Презентация, доклад на тему 1920-1930 жылдардағы қоғамдық-саяси өмір

Сабақтың мақсаты: Қазақстанның 1920-1930 жылдардағы қоғамдық-саяси өмірімен таныстыру. Міндеттері: 1. Социализмнің тоталитарлық, казармалық сипат алуын, ұлт зиялыларының саяси қудалануы, Сталиндік лагерлер

Слайд 1 Сабақтың тақырыбы: 1920-1930 жылдардағы қоғамдық-саяси өмір.  

Сабақтың тақырыбы:   1920-1930 жылдардағы қоғамдық-саяси өмір.  

Слайд 2 Сабақтың мақсаты: Қазақстанның 1920-1930 жылдардағы қоғамдық-саяси өмірімен таныстыру. Міндеттері: 1. Социализмнің

тоталитарлық, казармалық сипат алуын, ұлт зиялыларының саяси қудалануы, Сталиндік лагерлер туралы баяндау. 2. Оқушыларды өз бетінше жұмыс істеуге үйрету, сыни тұрғыда ойлау қабілетін дамыту. 3. Ойларын еркін айтуға, ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты: Қазақстанның 1920-1930 жылдардағы қоғамдық-саяси

Слайд 3 Күтілетін нәтиже: - оқушылар өз бетімен жұмыс істей алу дағдыларын

қалыптастырады. - алған білімін жүйелей алады. - оқушының ізденіс нәтижесі анықталады. - өз ойын, пікірін ашық айта алады;
Күтілетін нәтиже:   - оқушылар өз бетімен жұмыс

Слайд 4 Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңіI. Ұйымдастыру кезеңі: 1) оқушыларды түгелдеу. 2) оқушылардың назарын

сабаққа аудару. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Тест тапсырмалары ақылы үй жұмысы тексеріледі.
Сабақ барысы:  І. Ұйымдастыру кезеңіI. Ұйымдастыру кезеңі: 1)

Слайд 5“Кіші қазан” революциясының салдары

“Кіші қазан” революциясының салдары

Слайд 6 1. Ф.И. Голощекиннің «Кіші Қазан» бағытына қарсы шығып, өз идеясын ұсынған? А)

Қ.И.Сәтбаев В) А.А.Андреев С) Н.Нұрмахов Д) С.Өтебаев Е) С.Сәдуақасов 2. Қазақстанда идустрияландыру неден басталды? А) Табиғи бйлықтарды зерттеуден В) Жұмысшы табын сан жағынан көбейтуден С) Жергілікті халықты отырықшылыққа үйретудан Д) Темір жолдан салудан Е) Жер асты құбыр жолдарын жүргіуден 3. Оңтүстік Оралдың өнеркәсіп орындарын шикізатпен жабықтаушы аймақ? А) Оңтүстік Қазақстан В) Солтүстік Қазақстан С) Орталық Қазақстан Д) Шығыс Қазақстан Е) Батыс Қазақстан

Слайд 7 4. Түрксіб темір жолы тұрақты пайдалануға қашан берілді? А) 1929 ж. қыркүйек

В) 1931 ж. қаңтарда С) 1933ж тамызда Д) 1930ж наурызда Е) 1932ж шілдеде 5. Ф.И. Голощекиннің «Кіші Қазан» төкерісінің бағыты А) Өлкені шикізат базасы ету В) Республикада ірі өнеркәсіп орындарын ашу С) Өнеркәсіпті шикізат көзіне жақындату Д) Мәдениет орталықтарын ашу Е) Қазақ зиялыларын қалыптастыру 6. Түрксіб темір жолын салуда Социалистік Еңбек Ері атағын алған кім? А) Н. Тимофеев В) Т.Қазыбеков С) Ә.Мұрынбаев Д) С.Өтебаев Е) Д.Омаров 7. Қазақстан көмір өндірісінде Стахановтың ізбасары А) Б. Нұрмағамбетов В) Т.Күзембаев С) М. Сағымбеков Д) Д.Шатилов Е) Т.Қазыбеков

Слайд 8 8. Түрксіб темір жолының учаскелері Айнабұлақ станциясында түйісті А)1928ж. 1 мамырда

В) 1929ж. 12 қаңтарда С) 1930ж. 28 сәуірде Д) 1931ж. 22 қазанда Е) 1932 ж. 7 ақпанда 9. Қазақстан индустриясының еңбек ерлері А) Ә.Мұрынбаев В) А.Сафин С) М.Сағымбеков Д) З.Табылдинов Е) Барлығы 10. Индустрияландыру қарсаңында жұмысшы табы халықтың қанша пайызын құрады? А) 90% В) 50% С) 30% Д) 25% Е) 10% 11. Түрсіб темір жол магистралының құрылысы қашан басталды? А) 1925 ж В) 1926ж С) 1927ж Д) 1928ж Е) 1929ж 12. Түрксібтің учаскелерінің бірі Жетісу темір жолы қанша айда салынып бітті? А) 12 ай В) 10 ай С) 9 ай Д) 7 ай Е) 1 ай

Слайд 9 13. Индустрияландыру жылдары қазақ жұмысшылары тәжірибе жинақтауда қай жерлерде болды? А) Мәскеу

құрылыс комбинаты В) Донбасс шахтасы С) Красноуральск комбинаты Д) Харьков трактор зауыты Е) Ленинград темір жолы 14. Өлкедегі индустрияландыруды жүзеге асыруда пайда болған қиыншылықтар А) Экономикалық және техникалық жағынан артта қалу В) Зиялы топ өкілдерінің қарсылығы С) Басшылықтың ынтасыздығы Д) Шаруалардың көтеріліске шығуы Е) Шикізаттың игерілмеуі 15. Қазақтан шыққан тұңғыш инженер А) А.Ермеков В) В.Шатов С) Н.Нұрмақов Д) Т.Рысқұлов Е) М.Тынышбаев

Слайд 10 Бағалау критерийі. 15 – 12 - «5» 11 – 9

- «4» 8 – 6 - «3» 5 – 1 - «2»
Бағалау критерийі.   15 – 12 - «5»

Слайд 11III. Үй тапсырмасын бекіту
1925 жылы желтоқсанда БК(б)-ның XIV сьезінде қабылданған елді

индустрияландыру бағытын жүзеге асыруда Қазақстан бірқатар елеулі қиыншылықтарға кездесті. Индустрияландыру – ірі техникасы дамыған өнеркәсіпті, ең алдымен өндіріс құрал-жабдықтарын өндіретін салаларды құру.

III. Үй тапсырмасын бекіту 1925 жылы желтоқсанда БК(б)-ның XIV сьезінде қабылданған елді индустрияландыру бағытын жүзеге асыруда Қазақстан

Слайд 121927ж.желтоқсанда өткен ХV съезі ауыл шаруашылығын ұжымдастыру бағытын жариялады.Ұжымдастыру жаппай қуғындау

мен лаңкестікке негізделіп, жергілікті жағдайлар ескерілместен әкімшілік- күштеу әдістерімен жеделдете жүргізілді. Ұжымдастыру ауылдың ғасырлар бойы қалыптасқан көшпелі өркениет жасаған өмір салтын күйретті.
1927ж.желтоқсанда өткен ХV съезі ауыл шаруашылығын ұжымдастыру бағытын жариялады.Ұжымдастыру жаппай қуғындау мен лаңкестікке негізделіп, жергілікті жағдайлар ескерілместен

Слайд 13Голощекиннің қолдан ұйымдастырған аштығы

Голощекиннің қолдан ұйымдастырған аштығы

Слайд 14Жылдар сөйлейді(сәйкестендіру)
1927ж. Шу ауданындағы ұжымдастыру
1928 ж.

шаруашылықтың 65% ұжымдасты
1931 ж. Байларды тәркілеу туралы жарлық
1932ж. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру
1930ж. Шұбартау ауд. көтерілісшілер
1931ж. Созақ, Ақтөбе округіндегі көтеріліс
Жылдар сөйлейді(сәйкестендіру)1927ж.    Шу ауданындағы ұжымдастыру1928 ж.    шаруашылықтың 65% ұжымдасты1931 ж.

Слайд 15 /Топтастыру стратегиясын пайдалану/   1920-1922 жж.

1937-1938жж. 1932-1933жж.     Қасіретті жылдар         1916 ж. 1941-1945 жж. 1986 ж.

Қасіретті жылдар


Слайд 16 V. Жаңа сабақты баяндау. Жоспар: 20-30 жылдардағы қоғамдық-саяси өмірдің сипаты. Тоталитарлық жүйенің орнауы. 20-30

жылдардағы қазақ зиялыларын жаппай жазалау.
V. Жаңа сабақты баяндау.   Жоспар:

Слайд 17 Осы жоспар бойынша бүкіл мәтінді екі топқа оқып шығуды тапсыру.   «Рөльдік ойыны»

бойынша қатысатын оқушылардың рөлдерін таныстыру. Реттеуші – экспедитор /топ мүшесін реттейді/ Баяндаушы – тарихшы /мәтіннің мазмұнын баяндайды/ Сұрақ қоюшы – журналист- тілші /сұрақ қояды/ Ізденуші – /тақырып туралы ақпарат жинайды/ Суретші – сол кездегі өмірді қағаз бетіне түсіріп бейнелейді. Сөз тапқыш – термин сөздігін таныстырады. /мәтіннен жаңа сөз, көркемдегіш сөздерді табады/. Жазушы – шығарма жазады /эссе, ойтолғаныс/
Осы жоспар бойынша бүкіл мәтінді

Слайд 18ХХғ. басында өмір сүрген қазақ зиялылары

ХХғ. басында өмір сүрген қазақ зиялылары

Слайд 19Алаш партиясының көшбасшылары

Алаш партиясының көшбасшылары

Слайд 20Халық жауларын жазалау

Халық жауларын жазалау

Слайд 21Мағжан Жұмабаев

Мағжан Жұмабаев

Слайд 22Сталиндік репрессия құрбандары

Сталиндік репрессия құрбандары

Слайд 23Алаштың ардақтылары

Алаштың ардақтылары

Слайд 24Кеңес өкметін құруға атсалысқан революционерлер де репрессияға ұшырады
Сұлтанбек
Қожанов
Н.Нұрмақов
Тұрар Рысқұлов

Кеңес өкметін құруға атсалысқан революционерлер де репрессияға ұшырадыСұлтанбекҚожановН.НұрмақовТұрар Рысқұлов

Слайд 25

Қолданылған термин сөздер: /дәптермен жұмыс/   Концентрация – шоғырлану, топтастыру. Репрессия – мемлекеттің өз азаматтарына қолданатын қатаң жазалау шаралары АЛЖИР –Ақмола қаласындағы әйелдерге арналған лагерь \Отанына опасыздық жасағандар отбасыларының мүшелеріне арналған лагерь. Ресми түрде лагерлер бас басқармасының 26-шы нүктесі делінді. 26 нүктеде 22 мыңдай тұтқын әйелдер азап шеккен. Акмолинский лагерь жен изменников Родины Карлаг – Қарағанды қаласындағы лагерь /Қарағанды еңбекпен түзеу лагері/ Степлаг – далалы аймақтағы лагерь ГУЛАГ– лагерьлер Бас басқармасы  

Слайд 26Жаңа сабақты қорытындылау:
Алжирде тұтқындалған кімдердің жарлары еді?
М.Дулатов, А.Байтұрсынов,

С.Сейфуллин, Ә.Бөкейханов, С.Есқараев, Қ, Сатбаев, Н.Нұрмахов, А.Құнанбаев, С.Асфендияров, Т.Жүргенов, С, Мұханов,
Б. Майлин, Ж. Шанин және тағы басқа
«Ішіне -сыртына» кестесін толтыру.
 
 

Жаңа сабақты қорытындылау:  Алжирде тұтқындалған кімдердің жарлары еді?М.Дулатов, А.Байтұрсынов, С.Сейфуллин, Ә.Бөкейханов, С.Есқараев, Қ, Сатбаев, Н.Нұрмахов, А.Құнанбаев,

Слайд 27 Жергілікті зиялылардың «халық жауы» қатарына жатқызылып, жазаланған уақытын бағытпен көрсетіңіз?   1928ж.

Ж. Аймауытов 1937ж. 8 қазан М.Тынышбаев 1930ж. 4 сәуірде М.Дулатов 1935ж. 5 қазан А.Байтұрсынов 1938ж. С.Сейфуллин
Жергілікті

Слайд 28 VІІ. Үйге тапсырма: 1. §18 оқу: 2. Венн диаграмма толтыру: Тоталитарлық жүйедегі Қазақстан Тәуелсіз Қазақстан

VІІ. Үйге тапсырма: 1. §18 оқу: 2. Венн диаграмма толтыру: Тоталитарлық жүйедегі

Слайд 29                                               
VI. Бағалау кезеңі: /Топ басшылары топ мүшелерін бағалайды/
 
Бағалау кестесі.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

                                 

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть