Презентация, доклад по литературе на тему Ыбырай Алтынсарин

Содержание

Сабақтың мақсаттары:Білімділік: Ы.Алтынсариннің шығармашылығымен танысып, тақырыпты меңгерту, мәтінге байланысты сөздерді, сөз тіркестерін дұрыс айтып, сөйлемде дұрыс қолдана білу, өз сөздерімен мәтінді қазақ тілінде мазмұндай білу. Дамытушылық: Модуль тақырыбы бойынша бір-бірімен ауызекі тілде сөйлесе білу, қазақ тілінді

Слайд 1

Ыбырай алтынсарин
(1841-1889)
Сабақтың
тақырыбы:

Ыбырай алтынсарин(1841-1889)Сабақтың тақырыбы:

Слайд 2Сабақтың мақсаттары:
Білімділік:
Ы.Алтынсариннің шығармашылығымен танысып, тақырыпты меңгерту, мәтінге байланысты сөздерді, сөз

тіркестерін дұрыс айтып, сөйлемде дұрыс қолдана білу, өз сөздерімен мәтінді қазақ тілінде мазмұндай білу.

Дамытушылық:
Модуль тақырыбы бойынша бір-бірімен ауызекі тілде сөйлесе білу, қазақ тілінді сауатты жаза білуге үйрену, әдіс-тәсілдерді толық меңгерту, тілін дамыту, негізгі ойды табуға үйрету.
Тәрбиелік:
Қазақтың тұңғыш ғалымдары туралы айта отырып, ұлы тұлғаларды таныту, өлеңдері, әңгімелері арқылы адамгершілікке, еңбек сүйгіштікке, білім алуға тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаттары:Білімділік: Ы.Алтынсариннің шығармашылығымен танысып, тақырыпты меңгерту, мәтінге байланысты сөздерді, сөз тіркестерін дұрыс айтып, сөйлемде дұрыс қолдана

Слайд 3

Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ, топтық жұмыс
Көрнекіліктер:
Ы.Алтынсарин портреті, интербелсенді тақта, сөзжұмбақ, қима қағаздар,

слайд, Ы.Алтынсарин бейне жазба көрінісі
Сабақты өтудің әдістері:
Топпен жұмыс, топтастыру, сұрақ-жауап, сөзжұмбақ шешу, талдау, жинақтау, бейне жазба көру.

Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу. Қазақстан Республикасының мемлекеттік әнұранын орындату
Кезекшімен жұмыс, сыныпты түгендеу
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі.
Қ.Сәтпаев туралы мазмұндау

Сабақтың түрі:Жаңа сабақ, топтық жұмысКөрнекіліктер:Ы.Алтынсарин портреті, интербелсенді тақта, сөзжұмбақ, қима қағаздар, слайд, Ы.Алтынсарин бейне жазба көрінісіСабақты өтудің

Слайд 4
Сабақтың барысы:

Өткен сабақ пен жаңа сабақты сабақтастыру
Өткен сабақты сауалнама арқылы

сабақтастыру
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту


4. Сабақтың барысы:
Жаңа сабақты оқып білу кезеңі
Міндеттері:

Жаңа сөздермен жұмыс
Мәтінді оқып сұрақ-жауап арқылы мазмұнын ашу

Сабақтың барысы:Өткен сабақ пен жаңа сабақты сабақтастыруӨткен сабақты сауалнама арқылы сабақтастыруЖаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту4.

Слайд 5 ЫБЫРАЙ АЛТЫНСАРИН – АҒАРТУШЫ ҰСТАЗ Ыбырай

Алтынсарин 1841 жылы қазіргі Қостанай облысы Қостанай ауданында дүниеге келген. Жастайынан ел алдында беделді, белгілі би – атасы Балғожаның тәрбиесінде болған. Ы.Алтынсарин – қазақ халқының аса көрнекті ағартушы педагогы, жазушы этнограф, фольклоршы, аудармашы, қазақтың жазба әдебиетінің негізін салушы. 1850 жылы тоғыз жасар Ыбырай Орынборда қазақ балалары үшін ашылған мектепке оқуға түседі. 1857 жылы мектепті үздік бітірген Ыбырай атасы Балғожаның хатшысы болады. 1860 жылы Торғайда 4 сыныптық қазақ мектебі ашылған кезде Ыбырай орыс тілі мұғалімі болады. Осы кезден Ыбырайдың ағартушылық-ұстаздық қызметі басталады. 1864 жылы мектептің жаңа ғимараты Ыбырайдың тікелей араласуымен ашылады. Қазақ балаларын орыс тіліне үйретіп, мәдениеттілікке, еңбек сүйгіштікке, білім алуға тәрбиелейді. Қазақ балалары үшін «Қазақ хрестоматиясы» атты оқулығы шығады. Қазақтың тұңғыш педагогы, ақын-жазушы Ы.Алтынсарин 1889 жылы дүние салған.
ЫБЫРАЙ АЛТЫНСАРИН – АҒАРТУШЫ ҰСТАЗ 	 	Ыбырай Алтынсарин 1841 жылы қазіргі

Слайд 6Жаңа сөздермен жұмыс
беделді
белгілі
ағартушы
хатшы
оқу құралдары
отансүйгіштік
дүние салу,

қайтыс болу

авторитетный
известный
просветитель
секретарь
учебные принадлежности
патриотизм
скончаться. умереть



Жаңа сөздермен жұмысбеделді белгілі ағартушы хатшы оқу құралдары отансүйгіштік дүние салу, қайтыс болуавторитетныйизвестныйпросветительсекретарьучебные принадлежностипатриотизмскончаться. умереть

Слайд 7Жаңа материалдарды меңгерту дәрежесін тексерту.
Берілген мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, жауап беру

арқылы меңгеру сапасын анықтау

Жаңа материалды бекіту кезеңінің міндеті.
Қима қағаздармен, жаңа сөздермен өз бетінше ауызша, жазбаша жұмыстар жүргізу
Жаңа сабақты қорытындылау міндеті:
«Ыбырай Алтынсарин» туралы сөзжұмбақты шешу

Жаңа материалдарды меңгерту дәрежесін тексерту.Берілген мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, жауап беру арқылы меңгеру сапасын анықтауЖаңа материалды бекіту

Слайд 8Сөзжұмбақ «Ыбырай»
Ы
Н
Т
Ы
М
А
Қ
Т
А
З
А
Б
Ұ
Л
Қ
А
Ұ
Л
Ы
Т
Ұ
Л
Ғ
А
О
Р
Ы
Н
Б
О
Р
Б
А
Л
Ғ
О
Ж
А
Й
Т
Ы
С
А

Сөзжұмбақ «Ыбырай»ЫНТЫМАҚТАЗАБҰЛҚАҰЛЫТҰЛҒАОРЫНБОРБАЛҒОЖАЙТЫСА

Слайд 9
Сөзжұмбақ сұрақтары
1) «Единство» сөзінің аудармасын
2) Ы.Алтынсарин әңгімесі
3) Ыбырай Алтынсарин кім ?
4)

Кішкентай Ы.Алтынсаринді қай қалаға мектепке берді ?
5) Ыбырай Алтынсаринның атасының аты кім ?
6) «Состезание» сөзінің аудармасын тап


Сөзжұмбақ сұрақтары1) «Единство» сөзінің аудармасын2) Ы.Алтынсарин әңгімесі3) Ыбырай Алтынсарин кім ?4) Кішкентай Ы.Алтынсаринді қай қалаға мектепке берді

Слайд 10Ыбырай Алтынсарин ағартушы ұстаз
Б
А
Л
А
Л
А
Р
К
Р
Ы
Л
О
В
А
Ғ
А
Р
Т
У
Ш
Ы
Ы
Б
Ы
Р
А
Й
Қ
О
С
Т
А
Н
А
Й
Қ
А
З
А
Қ
Х
Р
Е
С
Т
О
М
А
Т
И
Я
Т
О
Р
Ғ
А
Й
О
Р
Ы
С
Қ
А
З
А
Қ
Т
А
Б
И
Ғ
А
Т
Т
Ы
Ө
Н
Е
Р

Ыбырай Алтынсарин ағартушы ұстазБАЛАЛАРКРЫЛОВАҒАРТУШЫЫБЫРАЙҚОСТАНАЙҚАЗАҚХРЕСТОМАТИЯТОРҒАЙОРЫСҚАЗАҚТАБИҒАТТЫӨНЕР

Слайд 11Сөзжұмбақ сұрақтары 1) Ы.Алтынсарин қандай әдебиет жазушысы? 2) «Қарға мен түлкі» қай орыс

жазушысының мысалы? 3) «Просветитель» сөзінің аудармасы 4) Алтынсариннің аты кім? 5) Ы.Алтынсарин қай облыста дүниеге келген? 6) Ы.Алтынсарин қандай оқу құралын басып шығарды? 7) 1879-83 жылдары қай облыста мектептер ашты? 8) Атасы Балғожа Ыбырайды Орынборда ашылған қандай мектепке берді? 9) «Өзен», «Жаз» өлеңдері нені суреттейді? 10) «Искусство» сөзінің қазақша аудармасы
Сөзжұмбақ сұрақтары 1) Ы.Алтынсарин қандай әдебиет жазушысы? 2) «Қарға мен түлкі» қай орыс жазушысының мысалы? 3) «Просветитель»

Слайд 12


Бақылау және өзін-өзі бақылау кезеңі
Міндеттері:
Оқушылардың материалды меңгеру сапасын анықтау
Өзін-өзі және өзара

бақылаушылық мүмкіндігін дамыту

Ы.Алтынсарин туралы бейне жазба көрсетіп, қорғату арқылы меңгеру сапасын анықтау.


Түзету кезеңі
Міндеті:
Оқушы біліміндегі байқалатын кемшіліктерді түзетуге арналған іс-әрекеттерді ұйымдастыру.

Өз ойын толық жеткізуін, ауызекі сөйлеуінде жіберілетін қателіктерді түзете отырып болдырмау.

Бақылау және өзін-өзі бақылау кезеңіМіндеттері:Оқушылардың материалды меңгеру сапасын анықтауӨзін-өзі және өзара бақылаушылық мүмкіндігін дамыту  Ы.Алтынсарин туралы

Слайд 13Үй тапсырмасы
Міндеттері:
Оқушыларға үй тапсырмасынның мақсатын, мазмұнын орындау тәсілдерін түсіндіру.
Ы.Алтынсарин туралы

мазмұндау.
Мәтінді бөліктерге бөліп, жоспар құру.

Сабақты бақылау кезеңі
Міндеті:
Жеке оқушының және сыныптың жұмысы мен қабілеттілігіне сапалы баға беру

Бағалау
Рефлекция кезеңі
Ы.Алтынсарин туралы көп мағлұмат алдым
Маған бүгінгі сабақ өте ұнады

Үй тапсырмасыМіндеттері: Оқушыларға үй тапсырмасынның мақсатын, мазмұнын орындау тәсілдерін түсіндіру.Ы.Алтынсарин туралы мазмұндау.Мәтінді бөліктерге бөліп, жоспар құру.Сабақты бақылау

Слайд 14Назарларыңызға рақмет!!!

Назарларыңызға рақмет!!!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть