Презентация, доклад на тему М.Мақатаев Аққулар ұйықтағанда поэмасы

Содержание

Сабақтың мақсаты: а) білімділігі: Оқушыларға Мұқағалидың өмірі мен шығармашылығын айта отырып, “Аққулар ұйықтағанда” поэмасын ашық меңгерту.ә) дамытушылығы: Мұқағалидан алған білімдерін дамыта отырып, оның осы поэмадан басқа еңбектерін қарап оқуға төселдіру, дағдыландыру.б) тәрбиелілігі: Оқушыларды ақынды қадірлеуге, аққуды

Слайд 1 Ақиық ақын- Мұқағали Мақатаев
“Аққулар ұйықтағанда”
поэмасы


Пән:Қазақ әдебиеті


Сабақтың тақырыбы:

Ақиық ақын- Мұқағали Мақатаев “Аққулар ұйықтағанда”поэмасы          Пән:Қазақ

Слайд 2Сабақтың мақсаты:

а) білімділігі: Оқушыларға Мұқағалидың өмірі мен шығармашылығын айта отырып,

“Аққулар ұйықтағанда” поэмасын ашық меңгерту.

ә) дамытушылығы: Мұқағалидан алған білімдерін дамыта отырып, оның осы поэмадан басқа
еңбектерін қарап оқуға төселдіру, дағдыландыру.

б) тәрбиелілігі: Оқушыларды ақынды қадірлеуге, аққуды атпауға, адамгершілікке, экологиялық тәрбиеге, ізденімпаздыққа, іскерлікке, шапшаңдыққа, табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты: а) білімділігі: Оқушыларға Мұқағалидың өмірі мен шығармашылығын айта отырып, “Аққулар ұйықтағанда” поэмасын ашық меңгерту.ә) дамытушылығы:

Слайд 3
Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, талдау

Сабақтың көрнекілігі: ақынның портреті,

баға беріп, ой-пікірлерін жазған әріптестерінің пікірі, кітап көрмесі, өлеңіне жазылған әндері, жинақтары, компьютер.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, биология, ән


Сабақтың түрі: аралас Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап, талдауСабақтың көрнекілігі: ақынның портреті, баға беріп, ой-пікірлерін жазған әріптестерінің пікірі,

Слайд 4Ұйымдастыру бөлімі
Үй тапсырмасын сұрау
Үй тапсырмасын бекіту
Жаңа сабақ
Жаңа сабақты қорытындылау
Бағалау
Үйге тапсырма
Сабақтың барысы

Ұйымдастыру бөліміҮй тапсырмасын сұрауҮй тапсырмасын бекітуЖаңа сабақЖаңа сабақты қорытындылауБағалауҮйге тапсырмаСабақтың барысы

Слайд 5Студенттермен амандасып, дәрісхана тазалығын, студенттердің сабаққа дайындығын қадағалау. Студенттерді 3 топқа

бөлу.


Студенттермен амандасып, дәрісхана тазалығын, студенттердің сабаққа дайындығын қадағалау. Студенттерді 3 топқа бөлу.

Слайд 6Шерхан Мұртазаның “Бесеудің хаты” пьесасынан түсінгендерін “еркін жазу стратегиясы” бойынша тоқтамай

3 минут ойларын жазу


Шерхан Мұртазаның “Бесеудің хаты” пьесасынан түсінгендерін “еркін жазу стратегиясы” бойынша тоқтамай 3 минут ойларын жазу

Слайд 7Бекіту сұрақтары

Бекіту сұрақтары

Слайд 8Қызығушылықты ояту
Мағынаны тану
Ой қозғау
Кубизм стратегиясы
Жаңа сабақ
Өмірбаяны

Қызығушылықты оятуМағынаны тануОй қозғауКубизм стратегиясы Жаңа сабақӨмірбаяны

Слайд 9ХХ ғасырдың ІІ жартысында қазақ поэзиясының дамуына үлкен үлес қосқан ақиық

ақын М.Мақатаев Алматы облысы, Райымбек ауданына қарасты Қарасаз аулында 1931 жылы
9 ақпанда дүниеге келген. Балалық шағы сұрапыл соғыс жылдарына тұстас келді.
Мұқағали – жыр еліне ауыз әдебиетінің мөлдірінен сусындап, ұлы Абайдың тереңіне бойлап, өзіне дейінгі ақындарды пір тұтып, орыс пен европа, шығыс әдебиетінен тәлім алып келген ақын. Оқырман ақынның кез-келген өлеңін бейтарап, салқын оқи алмайды.
Маған бір оқырман: “Өлеңі бір басқа, өзі бір басқаақындар көбейіп кетті” дегені бар. Ал, Мұқағали сынды ақын жайлы бұлай айтуға ешкімнің де ары бармас еді. Өйткені әр өлеңінің әр жолынан, әрбір ұйқасы көзіңді бірден қаймықтырып аштырмайтын айнаға шағылысқан сәуледей шындық жарқырайды. Бұл кітаптағы проза тілімен жазылған әрбір үзік сырдан да сол ақын мұқағалидың Хантәңірінің шыңындағы кіреуке түспеген қардай жан ниеті, Шалкөденің сайына асып-тасып аңғал құлаған бұлақтай сайран сезімі бірден жүрегіңді баурап алады – деп Фариза Оңғарсынова.

Мұқағали Мақатаев


ХХ ғасырдың ІІ жартысында қазақ поэзиясының дамуына үлкен үлес қосқан ақиық ақын М.Мақатаев Алматы облысы, Райымбек ауданына

Слайд 10Ақынның анасы Нағиман апа:
Менің ұлымның ақындығы сағыныш атты сезімнен бастау

алған деп ойлаймын... Жыр шашуы түгесілмесін, іргеміз бүтін, еліміз еңселі болсын! Құдай жастарымызға ғұмыр, қарттарымызға иман берсін!
Ақынның анасы Нағиман апа: Менің ұлымның ақындығы сағыныш атты сезімнен бастау алған деп ойлаймын... 	Жыр шашуы түгесілмесін,

Слайд 11Ойыңды байытып, сезіміңді тыңайтар жырлар оқығанда қуанбасқа бола ма? Өзіңнен жігерлілеу,

оттылау жас жеткіншек жеткенде мақтанбасқа бола ма?
Әбділдә Тәжібаев
“Қазақ әдебиеті” газеті
1960, 18 наурыз
Ойыңды байытып, сезіміңді тыңайтар жырлар оқығанда қуанбасқа бола ма? Өзіңнен жігерлілеу, оттылау жас жеткіншек жеткенде мақтанбасқа бола

Слайд 12 М.Мақатаев өзінің 1976 жылы 14 ақпанда жазылған естелігінде былай деп жазыпты:

“Егер бір кездерде менің өмірім, шығармашылығым әлдекімнің көңілін аударса, оларға былай дер едім: - менің қымбатты достарым! Егер сіздер шынымен менің өмірбаянымды, шығармашылығымды зерттемек болсаңдар, онда мен не жазсам, соның бәрін түгел оқып шығуды ұмытпағайсыздар.Мені өз өлеңдерімнен бөліп қарамауларыңызды өтінем. Естеріңізде болсын, менің өлеңім жеке тұрғанда түк те емес. Біріктіріп қарағанда ол поэма іспетті. Басы және аяғы бар. Ол кейде күлімдеген, кейде түңілген жанымның құдды дауылындай... Жанымның мұңы мен қуанышы, бәрі осында. Солар басқа жүректерге өз сәулесін түсіруге тиіс деп ойлаймын”.
Сөз жоқ, Мұқағали шығармалары оқушының жүрегіне сәуле түсіреді. Себебі ақын туған жерін, туған халқын, ана тілін жанындай сүйді. Оның кез-келген шығармаларынан жердің, елдің биік рухы сезіледі. Өздеріңе талдауға ұсынылып отырған “Аққулар ұйықтағанда” поэмасын тебіренбей оқу мүмкін емес.
Ендеше поэманы қарап, оқиық.

Әріптестерінің пікірлері

Өлең жазған әндері

Жинақтары


М.Мақатаев өзінің 1976 жылы 14 ақпанда жазылған естелігінде былай деп жазыпты: “Егер бір кездерде менің өмірім, шығармашылығым

Слайд 13 “Ғажайып даналықтың бір көзі – Мұқағали поэзиясының дәуірі басталады” - Әбділдә

Тәжібаев

“Мұқағали мөлдірліктен, тазалықтан биік адамгершіліктен тұратын еді” – Лашын Әзімжанова

“Жұмыр жердің қай түкпіріне барсақ та Мұқағали алдымыздан шығатын болады” – Оразақын Асқар.

“Мұқағали поэмасының ең асылы, ең білігі деп мен “Моцарт жан азасы”, “Аққулар ұйықтағанда” деген екі дүниені айтамын. Бұлар алтын ішіндегі меруерттей сәуле шашатын ұлы дүниелер - Т.Молдағалиев.

“Қазақ жырларының аспандағы аз ғана жұлдыздардың арасынан сенің жұлдызынды біз оңай танушы едік. Сенің жұлдызың ең шұғылалы, ең мейірімді жұлдыз” – Т.Молдағалиев.

Мұқағали дүние салды. Бізді айқай – шуымен, жігіттік ыстық буымен бізді алаңдата беретін Мұқағали дүниеден өтіп бізге ақындығын, мөлдір поэзиясын қалдырды - Ә. Тәжібаев.


“Ғажайып даналықтың бір көзі – Мұқағали поэзиясының дәуірі басталады” - Әбділдә Тәжібаев 	“Мұқағали мөлдірліктен, тазалықтан биік адамгершіліктен

Слайд 14 Сәби болғым келеді.
Отыздан асып барамын
Дариға, домбырамды берші маған

Саржайлау
Бақыт туралы жыр
Жетісу
Солдат арманы
Аңса, жаным
Есіңе мені алғайсың
Тоқта, ботам
Арулар
Жол саяхатшылар маршы
Талдықорған, әнім менің
Мен сені сағынғанда
Сөнбейді, әже, шырағың
Ұнатамын мен сені


Сәби болғым келеді. Отыздан асып барамын Дариға, домбырамды берші маған Саржайлау Бақыт туралы жыр Жетісу Солдат

Слайд 15
Қарлығашым келдің бе? (1968)


Дариға жүрек (1971)


Аққулар ұйықтағанда (1974)


Шуағым менің (1975)


Өмір дастан

(1970)


Өмір-өзен (1979)


Бәсіре (1981)


Соғады жүрек (1982)


Шолпан (1984)

Жылап қайттым өмірдің бауырынан(1994)


Қош махаббат (1988)

Аққудың қанатынан жаралған жыр
(2001)


4 томдық шығармалар жинағы (2001)

)


Қарлығашым келдің бе? (1968)Дариға жүрек (1971)Аққулар ұйықтағанда (1974)Шуағым менің (1975)Өмір дастан (1970)Өмір-өзен (1979)Бәсіре (1981)Соғады жүрек (1982)Шолпан (1984)Жылап

Слайд 16Топтық жұмыс

Тілшілер
Зерттеушілер
Әдебиетшілер

Топтық жұмысТілшілерЗерттеушілерӘдебиетшілер

Слайд 17Мұқағали

Мұқағали

Слайд 18Аққу

Аққу

Слайд 19Кейіпкерлер

Кейіпкерлер

Слайд 20Көрініс:
«Аққулар ұйықтағанда»
Қатысушылар:
бала
әке
ана
тәуіп шал
жылқышы қарт
Аққу-биші қыздар
автор
ауыл адамдары

Көрініс: «Аққулар ұйықтағанда»Қатысушылар:балаәкеанатәуіп шалжылқышы қартАққу-биші қыздаравтор ауыл адамдары

Слайд 21

Кубизм стратегиясы

Кубизм стратегиясы

Слайд 22
1-топшама
Табиғаттағы түс, рең ерекшелігін білдіретін сөздер мен сөз тіркестерін табыңыз.

2-топшама
Су тазалығын

ашатын деталь көріністер бар ма?

3-топшама
Табиғаттағы тыныштық салтанатын тағы қай көріністерден байқаймыз?

Суреттеңіз

Жетісудың табиғаты


1-топшамаТабиғаттағы түс, рең ерекшелігін білдіретін сөздер мен сөз тіркестерін табыңыз.			2-топшамаСу тазалығын ашатын деталь көріністер бар ма?			3-топшамаТабиғаттағы тыныштық

Слайд 23
1-топшама
Поэмадан аққудың мүсін келістігін кескіндеген сөздерді табыңыз.

2-топшама
Поэмадан аққудың үнін нақты бейнелеген

жерін табыңыз.

3-топшама
Аққудың жарасты, әдемі әрекеттерін табыңыз.

4-топшама
Оқ тигеннен кейінгі жаралы аққудың жанталасуын тауып оқыңыз

Аққудың әсемдігі

Зерттеңіз


1-топшамаПоэмадан аққудың мүсін келістігін кескіндеген сөздерді табыңыз.			2-топшамаПоэмадан аққудың үнін нақты бейнелеген жерін табыңыз.			3-топшамаАққудың жарасты, әдемі әрекеттерін табыңыз.			4-топшамаОқ

Слайд 24Байланыстырыңыз

1-топшама
Поэмадағы жинақтау мен даралаудың үйлесімдігіне мысал табыңыз. Немесе аз сөзге мән

сыйғызған детальды көрсетіңіз

2-топшама
Ақынның көріктеуіш сөздерді (эпитетті) қолдану шеберлігін табыңыз

3-топшама
Метафора немесе метафоралық тіркесті табыңыз

4-топшама
Поэмадан кейіптеуді табыңыз

Әдебиет теориясымен


Байланыстырыңыз			1-топшамаПоэмадағы жинақтау мен даралаудың үйлесімдігіне мысал табыңыз. Немесе аз сөзге мән сыйғызған детальды көрсетіңіз			2-топшамаАқынның көріктеуіш сөздерді (эпитетті)

Слайд 25Салыстырыңыз
Ортақ белгілерін көрсет.

СалыстырыңызОртақ белгілерін көрсет.

Слайд 26Талқылаңыз
Поэманың ІІІ бөліміндегі
Білмеймін сор аттың ба, бақ аттың ба?
Аққуға кезенерде ырым

жасап,
Тым құрыса саусағыңды қанаттың ба?
деген жылқышының сөзінде қандай мән бар?


ТалқылаңызПоэманың ІІІ бөліміндегі		Білмеймін сор аттың ба, бақ аттың ба?		Аққуға кезенерде ырым жасап,		Тым құрыса саусағыңды қанаттың ба?деген жылқышының

Слайд 27Қолданыңыз
“Бес жолдық өлең” стратегиясы, яғни оқушылар өздерің елестетулерің бойынша “Ақын және

аққу” , “Жетімкөлдің аққулары” , “ Ана-мерген” , “Бала-аққу-ана” т.б. тақырыптарына өлең жазайық.


Қолданыңыз“Бес жолдық өлең” стратегиясы, яғни оқушылар өздерің елестетулерің бойынша “Ақын және аққу” , “Жетімкөлдің аққулары” , “

Слайд 28
Өтілген жаңа тақырып бойынша қорытынды ретінде өз ойларыңды дәптерге 5 минуттық

эссе жазайық.

Ой қозғау


А) “…Апыр-ай, бұл кім болды, таңсәріде...”

Ә) “Жалғыз ұлдан артық па, жалған бәрі!”

Б) “Жетімкөл”

Өтілген жаңа тақырып бойынша қорытынды ретінде өз ойларыңды дәптерге 5 минуттық эссе жазайық.  Ой қозғауА) “…Апыр-ай,

Слайд 29“... Апыр-ай, бұл кім болды, таңсәріде…”

“... Апыр-ай, бұл кім болды, таңсәріде…”

Слайд 30“Жалғыз ұлдан артық па, жалған бәрі!”

“Жалғыз ұлдан артық па, жалған бәрі!”

Слайд 31Жетімкөл

Жетімкөл

Слайд 33Поэманы тағы түгел оқисыңдар “Оятып, дүниені дел-сал қылып” деп басталатын шумақтан

“Аққулар ақ айдынды қалдыр да, тартты кеп ана отырған жағалауға” деген тұсқа дейін жаттайсыңдар.
Сосын біз өзекті идеяны дәйектеуге бағытталған аққу, қоршаған орта көркемдігін айқындайтын сөз қолданыстарын тауып, оқимыз.Енді ананың сұлулықты түсіне отырып, аққуға қиянат жасауға қалай барғанын соны осы поэмадан табыңдар.
Ана неге аққуды атпақ боп,бұл шешімге келу оған оңай түсті ме?
Теріс ниетпен көлге барған анада қандай сезімдер өрістеді.
Аққуды ату кезіндегі ана әрекетіне баға берейік
Құсты құлатқаннан кейінгі ана өкініші қалай бейнеленген ?
Бала өмірін көрген кездегі ана қасіреті қалай көрсетілген?

Үйге тапсырма


Поэманы тағы түгел оқисыңдар “Оятып, дүниені дел-сал қылып” деп басталатын шумақтан “Аққулар ақ айдынды қалдыр да, тартты

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть