Презентация, доклад на тему Қазақ тілі пәнінен презентация: Етістік шақтары

Содержание

Тақырыбы: “Етістіктің шақтарын қайталау” Қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғаліміБалғабаева Нұргүл

Слайд 1Қош келдіңіздер!

Қош келдіңіздер!

Слайд 2Тақырыбы: “Етістіктің шақтарын қайталау”
Қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі
Балғабаева Нұргүл

Тақырыбы: “Етістіктің шақтарын қайталау” Қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғаліміБалғабаева Нұргүл

Слайд 3Мақсаты:
Білімділік : Етістіктің шақтарын қайталау, оқушы дүниетанымын,
ой-өрісін дамыту, өзін дамытуға ықпал

жасау, жеке
тұлғалық қасиеттерді жетілдіру.
Дамытушылық: Сауаттылыққа, тұлға ретінде қалыптастыру,
топтың бір-бірімен жақындай түсуі және жеке
тұлғаның жағымды қарым-қатынасын орнату.
Тәрбиелік : Туған елге, мәдениетке, өнерге деген
сүйіспеншілікке, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Әдіс – тәсілдері: Ұлттық ойын элементтері, жұптық жұмыс,
деңгейлік тапсырмалар, семантикалық кесте,
даралап-саралап оқыту.
Көрнекіліктер: семантикалық карта, арқан, теңге
интерактивті тақта, тапсырмалар
жазылған үлестірмелер.

Мақсаты:Білімділік :		Етістіктің шақтарын қайталау, оқушы дүниетанымын,			 ой-өрісін дамыту, өзін дамытуға ықпал жасау, жеке			тұлғалық қасиеттерді жетілдіру.Дамытушылық:	 Сауаттылыққа, тұлға

Слайд 4Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
ІІ. Деңгейлік тапсырмалар
А) Семантикалық тапсырмалар
Ә) Абайдың қара сөзі
Б)

Абайдың өлеңі
ІІІ. “Арқан тарту” ойыны
ІV. Сергіту сәті.
V. “Теңге ілу” ойыны
VI. “Аударыспақ” ойыны

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.ІІ. Деңгейлік тапсырмаларА) Семантикалық тапсырмаларӘ) Абайдың қара сөзіБ) Абайдың өлеңіІІІ. “Арқан тарту” ойыныІV.

Слайд 5Сөйлеп тұрған сәтке байланысты қимылдың өту кезеңін білдіру етістіктің шағы деп

аталады.
Сөйлеп тұрған сәтке байланысты қимылдың өту кезеңін білдіру етістіктің шағы деп аталады.

Слайд 6Етітіктің шағы
Өткен шақ – сөйлеп тұрған
сәттен бұрын болып кеткен
қимыл,

іс-әрекет Мысалы:
Мен жазда Астана
қаласына бардым.

Осы шақ -сөйлеп тұрған кезде
болып жатқан қимыл,
іс-әрекет Мысалы:
Аслан хат жазып отыр

Келер шақ – сөйлеп тұрған кезде
әлі болмаған, бірақ кейін болуға
тиісті қимыл, іс-әрекет. Мысалы:
Асан ертең нағашы атасына бармақ.

Етітіктің шағыӨткен шақ – сөйлеп тұрған сәттен бұрын болып кеткен қимыл, іс-әрекет Мысалы: Мен жазда Астана қаласына

Слайд 7Етістік шақтарының жасалуы
Есімше:
өткен шақ есімшелер
-ған, -ген, - қан,- кен,
- ша,

- ше,
-дық, - дік, - тық, - тік, - дай,
дей, - сы, - сі
Осы шақ есімшелер
- атын,- етін,-йтін,-йтын.
Келер шақ есімшелер:
-ар,-ер,-р,-мақ,-мек,- бақ,
- бек, -пақ, - пек

Көсемше:
өткен шақ көсемше
- ып, -іп, -п.
Осы шақ көсемше
- а, - е, - й.
Келер шақ көсемше:
- ғалы, -гелі, - қалы, - келі,
- ғанша, - генше, - қанша,
- кенше

Етістік шақтарының жасалуыЕсімше:өткен шақ есімшелер-ған, -ген, - қан,- кен, - ша, - ше,-дық, - дік, - тық,

Слайд 8Етістік шақтарының жасалуы
Етістіктің шақтары есімше, көсемше тұлғалы етістік түбіріне
-ды, -ді,

- ты, -ті, және –мақ, - мек,
- бақ, - бек, - пақ, - пек жұрнақтарының жалғануы арқылы жасалады.
Етістік шақтарының жасалуыЕтістіктің шақтары есімше, көсемше тұлғалы етістік түбіріне -ды, -ді, - ты, -ті, және –мақ, -

Слайд 9 Шақтық мағынаны білдіретін етістік көбінесе жіктеліп келеді де, сол

арқылы жақтық мағына береді. Жіктік жалғау шақ көрсеткіштерінен (есімше, көсемше және арнайы шақ жұрнақтарынан) кейін жалғанады. Мысалы: оқы-ған-мын, бар-ып-ты, бар-мақ-сың
Сөйлеп отыр-ған-сың. (көмекші етістік)
Жазып отыр-ған-мын.
Шақтық мағынаны білдіретін етістік көбінесе жіктеліп келеді де, сол арқылы жақтық мағына береді. Жіктік жалғау

Слайд 10ІІ. Деңгейлік тапсырмалар. "Атжарыс" ұлттық ойын элементі арқылы өтеді. Ережесі: үш деңгейдегі

тапсырманы бірінші әрі дұрыс орындаған оқушы аламан бәйгеден бірінші болып келеді.
ІІ. Деңгейлік тапсырмалар.

Слайд 11 І деңгейлік тапсырмалар: Семантикалық кесте

І деңгейлік тапсырмалар: Семантикалық кесте

Слайд 12Семантикалық кесте

Семантикалық кесте

Слайд 13ІІ деңгейдің тапсырмасы: берілген өлеңнен етістіктерді теріп жаз, шақтарын айыр.

Адам ата-анадан туғанда есті болмайды, естіп,көріп,ұстап, татып ескерсе, дүниедегі жақсы, жаманды таниды -дағы... (Он тоғызыншы сөзі)
ІІ деңгейдің тапсырмасы: берілген өлеңнен етістіктерді теріп жаз, шақтарын айыр.   	Адам ата-анадан туғанда есті болмайды,

Слайд 14ІІІ деңгейдің тапсырмасы: өлең жолдарына морфологиялық талдау жаса.
Жасымда ғылым бар деп

ескермедім,
Пайдасын көре тұра тексермедім,
Ер жеткен соң түспеді уысыма, -
Қолымды мезгілінен кеш сермедім.
"Жасымда ғылым бар деп ескермедім" Абай

ІІІ деңгейдің тапсырмасы: өлең жолдарына морфологиялық талдау жаса. 	Жасымда ғылым бар деп ескермедім,	Пайдасын көре тұра тексермедім,	Ер жеткен

Слайд 15 Топтық жұмыс. "Арқан тарту" ұлттық ойын элементі арқылы өтеді. Ережесі: оқушылар екі топқа

бөліп, етістіктің шақтары бойынша екі топ бір-біріне сұрақтар қояды. Сұрақтарға ең көп дұрыс жауап берген топ жеңіске жетеді.
Топтық жұмыс.

Слайд 16Арқан тарту

Арқан тарту

Слайд 17
Сергіту сәті. «Кім шапшаң?»

Сандардың орнына әріпті қойып, мақал-мәтелді табу.



А1, Б2, Д3, Ж4, З5, Қ6, Л7, М8, Р9, С10, Т11, Ы12, Н13, Ң14, Ө15, Ұ16, І17.

1.6.12.7.10.12.5.3.12. 4.16.8.10.1.10.1.14.

1.9.11.12.13.1.13. 15.5.17.14. 2.1.9.1.9.10.12.14.

Сергіту сәті. «Кім шапшаң?» Сандардың орнына әріпті қойып, мақал-мәтелді табу. А1, Б2, Д3, Ж4, З5, Қ6,

Слайд 18




Дұрыс жауабы:
Ақылсызды

жұмсасаң,
Артынан өзің
барарсың
Дұрыс жауабы:Ақылсызды        жұмсасаң,Артынан өзің

Слайд 19Морфологиялық талдау
Өткен шақ: барғанмын

жазып отырдым
Осы шақ: оқимын
келдім
Келер шақ: барамын
сөйлеп отырасың
Морфологиялық талдауӨткен шақ: барғанмын             жазып

Слайд 20Оқулықпен жұмыс. 168 жаттығу

Оқулықпен жұмыс. 168 жаттығу

Слайд 21Оқулықпен жұмыс. 168жаттығу

Оқулықпен жұмыс. 168жаттығу

Слайд 22
Семантикалық карта

Семантикалық карта

Слайд 23Сабақты бекіту

Семантикалық карта

Сабақты бекітуСемантикалық карта

Слайд 24VI. Қорытынды. "Теңге ілу" ұлттық ойын элементі арқылы қорытындыланады. Ережесі: мақал-мәтел айтып,

үш тілде дұрыс тапса, теңге алады.
VI. Қорытынды.

Слайд 25Теңге ілу

Теңге ілу

Слайд 26Мақал - мәтелдер
Еріншектің ………. бітпес.
........ көпке жеткізер,

Өнер көкке жеткізер.

.......... қарап қыз өсер,
Әкеге қарап ұл өсер.
Жолдасын тасаған жолда қалар.

....... жасаған білмейді,
........ көрген біледі.
Мектеп кеме, ........ теңіз



Ертең, завтра, tomorrou

Ақыл , ум, advice

Ана , мать, mather

Жол , дорога, way

Көп , много, much

Білім , знания, knowledge

Мақал - мәтелдерЕріншектің ………. бітпес.    ........ көпке жеткізер,  Өнер көкке жеткізер........... қарап қыз

Слайд 27"Аударыспақ" ұлттық ойын элементі арқылы тексеріледі.

Ережесі: кім көп сөз жазады және

басқалардіңкін қайталамайды, сол жеңімпаз болады. Егер де бірінің сөзін екіншісі қайталап қойса, ол оқушы аттан аударылып, ойыннан шығып қалады.


Слайд 28“Аударыспақ”

“Аударыспақ”

Слайд 2999 беттегі шығармашылық
деңгей тапсырмасы.


Бағалау.
Үйге тапсырма:

99 беттегі шығармашылық деңгей тапсырмасы. Бағалау.Үйге тапсырма:

Слайд 30 «Қыран түлегіне -қайырылмас қанат сыйлайды,
ұстаз түлегіне – алға
бастар

талап сыйлайды»
«Қыран түлегіне -қайырылмас қанат сыйлайды, ұстаз түлегіне – алға бастар талап сыйлайды»

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть