Презентация, доклад на тему 6 cынып.Тұқымның органикалық және бейорганикалық заттары.8 сынып.Жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметі.9сынып. Органикалық заттардың тотығуы.10сынып.Бактериялар тіршілігінің әрекетінің алуантүрлілігі.11 сыныпЧ.Дарвиннің органикалық дүниесі.

Содержание

Сабақтың мақсаттары Оқушыларға Ч.Дарвиннің ілімі және жасаған жұмыстарытуралыөз білімін бағалай отырып, өздігінен білім алуын дамыту.

Слайд 1 Сабақтың тақырыбы:


Биология пәнінің мұғалімі Баймұратова Гүлмира






Пән

мұғалімі
Аманжолова Назым



Биология 11 сынып
Ч.Дарвин ілімі қалыптасуының алғышарттары:жаратылыстану
ғылымдары саласындағы жетістіктер,Ч.Дарвиннің экспедициялық
материалдары.


Шығыс Қазақстан облысы
Зайсан ауданы
“Айнабұлақ орта мектебі”




Сабақтың  тақырыбы: Биология пәнінің мұғалімі Баймұратова ГүлмираПән мұғалімі   Аманжолова Назым Биология

Слайд 2Сабақтың мақсаттары
Оқушыларға Ч.Дарвиннің
ілімі және жасаған жұмыстары
туралы
өз білімін бағалай отырып,

өздігінен білім алуын дамыту.

Сабақтың мақсаттары Оқушыларға Ч.Дарвиннің ілімі және жасаған жұмыстарытуралыөз білімін бағалай отырып, өздігінен білім алуын дамыту.

Слайд 3Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту сабағы
Әдісі: топпен, жеке

жұмыс, суреттермен жұмыс, ауызша,
сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру;
2.Үй тапсырмасын сұрау;
а.” Бәйге” ойыны”
ә.”Мыңның жүзін білгенше, бірдің атын біл”
Ғалымдар портреті бойынша олардың еңбектері туралы мәліметтер
3.Жаңа сабақты меңгерту кезеңі;
4.Жаңа сабақты бекіту;
а.Сызбанұсқамен жұмыс
ә. “Сандар сөйлейді “ ойыны
5.Қорытындылау;
6.Бағалау;
7.Үйге тапсырма

Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтарСабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту сабағыӘдісі: топпен, жеке жұмыс, суреттермен жұмыс, ауызша, сұрақ-жауапСабақтың барысы:1.Ұйымдастыру;2.Үй

Слайд 42.Үй тапсырмасын сұрау
1. “Бәйге” ойыны
2. ”Мыңның жүзін білгенше, бірдің атын біл”

ойыны.
Ғалымдар портреттері бойынша олардың еңбектері туралы мәліметтер (мәліметтер қайталанбауы тиіс)

2.Үй тапсырмасын сұрау1. “Бәйге” ойыны2. ”Мыңның жүзін білгенше, бірдің атын біл” ойыны. Ғалымдар портреттері бойынша олардың еңбектері

Слайд 5 а.«Бәйге» ойыны

Жауап беру уақыты – 10 секунд
а.«Бәйге» ойыны       Жауап беру уақыты – 10

Слайд 6

Эволюция туралы Гераклиттің пікірін айтып бер.

Ламарк ұсынған эволюцияның негізгі

заңдылықтарын ата

Бірінші эволюциялық ілімнің негізін қалаған кім?

Биология терминін ғылымға кім енгізді?

Алғаш рет жануарларды омыртқасыздар
және омыртқалылар деп бөлген кім?

“Зоология философиясы” еңбегінің авторы кім?

Линнейдің өсімдіктерді жүйелеуде негізге алған белгісін ата.

Ж.Бюффонның түрдің өзгергіштігін қуаттаған еңбегін ата

Линней бойынша ең ірі жүйелік бірлікті ата.

Линней берген “түрдің” анықтамасын айт.

Линней бойынша ең кіші жүйелік бірлікті ата.

“Табиғат жүйесі” еңбегінің авторы кім?

Эволюция дегеніміз не?

Эволюция туралы Гераклиттің пікірін айтып бер. Ламарк ұсынған эволюцияның негізгі заңдылықтарын атаБірінші эволюциялық ілімнің негізін қалаған

Слайд 7Ә.“Мыңның түсін білгенше, бірдің атын біл”


Карл Линней, Жан Батист

Ламарк портреттері бойынша олардың еңбектері және маңызы туралы мағлұматтар беру (мәліметтер қайталанбауы тиіс).
Ә.“Мыңның түсін білгенше, бірдің атын біл”  Карл Линней, Жан Батист Ламарк портреттері бойынша олардың еңбектері және

Слайд 8Карл ЛИННЕЙ (1707-1778)

Карл ЛИННЕЙ (1707-1778)

Слайд 10Чарлз Дарвин(1809-1882)


Чарлз Дарвин(1809-1882)

Слайд 11Ч.Дарвин ілімінің алғы шарттары
Қоғамдық-экономикалық:

-Англияда ХІХ ғасырдың

алғашқы жартысында өнеркәсіп пен ауыл шаруашылығы қарқынды дамыды.
-Жергілікті мамандар жануарлардың қолтұқымдары мен өсімдіктердің өнімді іріктемелерін көптеп шығара бастады.
Ч.Дарвин ілімінің алғы шарттары     Қоғамдық-экономикалық:-Англияда ХІХ ғасырдың алғашқы жартысында өнеркәсіп пен ауыл шаруашылығы

Слайд 12Ч.Дарвин ілімінің алғы шарттары
Ғылымдағы жаңалықтар:

-жасуша теориясының;
-тірі организмдердің ұрықтарының ұқсастығының;
-өлі және тірі

табиғаттың химиялық
біртұтастығының;
-аралық формалардың;
-энергияның сақталу заңының ашылуы.
Ч.Дарвин ілімінің алғы шарттарыҒылымдағы жаңалықтар:-жасуша теориясының;-тірі организмдердің ұрықтарының ұқсастығының;-өлі және тірі табиғаттың химиялықбіртұтастығының;-аралық формалардың;-энергияның сақталу заңының ашылуы.

Слайд 13Ч.Дарвин өмірінің кезеңдері
1809 жылы 12 ақпанда Шрюсбериде дәрігер отбасында

өмірге келді
1826 жылы Эдинбург университетінің медицина факультетіне оқуға түседі
1829 жылы Кембридж университетінің дін факультетіне түсіп, 1831 жылы бакалавр дәрежесін алады.
Осы жылы “Бигль” кемесімен саяхатқа шығып , одан 1836 жылы оралады.
Ч.Дарвин өмірінің кезеңдері   1809 жылы 12 ақпанда Шрюсбериде дәрігер отбасында өмірге келді  1826 жылы

Слайд 16Ч.Дарвиннің еңбектері
“ Табиғи сұрыпталу жолымен түрлердің шығуы” (1859)

“Үй хайуанаттары мен мәдени өсімдіктердің өзгеруі” (1868)
“Адамның шығу тегі және жыныстық сұрыпталу” (1871) және т.б.

Ч.Дарвиннің еңбектері  “ Табиғи сұрыпталу жолымен түрлердің шығуы” (1859)  “Үй хайуанаттары мен мәдени өсімдіктердің өзгеруі”

Слайд 17Ч.Дарвин қолдан сұрыптау туралы
Үй жануарларының қолтұқымдары мен мәдени өсімдіктер

іріктемелерін ғалым қолдан сұрыптау нәтижесі деп есептеді.
Сұрыптауды:
- мақсатсыз және
-әдістемелік сұрыптау
деп екіге бөлді.

Ч.Дарвин қолдан сұрыптау туралы  Үй жануарларының қолтұқымдары мен мәдени өсімдіктер іріктемелерін ғалым қолдан сұрыптау нәтижесі деп

Слайд 20
1. Жабайы жартас кептері; 2. Якобинец; 3. Тауыс – кептер;
4.

Үлкен жемсаулы кептер; 5. Сабалақ қауырсынды кептер; 6. Турман

Жабайы жартас кептерінен шыққан кептер қолтұқымдарының арасындағы
өзгергіштік



1. Жабайы жартас кептері; 2. Якобинец; 3. Тауыс – кептер; 4. Үлкен жемсаулы кептер; 5. Сабалақ қауырсынды

Слайд 224.Жаңа сабақты бекіту

Сызбанұсқамен жұмыс

“Сандар сөйлейді” ойыны

Биологиялық диктант

4.Жаңа сабақты бекітуСызбанұсқамен жұмыс“Сандар сөйлейді” ойыныБиологиялық диктант

Слайд 23
Жер шарын айналуға 5 жыл
Бигль кемесі 1831 ж
Ч. Дарвин


Тіршілік үшін
күрес

Табиғи сұрыпталу

Тұқым қуалайтын
өзгергіштік

Эволюцияның
қозғаушы күштері

Дарвинизм

Ж.Б.Ламарктің эволюциялық идеясы

Ч.Дарвиннің эволюциялық идеясы

Жер шарын айналуға 5 жыл Бигль кемесі 1831 ж Ч. Дарвин Тіршілік үшін күресТабиғи сұрыпталуТұқым қуалайтынөзгергіштік Эволюцияның

Слайд 24“Сандар сөйлейді” ойыны
1869
1859
1859
1628
1705
8
23
1861
24
17
6
1829

“Сандар сөйлейді” ойыны186918591859162817058231861241761829

Слайд 25б.Биологиялық диктант
1.Ч.Дарвиннің 1859 жылы жарық көрген еңбегі .......................................................
.....................................................................
................................................деп аталады.

б.Биологиялық диктант1.Ч.Дарвиннің 1859 жылы жарық көрген еңбегі ............................................................................................................................................................................деп аталады.

Слайд 26Жауабы:
1.Ч.Дарвиннің 1859 жылы жарық көрген еңбегі

“Табиғи сұрыпталу жолымен түрлердің пайда

болуы”

деп аталады

Жауабы:1.Ч.Дарвиннің 1859 жылы жарық көрген еңбегі “Табиғи сұрыпталу жолымен түрлердің пайда болуы” деп аталады

Слайд 27б.Биологиялық диктант
2.ХҮІІ ғасырдың соңында ағылшын табиғат зерттеушісі енгізген ұғым........................................ ........................................................................................................................................ деп

аталады.
б.Биологиялық диктант2.ХҮІІ ғасырдың соңында ағылшын табиғат зерттеушісі енгізген ұғым........................................ ........................................................................................................................................ деп аталады.

Слайд 28Жауабы:
2.ХҮІІ ғасырдың соңында ағылшын табиғат зерттеушісі енгізген ұғым

“Түр”

деп аталады.

Жауабы: 2.ХҮІІ ғасырдың соңында ағылшын табиғат зерттеушісі енгізген ұғым “Түр” деп аталады.

Слайд 29б.Биологиялық диктант
3. “Түр” деген ұғымды ХҮІІ ғасырда енгізген ғалым.......................................... ........................................................................................................................................ деп

аталады.

б.Биологиялық диктант3. “Түр” деген ұғымды ХҮІІ ғасырда енгізген ғалым.......................................... ........................................................................................................................................ деп аталады.

Слайд 30Жауабы:
3. “Түр” деген ұғымды ХҮІІ ғасырда енгізген ғалым
“Джон Рей”

деп аталады.

Жауабы:3. “Түр” деген ұғымды ХҮІІ ғасырда енгізген ғалым “Джон Рей”  деп аталады.

Слайд 31Үй тапсырмасы:
§17. Түр- эволюциялық бірлік. Түр критерийлері.
Тақырып соңындағы сұрақтарға

жауап жазу, кесте толтыру.
Үй тапсырмасы:§17. Түр- эволюциялық бірлік. Түр критерийлері.  Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу, кесте толтыру.

Слайд 32Кері байланыс бутерброды
Кері байланыс әр түрлі тәсілдермен берілуі мүмкін.
Кері байланыс «бутерброды»

дегеніміз бұл:
i) бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіру;
2) Жағдаяттық мәлімдеме – Маған ұнады ......, себебі ..... Енді/келесі жолы .....
  


Кері байланыс бутерброды Кері байланыс әр түрлі тәсілдермен берілуі мүмкін.Кері байланыс «бутерброды» дегеніміз бұл:i) бірінші жағымды түсініктеме

Слайд 33

Шәкірттерім!!! Білім кеңістігінде қалықтаудан қанаттарың

талмасын!
Шәкірттерім!!!  Білім кеңістігінде қалықтаудан қанаттарың талмасын!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть