Презентация, доклад на тему Урок презентация Қазақтың дастарханы 6 классс

Сабақ мақсатында оқушының қадағалауға болатын іс-әрекеті, белсенділігі /мінез-құлқы сипатталып, оқушылар оқу нәтижесінде не үйренуге тиіс екені туралы жазылады (МАН, 43-бет)Оқу мақсаты 6.1.1.1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау 6.3.2.1 жанрлық

Слайд 1
Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында
қазақ тілінде оқытатын

мектептердің «Қазақ тілі» және «Қазақ әдебиеті» пәні мұғалімдерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы


6 – сынып
қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 8- бөлім
«Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт- дәстүрлері. Наурыз. Морфология»
Тақырыбы: «5-сабақ. Қазақтың дастарқаны»




Тыңдаушы:
қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Кусайнова Мугилсим Сатбековна
Мектебі: Ш.Батталова атындағы ЖОББМ базасындағы тірек мектебі ( РО)
Ақсу-Аюлы -2018ж

Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында қазақ тілінде оқытатын мектептердің «Қазақ тілі» және «Қазақ әдебиеті»

Слайд 2

Сабақ мақсатында оқушының қадағалауға болатын іс-әрекеті, белсенділігі /мінез-құлқы сипатталып, оқушылар оқу

нәтижесінде не үйренуге тиіс екені туралы жазылады (МАН, 43-бет)


Оқу мақсаты

6.1.1.1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау
6.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, құттықтау құрастырып жазу


Бағалау критерийі

«Дәм татыру» мәтінінің атауын жетекші сұрақтар негізінде талқылайды;
«Дәм татыру» мәтінінің алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжайды;
жанрлық, стильдік және құрылымдық ерекшеліктерін сақтау арқылы құттықтау құрастырып жазады;


Сабақ мақсаты

1.«Дәм татыру» тыңдалған мәтінінің атауын жетекші сұрақтар негізінде талқылау
2.«Дәм татыру» мәтінінің алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау
3.Жанрлық, стильдік ерекшеліктеріне сәйкес құрылымын сақтау арқылы құттықтау жазу

Сабақтың мақсаттары

Сабақ мақсатында оқушының қадағалауға болатын іс-әрекеті, белсенділігі /мінез-құлқы сипатталып, оқушылар оқу нәтижесінде не үйренуге тиіс екені туралы

Слайд 3Белсенді оқу әдістері

“Бір шаңырақ астында әдісі
Мақсаты:сыныпта қолайлы орта қалыптастыру
«Ән бойынша бөліну»

әдісі
«Сен маған, мен саған» әдісі ,ширату жаттығулары
«Алдын-ала берілген атаулар» әдісі
Мақсаты: ой шақыру және ой жинақтау

Сабақтың ортасы
«Сөздікпен орындалатын жаттығу» әдісі
Мақсаты: кестені толтыру,
мағынасын түсіндіру ,сөйлем құрап жазу
«Журналистік сұрақ» әдісі Мақсаты:”Дәм татыру” аудиомәтіннің алғашқы бөлігін мұқият тыңдау, жазу
Сұрақтар кестесі» әдісі ”
Мақсаты:мәтіннен жеке сөздерді, тіркестерді жазу, оң жағына сол жазып алған сөздер бойынша сұрақтар жазу
-«Болжам кестесі» әдісі ”
Мақсаты: аудиомәтінді тыңдаған соң не болатынын айту , болжам кестесін толтыру.
«Дәмдес құрбыма» құттықтау Мақсаты: жанрлық,стилдік ,құрылымдық ерекшеліктерін сақтап жазу








Сабақтың соңы

“Бір ауыз сөз” әдісі:

Мақсаты: сабақ негізінде алған біліміне кері байланыс жасау
Оқушылар стикерлерге сабақ туралы 1 ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады, ойларын айтады

Сабақтың басы

Белсенді оқу әдістері“Бір шаңырақ астында әдісіМақсаты:сыныпта қолайлы орта қалыптастыру«Ән бойынша бөліну» әдісі «Сен маған, мен саған» әдісі

Слайд 4Бұл әдіс арқылы оқушыларға «Журналистік сұрақ”, “Болжам кестесі”, “Сұрақтар кестесі” тапсырмасы

беріледі. Бұл саралау түрінде “ Дәм татыру” мәтінінің негігі атауын, мазмұнын қамтитын 3 түрлі тапсырмалар ойластырамын.Сұрақ жазылған кеспе қағаздар бойынша жауап береді, сұрақтар құрастырады, өздерінің графикалық органайзерлерін құрады.Топтық жұмыс барысында өздері үшін жұмыс түрін де таңдай алады. Сондықтан бұл тапсырма саралаудың 4-түрі «Тапсырма бойынша саралау »түріне, 11-түрі «Таңдау бойынша саралау» түріне жатады.

Бұл әдіс арқылы оқушылар бір-біріне тақырыпқа бағытталған сұрақтар қояды, жауап береді, қабілетті оқушылар өз ойын айту арқылы топтың жұмысына үлес қосады, тілдік мақсаттағы сөздік қорды пайдаланады. Бұл тапсырма саралаудың 12- түрі «Қарым-қатынас формаларын саралау »
( топтық жұмыс) арқылы орын алады. Ынтымақтастық оқыту- саралаудың тиімді тәсілі.

“Дәмдес құрбыға”құттықтау жазу тапсырмасын орындауда саралаудың алтыншы түрі «Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау» қолданылады. Жазылым дағдысында оқушыларға өз ойларын жазу тапсырмасы сараланып беріледі, көмек ауқымы мен деңгейі оқушы қажеттілігіне сай сараланады..Кейбірі үлгіге қарап, мұғалім қолдауымен, кейбірі орташа қолдаумен, тірек сөздерге сүйеніп, ал кейбіреулері мүлдем қолдау қажет етпейді, өз еріктерімен жазады .Бұл тапсырмада саралаудың тоғызыншы түрі “Оқушының дербестігі мен жауапкершілігі “ бойынша саралау да қолданылады.

Бұл әдіс бойынша тақтаға жаңа сөздер,яғни бірнеше атаулар жазып ,олардың мағынасы, өзара қатынасы , байланысы туралы жауап берілуі күтіледі. Бұл тапсырманы орындауда саралаудың екінші түрі “ Нәтиже немесе жауап бойынша “саралау қолданылады.Оқушыларға бірдей тапсырма ұсынылады, бірақ түрлі жауап күтіледі., қабылданады. Нәтижесінде әр оқушы өз деңгейінде жауап береді, жұмыстың өнімі мен нәтижесі әр түрлі болады.

САРАЛАУ ӘДІСТЕРІ

Бұл әдіс арқылы оқушыларға «Журналистік сұрақ”, “Болжам кестесі”, “Сұрақтар кестесі” тапсырмасы беріледі. Бұл саралау түрінде “ Дәм

Слайд 5
Критериалды бағалау


«Дәм татыру» мәтінінің атауын жетекші сұрақтар негізінде талқылайды


жанрлық, стильдік

және құрылымдық ерекшеліктерін сақтау арқылы құттықтау құрастырып жазады








БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ


ТАПСЫРМАЛАР


ДЕСКРИПТОРЛАР

і

«Дәм татыру» мәтінінің алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжайды

Неліктен мәтін «Дәм татыру» деп аталады?
Дәм татырудың қандай маңызы бар?
«Ғасырлар бойы санаға сіңген салт» дегенді қалай түсінесіңдер?

Мәтіннің «Дәм татыру» аталуын айтады;
маңызын түсіндіреді;
сұрақтар негізінде анықтайды

«Дәм татыру» аудиомәтінінің алғашқы бөлігін мұқият тыңда,не туралы болатынын болжап айт,графикалық органайзерге түсір

алғашқы бөлігі арқылы мәселені болжайды;
өз болжамын айтады .
Графикалық органайзерге түсіреді

«Дәмдес құрбыма» құттықтау жаз
1. үлгі бойынша 2.сөз тіркестерін пайдалан 3. өз еркіңмен жаз

құттықтаудың жанрлық және стильдік ерекшелігіне сай құрылымын сақтап жазады;
мәтін негізінде құттықтау жазады.
 

«Бір ауыз сөз»»

“Серпілген сауал ”?

“Бас бармақ”

”Жетістік баспалдағы

“Бағдаршам”

“Екі жұлдыз,бір тілек”

Мұғалімнің қорытынды пікірі

Критериалды бағалау«Дәм татыру» мәтінінің атауын жетекші сұрақтар негізінде талқылайды жанрлық, стильдік және құрылымдық ерекшеліктерін сақтау арқылы құттықтау

Слайд 6

ЖОСПАРЛАУ ӘРЕКЕТІ БОЙЫНША РЕФЛЕКСИЯ
Ықшамсабақтың сабақты жоспарлауға ықпалы туралы қорытындылар


Әріптестер мен тренердің

кері байланысы

Келешекте

Сабақ жоспарлауда әріптестер мен тренердің кері байланысы тиімді болды. Оқу мақсатына сабақ мақсатының негізделетінін жете түсіндім.
Әріптестер тарапынан өзім өткізген ықшамсабаққа байланысты тиімді кері байланыс алдым. Сабақта ҚБ “ Жарайсың, Бәрекелді”, “Қол шапалақтау “ бағалаудың орнына “Серпілген сауал”, “ Жетістік баспалдағы” бағалауларын алдым.
Ықшамсабақтан кейінгі талқылауда тренердің кеңестерінен соң қысқа мерзім жоспарында тыңдалым кезі тапсырмасына «Сұрақтар кестесі» әдісі бойынша графикалық органайзерге салуды қолдандым. Мен бұған дейін 3 сұраққа жауап жазуды алған болатынмын.Саралау түрлеріне қарай тапсырма құрастыруда әріптесім мен тренердің пікірі құнды болды.

Сыныпта ынтымақтастық орта орнатамын
Белсенді оқыту әдіс-тәсілдерін тиімді қолданамын .

Өзін және басқаны бағалау арқылы оқушылардың бойына сенімділік орнатамын

ҚМЖ құру арқылы нәтижеге бағыт алуға

Сабақ мақсатына сәйкес тапсырмаларға дескриптор құруды

Осы курс барысында үйренген әдәс-тәсілдермен дағдыларды сабағыма енгіземін , қолданамын.


ЫЫЫцццццсссЫбағдарламасы

Ықшамсабақ сабақты жоспарлау тәсілдеріне қалай ықпал етті?


Курс барысында жаңартылған оқу бағдарламасымен таныстым.
Оқу бағдарламасы Блум таксономиясына негізделіп жасалатынын ескеріп ,қысқа мерзімді жоспар жасау тәсілдерін үйрендім.

Оқу мақсаттарына сүйене отырып, ҚМЖ жоспар әдіс – тәсілдерін үйрендім. Қалыптастырушы, жиынтық бағалау жолдарын білдім.

Оқу бағдарламасының идеялары “Мәңгілік Ел” жалпыұлттық идеялық құндылықтарына сүйене отырып іске асырылуын білдім.

ЖОСПАРЛАУ ӘРЕКЕТІ БОЙЫНША РЕФЛЕКСИЯЫқшамсабақтың сабақты жоспарлауға ықпалы туралы қорытындыларӘріптестер мен тренердің кері байланысыКелешекте Сабақ жоспарлауда әріптестер мен

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть