Презентация, доклад на тему Тақырыбы: Қазақ халқының мәдениеті

Содержание

Сабақтың мақсаты: Білімділік: қазақ халқының ұлттық музыкалық мәдениетінің ерекшелігін аша отырып, оқушыларға қазақтың ұлттық ән-күй өнері мен оның дамуы туралы нақты мағлұмат беру.Дамытушылық: рухани мәдениетке деген көзқарастарын қалыптастыру, өз беттерінше мәдени құндылықтарды түсіне білу және оларды

Слайд 1Сабақтың тақырыбы: §41. Қазақ даласындағы ән-күй өнері
5-сынып

Сабақтың тақырыбы: §41. Қазақ даласындағы ән-күй өнері5-сынып

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділік: қазақ халқының ұлттық музыкалық мәдениетінің ерекшелігін аша отырып,

оқушыларға қазақтың ұлттық ән-күй өнері мен оның дамуы туралы нақты мағлұмат беру.
Дамытушылық: рухани мәдениетке деген көзқарастарын қалыптастыру, өз беттерінше мәдени құндылықтарды түсіне білу және оларды бағалай білу кабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: рухани құндылықты құрметтеуге үйрету, халқымыздың ұлттық мәдениетіне деген сүйіспеншілігін ояту, адамгершілікке, парасаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: қазақ халқының ұлттық музыкалық мәдениетінің ерекшелігін аша отырып, оқушыларға қазақтың ұлттық ән-күй өнері мен

Слайд 3Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: география
Сабақтық көрнекілігі: Жаяу Мұса,

Құрманғазы, Ақан сері, Қорқыт суреттері және домбыра, қобыз суреттері.
Сабақтың түрі: араласСабақтың әдісі: топпен жұмыс.Пәнаралық байланыс: географияСабақтық көрнекілігі: Жаяу Мұса, Құрманғазы, Ақан сері, Қорқыт суреттері және

Слайд 4Сабақтың барысы:


I. Ұйымдастыру кезеңі.
Ең алдымен оқушыларды үш топқа бөлемін. Әр

топқа бүгінгі тақырыпқа қатысты ат қоямын.
II. Өткенді қайталау.
Сабақты үй тапсырмасын сұраудан бастаймын. Алдымен өткен сабақтың тақырыбын оқушылардан сұраймын.
Тақтаға «Сөз өнері» деп жазып, әр топқа ақылдаса отырып осыған байланысты өз ойларын қағаз бетіне түсіруді тапсырамын. Әр топтан бір оқушы шығып жазғандарын дауыстап сыныпқа оқып береді. Жазғандарына қарай бағалап отырамын.
Сонымен қатар үйге берілген мақалдарын оқытамын. Қай топтың мақал-мәтелді көбірек жазғандарына көңіл бөліп отырамын.
Соңында үш топқа сөз өнеріне байланысты мақалдар беріп талдатамын.
I топқа «Жақсы сөзге жан семірер».
II топқа «Қаһарлы сөз - қамал бұзар».
III топқа «Бас кеспек бар, тіл кеспек жоқ».
Соңында топтардың берген жауаптарына қарай бағалай отырып, өткен сабақты қысқаша қорытындылап өтемін. Сөз өнері - халық қазынасы, ғасырлар бойы ұрпақтан-ұрпақка жалғасып келе жатқан мұра. Сөз өнері - рухани байлық, адамзат игілігі. Халқымызда сөз өнері, шешендік өнер ежелден жақсы дамыған, оны білу арқылы қазақ тілінің, яғни біздің ана тіліміздің бай тіл екеніне көзіміз жетеді.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі.	Ең алдымен оқушыларды үш топқа бөлемін. Әр топқа бүгінгі тақырыпқа қатысты ат қоямын.

Слайд 5
1- топ «Хандар». « Сәйкестендіру»

тесті арқылы

2- топ «Билер». «Жылдар мен
оқиғалар» хронологиямен жұмыс

3-топ «Батырлар» “Тарихи диктант”

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.

1- топ «Хандар».  « Сәйкестендіру»

Слайд 6


1- топ "Хандар" Сәйкестендіру тесті.

1- топ

Слайд 7
2-топ "Билер" "Жылдар мен оқиғалар" хронологиямен жұмыс

2-топ

Слайд 8
Жоңғар шабуылы қазақ халқының тарихында “Ақтабан шұбырынды , алқакөл

сұлама ” жылдары деп аталып кетті.1728 жылы Бұланты өзенінің жағасында жоңғар әскерлеріне күйрете соққы берді. 1729 жылы Аңырақай маңында жоңғарлар екінші рет жеңіліске ұшырады. Сібір хандығының астанасы Искер қаласы. Сібір атауы “сыпыра“ этникалық тобының атауынан шыққан.Шоқан Уалиханов та Көшім қырғыз (қазақ) сұлтаны болған деген пікірді айтады. Көшім 1555 жылы қазақтар мен ноғайлардың жасақтарын басқарып, Сібір жұртын билеп тұрған тайбұға руымен ұзақ ұрыс жүргізеді. Әлемдік саудада жоғары бағаланатын бағалы аң терілірі мен қыран құстар Сібірдің басты қазынасы еді. Бұл аймаққа Бұхар , Хиуа, Қырым, Грузия елдердің сауда керуендері ағылып келіп жатты.Осындай байлыққа қызыққан Ресей Сібірді жаулап алуға ұмтылды. Көшім Сібірдің ханы болған кезден бастап Батыс Сібірдің жергілікті халқына ислам дінін тарата бастады.Көшім жасақтарының ең осал жері-дәрімен атылатын қарудың жоқтығы еді. Сібірдің байырғы халқы Ресейдің оңай олжасына айналды.

3-топ "Батырлар" Тарихи диктант.

Жоңғар шабуылы қазақ халқының тарихында “Ақтабан шұбырынды , алқакөл сұлама ” жылдары деп аталып

Слайд 9 Сергіту сәті “Кім жүйрік?”

математикалық ойын

728х2+0=

415х4+50=

560+1200–108=

(8425/5)–5=

483+164+996=

Қазақ хандығы құрылған жыл

Қарақорымда жоңғарларға қарсы
үш жүздің бас қосқан жыл

Салқам Жәңгір хан қайтыс
болған жыл

Тәуке ханның таққа
отырған жылы

Орбұлақ шайқасы
болған жыл

1456

1710

1652

1680

1643

Сергіту сәті “Кім жүйрік?” математикалық ойын728х2+0=415х4+50=560+1200–108=(8425/5)–5=483+164+996=Қазақ хандығы құрылған жылҚарақорымда

Слайд 10

Математикалық есептерді шешіп, тарихи датаны тауып, сол


жылға қатысты тарихи оқиғаны атау керек.
1.728х2+0=1456 (Қазақ хандығы құрылған жыл)
2.415х4+50=1710( Қарақорымда жоңғарларға қарсы үш жүздің бас қосқан жыл)
3.560+1200–108=1652( Салқам Жәңгір хан қайтыс болған жыл) 4.(8425/5)–5= 1680 ( Тәуке ханның таққа отырған жылы)
5.483+164+996=1643( Орбұлақ шайқасы болған жыл)

"Кім жүйрік?" математикалық ойын.

Математикалық есептерді шешіп, тарихи датаны тауып, сол

Слайд 11а) Картадан жоңғар шапқыншылығы қамтыған аумағын көрсету.

ә) Жедел жауап сайысы. Әр

топ келесі топқа тақырыпқа байланысты 3 сұрақ қояды.

Үй тапсырмасын қорытындылау

а) Картадан жоңғар шапқыншылығы қамтыған аумағын көрсету.ә) Жедел жауап сайысы. Әр топ келесі топқа тақырыпқа байланысты 3

Слайд 12 Жаңа сабаққа даярлық


Ой толғау

Материалдық мәдениет
дегеніміз не?

2. Рухани мәдениет дегеніміз не?

Жаңа сабаққа даярлық

Слайд 13


Материалдық
мәдениет
Кез келген халықтың
материалдық мәдениеті
сол халықтың
шаруашылығына
байланысты болады.
Рухани
мәдениет
Белгілі бір кезеңде

өмір
сүрген халықтың жан
дүниесінің көрінісі.
МатериалдықмәдениетКез келген халықтың материалдық мәдениеті сол халықтың шаруашылығынабайланысты болады.РуханимәдениетБелгілі бір кезеңде өмірсүрген халықтың жандүниесінің көрінісі.

Слайд 14
мәдениет
Материалдық
Ұлттық тағам
Түрлі замандағы киім-кешек
Егіншілік
Баспана
(киіз үй,қыстақ)
Үй жиһаздары

Мал
шаруашылығы
мәдениет  МатериалдықҰлттық тағамТүрлі замандағы киім-кешекЕгіншілікБаспана(киіз үй,қыстақ)Үй жиһаздары    Мал шаруашылығы

Слайд 15
Рухани
мәдениет
Салт-дәстүр
музыка
Жыр
дастандар
Ауыз әдебиеті
Мақал-мәтелдер
Діни-наным
сенімдері
ертегілер

Рухани  мәдениетСалт-дәстүрмузыкаЖыр дастандарАуыз әдебиетіМақал-мәтелдерДіни-наным сенімдеріертегілер

Слайд 161. Мәдениетке жалпы сипаттама.

2. Рухани мәдениет туындылары.

3. Материалдық мәдениет

қазыналары.

ІІІ.Жаңа сабақ жоспары:

1. Мәдениетке жалпы сипаттама.	 2. Рухани мәдениет туындылары. 3. Материалдық мәдениет қазыналары.ІІІ.Жаңа сабақ жоспары:

Слайд 17 ХҮІ – ХҮІІ ғғ қазақ халқының мәдениеті – қазақ жерінде өмір

сүріп, қазақ ұлтын құраған рулар мен тайпалардың материалдық мәдениеті мен рухани мәдениетінің заңды жалғасы. Ол жаңа заманға сай дамып отырды. Қазақ халқының мәдениеті - өзіндік сипаты бар дәстүрлі мәдениет. Қазақ халқының өзіне тән материалдық және рухани мәдениеті де дамып, жетіліп отырды.
Қазақ халқының қалыптасуына байланысты, қазақ халқына тән материалдық және рухани мәдениеттің сипатты белгілері орнықты. Бұл қалыптасқан мәдениет қазақ халқының өз ата – бабаларының мәдени қазыналарын қамтыған мәдениет болды. Қазақ халқының мифтік аңыздары, аспан әлемі жөніндегі түсініктері, байырғы қазақ күнтізбесі, бай әдеби мұралар, көркем өнердің сан алуан түрлері, шежірелік шығармалар, халық емшілігі және материалдық мәдениет мұралары т.б. ұрпақтан – ұрпаққа жалғасып келе жатқан көне мәдениет куәліктері екені анық. Халық бұқарасы материалдық мәдениет, рухани мәдениет жетістіктерінің жасаушылары болды.

Мәдениетке жалпы сипаттама

ХҮІ – ХҮІІ ғғ қазақ халқының мәдениеті – қазақ жерінде өмір сүріп, қазақ ұлтын құраған рулар мен

Слайд 18Материалдық мәдениет қазыналары.

Материалдық мәдениет қазыналары.

Слайд 19Қазақ халқының ауыз әдебиеті
Тойға арналған өлеңдер
Жар-жар,бет ашар,
сыңсу
Дүниеге сәби келгенде
Адам қайтыс болғанда-

жоқтау

Халық арасында- ертегілер

“Ертөстік”,
“Құламер
ген”,”Ал-
тын сақа”

“Аламан мен
Жоламан”

“Асан
Қайғы”,
“Қарамерген”



Батырлар жыры-




“Ер тарғын”,
“Ер
Сайын”

“Қамбар”, “Алпамыс”
“Ер Қосай”

“Төрехан”,
“Телағыс” “Құбағұл”

Ғашықтық дастандар

“Қозы Көрпеш-
Баян сұлу”

“Айман-
Шолпан”,
“Қыз-Жібек”

“Күлшеқыз”
“Мақпалқыз”

Рухани мәдениет

Қазақ халқының ауыз әдебиетіТойға арналған өлеңдерЖар-жар,бет ашар,сыңсуДүниеге сәби келгендеАдам қайтыс болғанда- жоқтауХалық арасында- ертегілер“Ертөстік”,“Құламерген”,”Ал-тын сақа”“Аламан мен Жоламан”

Слайд 20Тіл және жазу

Тіл және жазу

Слайд 21ІҮ. Бекіту жұмысы. «Ханталапай» ойыны

(сұрақтарға жауап).

Үш топтан үш оқушы шығып асықты иіреді. Кімнің асығы алшы түссе сұрақ сол топтың мүшелеріне қойылады. Егер ол топ жауап бере алмаса, келесі топ мүшелері жауап береді. Ойын ары қарай жалғаса береді. Дұрыс жауап берген топқа әр жауабы үшін бір асықтан беріліп отырады. Асықты көп жинаған топ жеңіске жетеді.

ІҮ. Бекіту жұмысы. «Ханталапай» ойыны

Слайд 221. Қазақтарда тұрғын үйдің неше түрі болған?
2. Рухани мәдениет дегеніміз не?

Оған мәдениеттің қай салалары жатады?
3. Үйдің үлкен кішілерінің аттарын атамай, оларға басқаша ат қою қалай аталады?
4. Жазба әдебиет мұрасынан қандай еңбектерді атай аласыңдар?
5. Материалдық мәдениет дегеніміз не?
6. Қазақтар арасында ислам дінін кімдер таратты?
7. Материалдық мәдениет дегеніміз не?
8. Киіз үйдің жабдықтарын атаңдар.
9. Қазақтың ұлттық тағамдарын атаңдар.

Сұрақтары:

1. Қазақтарда тұрғын үйдің неше түрі болған?2. Рухани мәдениет дегеніміз не? Оған мәдениеттің қай салалары 	жатады?	3. Үйдің

Слайд 23 «Дискуссиялық өрнек» 1. «Хандар»

тобына:
«Дискуссиялық өрнек»	      1. «Хандар» тобына:

Слайд 242. «Билер» тобына:

2. «Билер» тобына:

Слайд 253.«Батырлар» тобына
 

3.«Батырлар» тобына 

Слайд 26 Ү.Қорытынды

Қазіргі таңда оқушылардың бойына

ата-баба дәстүрі мен ел-халқының тарихын қастерлеуге, ал ең бастысы, отансүйгіштікті нығайту үшін ұлтының рухани-мәдени құндылықтарын сіңіру қажет. «Салынған жол, тұрғызылған ғимарат, тіпті ең озық ғылыми жаңалық саналатын жаңа технологияның өзі жыл сайын тозады, ескіреді. Ал бабаларымыз айтқандай, ешқашан азбайтын, тозбайтын, керісінше уақыт өткен сайын сан қырынан жарқырап, ұрпақ санасына шұғыла шашатын мәңгі өлмейтін құдіретті күштің аты – ғылым мен мәдениет. Ендеше сол ата – бабаларымыздың тарихи - мәдени мұрасын бірлесіп түлетейік» -деді еліміздің Президенті Н. Назарбаев өз сөзінде.
Бүгінде мұндай тоқтамға, яғни өз тамыры мен өткеніне, ана тіліне, ата дініне, діліне әлемнің біраз мемлекеті бет бұра бастады. Оның жолын әркім өзінше танып, өзінше бағамдауда. Солардың қатарында әлемдік қауымдастықтың назарына ілігіп, бірқатар беделді халықаралық ұйымдарға мүше болып үлгерген Қазақстан орта мерзімді мемлекеттік 2004-2006, 2007-2009 жылдарға арналған «Мәдени мұра» бағдарламасын қабылдаған тұңғыш ел.
Әрбір мемлекеттің өркениеттілігін оның мәдени мұраға деген көзқарасына қарай танып-бағамдауға болады. Өз еліңнің мәдени мұрасына ұқыпты қарау мен басқа мәдениеттің құнды элементтерін қабылдау – адамзат өркениеті дамуының сара жолы.
Ү.Қорытынды				Қазіргі таңда оқушылардың бойына ата-баба дәстүрі мен ел-халқының тарихын қастерлеуге,

Слайд 27 ҮІ.Үйге тапсырма:

§45,46 –

ны оқып келу.
«Мен өз мәдениетімді мақтан тұтамын» тақырыбында шағын әңгіме жазып келу.
ҮІ.Үйге тапсырма:    §45,46 – ны оқып	 келу.	«Мен өз мәдениетімді мақтан

Слайд 28Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть