Презентация, доклад по казахскому языку на тему Мәтін

Содержание

Сабақтың тақырыбы: Мәтін деген не?Сабақтың мақсаты: Мәтін туралы мағлұмат беру, мәтін мен сөйлемнің айырмашылықтарына тоқталу, мәтіннің тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау.Күтілетін нәтиже: Оқушы өздігінен мәтін құрай алады .

Слайд 1

Бекенова Жанат Төлемісқызы
Науырзым ауданының білім беру бөлімі
«Жамбыл бастауыш мектебі»

ММ
Бастауыш сынып мұғалімі
жоғары санатты мұғалім
 
 
Дүниетану
2 «А» сыныбы
«Үй құстары мен жабайы құстар».
Жаңа форматтағы сабақ.
Жаңа сабақ.

Науырзым ауданының білім беру бөлімі
«Жамбыл бастауыш мектебі» ММ




Жоғары санатты
бастауыш сынып мұғалімі
Бекенова Жанат Төлемісқызы

Бекенова Жанат ТөлемісқызыНауырзым ауданының білім беру бөлімі«Жамбыл бастауыш мектебі» ММБастауыш сынып мұғаліміжоғары санатты мұғалім  Дүниетану2 «А» сыныбы

Слайд 2

Сабақтың тақырыбы: Мәтін деген не?

Сабақтың мақсаты: Мәтін туралы мағлұмат

беру, мәтін мен сөйлемнің айырмашылықтарына тоқталу, мәтіннің тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау.

Күтілетін нәтиже: Оқушы өздігінен мәтін құрай алады .



Сабақтың тақырыбы: Мәтін деген не?Сабақтың мақсаты: Мәтін туралы мағлұмат беру, мәтін мен сөйлемнің айырмашылықтарына тоқталу, мәтіннің

Слайд 3

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды бүгінгі сабаққа даярлау . Сәттілік

тілеу.


II. Өткен сабақты пысықтау.



Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды бүгінгі сабаққа даярлау . Сәттілік тілеу.II. Өткен сабақты пысықтау.

Слайд 4Сабақтың түрі:
Ертегі сабақ

Сабақтың түрі: Ертегі сабақ

Слайд 5«Адам ата-анадан туғанда есті болмайды, естіп, көріп, ұстап, татып ескерсе,

дүниедегі жақсы, жаманды таниды – дағы, сондайдан білгені, көргені көп болған адам білімді болады».
«Адам ата-анадан  туғанда есті болмайды, естіп, көріп, ұстап, татып ескерсе, дүниедегі жақсы, жаманды таниды – дағы,

Слайд 6 Ерте, ерте, ертеде сендер секілді Балалар елі болыпты. Алдарына қойған еш

мақсаттары болмай, көңілсіз өмір сүрген екен. Содан күндердің бір күнінде Балалар елін бір патшалық бағындырып алған екен.



Ол патшалықтың аты – ...

Ерте, ерте, ертеде сендер секілді Балалар елі болыпты. Алдарына қойған еш мақсаттары болмай, көңілсіз өмір сүрген екен.

Слайд 7ОЙЫН

ОЙЫН

Слайд 8 Ойын келісімен Балалар елі бірден көңілденіп сала беріпті.
Онда біз де

осы патшалықтың әмірін орындайық.
Ойын келісімен Балалар елі бірден көңілденіп сала беріпті.Онда біз де осы патшалықтың әмірін орындайық.

Слайд 9Ой қозғау. Дыбыс пен әріпті қайталауға

арналған тест.
Дыбыстар нешеге бөлінеді?
а) 4 ә) 3 б) 2
2. Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?
а) 3 ә) 2 б) 4
3. Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді?
а) 3 ә) 4 б) 2 4.Қатаң дыбыстан басталған сөзді тап. а) ана ә) бота б) қарға
5.Үнді дыбыстан басталған сөзді тап. а) лақ ә) жаңбыр б) сағат
6.Ұяң дыбыстан басталған сөзді тап. а) орман ә) зымыран б) кітап
7.Дұрыс жазылған сөзді тап. а) бояу ә) бойау б) бойяу

Ой қозғау. Дыбыс пен әріпті қайталауға

Слайд 10 Уақыт өте келе Балалар елі бірыңғай Ойынға салынып, өмірдің басқа жағынан

мақрұм қалуға айналды. Ата-аналар ақылдаса отырып, енді көмекке .?. ті шақырыпты.


Уақыт өте келе Балалар елі бірыңғай Ойынға салынып, өмірдің басқа жағынан мақрұм қалуға айналды. Ата-аналар ақылдаса отырып,

Слайд 11ЕҢБЕК

ЕҢБЕК

Слайд 12III. Жаңа сабақ.

1-тапсырма

IV. Қызығушылықтарын ояту.
Егер сандарды өсу ретімен қоятын болсақ, бүгінгі сабағымыздың тақырыбымен танысамыз.

Н Ә Т І М Е Г Д Е Н Е Н ?
5 2 3 4 1 7 8 6 9 10 12 11 13

III. Жаңа сабақ.         1-тапсырма

Слайд 13Осылайша уақыт өте беріпті. Сонда да балаларға бірдеңе жетіспейтін сияқты болады

да тұрады. Ата-аналар әрі ақылдасып, бері ақылдасып, ол жетіспейтін нәрсенің аты – .?.
Осылайша уақыт өте беріпті. Сонда да балаларға бірдеңе жетіспейтін сияқты болады да тұрады. Ата-аналар әрі ақылдасып, бері

Слайд 15 Тиін саябақта тіршілік етеді. Бірде оған оқушылар жаңғақ әкелді. Тиін жаңғақты

тез қағып алды. Тиіннің мұнысы балаларға қызық көрінді. Олар тиінді үнемі тамақтандырып тұратын болды.

1.Бұл оқығандарың не?
2.Мәтінде неше сөйлем бар?
3.Сөйлемдер бір-бірімен байланысып тұр ма?
4.Мәтінге қандай ат қоюға болады?
5.Мәтіндеі негізгі ой қандай?

V. Проблемалық әдіс. 2-тапсырма

Тиін саябақта тіршілік етеді. Бірде оған оқушылар жаңғақ әкелді. Тиін жаңғақты тез қағып алды. Тиіннің мұнысы балаларға

Слайд 16 Мұнан кейін күні бойы сабақ оқып қажыған баланы сергіту

үшін тағы бір мейірбан жан жәрдемге келеді. Оның аты – .?.
Мұнан кейін күні бойы сабақ оқып қажыған баланы сергіту үшін тағы бір мейірбан жан жәрдемге

Слайд 17СПОРТ
Спортпен тұрақты айналысқан баланың денсаулығы мықты,
көңіл күйі сергек, денесі

сымбатты болады.
СПОРТ Спортпен тұрақты айналысқан баланың денсаулығы мықты, көңіл күйі сергек, денесі сымбатты болады.

Слайд 18 Оқудың .?. деген атасы бар екен. Тыным

таппай елді аралап журген оны балалардың көпшілігі ұнатып қалады.
Оқудың .?. деген атасы бар екен. Тыным таппай елді аралап журген оны балалардың

Слайд 19Кітап
Кітаптың арқасында өмір тіпті

де
қызықты бола түседі.

Кітап      Кітаптың арқасында өмір тіпті де

Слайд 20ЕРЕЖЕ:
Мәтін мағына жағынан өзара байланысты екі не одан да көп сөйлемнен

құралады. Мәтінге ат қоюға болады.

3-тапсырма

ЕРЕЖЕ:Мәтін мағына жағынан өзара байланысты екі не одан да көп сөйлемнен құралады. Мәтінге ат қоюға болады.3-тапсырма

Слайд 21Бұғы - сиырға ұқсас мал. Оның мүйізі бұтақша тармақтанып өседі. Олар

суыққа төзімді. Қыс кезінде қарға батпай жүру қиын. Ал солтүстік бұғылары қарға батпай жүре алады. Сондықтан олар көлік ретінде пайдаланылады. Бұғылар мүк пен қынаны жейді. Қыста қуатты, жалпақ тұяғымен қарды теуіп жайылады.

Топтарға тапсырма.

Мәтінді оқып, оған ат қой.

5-тапсырма

Бұғы - сиырға ұқсас мал. Оның мүйізі бұтақша тармақтанып өседі. Олар суыққа төзімді. Қыс кезінде қарға батпай

Слайд 22Сұрақтарға жазбаша жауап бер:

1-ші топ:
Бұғы қандай жануар?

2-ші топ:
Оның қандай ерекшелігі

бар?

3-ші топ:
Солтүстік бұғысы немен қоектенеді?
Сұрақтарға жазбаша жауап бер:1-ші топ: Бұғы қандай жануар?2-ші топ:Оның қандай ерекшелігі бар?3-ші топ:Солтүстік бұғысы немен қоектенеді?

Слайд 23Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құра.

Бөлменің ауасы таза. Оның терезелері үлкен.

Мынау - менің бөлмем. Оң жақта менің төсегім тұр. Сол жақта үстел,орындықтар қойылған.

6-тапсырма

Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құра.	Бөлменің ауасы таза. Оның терезелері үлкен. Мынау - менің бөлмем. Оң жақта

Слайд 24 Балалардың өміріне қызыққан ..?.. есімді жас жігіт те жас ұланды

баулуға белсене араласып кетеді.

?

Балалардың өміріне қызыққан ..?.. есімді жас жігіт те жас ұланды баулуға белсене араласып кетеді. ?

Слайд 25ӨНЕР

ӨНЕР

Слайд 261-топ
2-топ
3-топ
Сипаттау мәтінін құрау

1-топ 2-топ3-топСипаттау мәтінін құрау

Слайд 27 Бұл бір Балалар елінің кемеліне келіп, гүлденген

дәуірі екен. Өйткені ОЙЫН, ЕҢБЕК, ОҚУ, ӨНЕР, СПОРТ, КІТАП – алтауы балаларды кезек-кезек қағып әкетіп, тек жақсылыққа қарай жетелейді де отырады. Өйткені, олар балаларды керемет жақсы көреді екен...
Бұл бір Балалар елінің кемеліне келіп, гүлденген дәуірі екен. Өйткені ОЙЫН, ЕҢБЕК, ОҚУ,

Слайд 28Ара – жәндік. Оқушы құстың суретін салды. Апам тон тікті.



Ара- бал беретін қанатты жәндік. Ол гүл шырынымен қоректенеді. Балды омартаға жинайды.



1.Бірінші, екінші бағандағы сөйлемдерді салыстырып оқы.
2. Бірінші бағандағы сөйлемдерде не туралы айтылған?
3. Екінші бағанда ше? Қандай айырмашылық байқадың ?
4.Қай бағандағы сөйлемдердің орнын ауыстыруға болмайды? Неге?

8-тапсырма

Бекіту.

Ара – жәндік. Оқушы құстың суретін салды. Апам тон тікті.

Слайд 29
-тоқта!
-дайындал!!
-жол ашық!!
Үйге тапсырма: 156-жаттығу


Көше тәртібі.
-тоқта!-дайындал!!-жол ашық!!Үйге тапсырма:  156-жаттығу	      Көше тәртібі.

Слайд 30 Біздің тәуелсіздігімізді алып, бүкіл әлемге ҚАЗАҚ ұлтын

танымал етіп, ұлтымыздың тілін, дәстүрін паш етіп отырған заманда біздер әрқашан өз білімімізді жоғары дәрежеде көрсете білуіміз керек.
Біздің тәуелсіздігімізді алып, бүкіл әлемге ҚАЗАҚ ұлтын танымал етіп, ұлтымыздың тілін, дәстүрін паш

Слайд 31«Қазақтың өздік ұлттық қасиеттерінің қайта қалыптасуына қамқорлық жасау – менің перзенттік

те, президенттік те парызым».
«Қазақтың өздік ұлттық қасиеттерінің қайта қалыптасуына қамқорлық жасау – менің перзенттік те, президенттік те парызым».

Слайд 32
Кері байланыс

Кері байланыс

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть