Презентация, доклад по информатику на тему Санау жүйелері

Содержание

“”Сымсыз телефон” тренинг Оқушылар шеңбер жасай тұрып, бір – біріне кілтсөзді қайталайды. Соңғы оқушыдан бастап, қандай сөз естігендігі сұралады. Сөз мәнін бұзған оқушы сандар бойынша қызықты деректер айтып, айыбын жуады .

Слайд 1Балтабай Адамбаев атындағы тірек орта мектебі
Сынып: 8 “а”
Пән: Информатика
Пән мұғалімі: Көшербайқызы

Жансая
Балтабай Адамбаев атындағы тірек орта мектебіСынып: 8 “а”Пән: ИнформатикаПән мұғалімі: Көшербайқызы Жансая

Слайд 2“”Сымсыз телефон” тренинг
Оқушылар шеңбер жасай тұрып, бір – біріне кілтсөзді

қайталайды.
Соңғы оқушыдан бастап, қандай сөз естігендігі сұралады. Сөз мәнін бұзған оқушы сандар бойынша қызықты деректер айтып, айыбын
жуады .
“”Сымсыз телефон” тренинг Оқушылар шеңбер жасай тұрып, бір – біріне кілтсөзді қайталайды. Соңғы оқушыдан бастап, қандай сөз

Слайд 3Топтастыру
Оқушылар санау жүйесінің
төрт тобы бойынша: екілік, сегіздік, ондық,


он алтылық болып
топтасады.

Топтастыру  Оқушылар санау жүйесінің төрт тобы бойынша: екілік, сегіздік, ондық, он алтылық болып топтасады.

Слайд 4Сабақ тақырыбы: Сандарды ондық санау жүйесіне аудару.Ондық сандарды басқа санау жүйесіне

аудару

Сабақтың мақсаты: Сандарды ондық санау жүйесіне аудару туралы түсінік қалыптастыру; Міндеттері: Білімділік: Сандарды ондық санау жүйесіне аудару туралы білімдерін қалыптастыру; Тәрбиелілік: Жан - жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу; Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Сабақтың түрі: Практикум элементтерінің көмегімен демонстрациялау, баяндау арқылы түсіндіру. Сабақта қолданылатын көрнекті құралдар: компьютер, оқулық, интерактивті тақта.

Сабақ тақырыбы: Сандарды ондық санау жүйесіне аудару.Ондық сандарды басқа санау жүйесіне аудару Сабақтың мақсаты: Сандарды ондық санау

Слайд 5Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Бағыт беру,

практикалық машықтандыру
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер және оның құрылғылары, интерактивті тақта, тірек-сызбалар.
Пән аралық байланыс: Физика, математика, тарих.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу, түгелдеу.
2. Оқушылардың құрал-жабдығын тексеру.
3.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгертуСабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың әдісі: Бағыт беру, практикалық машықтандыруСабақтың көрнекілігі: Компьютер және оның

Слайд 6Оқушылардың білімін бағалау критериі:
Үй тапсырмасы мен №1,№2,№3,№4 орындау -5
Үй тапсырмасы мен

№1,№2,№3 орындау -4
Үй тапсырмасы мен №1,№2 орындау -3
Үй тапсырмасы мен №1,№2,№3,№4 орындау және
деңгейлі тапсырма - 5 + балмен бағаланады.

Оқушылардың білімін бағалау критериі:Үй тапсырмасы мен №1,№2,№3,№4 орындау -5Үй тапсырмасы мен №1,№2,№3 орындау -4Үй тапсырмасы мен №1,№2

Слайд 7Сурет 1 – Ежелгі мысырдағы пирамидалар – перғауындардың мазарлары

Сурет

2 – Ең үлкен Хеопс пирамидасы (б.э. дейінгі ІІІғ.), биіктігі 146м.

Сурет 1 – Ежелгі мысырдағы пирамидалар – перғауындардың мазарлары Сурет 2 – Ең үлкен Хеопс пирамидасы (б.э.

Слайд 8Ондық санау жүйесінің шығу тарихы
Ежелгі Мысырда бұдан

4 мың жылдай бұрын сандарды белгілеу үшін олар басқа таңбалар мен иероглифтерді қолданған. Бірлік қазықпен, ондық қос қол тәрізденіп белгіленген, жүздік бүктелген пальма жапырағымен, мың молшылық символы ретіндегі лотос гүлімен, жүз мың бақамен белгіленген, өйткені Ніл өзені тасығанда бақалар тіпті көбейіп кететін . Ертедегі мысырлықтардың қолданған есептеу жүйесі иероглифтік ондық жүйе болған.
Он-оннан топтап санауды ондық санау жүйесі немесе ондық нумерация деп атайды, яғни біз он-оннан санайтынымыз белгілі: он бірліктен бір ондық, он ондықтан бір жүздік т.с.с. құралады, басқаша айтқанда: бірінші разрядтың он бірлігінен екінші разрядтың бір бірлігі, екінші разрядтың он бірлігінен үшінші разрядтың бір бірлігі т.с.с. құралады. Он саны ондық санау жүйесінің негізі деп аталады.
Ондық санау жүйесінің шығу тарихы    Ежелгі Мысырда бұдан 4 мың жылдай бұрын сандарды белгілеу

Слайд 9Электронды оқулықтан “Өзіндік оқу”
Оқушылар электронды оқулықтан:
“Санау жүйелерін ондық жүйеге аудару”

тақырыптарына
өзіндің оқу жүргізеді.

Керекті мәліметтерді “түртіп алу айдары ” бойынша
дәптерлеріне жазып отырады.
Электронды оқулықтан “Өзіндік оқу”Оқушылар электронды оқулықтан: “Санау жүйелерін ондық жүйеге аудару” тақырыптарына өзіндің оқу жүргізеді.Керекті мәліметтерді “түртіп

Слайд 10Жаңа білімді оқушы түсінген немесе түсінбегендігін “Бас бармақ” әдісі арқылы саралайды.
-

“жақсы түсіндім!”

- “кей жерлерді түсінбедім!”

- “ түсінбедім!”

Жаңа білімді оқушы түсінген немесе түсінбегендігін “Бас бармақ” әдісі арқылы саралайды. - “жақсы түсіндім!”- “кей жерлерді түсінбедім!”-

Слайд 11ТАПСЫРМА №1.
Ежелгі Мысыр оқымыстылары өздерінің ғылыми еңбектерін папирустарға

жазып қалдырған.
Папирус жазбасындағы есеп: Аулада 7 үй бар. Әр үйде 7 мысық бар. Әр мысық 7 тышқан жейді. Әр тышқан 7 дән жейді. Дәндердің санын табу керек. Бұл есептен шыққан санды 10-дық жүйеден 8-дік,10-дық, 16- лық жүйеге көшір.
.
 

ТАПСЫРМА №1.   Ежелгі Мысыр оқымыстылары өздерінің ғылыми еңбектерін папирустарға жазып қалдырған.  Папирус жазбасындағы есеп:

Слайд 12ТАПСЫРМА №2.
ӨМІРДЕ КЕЗДЕСЕТІН ДЕРЕКТЕР
1. Орташа есеппен алғанда, адам өз

ғұмырында 33 жыл ояу жүреді, 25 жыл ұйықтайды, 17 жыл отырады, 6-7 жыл тамақ ішеді, 5 жыл машина жүргізеді. 1 жыл 258 күн күледі, 1 жыл 195 күн ас дайындайды. 1 жыл 170 күн киініп шешінеді, 1 жыл 135 күн салқын тиіп сырқаттанып жүреді, 1жыл 10 күн мерекелерді қарсы алып, той тойлайды, 500 күн кезекте тұрады, 180 күн телефонмен сөйлеседі, ал тісін тазалауға 100 күн арнайды.

Белгіленген мәліметтер арасынан әр оқушы 10- дық жүйедегі санды 2-лік жүйеге аударады.

ТАПСЫРМА №2.ӨМІРДЕ КЕЗДЕСЕТІН ДЕРЕКТЕР 1. Орташа есеппен алғанда, адам өз ғұмырында 33 жыл ояу жүреді, 25 жыл

Слайд 14ТАПСЫРМА №3-4.

Планета тұрғындары арасында ондаған тілде сөйлейтін қабілетті адамдар көп-ақ.

Мысалы: Кардинал Меццофанти (1774 – 1849) 26 тілде, ал профессор Раск (1787 – 1832) Джон Бауринг (1792 – 1872), доктор Гардоль Уйльямс (1876 – 1828) 28 тілде еркін сөйлеген.

Берілген ондық жүйедегі санды 8-дік жүйеге аударыңыз!

3. Берілген 2-лік, 8-дік,16- лық жүйедегі сандарды о10-дық жүйеге көшір



ТАПСЫРМА №3-4. Планета тұрғындары арасында ондаған тілде сөйлейтін қабілетті адамдар көп-ақ. Мысалы: Кардинал Меццофанти (1774 – 1849)

Слайд 15ТАПСЫРМА №5
ДЕҢГЕЙЛІ ТАПСЫРМА
Орташа есеппен алғанда, адамның басында 100 000-нан 120 000-ға дейін

шаш болады. Қара, қоңыр түстілерге қарағанда жирен шаштылардың саны сиректеу келеді-90 000 тал. Шаш аптасына 3,5 мм-ге ұзарады.Жалпы адам денесінде 20 миллионға жуық түк бар көрінеді.

Берілген ондық жүйедегі санды 16-лық жүйеге аударыңыз!
ТАПСЫРМА №5 ДЕҢГЕЙЛІ ТАПСЫРМАОрташа есеппен алғанда, адамның басында 100 000-нан 120 000-ға дейін шаш болады. Қара, қоңыр түстілерге қарағанда

Слайд 16 Оқушылар берілген стикерлерге сабақтағы алған
мәліметтерін толтырып, өз топтары

арасында
жапсырады да стикерлер тобын жасайды.
Барлық топтар бірігіп, жасалған стикерлер тобы
тұжырымдама болады. Сабаққа қорытынды іспетті.

“Стикерлер тобы” әдісі

Оқушылар берілген стикерлерге сабақтағы алған мәліметтерін толтырып, өз топтары арасында жапсырады да стикерлер тобын жасайды.

Слайд 17
Ү. Оқушылар еңбегін бағалау
Кері байланыс парағы








ҮІ. Үй тапсырмасы: “Ондық санау жүйелері”

тақырыбын оқу

Ү. Оқушылар еңбегін бағалауКері байланыс парағыҮІ. Үй тапсырмасы: “Ондық санау жүйелері” тақырыбын оқу

Слайд 18Назар аударғандарыңызға рахмет

Назар аударғандарыңызға рахмет

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть