Презентация, доклад на тему Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналар атты презентация (10 сынып)

Содержание

Сабақтың мақсат-міндеттері:Тәрбиелік - оқушылардың ғылымға, білімге деген сүйіспеншіліктерін арттыру, ғылым қайраткерлерінің еңбегін бағалауға тәрбиелеу.Білімділік - Орта ғасырлар кезеңінде өмір сүрген түрік ғұламалары мен олардың еңбектерін, олардың мазмұнын, өмірі мен өнегелерін оқушыларға баяндау.Дамытушылық - сабақ барысында оқушылардың

Слайд 1Сабақтың тақырыбы:
§29. Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналар

Сабақтың тақырыбы:§29. Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналар

Слайд 2Сабақтың мақсат-міндеттері:
Тәрбиелік - оқушылардың ғылымға, білімге деген сүйіспеншіліктерін арттыру, ғылым қайраткерлерінің

еңбегін бағалауға тәрбиелеу.

Білімділік - Орта ғасырлар кезеңінде өмір сүрген түрік ғұламалары мен олардың еңбектерін, олардың мазмұнын, өмірі мен өнегелерін оқушыларға баяндау.

Дамытушылық - сабақ барысында оқушылардың тарихи танымдық, ойлау, талдау, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
Сабақтың мақсат-міндеттері:Тәрбиелік - оқушылардың ғылымға, білімге деген сүйіспеншіліктерін арттыру, ғылым қайраткерлерінің еңбегін бағалауға тәрбиелеу.Білімділік - Орта ғасырлар

Слайд 3САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

І. ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ.
Оқушылардың және сыныптың сабаққа дайындығын

тексеру.
ІІ.ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН ТЕКСЕРУ:
§28. “Көшпелілер рухани мәдениетінің ерекшелігі”

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:І. ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ.  Оқушылардың және сыныптың сабаққа дайындығын  тексеру.ІІ.ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН ТЕКСЕРУ:  §28. “Көшпелілер

Слайд 4І. Сұрақ-жауап:


Рухани мәдениет дегеніміз не?

2. Түркі тіліндегі жазулар тіл ғылымында қалай

аталады?

3. Түркі халықтары өздерінің төл жазуымен бірге қандай жазу
пайдаланған?

4. Түркі халықтары қай кезден бастап араб әліпбиін қолдана бастады?

5. Археологиялық зерттеулерде жазба деректер қай жерлерде табылған?

6. Руна жазуының құпия сырын ашқан кім?


І. Сұрақ-жауап:Рухани мәдениет дегеніміз не?2. Түркі тіліндегі жазулар тіл ғылымында қалай аталады?3. Түркі халықтары өздерінің төл жазуымен

Слайд 5ІІ. Оңай болса тауып көр.
Астында берілген жазулар қай жерден, қашан

табылған
А) «Ақ сықын»

В) «Тәңірідей тәңірден жаралған дана қаған бұл таққа отырды. Сөзімді түгел естіңдер, жалғасқан іні-жиенім, ұлым, руым, халқым...»

С) «Аға, саған (бұл) ошақ! Бөтен тізеңді бүк! Халықта азық-түлік (мол болғай!)!»

Е) «Түркі халқы үшін түнде ұйықтамадым, күндіз отырмадым. Қызыл қанымды, қара терімді ағызды.м жалаңаш халықты киіндірдім, жарлы халықты бай қылдым, азхалықты көп қылдым».

ІІІ. Үйге берген жазбаша тапсырмалары тексеріледі
ІІ. Оңай болса тауып көр. Астында берілген жазулар қай жерден, қашан табылғанА) «Ақ сықын»В) «Тәңірідей тәңірден жаралған

Слайд 7Әбу Насыр әл-Фараби

Өмір сүрген кезеңі - 870-950 жж.
Туған жері – қазіргі Түркістан алқабының
Фараб аймағына қарайтын Отырар
қаласында дүниеге келген


Толық аты - Әбу Насыр ибн Мұхаммед
ибн Узлағ Тархани ат-Турки
Білімі - Болашақ ғалым алғаш туған жері


Отырар медресесінде, кейін Шам, Исфахан,
Самарқан, Бұқара, Халеб, Мысыр, Дамаск қалаларында
оқып, жан-жақты білім алған. 70- ке жуық тіл білген

Еңбектері - түрлі ғылым салаларында 150-ге жуық

еңбектер жазып қалдырды. «Ғылымдардың шығуы»,
«Бақытқа жол сілтеу», «Музыканың үлкен кітабі»,
«Сөз, шешендер туралы» т.б.

Тарихтағы орны – Аристотельден кейінгі екніші ұстаз, ұлы энциклопедист,
ғалым, ойшыл, философ, математик, әдебиет пен музыка зерттеушісі, ақын.Әл-Фарабидің
логика мен медицина,ғарышнама мен анатомия, философия, заң ғылымы сияқты ғылым
қосқан жаңалықтары әлемге әйгілі.

Қорытынды - тек шығыстың ғана емес, Батыстың ғылымы мен
мәдениетінің дамуына зор үлес қосқан энциклопедиялық білімі бар ғалым

Әбу Насыр әл-Фараби

Слайд 9Жүсіп Баласағұни
Өмір сүрген кезеңі - 1021-1075 жж.
Шу өзені бойындағы Баласағұн

қаласы

Толық аты - Жүсіп Хас Хажип
Баласағұни

Атақты еңбегі – «Құт негізі - білік»
(«Құтадғу білік»). Бұл еңбек алғаш рет түрік
тілінде жазылған(13 мың жолдық)



Баласағұни еңбегін Баласағұнда бастап, Қашғарияда аяқтаған Сүлеймен Арслан ханға сыйға тартқан. Хан ғұламаның сол еңбегі үшін
Ұлы Хас Хажип деген лауазым берген.

Жүсіп БаласағұниӨмір сүрген кезеңі - 1021-1075 жж. Шу өзені бойындағы Баласағұн қаласыТолық аты - Жүсіп Хас Хажип

Слайд 10“Құт негізі – білік”

Еңбек
Бала білім жолын қусын десеңіз, Уыздайын, сүттей сіңер

қанына,
Бесігінде-ақ, білім жолын көсеңіз. Сәбиінде көкірекке түйгені,
Білім үйрет сәбиіңе сарылма, Өлгенінше санасында жүреді.

Тәрбие
Ұл-қызыңа үйрет білген білімді, Сонда, ұл-қызың адамдықтан таймайды,
Қолына ұстат кеудеңдегі күніңді. Көңілі таза, көзі шоқтай жайнайды.

Өнер
Үйрен, ұлым, арзан көрме өнерді
Өнер көкке жеткізеді төбеңді.

“Құт негізі – білік”ЕңбекБала білім жолын қусын десеңіз,	 Уыздайын, сүттей сіңер қанына,Бесігінде-ақ, білім жолын көсеңіз. Сәбиінде көкірекке

Слайд 12Махмуд Қашқари
Өмір сүрген кезеңі -1030-1090жж.
Талас-Шу алқабындағы Барысхан қаласы
Толық аты

–Махмуд Хусейн ибн
Мұхаммед Қашқари


Еңбектері - Мәңгі өшпес мұрасы –
3 кітаптан тұратын «Түрік тілдерінің сөздігі» -
«Диуани лұғат ат-түрік» еңбегі(араб)



Бұл кітаптан бүгінгі ғалымдар сол кездегі түріктердің мекен-жайлардың аты-жөні, олардың тарихы, этнографиясы, ауыз әдебиеті жайлы көптеген мәліметтер алады.

Білімі Қашғар қаласында, кейіннен
Орта Азия мен Иранның ірі қалаларында
білім алады

Махмуд ҚашқариӨмір сүрген кезеңі -1030-1090жж. Талас-Шу алқабындағы Барысхан қаласы Толық аты –Махмуд Хусейн ибн Мұхаммед Қашқари Еңбектері

Слайд 13 Қашкаридың бұл еңбегі аталған жерлердегі халықтардың мәдени және

рухани байланыстарын анықтауға мүмкіндік береді. А.Н. Кононовтың сөзімен айтқанда: “Түркі тілдерінің сөздігі” — XI ғасырдың түркілердің өмірі, олардың материалдық мәдениеті, бұйымдары, тұрмыс-жайлары, этнонимдері мен топонимдері, қызмет адамдарының дәрежесі және басқалар туралы бірден-бір деректеме болып табылады”.
Қашкаридың бұл еңбегі аталған жерлердегі халықтардың мәдени және рухани байланыстарын анықтауға мүмкіндік береді. А.Н.

Слайд 15Қожа Ахмет Йасауи


Өмір сүрген кезеңі - 1103-1167 жж.

Сайрам қаласында туған


Әкесі Ибрахим - ғұлама адам болған.
Шешесінің аты – Айша (бір деректерде Қарашаш).

Білімі – Бұхара қаласында Юсуф Хамаданидан
білім алып, Йасыға оралады. Арыстан бапты пір тұтады




Қожа Ахмет Йассауиден қалған мұра «Диуани Хикмет»,
яғни «Даналық кітабі» түрік тілінде араб әліпбиімен жазылған
(оғыз-қыпшақ).


Шәкірттерінің бірі – ғұлама ақын, ел ішінде Хакім Ата
атанаған Сүлеймен Бақырғани халықты имандылыққа шақырды

Қожа Ахмет Йасауи

Слайд 17Мұхаммед Хайдар Дулати


Өмір сүрген кезеңі – 1499-1551жж


Арғы атасы Жетісуды билеген әмірші
Поладшы Дулати, Х. Дулати оның жетінші ұрпағы

Оның басты еңбегі — әлемге әйгілі “Тарих-и Рашиди” шығармасы парсы тілінде жазылып, дүние жүзіне таралған.





“Тарихи Рашидиді” Хайдар мырза 1544—1546 жылдар шамасында Кашмирде жазған. Ол екі дәптерден, яғни екі бөлімнен тұрады.

Хайдар мырзаның бір ерекшелігі — ол тек шындықты ғана жазды. Тарихшы ғалымдардың барлығы да Хайдар мырзаның осы бір қасиетіне ерекше мән береді.

М. X. Дулатидың балалық шағы Темір әулеті мемлекеттерінің күйреу, Моғолстанның ыдырау және қазақ хандығының өркендеу дәуірімен тұстас келеді.

Мұхаммед Хайдар Дулати

Слайд 18Қадырғали Жалайыри


Өмір сүрген кезеңі – 1530-1605жж


Ол Қазақ хандығының Орда сарайында хан
кеңесшісі және ханзадалардың тәрбиешісі
болып қызмет істеген.

Қадырғали қазіргі Рязань жерінде орналасқан аралық мемлекет Қасым хандығында тұрған кезде өзінің атақты еңбегі “Жамигат- тауарихты” (“Жылнамалар жинағы”) жазды. Ол оны 1602 жылы аяқтаған.





Қадырғали Жалайыри “Жылнамада” Шығыс елдеріне, оның шаһарларына шолу жасап, қазақ сахарасын мекендеген жалайыр, арғын, қыпшақ, қаңлы, найман, қоңырат, керей, алшын, т.б. секілді түркі тайпаларына анықтама береді.

Оңтүстік Қазақстанда, Отырар-Түркістан маңында дүниеге келген. Сырдария бойын мекендеген жалайыр тайпасынан шыққан

Қадырғали Жалайыри

Слайд 19“Мен дүние жүзіндегі неше түрлі мемлекеттерді аралаған, әділ үкім, нақыл сөзге

қанық көптеген кітаптар оқыған адаммын”, — деп жазды ол “Жылнамалар жинағында”.
“Мен дүние жүзіндегі неше түрлі мемлекеттерді аралаған, әділ үкім, нақыл сөзге қанық көптеген кітаптар оқыған адаммын”, —

Слайд 20 Сабақты бекіту
1. Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналар кімдер?

2. Ибн

Хаукаль өз еңбегінде : “Ол — аса ірі мұсылман философтарының бірі. Олардың ешқайсысы да оның деңгейіне жеткен жоқ. Әбу әли ибн Сина да (980—1037 жж.) өзінің шығармаларын жазу үстінде оның еңбектерін пайдаланғанын, сол арқылы мәшһүрлікке қолы жеткенін еске алады”, — деген

3. Ж. Баласағұни мен М. Қашқаридың қандай еңбектерін білесіңдер?

4. М. Х. Дулатидың “Тарих-и Рашиди” еңбегінің қандай маңызы бар?

5. М. Х Дулати мен Қ. Жалайыри шығармаларындағы ұқсастықтар неде деп ойлайсыңдар?
Сабақты бекіту1. Орта ғасырлардағы қазақ жерінен шыққан даналар кімдер?2. Ибн Хаукаль өз еңбегінде : “Ол —

Слайд 21Тарихи диктант
Айша, Әл-Фараби, Әл-Бируни, Гау-Шаһназ,
Оғызнама, Жошы, Хайдар, әл-Макдиси, Құтты
білік,

Жебе Ноян, Ахмет Йассауи, Тарихи-Рашиди,
Жүсіп, Жеңіс хан, Жалайыри, Әмір Темір,
Жылнамалар жинағы
Тарихи диктант  Айша, Әл-Фараби, Әл-Бируни, Гау-Шаһназ,Оғызнама, Жошы, Хайдар, әл-Макдиси, Құттыбілік, Жебе Ноян, Ахмет Йассауи, Тарихи-Рашиди,Жүсіп, Жеңіс

Слайд 22Кім көп біледі?
63
Отырар
150
Ғылымдардың шығуы
Даналық кітабы
1055-1075жж
1602
Сайрам


Кононов
870 әл
Стамбул, Қоқанд
Тарих-и Рашиди
Барысхан
Кім көп біледі?63 Отырар 150 Ғылымдардың шығуы Даналық кітабы 1055-1075жж 1602Сайрам Кононов870 әлСтамбул, Қоқанд Тарих-и Рашиди Барысхан

Слайд 23“Тарих-и Рашиди”
«Диуани Хикмет»,
«Диуани лұғат
ат-түрік»
«Құтадғу білік».

“Тарих-и Рашиди”«Диуани Хикмет»,«Диуани лұғат ат-түрік»«Құтадғу білік».

Слайд 24Үйге тапсырма:
& 22 оқып келу.
Ғылым мен әдебиеттің дамуы туралы

реферат жазу.
Үйге тапсырма:& 22 оқып келу.  Ғылым мен әдебиеттің дамуы туралы реферат жазу.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть