Презентация, доклад тарих пәнінен тарих пәнінен оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау арқылы белсенділігін арттыру Баяндама

Содержание

Оқушылардың ойлау қабілетін арттыру, сыни тұрғыдан талдауға бейімдеу, іскерлік дағдысын қалыптастыру.Мақсаты:Оқушыларды шығармашылыққа баулу, оқуға қызығушылығын арттыру, шешім қабылдай білуге бейімдеу.

Слайд 1Тарих пәнін сын тұрғысынан ойлау арқылы белсенділікті арттыру
«Сырдария» жалпы орта мектебі
Тарих

пәнінің мұғалімі:
Мырзашева Ақтолқын
Тарих пәнін сын тұрғысынан ойлау арқылы белсенділікті арттыру«Сырдария» жалпы орта мектебіТарих пәнінің мұғалімі:Мырзашева Ақтолқын

Слайд 2Оқушылардың ойлау қабілетін арттыру, сыни тұрғыдан талдауға бейімдеу, іскерлік дағдысын қалыптастыру.
Мақсаты:
Оқушыларды

шығармашылыққа баулу, оқуға қызығушылығын арттыру, шешім қабылдай білуге бейімдеу.
Оқушылардың ойлау қабілетін арттыру, сыни тұрғыдан талдауға бейімдеу, іскерлік дағдысын қалыптастыру.Мақсаты:Оқушыларды шығармашылыққа баулу, оқуға қызығушылығын арттыру, шешім

Слайд 3Сабақ кезінде оқушылардың өзара және оқушы мен мұғалімнің арасында қатынастың мейлінше

көп болуын оқытудың және білім берудің интерактивті әдісі деп атайды. Мұндай арақатынас әдетте қандай да бір проблемаларды шешу жолдары мен ұсынылған шешімнің қаншалықты көңілге қонымды екенін талқылау арқылы жүреді. Бұл жерде проблеманы шешу үрдісінің маңыздылығы кейде оның шешімімен де артықтау екенін ұғынған маңызды. Себебі, интерактивті әдістеменің мақсаты жай ақпарат беріп қоймай, оқушыларды өздігінен жауап іздеуге бейімдеу.
Сабақ кезінде оқушылардың өзара және оқушы мен мұғалімнің арасында қатынастың мейлінше көп болуын оқытудың және білім берудің

Слайд 41.Дайындық
а) Оқушыларға әр түрлі тапсырмаларды орындату арқылы қандай ұғымдарды бекіту керектігін

алдын ала анықтау арқылы тапсырманы таңдау;
ә) Тапсырманың құрылымы сіздің сыныбыңыздың деңгейіне сәйкес келуін анықтау;
в) берілген тапсырманы талқылату, оқушыларға түсініксіз жерлерді түсіндіру;
г) Топтың құрамын анықтау
д) оқушылар жұмыс істей бастайды ( мұғалім сыныптың соңында күте тұрады);
е) топтардың жұмысын бақылау;
ж) шағын топтардағы талқылау барысының аяқталуы
з) түйін жасау қорытынды шығару

Жұмыс істеудің жалпы тәртібі:

1.Дайындықа) Оқушыларға әр түрлі тапсырмаларды орындату арқылы қандай ұғымдарды бекіту керектігін алдын ала анықтау арқылы тапсырманы таңдау;ә)

Слайд 51. Олардың айтқан пікірі үшін үнемі алғысыңызды білдіріңіз;
2. Олардың жауабы дұрыс

емес деп айтпаңыз, мұның орнына басқа оқушылардың бұл пікірімен келісетіндігін немесе келіспейтіндігін сұраңыз;
3 Енжар оқушылардың пікірін жиі сұраңыз. Себебі кейбір оқушылар енжар көрінгенмен, басқаларға ұқсамайтын ерекше пікірлері мен ойлары болуы мүмкін;

Оқушылар өз ойларымен идеяларын еркін
айтуға ұмтылуы үшін, мұғалім келесі
әдісті қолдануға болады:

1. Олардың айтқан пікірі үшін үнемі алғысыңызды білдіріңіз;2. Олардың жауабы дұрыс емес деп айтпаңыз, мұның орнына басқа

Слайд 6СЫН ТҰРҒЫСЫНАН ОЙЛАУ КЕЗЕҢДЕРІ
ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУ
МАҒЫНАНЫ ТАНУ
ОЙ ТОЛҒАНЫС

СЫН ТҰРҒЫСЫНАН ОЙЛАУ КЕЗЕҢДЕРІҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУМАҒЫНАНЫ ТАНУОЙ ТОЛҒАНЫС

Слайд 7Сын тұрғысынан ойлау – оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыра отырып,өз ойыңды еркін

және зерттей отырып,тұжырым жасау.

Сын тұрғысынан ойлау – оқушы өз бетімен бірлесіп шығармашылық жұмыс жасау,ой қозғай отырып, өз ойымен өзгелердің ойына сыни қарап, естіген білген білімін талдап, тұжырым жасауға бағыттау.

Сын тұрғысынан ойлау – оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыра отырып,өз ойыңды еркін және зерттей отырып,тұжырым жасау.Сын тұрғысынан ойлау

Слайд 10 І .Қызығушылықты ояту.
Үйрену процесі – бұрынғы білетін және

жаңа білімді ұштастырудан тұрады. Үйренуші жаңа ұғымдарды, түсініктерді, өзінің бұрынғы білімін жаңа ақпаратпен толықтырады, кеңейте түседі. Сондықтан да, сабақ қарастырылғалы тұрған мәселе жайлы оқушы не біледі, не айта алатындығын анықтаудан басталады. Осы арқылы ойды қозғату, ояту, ми қыртысына тітіркенгіш арқылы әсер ету жүзеге асады. Осы кезеңге қызмет ететін “Топтау”, “Түртіп алу”, “Ойлану”, “Жұпта талқылау”, “Болжау”, “Әлемді шарлау” т.б. деген аттары бар әдістер (стратегиялар) жинақталған. Қызығушылықты ояту кезеңінің екінші мақсаты – үйренушінің белсенділігін арттыру.

І .Қызығушылықты ояту.  Үйрену процесі – бұрынғы білетін және жаңа білімді ұштастырудан тұрады. Үйренуші жаңа ұғымдарды,

Слайд 11ІІ.Мағынаны тану (түсіне білу)
Бұл кезеңде үйренуші жаңа ақпаратпен танысады,

тақырып бойынша жұмыс істейді, тапсырмалар орындайды. Оның өз бетімен жұмыс жасап, белсенділік көрсетуіне жағдай жасалады.
ІІ.Мағынаны тану (түсіне білу)  Бұл кезеңде үйренуші жаңа ақпаратпен танысады, тақырып бойынша жұмыс істейді, тапсырмалар орындайды.

Слайд 12ІІІ.Ой-толғаныс
Күнделікті оқыту процесінде оқушының толғанысын ұйымдастыру,

өзіне, басқаға сын көзбен қарап, баға беруге үйретеді. Оқушылар өз ойларын, өздері байқаған ақпараттарды өз сөздерімен айта алады. Бұл сатыда оқушылар бір-бірімен әсерлі түрде ой алмастыру, ой түйістіру, өз үйрену жолын, кестесін жасау мақсатында басқалардың әр түрлі кестесін біліп үйренеді. Бұл үйрену сатысы – ойды қайта түйіп, жаңа өзгерістер жасайтын кезең болып табылады.
ІІІ.Ой-толғаныс    Күнделікті оқыту процесінде оқушының толғанысын ұйымдастыру, өзіне, басқаға сын көзбен қарап, баға беруге

Слайд 13Ежелгі Қазақстан тарих
6 “В” класс
Мырзашева Ақтолқын

Ежелгі Қазақстан тарих 6 “В” классМырзашева Ақтолқын

Слайд 14Сабақтың тақырыбы:
«Қоғамдық құрылыс»

Сабақтың тақырыбы: «Қоғамдық  құрылыс»

Слайд 15Оқушылардың ойлау қабілетін, тілдік,
сөздік қорын дамытып,
өздігінен жұмыс жасай білу

дағдысын қалыптастыру.

Сабақтың мақсаты:

І.Білімділік:

Оқушыларға мысалдағы негізгі ойды
түсіндіріп, жаңа білімді меңгерту, ойын
жүйелі айтуға үйрету.

ІІ.Дамытушылық:

Оқушыларды эстетикалық тәрбиеге баулу,
еңбекқорлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

ІІІ. Тәрбиелілік:

Оқушылардың ойлау қабілетін, тілдік, сөздік қорын дамытып, өздігінен жұмыс жасай білу дағдысын қалыптастыру.Сабақтың мақсаты: І.Білімділік: Оқушыларға мысалдағы

Слайд 16Сабақтың әдісі:
топпен жұмыс,
білімдінің көзі ашық,
балық қаңқасы ,
эйлер дөңгелегі,
кілтті сөздер,

Сабақтың әдісі: топпен жұмыс,білімдінің көзі ашық,балық қаңқасы ,эйлер дөңгелегі,кілтті сөздер,

Слайд 17Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ

Сабақтың түрі:Жаңа сабақ

Слайд 18 Сабақтың көрнекілігі:

Оқулық,
интерактивті тақта,
А4 парақ, плакаттар,
маркерлер.

Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, интерактивті тақта,А4 парақ, плакаттар,маркерлер.

Слайд 19Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту
Қола дәуіріндегі қоғамдық құрылысын Видео роликтен көру
Адасқан

әріптер

ҚДАОМҒҚЫ
ЫҰЛСҚРЫ

Сабақтың барысы:І.  Қызығушылықты оятуҚола дәуіріндегі қоғамдық құрылысын Видео роликтен көруАдасқан әріптерҚДАОМҒҚЫЫҰЛСҚРЫ

Слайд 20(Әдісімен жаңа сабақты меңгерту)
Балық қаңқасы
ІІ.Мағынаны тану.

(Әдісімен жаңа сабақты меңгерту)Балық қаңқасыІІ.Мағынаны тану.

Слайд 21Сергіту сәті
(Балапандар биі арқылы сергіту)

Сергіту сәті(Балапандар биі арқылы сергіту)

Слайд 22ІІІ.Ой толғаныс.
“Эйлер” дөңгелегі
І топ Жеке меншіктің пайда

болуы
ІІ топ Қоғамдық құрылысы
ІІІ топ Діни көзқарастары
ІІІ.Ой толғаныс. “Эйлер” дөңгелегіІ топ    Жеке меншіктің пайда болуыІІ топ   Қоғамдық құрылысыІІІ

Слайд 23Жанға рухқа сену
Жансыз дүниеге сеніп, соның қасиетіне табыну
Шығу тегін жануармен
байланыстыру
“Қоғамдық

құрылыста”
Кілтті сөздер әдісімен термин сөздерді табу
Жанға рухқа сенуЖансыз дүниеге сеніп, соның қасиетіне табынуШығу тегін жануармен байланыстыру“Қоғамдық құрылыста”Кілтті сөздер әдісімен термин сөздерді табу

Слайд 24Рефлексия

Рефлексия

Слайд 25V Бағалау.
V Бағалау.

V Бағалау.V Бағалау.

Слайд 26
.

VII Үйге тапсырма.
Қоғамдық құрылыс туралы
кесте құру


.VII Үйге тапсырма.Қоғамдық құрылыс туралы кесте құру

Слайд 27Тыңдағандарыңызға рахмет.

Тыңдағандарыңызға рахмет.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть