгеріде-20, кептерде -16
тіркесу топтарын анықта.
3 –

80


Жауабы: бұршақта-7, жүгеріде -10, кептерде-8 тіркесу топтар бар.

Хромосоманың диплоидты жиынтығы:бұршақта-14, жүгеріде-20, кептерде -16 тіркесу топтарын анықта. 3 – 80 Жауабы: бұршақта-7, жүгеріде -10, кептерде-8

Слайд 20Қазіргі кезде қандай ағзалардың
генетикалық картасы жасалған?
3 – 100
Жауабы: дрозофила, жүгері, қызан,

тышқан, пішен таяқшасы т.б.
Қазіргі кезде қандай ағзалардыңгенетикалық картасы жасалған?3 – 100Жауабы: дрозофила, жүгері, қызан, тышқан, пішен таяқшасы т.б.

Слайд 21Аналық жынысы гетерогаметалы
болатын ағзалар.
4 – 20
Жауабы: Құста, жібек

құрты, көбелекте.
Аналық жынысы гетерогаметалы болатын ағзалар. 4 – 20 Жауабы: Құста, жібек құрты, көбелекте.

Слайд 22Жыныспен тіркесіп тұқым қуалайтын
ауруларды ата.
4 – 40
Жауабы: гемофилия, дальтонизм, тер

бездерінің болмауы.
Жыныспен тіркесіп тұқым қуалайтынауруларды ата. 4 – 40Жауабы: гемофилия, дальтонизм, тер бездерінің болмауы.

Слайд 23Дрозофилада, сүтқоректілерде аналығы
гомогаметалы, аталығы гетерогаметалы.
Құстарда аналығы гетерогаметалы,
аталығы гомогаметалы.Мына ағзалардың
жыныстық хромосомаларын

анықта:
а)дрозофила аналығы;
ә)дрозофила аталығы;
б)әтеште;
в)тауықта;
4 – 60

Жауабы: а) ХХ; ә)ХУ; б)ХХ; в) ХУ;

Дрозофилада, сүтқоректілерде аналығыгомогаметалы, аталығы гетерогаметалы.Құстарда аналығы гетерогаметалы, аталығы гомогаметалы.Мына ағзалардыңжыныстық хромосомаларын анықта: а)дрозофила аналығы; ә)дрозофила аталығы; б)әтеште;

Слайд 24Тіркес тұқым қуалауды зерттегенде
Т.Морган дрозофиланың қандай
белгілерін алды?
4 – 80


Жауабы: дрозофиланың қызыл және ақ көзді белгілерін алды.

Тіркес тұқым қуалауды зерттегендеТ.Морган дрозофиланың қандай белгілерін алды? 4 – 80 Жауабы: дрозофиланың қызыл және ақ көзді

Слайд 25Егер отбасындағы ер адамның қаны
қалыпты ұйыса, аналары тасымалдаушы
болса, балаларының қайсысы

гемофилик
болады?
4 – 100

Жауабы: Бір ұлы гемофилик болады.

Егер отбасындағы ер адамның қанықалыпты ұйыса, аналары тасымалдаушы болса, балаларының қайсысы гемофиликболады? 4 – 100 Жауабы: Бір

Слайд 26Қызанның жемістері домалақ және
сопақша болады. Сопақша пішін –
рецессивті. Егер

ұрпақта домалақ және
сопақша жемістер тең мөлшерде алынса,
ата-анасының генотипі қандай?
5 – 20

Жауабы: Р – Аа және аа болады.

Қызанның жемістері домалақ және сопақша болады. Сопақша пішін – рецессивті. Егер ұрпақта домалақ және сопақша жемістер тең

Слайд 27Әкесінің қаны І топ, анасынікі ІV топ,
осы некеден қаны І, ІІ,

ІІІ және ІV топқа
жататын балалар тууы мүмкін бе?
5 – 40

Жауабы: Бұл некеден туған балалардың қан топтары
ІІ және ІІІ топ болады.

Әкесінің қаны І топ, анасынікі ІV топ,осы некеден қаны І, ІІ, ІІІ және ІV топқа жататын балалар

Слайд 28Гетерозиготалы сары тегіс бұршақ
гаметалардың қандай және қаншасын
түзеді?
5 – 60


Жауабы: АВ, аВ.

Гетерозиготалы сары тегіс бұршақгаметалардың қандай және қаншасын түзеді? 5 – 60 Жауабы: АВ, аВ.

Слайд 29Жеміс шыбындарының жабайы түрі
қалыпты ұзын қанатты, ал рецессивті
қысқа қанатты

анықтайды. Қалыпты
қанатты гетерозиготалы шыбын
қысқа қанатты шыбынмен
будандастырылған. Ғ1 ұрпағы
қандай болады?
5 – 80

Жауабы: Ұрпақтың жартысы Аа, жартысы аа болады.

Жеміс шыбындарының жабайы түрі қалыпты ұзын қанатты, ал рецессивті қысқа қанатты анықтайды. Қалыпты қанатты гетерозиготалы шыбын қысқа

Слайд 30Мына будандастырудан алынатын
ұрпақты анықта: АаВВ х аавв
5 – 100
Жауабы:

АаВв; ааВв.
Мына будандастырудан алынатын ұрпақты анықта: АаВВ х аавв 5 – 100Жауабы: АаВв; ааВв.

Слайд 31Ұпайы көп оқушыны құттықтап, оқушыларды бағалау.

Ұпайы көп оқушыны құттықтап, оқушыларды бағалау.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть