Презентация, доклад на тему Сайыс сабағы: Электор тоғы

Содержание

Молоканов негізгі мектебіФизика пәні мұғаліміУтельбаева Б.Бпанорамалық сабағы

Слайд 1


Слайд 2Молоканов негізгі мектебі
Физика пәні мұғалімі
Утельбаева Б.Б
панорамалық сабағы

Молоканов негізгі мектебіФизика пәні мұғаліміУтельбаева Б.Бпанорамалық сабағы

Слайд 3Сабақтың тақырыбы:
"Электр тоғы"

Сабақтың тақырыбы:

Слайд 5 Сабақтың тақырыбы:
“Электр тоғы”
тарауын

қорытындылау
сайыс сабағы
Мақсаты: “Электр тогын” қайталай отырып,
алған білімдерін жинақтау және пысықтау.
а/Білімділік: оқушылардың тарау бойынша алған
білімдерін меңгерту.
Ә/Дамытушылық: электр тогы жайлы білімдерін
дамыта отырып, алған білімдерін күнделікті
өмірмен байланыстыру.
б/Тәрбиелік: оқушылардың пәнге қызығушылығын
арттыра отырып, білім алуға, жауапкершілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың тақырыбы: “Электр тоғы” тарауын қорытындылау сайыс сабағы

Слайд 6Сабақтың әдісі:
Сабақтың түрі:
Сабақтың көрнекілігі:

физик-ғалымдар суреттері, амперметр,
вольтметр, реостат, резистор өткізгіш

сымдар, карточкалар,
кубиктер, эмблемалар, білім деңгейі
жазылған плакат.

Пән аралық байланыс:


Панорамалық сабақ


СТО стратегиялары, түсіндіру,
сұрақ- жауап

Математика, геометрия т.б

Сабақтың әдісі:Сабақтың түрі: Сабақтың көрнекілігі:физик-ғалымдар суреттері, амперметр, вольтметр, реостат, резистор өткізгіш сымдар, карточкалар, кубиктер, эмблемалар, білім деңгейі

Слайд 7
Ұйымдастыру бөлімі
І. Қызығушылықты ояту
2. Оқушыларды ІІ-топқа бөлу
І-топ

- “Ток күші”
ІІ-топ – “Кернеу”
3. Топтастыру /Электр тогы/
4. Физикалық диктант
5. Кубиктер ойыны
ІІ. Мағынаны тану
6. Балық аулау ойыны
7. Сергіту сәті
8. “Физикалық лото” ойыны
8. Бұл кім? /5 мин эссе/ Ампер мен Вольтаның өмірі мен еңбегі
ІІІ. Ой толғаныс
9. Бес жолды өлең
10. Венн диаграммасы
11. Үйге тапсырма беру
12.Бағалау

Сабақтың жоспары:

Ұйымдастыру бөлімі  І. Қызығушылықты ояту2. Оқушыларды ІІ-топқа бөлу  І-топ - “Ток күші”  ІІ-топ –

Слайд 8Жоғалмайды ешқашан
Түрлендірсең егерде
Басқа күйге ауысса
Жұмыс істейді әрқашан


/энергия/

Аса қажет өмірге халық үшін
Пайдаланамын күн сайын жарық үшін
/электр шамы/

Қызығушылықты ояту

Жоғалмайды ешқашанТүрлендірсең егердеБасқа күйге ауыссаЖұмыс істейді әрқашан

Слайд 9Электр тогы
Электр тогының әсері
Зарядталған бөлшектер қозғалысы
Электр терминінің пайда болуы
Электр тізбегі
Электр өрісінің

әсері

Электрленген дене дегеніміз не?

Электр тогының көздері

Металдардағы электр тогы

Топтастыру

Электр тогыЭлектр тогының әсеріЗарядталған бөлшектер қозғалысыЭлектр терминінің пайда болуыЭлектр тізбегіЭлектр өрісінің әсеріЭлектрленген дене дегеніміз не?Электр тогының көздеріМеталдардағы

Слайд 103. Физикалық диктант. Сұрақ-жауап:
Ток күшін өлшейтін құрал? /Амперметр/
Электр тогы дегеніміз не?

/зарядталған денелердің реттелген қозғалысы/
Электр кернеуін өлшейтін құрал? /вольтметр/
Ток күшінің кернеумен, кедергіге тәуелділік заңын кім, қай жылы ашты? /1827ж Г.Ом/
Электр тогы жұмысының анықтамасы? /Электр тогының жұмысы- ток күші, кернеу және жұмысты істеуге кеткен уақыттың көбейтіндісіне тең/
4. Кубиктер ойыны.
(Әрқайсысы 6- сұрақтан 2 кубик дайындалады. Екі қатардан 3 оқушыдан шығады. Кубикті тастағанда қай беті өзіңе қараса соған жауап береді.

Кубикті лақтыр бағыңа,
Кездесті қандай формула?
Айтып жібер ойланып тез
Формула қандай болды тез?

3. Физикалық диктант. Сұрақ-жауап:Ток күшін өлшейтін құрал? /Амперметр/Электр тогы дегеніміз не? /зарядталған денелердің реттелген қозғалысы/Электр кернеуін өлшейтін

Слайд 11І топ – “Ток күші” тобы

Алғаш рет “Электр тоғы” түсінігін физикаға

енгізген ғалым кім? /француз физигі Ампер Андре Мари/
Өткізгіштің ұштарындағы тоқты өлшеуге арналған құрал? /Вольтметр/
Реостаттың шартты белгісі?

Меншікті кедергінің формуласы? ρ= RS / l
Өткізгіштерді тізбектей жалғау формуласы? I=I1=I2
U=U1=U2
R=R1+R2
6. Токтың жұмысын өлшеуге арналған құрал? /Электр санауыш/
І топ – “Ток күші” тобыАлғаш рет “Электр тоғы” түсінігін физикаға енгізген ғалым кім? /француз физигі Ампер

Слайд 12ІІ топ – “Кернеу” тобы

Токтың қуатын өлшейтін құрал? /Ваттметр/
Электр санауышта токтың

жұмысының өлшем бірлігі? /1Квт * сағ/
Амперметрдің шартты белгісі?
Ең алғаш қыздыру шамын ойлап тапқан ғалым кім? /А.Лодыгин/
Тізбектегі кедергіні өлшейтін құрал? /реостат/
Өткізгіштерді параллель жалғау
U=U1=U2
I=I1+I2
R=R1*R2 / R1+R2

А

ІІ топ – “Кернеу” тобыТоктың қуатын өлшейтін құрал? /Ваттметр/Электр санауышта токтың жұмысының өлшем бірлігі? /1Квт * сағ/Амперметрдің

Слайд 13

ІІІ.Мағынаны тану.

5.Балық аулау ойыны:
(Ұшында магниті бар аумен шетіне кнопка
бекітілген

балықты аулап, ұстаған
балығындағы есебін орындайды)

І топ “Ток күші”

Шілде айындағы өз үйіңдегі электр
энергиясының құнын есептеу?



2. Кедергісі R1=36 Oм өткізгіштегі кернеудің төмендеуі U1=9 В. Кедергісі R2=64 Ом болатын өткізгіштің кернеуін және олардың ұштарындағы кернеу 120 В болғандағы өткізгіштің R3 кедергісін анықтаңдар. /Жауабы: I1= 0.25 A ; U2=16B; R3=480 Oм/
R1 R2 R3
ІІІ.Мағынаны тану. 5.Балық аулау ойыны:(Ұшында магниті бар аумен шетіне кнопка бекітілген балықты аулап, ұстаған балығындағы есебін орындайды)І

Слайд 14ІІ топ- “Кернеу” тобы

Паралелль жалғанған екі өткізгіш сұлбасы берілген. Кедергісі R1=44

Ом өткізгіші арқылы I1=5 A ток өтеді. I2= 0.8 A ток өткендегі өткізгіштің R2кедергісін анықтаңдар. /жауабы: U= 220 B; R2= 275 Oм/



R1

R2

2. Кедергілері 20 Ом және 30 Ом болатын екі резистор кернеуі 24 В электр тізбегіне жалғанған. Тізбекке екі резисторды тізбектей және параллель жалғағандағы ток күші қандай?
/Жауабы:I1= 1.2 A; I2=0.8 A; Iж = 2 A; I= 0.48 A /

ІІ топ- “Кернеу” тобыПаралелль жалғанған екі өткізгіш сұлбасы берілген. Кедергісі R1=44 Ом өткізгіші арқылы I1=5 A ток

Слайд 156.Сергіту ойыны:
(Физикалық шамалардың белгіленуі мен өлшем бірліктерін қаншалықты меңгергендігін тексеру.)
Кластағы оқушылардың

отырған реті және санына қарай нөмірленген белгі беру карточкалары жасалынады. Оқушыларды өзінің нөмерлерімен таныстырады.

І топ- “Ток күші” тобы
Мұғалім “1” ток күші 1-оқушы “I” (Ампер)
“3” кедергі 3-оқушы “R” (Ом)
“5” заряд 5-оқушы “q” (Кулон)
ІІ-топ- “Кернеу” тобы
Мұғалім “2” кернеу; 2-оқушы “U”; (Вольт)
“4” жұмыс; 4-оқушы “А”; (Джоуль)
“6” қуат; 6-оқушы “Р”; (Ватт)
6.Сергіту ойыны:(Физикалық шамалардың белгіленуі мен өлшем бірліктерін қаншалықты меңгергендігін тексеру.)Кластағы оқушылардың отырған реті және санына қарай нөмірленген

Слайд 167. “Физикалық лото” ойыны:
(Екі түрлі карточка алынады. Дөңгелек карточкаларға формула жауаптары,

ал тік төртбұрыш карточкаларға сұрақтар жазылады)

1. Джоуль-Ленц заңы формуласы

Q=I2 *R*t

2. Токтың қуатын табу

P=I*U

3. Электр тогының жұмысы
Формуласы

A=I*U*t

Ρ= RS/L

4. Меншікті кедергі формуласы

5. Электр қозғаушы күш формуласы

ε = Aб/q

I= q/ t

6. Ток күші формуласы

8. Ом заңы формуласы

7. Кернеу формуласы

U=A/q

I=U/R

7. “Физикалық лото” ойыны:(Екі түрлі карточка алынады. Дөңгелек карточкаларға формула жауаптары, ал тік төртбұрыш карточкаларға сұрақтар жазылады)1.

Слайд 178. Эссе.





І-топ “Ток күші”
Ампер Андре Мари 1775-1836 жж француз физигі және

математигі. Ол электрлік және магниттік құбылыстар арасындағы байланыстар туралы алғаш теорияны жасады. Ампер магнитизм табиғаты жөніндегі гипотезаны ұсынды. Физикаға электр тогы деген ұғымды енгізді.








ІІ-топ “Кернеу”
Вольта Алессандро 1745-1827 жж итальян физигі, электр тогы туралы ілімнің негізін салушылардың бірі. Вольта бірінші гальваний элементін жасап, электр тогы туралы ғылымға алғаш рет жол салды.
8. Эссе.І-топ “Ток күші”Ампер Андре Мари 1775-1836 жж француз физигі және математигі. Ол электрлік және магниттік құбылыстар

Слайд 18ІV. Ой толғаныс.
9. “Бес жолды өлең”

І-топ “Ток

күші”
Тоқ жұмысы деген немене?
Білесіздер ме, балалар
Ток әсерін білсеңіз
Жолдастарың бағалар!

ІІ-топ “Кернеу”
Джоуль мен Ленц
Бірін-бірі ұғыпты
Ал олардың заңдарын
Тездеп қана айта ғой
Айналдырып кубикті
ІV. Ой толғаныс. 9. “Бес жолды өлең”   І-топ “Ток күші”Тоқ жұмысы деген немене?Білесіздер ме, балаларТок

Слайд 19V.Венн диаграммасы
Өткізгіштерді
қосу түрлері
“Тізбектей қосу”
Параллель қосу

I=I 1=I2
U=U1=U2
R=R1+R2

U=U 1=U2
I=I 1+I2
R=R 1*R2 / R 1+R2

V.Венн диаграммасыӨткізгіштерді қосу түрлері    “Тізбектей қосу”Параллель қосу   I=I 1=I2

Слайд 20Үйге тапсырма
“Электр тоғы” тарауы бойынша тестіге әзірлік.
Сөз тізбек құрастыру

11. Бағалау

кестесі бойынша оқушыларды бағалау.
І-топ “Ток күші”

10.

Үйге тапсырма“Электр тоғы” тарауы бойынша тестіге әзірлік. Сөз тізбек құрастыру11. Бағалау кестесі бойынша оқушыларды бағалау.І-топ “Ток күші”10.

Слайд 21ІІ-топ “Кернеу” тобы

ІІ-топ “Кернеу” тобы

Слайд 22Назарларыңызға рахмет!

Назарларыңызға рахмет!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть