Презентация, доклад на тему Арифметикалық прогрессияның n- мүшесінің қосындысының формуласы

Содержание

Сабақтың мақсаты:1) Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қолданып есептер шығару2) Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын өз бетінше ізденуін, өз - өздерін ретке келтіруін бағалау, қызығуышылығын арттыру.3) Топтық қарым – қатынаста мәдениеттілікті, әдептілікті сақтау.

Слайд 1 Сабақтың тақырыбы:


Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы

Сабақтың тақырыбы:

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
1) Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қолданып есептер

шығару
2) Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын өз бетінше ізденуін, өз - өздерін ретке келтіруін бағалау, қызығуышылығын арттыру.
3) Топтық қарым – қатынаста мәдениеттілікті, әдептілікті сақтау.
Сабақтың мақсаты:1) Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қолданып есептер шығару2) Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын өз

Слайд 3
Топтастыру
1.топ «Прогрессия» 2. топ «Сандар тізбегі»
3. топ «Арифметика»
. 1

Ұйымдастыру кезеңі:
Шаттық шеңбері
Топтастыру 1.топ «Прогрессия»  2. топ «Сандар тізбегі»3. топ «Арифметика».  1 Ұйымдастыру кезеңі:

Слайд 4Сабақ жоспары
1.Ұйымдастыру кезең .Шаттық шеңбер.
2.Білу:«Миға шабуыл әдісі»

арқылы-сұрақ –жауап,
3.Түсіну: «Сәйкестендіру кестесі, Крассворд»
4.Қолдану: «Жигсо 1 әдісі», « Қатесін тап »
5.Талдау: «Кім жылдам» ойыны және «Сөздер банкісі әдісі»
6.Жинақтау:Сұрақ жауаптар, топ бойынша есептер
шығарту,«Қос жазба күнделігі әдісі»
7.Бағалау : Тақырыпты қортындылау , оқушыларды бағалау
Сабақ жоспары1.Ұйымдастыру кезең .Шаттық шеңбер. 2.Білу:«Миға шабуыл әдісі»         арқылы-сұрақ

Слайд 5
Білімді жан-жақты тексеру
2. Білу: «Миға шабуыл»:
сұрақ- жауап, ребус



1

Сан тізбегі дегеніміз не?
2.Сан тізбегінің берілуінің қандай тәсілдерін білесіңдер?
3.Қандай сан тізбегін арифметикалық прогрессия деп атайды?
4.Арифметикалық прогрессияның айырымы деп қандай санды атайды?
5.Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жазыңдар
6.Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің қосындысының формуласын жазыңдар. 7 .Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы туралы теоремасын қалай айтылады?
Білімді жан-жақты тексеру2. Білу: «Миға шабуыл»: сұрақ- жауап, ребус 1 Сан тізбегі дегеніміз не?2.Сан тізбегінің берілуінің

Слайд 6Топ
1.





Арифметикалық прогрессияда а1 = 2, d = 5 болса, оның алғашқы
бес мүшесін табыңыз: A) 2; 7; 12; 17; 22 B) 5; 10; 15; 20; 25 C) 1; 6; 11; 16; 21 D) 0; 5; 10; 15; 20 E) 3; 8; 13; 18; 23
2. Арифметикалық прогрессияда а3=7,5 , а7=14,3 болса, d мен а1-ші мүшесін табыңыз:
A) d=6,8, a1= –6,1 B) d=3,4, a1=0,7 C) d=1,7, a1=4,1 D) d=1,4, a1=4,7 E) d=1,6, a1=4,7 3. Арифметикалық прогрессияда а1= –5,6 және а2= –4,8 болса, 16 саны тізбектің нешінші мүшесі болады? A) n=14 B) n=27 C) n=13 D) n=28 E) n=30

Топ 1.

Слайд 7Топ .
2.
1.Арифметикалық прогрессияда а1=3, d=2 болса, оның алғашқы бес мүшесін көрсетіңіз.

A) 4, 5, 7, 9, 11 B) 3, 5, 7, 9, 11 C) 3, 6, 7, 9, 11 D) 3, 6, 8, 9, 11 E) 3, 5, 7, 9, 12 2. Егер а5=8,7 және а8=12,3 болса, d және а1-ді табыңыз: A) d=1,6, a1=2,3 B) d=3,6, a1= –5,7 C) d=1,2, a1=3,9 D) d=1,4, a1=3,1 E) d=1,3, a1=2,9 3. Арифметикалық прогрессияда а1= –7,3 және а2= –6,4 болса, 26 саны тізбектің нешінші мүшесі болады? A) n=39 B) n=38 C) n=27 D) n=28 E) n=30
Топ .2.1.Арифметикалық прогрессияда а1=3, d=2 болса, оның алғашқы бес мүшесін көрсетіңіз.  A) 4, 5, 7, 9,

Слайд 8Топ .
3.
1) (Аn)-арифметикалық прогрессия

а1= -3 және d =11, а11 мүшесін есептеңдер
а)100; ә)107; в)103; с)105
2) (Аn)- тізбегі арифметикалық прогрессия
а11 = 15, а3= 20 болғандағы d мен а1 ді есептеңдер
а) 5; 10; ә) 5; 5; в) 5; -10; с) -5; 10
3)Арифметикалық прогрессияның а1 мүшесін табыңдар
а15 = 219, d = 14
а) -23; ә) 24; в) 23; с) -24
Топ .3.1) (Аn)-арифметикалық прогрессия             а1=

Слайд 93.Түсіну: «Сәйкестендіру кестесі, Кроссворд»

3.Түсіну: «Сәйкестендіру кестесі, Кроссворд»

Слайд 10

Сөзжұмбақ шешу»
1. Квадраттық функцияның графигі.
2. Дәлелдеуді қажет ететін тұжырым
3. Жазықтықтағы нүктенің орнын көрсететін сандар жұбы.
4. 7 сыныптан бастап өтетін ежелгі Вавилон және Мысырда дамыған математиканың бөлімі
5 Түзу сөзінің орысшасы
6 Сандар аралығы
7 Дәлелдеусіз қабылданатын тұжырым
8. Екі тең фигураның аталуы?
9. Координаталық жазықтықтағы ось
10. Мен сөзінің орысшасы


Слайд 114. Қолдану: «Жигсо әдісі 1»
1.Тапсырма

3.Тапсырма

2.Тапсырма

4 Тапсырма

Жигсо әдісі

бойынша есептер шығарту
Әр топтың бірдей нөрлеріне бірдей есептер таратылады, есептер шығаруға 5 минут уақыт беріледі. Сосын бірдей нөмерленгендер бір тоопқа жиналып есептерінің шығару дұрыстығын бір бірлеріне көрсетеді, түснбеген жерлерін бір біріне үйретеді, ал сарапшы дұрыс шығарылған есептерге баға береді

5 Тапсырма

6 Тапсырма

4. Қолдану: «Жигсо әдісі 1» 1.Тапсырма 3.Тапсырма2.Тапсырма4 Тапсырма  Жигсо әдісі бойынша есептер шығарту Әр топтың бірдей

Слайд 125. Талдау: “Сөздер банкісі” әдісі
«Сөздер банкасы» пайдаланып, дұрыс, қате жауаптарды орнына

салу.



Дұрыс

Қате

5. Талдау: “Сөздер банкісі” әдісі«Сөздер банкасы» пайдаланып, дұрыс, қате жауаптарды орнына салу.ДұрысҚате

Слайд 13





Тест тапсырмалары

Тест тапсырмалары

Слайд 146. Жинақтау: Сұрақ жауар,есептер шығару,

Қос жазба күнделігі

Дәптердің ортасына вертикаль сызық сызу, сызықтың бір жағына тақырып бойынша әсер еткен тұстармен ойларыңды жазыңдар, екніші жағына пікіріңді яғни нені еске түсіретінің себеп салдарын жазыңдар Сол арқылы бүгінгі сабақта не үйренгендерін не білгендерін жинақтайды

6. Жинақтау: Сұрақ жауар,есептер шығару,

Слайд 15Бағалау критерий Блум таксономиясы бойынша

Білу: «Миға шабуыл» әдісі бойынша

Үй тапсырмасы орындалған нақты жауапқа-1 ұпай
Түсіну: «Ой қозғау» сатысы кезіндегі жүйелі жауапқа Сәкестендіру–1 ұпай
Қолдану: Берілген тапсырманы түсініп жеткізе білуі Жигсо- 1 ұпай
Талдау: Тапсырманы түсіндіру Сөздер банкісі ,Есептер шығару -алған 2 ұпайы
Жинақтау:Қортындылау сұрақ-жауап- 2 ұпай
Бағалау шкаласы:
«5» -9 ұпай
«4»-8 ұпай
«3 »-7ұпай

Бағалау критерий  Блум  таксономиясы бойыншаБілу: «Миға шабуыл» әдісі бойынша Үй тапсырмасы орындалған нақты жауапқа-1 ұпайТүсіну:

Слайд 16Қол саусақтарына арналған жаттығулар
Алақанды уқалау.
Қолды қысу
Білезіктен айналдыру
Көзге арналған жаттығулар.
Көзді бірнеше рет

жыпылықтату.
Көзіңмен ақырын оң жаққа қарай 3-4 рет айналым жаса. Соншалықты айналым солға қарай жаса.
Қол саусақтарына арналған жаттығуларАлақанды уқалау.Қолды қысуБілезіктен айналдыруКөзге арналған жаттығулар.Көзді бірнеше рет жыпылықтату.Көзіңмен ақырын оң жаққа қарай 3-4

Слайд 17
Қорытынды
Не үйрендік?
Не білдік?

Кері байланыс
«Екі жұлдыз, бір тілек»

ҚорытындыНе үйрендік?Не білдік?Кері байланыс«Екі жұлдыз, бір тілек»

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть