Презентация, доклад по предмету географии на тему География сабақтарында ойын элементтерін пайдаланудың тиімділігі

Содержание

САМИЕВА РУХИЯ БЕРДІМҰРАТҚЫЗЫ Үлгілі ОМ География пәні мұғалімдерінің секциясы

Слайд 1Алматы облысы Жамбыл ауданы Үлгілі орта мектебі

Алматы облысы Жамбыл ауданы Үлгілі орта мектебі

Слайд 2
САМИЕВА РУХИЯ БЕРДІМҰРАТҚЫЗЫ Үлгілі ОМ
География пәні мұғалімдерінің секциясы

САМИЕВА РУХИЯ БЕРДІМҰРАТҚЫЗЫ  Үлгілі ОМ География пәні мұғалімдерінің секциясы

Слайд 3"География сабақтарында ойын элементтерін пайдаланудың тиімділігі"


Слайд 4Мақсаты:
Оқушылардың сабақ барысында танымдылық әрекеттерін ойын арқылы дамыта отырып, қызығушылықтарын оята

құзіретті жеке тұлға тәрбиелеу.

Оқушылардың танымдылық әрекеттерін жүйеге келтіру.

Сабақ барысында түрлі ойындарды қолдана отырып, ойлау қабілеттерін шыңдау.

Танымдылық қызығушылықтарын, логикалық ойлауын өмірмен ұштастыра дамыту, өздігінен ізденетін тұлға қалыптастыру.

Шығармашылық тақырыппен жұмыс жасағанда әр сабағымды түрлендіре заман талабына сай беріп, жаңа технологияларды енгізудемін.

Мақсаты:Оқушылардың сабақ барысында танымдылық әрекеттерін ойын арқылы дамыта отырып, қызығушылықтарын оята құзіретті жеке тұлға тәрбиелеу.Оқушылардың танымдылық әрекеттерін

Слайд 5“Қашан бала ғылым-білімді махаббатпен көксерлік болса, сонда ғана оның аты Адам

болады” Абай

Жас бала анадан туғанда екі түрлі мінезбен туады. Біреуі – ішсем, жесем, ұйықтасам деп тұрады. Біреуі білсем екен демекілік. Не көрсе соған талпынып, “ол немене?”, “бұл немене?” деп, “ол неге үйтеді?”, “бұл неге бүйтеді?” деп, көзі көрген, құлағы естігеннің бәрін сұрап, тыныштық көрмейді. Мұның бәрі – білсем екен, көрсем екен, үйренсем екен дегені.
Жетінші сөз

“Қашан бала ғылым-білімді махаббатпен көксерлік болса, сонда ғана оның аты Адам болады”

Слайд 6«Ойнай білмеген, ойлай да білмейді»
Халық даналығы

«Ойнай білмеген, ойлай да білмейді»Халық даналығы

Слайд 7«Ойында озған өмірде де озады»
Халық даналығы

«Ойында озған өмірде де озады»Халық даналығы

Слайд 8«Таным бастамасы – сезiмнен, бала сезiне бiлмесе, оның ой – өрiсiнде

ешқандай өзгерiс болмайды. Оқытуды зат туралы сөзбен емес, сол затты бақылау арқылы шәкiрттiң ойын дамыту керек»

Я.А. Коменский

«Таным бастамасы – сезiмнен, бала сезiне бiлмесе, оның ой – өрiсiнде ешқандай өзгерiс болмайды. Оқытуды зат туралы

Слайд 9А.С.Макаренко
“Бала өмірінде ойынның маңызы зор, ересек адам

үшін еңбектің, жұмыстың, қызметтің қандай маңызы бар болса, бала үшін ойынның маңызы да сондай. Бала ойында қандай болса, өскен соң жұмыста да көп жағынан сондай болады.”
А.С.Макаренко     “Бала өмірінде ойынның маңызы зор, ересек адам үшін еңбектің, жұмыстың, қызметтің қандай

Слайд 10ОЙЫН ТЕХНОЛОГИЯСЫ

ОЙЫН ТЕХНОЛОГИЯСЫ

Слайд 11 “Ойын” ұғымына түсінік берсек – бұл адамның мінез-құлқын

өзі басқарумен анықталатын қоғамдық тәжірибені қалыптастыруға арналған жағдаяттар негізіндегі іс-әрекеттің бір түрі.
“Ойын” ұғымына түсінік берсек – бұл адамның мінез-құлқын өзі басқарумен анықталатын қоғамдық тәжірибені қалыптастыруға

Слайд 12 Оқушылардың ойын кезіндегі белсенділігі көбінесе жарыс

нәтижесін дұрыс есепке алуға байланысты. Оқушылар ойындағы өз жетістіктері мен кемшіліктерін біліп отыруы тиіс. Ойын нәтижелерін есепке алу түрліше: әрбір дұрыс орындалған грамматикалық ойын үшін ұпай есептеу, әрбір ұтылыс үшін кем ұпай беріледі, оқушылар тақтаға жазылған тиісті команда бағанындағы сөз немесе сөз тіркестерін жазып отыру; ол сөздерді есепке ала отыру; қол көтеріп немесе тиісті орфограммалар жазылған карточкаларды көтеру арқылы білімдерін анықтау; жаттығуға жіберілген уақытты есепке алу.
Оқушылардың ойын кезіндегі белсенділігі көбінесе жарыс нәтижесін дұрыс есепке алуға байланысты. Оқушылар

Слайд 13 Ойын – адам дүниетанымының алғашқы қадамы.

Сондықтан ойын арқылы балалар өмірден көптеген мәліметтер алып, білімін жетілдіреді.
Ойын - бір қарағанда қарапайым құбылыс не әрекет іспетті. Ол міндетті түрде ұжымдық әрекет.
Ойын – адам дүниетанымының алғашқы қадамы. Сондықтан ойын арқылы балалар өмірден көптеген

Слайд 14 Ойынның нақты мақсаттарына қарай пайдалану әдістемесінің мынадай

компоненттері қарастырылады:
ойын мазмұны,
ойынды ұйымдастыру формалары, ойын түрлері,
ойындық құралдар,
сондай-ақ аталған бөліктер арасындағы өзара байланыстар.
Ойынның нақты мақсаттарына қарай пайдалану әдістемесінің мынадай компоненттері қарастырылады:  ойын мазмұны,

Слайд 151
5
2
3
4
Ойынның нақты
мақсаттары
Түрлері
Ұйымдастыру
формалары
Мазмұны
Құралдары

15234Ойынның нақты мақсаттарыТүрлері Ұйымдастыру формаларыМазмұны Құралдары

Слайд 16 Мектеп оқушыларының іс-әрекеттерінің сипаты бойынша дидактикалық

ойындарды топтастыра отырып, біз шартты түрде репродуктивті, жартылай-ізденгіштік, ролдік элементтері бар шығармашылық және ролдік элементтері жоқ шығармашылық дидактикалық ойындарды бөліп қарастырамыз.
Ойын ситуацияларында қажетті шеберліктер мен дағдыларды қалыптастыру мақсатында мектеп оқушыларының білімін жаңғыртатын дидактикалық ойындар қысқа мерзімділігімен ерекшеленеді. Іс-әрекеттің процессуалдық жағы мұғалім арқылы бағытталады және бақыланады.
Мектеп оқушыларының іс-әрекеттерінің сипаты бойынша дидактикалық ойындарды топтастыра отырып, біз шартты түрде

Слайд 17Дидактикалық ойындарды сабақтың әр алуан буындарына енгізу:

1. Түрткі ретінде дидактикалық ойындар
2.

Материалды игеруге даярлық кезінде пайдаланылатын дидактикалық ойындар
3. Материалды пысықтау кезінде пайдаланылатын дидактикалық ойындар
4. Игерілген материалды қайталау кезінде қолданылатын дидактикалық ойындар
5. Есептік дидактикалық ойындар

Репродуктивті
дидактикалық
ойындар

Рольдік
элементтері бар
дидактикалық
ойындар

Рольдік
элементтері
жоқ
шығармашылық
дидактикалық
ойындар

Ізденгіштік
дидактикалық
ойындар

Жартылай
ізденгіштік
дидактикалық
ойындар

САБАҚ-мерекелер:
Сабақ-жарыстар
Сабақ-суырып салмашылық
Сабақ-саяхаттар

Дидактикалық ойындарды сабақтың әр алуан буындарына енгізу:1. Түрткі ретінде дидактикалық ойындар2. Материалды игеруге даярлық кезінде пайдаланылатын дидактикалық

Слайд 18Дидактикалық ойындардың түрлері
Дидактикалық ойындар –

сыныпта жүргізілетін жұмыстардың ең қызықтысы. Ойынның қандай түрі болса да, оқушыларды өзіне тартып әкететіні белгілі. Оқушылардың пәнге қызығуын шығармашылықпен ойлауын және білім сапасын арттыруда сабақта қолданылатын ойын элементтерінің рөлі зор. Ойын элементтерін пайдаланудың оқушылар білімін тиянақты етудегі зор мүмкіндігін ескере отырып, мен өз тәжірибемде бірнеше ойын түрлерін қолданамын.
Дидактикалық ойындар арнайы мақсатты көздейді және нақты міндетті атқарады. Ойынның мақсаты – бағдарламада анықталған білім, білік және дағдылар жайында түсінік беру, оларды қалыптастыру, тиянақтау және бекіту, қайталау және пысықтау немесе тексеру сипатында болып келеді.
Дидактикалық ойындардың түрлері      Дидактикалық ойындар – сыныпта жүргізілетін жұмыстардың ең қызықтысы. Ойынның

Слайд 21 Ойын арқылы оқыту технологиясы география сабақтарында кеңінен қолданылады.

Әр мұғалім технологияның нәтижесін дұрыс болуы үшін мынандай жағдайларды ескеруі қажет.
Әр ойынның тәрбиелік, білімділік, дамытушылық маңызын алдын-ала жете түсініп, оның балаларға қандай нәтиже беретіндігін анықтау
Ойын жүргізетін орынның мүмкіндігі, ойын жабдықтарының эстетикалық талаптарға сай болуы, алдын – ала әзірлеу.
Сыныптағы оқушылардың жас, психологиялық ерекшеліктеріне, білім деңгейлеріне, сөздік қорына сәйкес келуі.
Ойын кезіндегі қозғалыс, техникалық қауіпсіздіктен қамтамасыз ету.
Ойынның, сабақтағы ойын элементтерінің оқушылардың ынтасын тартып, пәнге деген қызығушылығын арттыруға бағытталуы.
Ойын арқылы оқыту технологиясы география сабақтарында кеңінен қолданылады. Әр мұғалім технологияның нәтижесін дұрыс болуы

Слайд 22ОЙЫН АРҚЫЛЫ ОҚУШЫ НЕНІ МЕҢГЕРЕДІ
1. Оқушылар нақты қызмет

тәжірибесін меңгереді. 2. Оқушылар тек бақылаушы ғана емес, өздері қатыса отырып қиын мәселелерді өз бетінше шеше білуге үйретеді. 3. Оқу процесінде алған білімді нақты істе қолдана білуге мүмкіндік береді. 4. Оқушы әрекетіне негізделген оқу көлемін басқарады. 5. Уақытты үнемдеуге үйретеді. 6. Оқушылар үшін психологиялық жағымды. 7. Ойын барысында шешім қабылдау оқушылардан аса жауапкершілікті талап етеді. 8. Оқушылар үшін қауіпсіз. 9. Кейде қарапайым оқу қызметімен салыстырғанда көп уақыт мөлшерін алады. 10. Ойын материалдары дәстүрлі оқу материалдарымен салыстырғанда күрделірек. 11. Кейбір ойын түрлерінде қатысушылардың саны шектеулі. 12. Ойын нәтижесі, өз жетістіктері, әсерлері, алған білімі, дағдысы жөнінде оқушылар ата-аналарымен, өзге балалармен, мұғалімдермен көбірек әңгімелеседі, кітапханада өз бетімен іздене білуге, қажетті материалдарды іріктей білуге үйренеді.
ОЙЫН АРҚЫЛЫ ОҚУШЫ НЕНІ МЕҢГЕРЕДІ    1. Оқушылар нақты қызмет тәжірибесін меңгереді. 2. Оқушылар тек

Слайд 23ГИДРОСФЕРА ТАРАУЫН ҚАЙТАЛАУ

ГИДРОСФЕРА ТАРАУЫН ҚАЙТАЛАУ

Слайд 24Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
Тәрбиелілігі:
Дамытушылығы:
Оқушылардың
«Гидросфера»
тарауы
бойынша
алған
білімдерін
пысықтау,
тиянақтау


Оқушылардың
сабаққа
қызығушылығын
арттыру
мақсатында
тақырыпқа
байланысты
қосымша
материалдармен
жұмыс істеу
дағдыларын,
ойлау қабілетін
дамыту,
қоршаған ортаның
сапасын
жақсартуды
қарастыру, ғылыми
дүниетанымын,
экологиялық
мәдениеттіліктерін
дамыту.

Оқушыларды
тапқырлыққа,
жылдам
ойлауға,
ойын қорыта
білуге
тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Тәрбиелілігі: Дамытушылығы: Оқушылардың «Гидросфера» тарауыбойыншаалған білімдерін пысықтау, тиянақтау Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында тақырыпқа

Слайд 25Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Өткенді қайталау:
1-тур. «Тапқыр

болсаң - тауып көр»
2-тур. «Өз-өзіңді тексер» географиялық диктант.
3-тур. Ең...Ең...Ең... Көп нүктенің орнына атауын жаз.
4-тур. «Ең ерекше» кестесін толтыру.
5-тур. “Кім аз ойласа, сол көп қателеседі” сәйкестендіру.
6-тур. Өзіңді тексер
7-тур. Картамен жұмыс «Адаспай тап».
8-тур: «Капитандар додасы».
9-тур: «Шешендік өнер».
ІІІ. Сабақты қорытындылау.
ІҮ. Бағалау, мадақтау.
Ү. Үйге тапсырма.


Сабақтың барысы:  І. Ұйымдастыру кезеңі.  ІІ. Өткенді қайталау:1-тур. «Тапқыр болсаң - тауып көр»2-тур. «Өз-өзіңді тексер»

Слайд 26
І топ
“Өзендер”
ІІ топ
“Көлдер”

І топ“Өзендер”ІІ топ“Көлдер”

Слайд 271-тур. "Тапқыр болсаң - тауып көр"
СЕРТІ
УШ
ЕЛІ
АЙЖЫҚ
ОЛБЫТ
ШЫНАР
АРНҰ
Екі топқа бірдей

әріптерінің орны ауыстырылған Қазақстан өзендерінің атаулары беріледі. Әріптердің орнын ауыстырып, қай өзеннің атауы екендігін жылдам табу тапсырылады. (30 сек)
1-тур.

Слайд 282-тур. "Өз-өзіңді тексер"
Географиялық диктант
Гидросфера - ...
Жер шарындағы судың

.... мұхиттар мен теңіздердің үлесіне тиеді.
Мұздықтар мен тұрақты қарларға - ...., жер асты суларына - .... , өзен, көл, батпақтағы және атмосферадағы суларға - ... тиесілі.
Су табиғатта 3 күйде .... кездеседі.

1-топқа

2-тур.

Слайд 292-тур. "Өз-өзіңді тексер"
Географиялық диктант
Су – тірі ағзаның құрамды бөлігі.

Барлық ..... 80-99%, ал .... 75%-ға жуығы судан тұрады.
Егер адам өз дене массасындағы ылғалдың 6-8% – нан айырылса, .... қалады, егер 10-12%- ы жолғалтса, . ...
Судың мұхиттан атмосфера арқылы құрлыққа және құрлықтан мұхитқа үздіксіз ауысу үрдісін .... деп атайды.
Құрлықтағы өзен суы әрбір .... , ал тірі ағзадағы су ..... жаңарып отырады.

2-топқа

2-тур.

Слайд 30Ең...Ең...Ең...

Ең...Ең...Ең...

Слайд 31Көп нүктенің орнына атауын жаз:
ЕҢ
3-тур. "Ең...Ең...Ең..."

Көп нүктенің орнына атауын жаз:ЕҢ 3-тур.

Слайд 32
4-тур. "Ең ерекше" кестесін толтыру

4-тур.

Слайд 33Гидросфера бөліктеріне анықтама беру. Бірінші бағана мен сәйкес ұяшықты тілсызық арқылы

қосу қажет.

5-тур. "Кім аз ойласа, сол көп қателеседі" cәйкестендіру кестесі.

Гидросфера бөліктеріне анықтама беру. Бірінші бағана мен сәйкес ұяшықты тілсызық арқылы қосу қажет.5-тур.

Слайд 341.Жердің су қабығы:
а) атмосфера
ә) литосфера
б) гидросфера
в) стратосфера
2.

Дүние жүзіндегі ең терең шұңғыма:
а) Мариан
ә) Туамоту
б) Гавай
в) Пуэрто-Рико
3. Еуразия жағалауындағы шеткі теңіз:
а) Баренц
ә) Жерорта
б) Қара
в) Охот
4. Көлемі жағынан ең үлкен мұхит:
а) Тынық
ә) Үнді
б) Атлант
в) Солтүстік Мұзды
5. Төменде берілген объектілердің ішіндегі бұғазды тап:
а) Беринг
ә) Бенгал
б) Бискай
в) Мексика

6-тур. "Өзіңді тексер" тестілеу.

1-топқа

1.Жердің су қабығы: а) атмосфера ә) литосфера б) гидросфера в) стратосфера2. Дүние жүзіндегі ең терең шұңғыма: а)

Слайд 351.Ең үлкен түбек:
а) Арабия
ә) Скандинавия
б) Қырым
в) Пиреней
2.

Өте күшті жер сілкінуден пайда болатын толқын:
а) Толқын
ә) Дауыл
б) Тайфун
в) Цунами
3. Дүниежүзілік мұхит неше бөлікке бөлінеді?
а) Азов
ә) Қара
б) Жерорта
в) Охот
4. Судың тұздылығын немен өлшейді?
а) пайызбен
ә) промиллемен
б) градуспен
в) миллиметрмен
5. Көлемі жағынан ең үлкен мұхит:
а) Тынық
ә) Үнді
б) Атлант
в) Солтүстік Мұзды

6-тур. "Өзіңді тексер" тестілеу.

2-топқа

1.Ең үлкен түбек: а) Арабия ә) Скандинавия б) Қырым в) Пиреней2. Өте күшті жер сілкінуден пайда болатын

Слайд 36
7-тур. "Адаспай тап" картамен жұмыс
1.Қара теңіз 2.Жерорта теңізі 3.Гибралтар бұғазы 4.Арабия түбегі 5.Батыс желдер

ағысы 6.Ніл өзені 7.Каспий теңізі

1-топқа

7-тур.

Слайд 37
1.Балтық теңізі 2.Қызыл теңіз 3.Дрейк бұғазы 4.Гольфстрим ағысы 5.Амазонка өзені 6.Камчатка түбегі 7.Арал теңізі
2-топқа
7-тур. "Адаспай тап" картамен

жұмыс
1.Балтық теңізі 2.Қызыл теңіз 3.Дрейк бұғазы 4.Гольфстрим ағысы 5.Амазонка өзені 6.Камчатка түбегі 7.Арал теңізі2-топқа7-тур.

Слайд 38
8-тур. "Капитандар додасы"

«Көлдер» тобының жетекшісіне: Капитан Немо өзінің саяхатын 34.с.е

139 ш.б. нүктесінен бастады. Ол жер қай аралдарға жақын орналасқан.

«Өзендер» тобының жетекшісіне:
80 с.е. 20 ш.б орналасқан объектіні анықта.

8-тур.

Слайд 39"Жер бетіндегі суларды ластанудан қорғау"
9-тур. "Шешендік өнер"


Слайд 40Үйге тапсырма:
«Су – тіршілік көзі» тақырыбына реферат әзірлеп келу.

Үйге тапсырма: «Су – тіршілік көзі» тақырыбына реферат әзірлеп келу.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть