Презентация, доклад на тему Ұлттар мен ұлтаралық қатынастар

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға ұлттың шығу тарихы (этнос,халық,ұлт), ұлттық сана,ұлтаралық келісім және Қазақстанның Ұлттық Бірлігінің доктринасы жайлы түсіндіру, әңгімелеу.Дамытушылық: Оқушылардың ұлтжандылық, патриоттық қасиеттерін оята отырып, ой-өрісін,ойлау,сөйлеу қабілетін дамыту.Тәрбиелік: Оқушыларды өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету,адамгершілікке, достыққа,татулыққа

Слайд 1Қ.Мұхамеджанов атындағы №1 мектеп-гимназия
Сабақтың тақырыбы:
Ұлттар мен ұлтаралық қатынастар

Пән мұғалімі: Молдабаева

Мархабат Маратқызы




Қызылорда қаласы

Қ.Мұхамеджанов атындағы №1 мектеп-гимназия   Сабақтың тақырыбы: Ұлттар мен ұлтаралық қатынастарПән мұғалімі: Молдабаева Мархабат МаратқызыҚызылорда қаласы

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға ұлттың шығу тарихы (этнос,халық,ұлт), ұлттық сана,ұлтаралық келісім

және Қазақстанның Ұлттық Бірлігінің доктринасы жайлы түсіндіру, әңгімелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың ұлтжандылық, патриоттық қасиеттерін оята отырып, ой-өрісін,ойлау,сөйлеу қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету,адамгершілікке, достыққа,татулыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың түрі: Панорамалық сабақ.
Сабақтың әдісі: СТО жобасы бойынша
Көрнекілігі: Слайдтар,бағалау парағы, а-4 форматтар,кесте,т.б.
Пәнаралық байланысы: география,тарих,әдебиет
Пәнішілік байланысы: §18
Жаңа сөздер: этнос, халық, ұлт, ұлттық сана
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға ұлттың шығу тарихы (этнос,халық,ұлт), ұлттық сана,ұлтаралық келісім және Қазақстанның Ұлттық Бірлігінің доктринасы жайлы

Слайд 3Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі. (Сәлемдесу.3 топқа бөлу.Оқушыларды түгендеу).
Алдымен бүкіл сынып, содан кейін

әр топ қол ұстасып, бір-біріне іштей тілек тілейді.
Сабақтың мақсатын ашу.
Әр топтың бағалаушысын сайлау.( 3 мин)
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау кезеңі. ( 6 мин)
Тақтада «Отан – отбасынан басталады», «Отбасындағы балалар мен ата-аналардың құқықтары», «Отбасының атқаратын функциясы» тақырыптары беріледі.
ІІІ.Үй тапсырмасын қорытындылау кезеңі. ( 3 мин)
Бақытты отбасы қандай болуы керек?
Топтастыру.  


Бақытты отбасы



(Мұғалім топ ұпайларын қорытындылап,белсенді-лікке,шапшаңдылыққа және нәтижелілікке баға береді).

(

Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі. (Сәлемдесу.3 топқа бөлу.Оқушыларды түгендеу).Алдымен бүкіл сынып, содан кейін әр топ қол ұстасып, бір-біріне іштей

Слайд 4

ІҮ.Жаңа сабақ.


1.Ой қозғау әдісі: (өткен тақырыптан сауал тастай отырып,жаңа тақырыпқа көшу)

( 3 мин)

Қазақстандағы отбасына қатысты демографиялық саясаттың мәні неде? (оқушылардың ой-пікірлерін тыңдау)

2.Мағынаны тану кезеңі. ( 13 мин)
Сабақтың тақырыбын бір оқушыға оқыту.(Тақырып жайлы оқушылар өзара білімдерін ортаға салады).Жоспарын дәптерге жазу.
1.Ұлттың шығу тарихы (этнос, халық, ұлт).
2.Ұлттық сана.
3.Ұлтаралық келісім.
4.Қазақстанның Ұлттық Бірлігінің доктринасы
3Терминмен жұмыс ( Оқушылар тақтадағы термин сөздердің мағынасын кітаптан тауып айтады,түсінбегенін өзім айтамын)
Автохтонды ұлт - ...
Диаспора - ...
Этнос
Ұлт

ІҮ.Жаңа сабақ.1.Ой қозғау әдісі: (өткен тақырыптан сауал тастай отырып,жаңа тақырыпқа көшу) ( 3 мин)Қазақстандағы отбасына қатысты

Слайд 54Кесте. «Этникалық қауымдастықтардың негізгі формалары».

4Кесте.     «Этникалық қауымдастықтардың негізгі формалары».

Слайд 6Ұлттық сананың ең негізгі белгісі - әр ұлттың өзін-өзі танып білуі, өзін

өзге ұлттардан айыра білуі, ұлттық мақсаттар мен мүдделерді іске асыру үшін күресу, ұлттық мақсаттар мен мүдделерді бүкіл адамзаттың мақсаттары мен мүдделеріне ұштастыра білу. Өз ұлтының жетімсіздер, мешеулеу жағымен күресе отырып, ілгері дамыған ұлттардың жақсы, жағымды жақтарынан үйрену. Қазақ ұлтының келешегін ойлаған Абай өзінің өмірлік мақсатын халықтың болашағымен байланыстырып, ұштастырып:
«Мақсатым - тіл ұстартып, өнер шашпақ.
Наданның көзін қойып, көңін ашпақ.
Үлгі алсын деймін ойлы жас жігіттер,
Думан-сауық ойда жоқ әуел баста-ақ», -дейді.
 Ұлттық сананың жасаушысы, қолдаушысы, қорғаушысы, сақтаушысы әрқашанда  ұлттық интеллигенция.

Ұлтаралық келісім – экономикалық және саяси реформалардың алға жылжуына, демократияның одан әрі дамуына және қоғамдағы әлеуметтік мәселелердің шешілуіне септігін тигізеді. Сондықтан ұлттық мәдени орталықтардың өкілдері бейбітшілік пен достық, ұлтаралық келісім болуы үшін облыстың қоғамдық-саяси өміріне бұдан ары қарай да белсене араласа бермек. «Тату елге тыныштық орнайды, бейбіт елде ғана береке болады» деген атам қазақ.

Ұлттық сананың ең негізгі белгісі - әр ұлттың өзін-өзі танып білуі, өзін өзге ұлттардан айыра білуі, ұлттық мақсаттар

Слайд 7Қазақстанның Ұлт Бірлігі Доктринасы - 19 мамырда,2010 жылы шықты.

Құрылымы:
Жалпы ережелер.
І. «Бір ел – бір тағдыр»
ІІ. «Тегі басқа – теңдігі бір»
ІІІ. «Ұлт рухының дамуы»
Қорытынды ережелер.


5.Видео:
«Қазақстан Халқы Ассамблеясының
ХХ сессиясы». ( 2 мин)


Қазақстанның Ұлт Бірлігі Доктринасы - 19 мамырда,2010 жылы шықты.      Құрылымы:

Слайд 86.Проблемалық сұрақ: (2мин)
Қазақстан қалай көпұлтты мемлекетке айналды?
7.Ой-толғаныс

кезеңі: (3 мин)
Пікір-талас:
1.Қазіргі уақытта көрші елдерде түрлі қақтығыстар орын алуда.
2.Еліміздегі әлеуметтік қауіпсіздікті қалай сақтап қалуға болады?
Нені қолға алуымыз керек? (Мысалы, БАҚ,т.б.)
3.Қазақстанның туын әлемге танытып жүрген өзге ұлт өкілдерінен
кімдерді білесіңдер?


8.Қосымша мәлімет. (2мин)
Қазақстан халқы Ассамблеясы - 1995 жылғы 2 наурызда Қазақстан Республикасының Президентінің Жарлығымен Мемлекет басшысы жанындағы консультативті-кеңесші органы ретінде құрылды.
Ассамблеяның басты ерекшеліктерінің бірі этностық топ өкілдері мүдделерін жоғары заң шығару органында – ел Парламентінде білдіру болып табылады. Конституцияға 2007 жылы енгізілген өзгерістерге сәйкес Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің 9 депутатын Қазақстан халқы Ассамблеясы сайлайды.
Қазіргі уақытта Ассамблеясының құрамында 390 мүше бар.
Қ.Р-ның Конституциясында Қазақстанда мекен ететін барлық ұлттар дініне, тіліне, шыққан тегіне қарамастан тең екендігі айтылған. Қазіргі күні елімізде 11 тілде газет шығады, 12 тілде теледидар, ал 6 тілде хабар таратылған.

6.Проблемалық сұрақ:  (2мин)   Қазақстан қалай көпұлтты мемлекетке айналды?7.Ой-толғаныс кезеңі: (3 мин)

Слайд 9Ү. Жаңа тақырыпты қорытындылау. (3мин)
Сұрақ: «Ұлттар және ұлтаралық қатынастар жайлы қандай

мақал – мәтелдер білесіңдер?»
Қанатты сөздер:

«Өз ұлтын сыйламау, оны мақтаныш етпеу - сатқындықтың белгісі»
Б.Момышұлы
«Ұлттың ең басты капиталы – халықтың адамгершілік қасиеті»
Н.Г.Чернышевский
«Бірлік бар жерде тірлік бар»
Халық мақалы

Көпұлтты Қазақстан үшін отансүйгіштік сезім, ұлтаралық келісім мен татулық, саяси тұрақтылық - еліміздеің дүниежүзілік қоғамдастықтың толыққанды мүшесі ретінде қалыптасу тарихында айтарлықтай жетістіктерге қол жеткізетін басты күш.Сондықтан әлемде бәсекеге қабілетті болу үшін ұлтаралық қатынас пен халықтар бірлігі біз үшін ерекше маңызды.

ҮІ.Бағалау. (3мин) (Оқушылардан бағалау парақтары жинап алынады).
Жеңімпаз топ анықталады.
ҮІІ.Үйге тапсырма.(2 мин) 1. §18,тақырыпты оқу.
2. Эссе: «Қазақстан – менің Отаным».


Ү. Жаңа тақырыпты қорытындылау. (3мин)Сұрақ: «Ұлттар және ұлтаралық қатынастар жайлы қандай мақал – мәтелдер білесіңдер?» Қанатты сөздер:

Слайд 10Тыңдағандарыңызға
рахмет!

Тыңдағандарыңызғарахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть