Презентация, доклад на тему Үйсіндер туралы деректер. Қоныс тепкен жерлері 6 сынып

Содержание

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға қазақ халқының ата тегі болған тайпалардың бірі-үйсін- дердің мекендеген жері, археология- лық ескерткіштері және олар жөні- ндегі деректер туралы мәлімет беру.Қосымша деректер пайдалана отырып оқушылардың ой

Слайд 1Құмкешу орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Өткізген:Қылышбаев Серік Егінбайұлы
Үйсіндер туралы деректер. Қоныс тепкен жерлері

6 сынып

2010-2011 оқу жылы

Құмкешу орта мектебіАшық сабақТақырыбы:Өткізген:Қылышбаев  Серік ЕгінбайұлыҮйсіндер туралы деректер.  Қоныс тепкен жерлері  6 сынып2010-2011 оқу

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға қазақ халқының ата тегі болған тайпалардың бірі-үйсін-

дердің мекендеген жері, археология- лық ескерткіштері және олар жөні- ндегі деректер туралы мәлімет беру.

Қосымша деректер пайдалана отырып оқушылардың ой өрісін дамыту, тарихи танымың кеңейту.

Оқушыларды ізденімпаздыққа, шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.

Білімділік:

Дамытушылық:

Тәрбиелілік:

Сабақтың мақсаты:  Оқушыларға қазақ халқының ата тегі   болған тайпалардың бірі-үйсін-  дердің мекендеген жері,

Слайд 3Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдісі: СТО-ның әдістерін пайдалану.

Көрнекілігі: тақта, карта, плакат, суреттер т.б.
Сабақтың түрі:  Жаңа сабақ.    Сабақтың әдісі:  СТО-ның әдістерін пайдалану.

Слайд 4Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі. ІІ. Қызығушылықты туғызу. ІІІ. Мағынаны ашу. ІV.

Ой-толғау. V. Қорытынды. Бағалау.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі.  ІІ. Қызығушылықты туғызу.  ІІІ. Мағынаны ашу.  ІV. Ой-толғау.  V.

Слайд 5Мұғалім: Ендеше ,Біздің қазіргі көңіл -күйіміз қандай?

Мұғалім: Ендеше ,Біздің қазіргі   көңіл -күйіміз қандай?

Слайд 7Үй тапсырмасын сұрау қорытындылау.

Үй тапсырмасын сұрау  қорытындылау.

Слайд 8Үйсіндердің мекендеген жерлері

Үйсіндердің мекендеген жерлері

Слайд 9І.Қызығушылықты туғызу: Үйсіндер дегеніміз кімдер? деген сұрақ қойылады. Топтастыру стратегиясы бойынша

оқушылар.

1.Елестеді. 2.Бұрынғы біліміне сүйенеді. 3.Еске түсіреді. 4.Айтады.

І.Қызығушылықты туғызу:  Үйсіндер дегеніміз кімдер? деген  сұрақ қойылады.  Топтастыру стратегиясы бойынша  оқушылар.1.Елестеді.

Слайд 10Үйсіндер

Үйсіндер

Слайд 11Үйсіндер
Ел
Өжет
Батыл
Жауынгер
Көшпелі
Тайпа
Қайсар
Қазақтың арғы тегі

ҮйсіндерЕлӨжетБатылЖауынгерКөшпеліТайпаҚайсарҚазақтың арғы тегі

Слайд 12ІІ.Мағынаны ашу. 1.Әр топқа суреттер беріледі. Сурет арқылы оқушылар ойларын ортаға

салады. Топпен талдау жұмыстарын жүргізеді, түсіндіреді.

І-топ

ІІ-топ

ІІ.Мағынаны ашу. 1.Әр топқа суреттер беріледі. Сурет арқылы оқушылар ойларын ортаға салады. Топпен талдау жұмыстарын жүргізеді, түсіндіреді.І-топ

Слайд 13Инсерт стратегиясы бойынша оқушылар дәптермен жұмыс жасайды

Инсерт стратегиясы бойынша оқушылар дәптермен жұмыс жасайды

Слайд 14Үш жақты түсіндірмелі күнделік әдісін пайдалана отырып, оқушылар оқығаның, түсінгенің одан

әрі толықтырады.


1.Мәтіндегі таңқалдыратын нәрсені анықтайды.
2.Неліктен қызықтыратындығын нақтылайды.
3.Мәселелеік сұрақ қояды.
4.Сұраққа жауап алады.
5.Дәптерге жауап жазады.

Үш жақты түсіндірмелі күнделік әдісін пайдалана отырып, оқушылар оқығаның, түсінгенің одан әрі толықтырады.

Слайд 15Үйсіндердің жерлеу әдісі
Үйісіндердің ағаш ыдыстары

Үйсіндердің жерлеу   әдісіҮйісіндердің  ағаш ыдыстары

Слайд 16ІІІ.Ой толғаныс. Семантикалық карта әдісін пайдалану.
1.Ойланады. 2.Еске түсіреді. 3.Салыстырады. 4.Жазады.
5.Топпен талдайды.

6.Айтады.
ІІІ.Ой толғаныс. Семантикалық карта әдісін пайдалану.1.Ойланады. 2.Еске түсіреді. 3.Салыстырады. 4.Жазады.5.Топпен талдайды. 6.Айтады.

Слайд 17 ІV. Қорытынды:Тест тапсырмасы.
1.Ертедегі қытай

жазбаларында «Усун» атауы қай ғасырдан бастап кездеседі?
А.б.з.б. ІІІ ғ. Б.б.з.б.ІІ ғ. С.б.з.б. І ғ.
2.Үйсіндердің астанасы қай қала?
А.Суяб. Б.Қызыл Аңғар. С.Қойлық.
3. Үйсіндерде егіншіліктің болғандығын дәлелдейтін қыстау, қоныстын аты?
А.Ақтас. Б.Шу өңірі. С.Іле аймағы
4.Үйсін тайпасына біріккен рулардың өзіңе тән ерекшеліктерінің бірі?
А.Жерлеу дәстүрі. Б.Мал шаруашылығы. С.Үш жүйеге бөлінуі
5.Үйсін обасынан табылған алтын жүзіктің бетінде қандай жануар бейнеленген?
ІV. Қорытынды:Тест тапсырмасы.1.Ертедегі қытай жазбаларында «Усун» атауы қай ғасырдан

Слайд 18 А.Жылқы.

Б.Қой. С.Түйе.
6.Қазба жұмыстары кезіңде үйсіндер егіншілікте пайдаланған қандай
құрал- саймандар табылды?
А.Қола орақтар. Б.Темір кетпен. С.Мыс балта.
7.Үйсін шеберлері саз балшықтан ыдыс жасауды қандай әдісті пайдаланған ?
А.Көзе ұршықтарына таспа орау әдісі. Б.Пішіндеу әдісі.
С.Омыру әдісі.
8.Үйсіндер ыдыс жасау үшін қандай ағаш пайдаланған?
А.Тал. Б.Қайын. С.Тобылғы.
9.Үйсіндер билеушісінің титулы қалай аталады?
А.Гуньмо. Б.Шаньюй. С.Көсем
10.Үйсіндердің негізгі орналасқан жері?
А.Іле даласы. Б.Қытай жері. С.Шығыс рим.
А.Жылқы.    Б.Қой.    С.Түйе.6.Қазба

Слайд 19VІ-бағалау:
VІІ-Үй тапсырмасы:
s:17.Үйсіндер туралы деректер. Қоныс тепкен жері.

Тест құрастырып келу.
VІ-бағалау:VІІ-Үй тапсырмасы:s:17.Үйсіндер туралы деректер.      Қоныс тепкен жері.  Тест құрастырып келу.

Слайд 20Сау болыңыздар

Сау болыңыздар

Слайд 21VІ-бағалау:

VІ-бағалау:

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть