Презентация, доклад Дыбыс толқындары (9-класс)

Содержание

Сабақтың мақсаты: Білімділік: дыбыс толқындарын, оның негізгі сипаттамаларын түсіндіруТәрбиелік: терең ойлауға, ғылымға, білімге деген

Слайд 1Физика пәнінен ашық сабақ
Физика 9-сынып Пән мұғалімі: Төлегенова Маржан Ергешқызы


2015- 2016 оқу жылы

Физика пәнінен ашық сабақ Физика 9-сынып Пән мұғалімі: Төлегенова Маржан Ергешқызы 2015- 2016 оқу жылы

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділік: дыбыс толқындарын, оның негізгі

сипаттамаларын түсіндіру

Тәрбиелік: терең ойлауға, ғылымға, білімге деген
қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу

Дамытушылық: оқушыларға білім беру арқылы ғылыми
көзқарасын дамыту

Сабақтың көрнекілігі:

Электрондық оқулық, камертон.

Пәнаралық байланыс:

Биология, музыка

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі:

Сын тұрғысынан ойлауды дамыту

Сабақтың мақсаты: Білімділік:  дыбыс толқындарын, оның негізгі

Слайд 3I. Ой қозғау
а. Ұйымдастыру. Психологиялық тренинг.
ә. “Ой

шақыру” стратегиясы
II. Мағынаны тану
а) Жаңа тақырыпты игерту
ә) Демонстрация (темір сызғышпен, камертонмен)
б) Бекіту сұрақтары
III.Ой толғау
а) Физикалық диктант
ә) Үйге тапсырма

Сабақтың барысы:

I. Ой қозғау  а. Ұйымдастыру. Психологиялық тренинг.  ә. “Ой шақыру” стратегиясыII. Мағынаны тану  а)

Слайд 4“Ой шақыру” стратегиясы

Механикалық толқындар алемінде біз көрмейтін,
бірақ, сол арқылы бір-бірімізбен қарым-қатынас

жасап,
музыка, радио тыңдайтын толқын түрі бар.
Ол қалай аталады?
“Ой шақыру” стратегиясы	Механикалық толқындар алемінде біз көрмейтін,бірақ, сол арқылы бір-бірімізбен қарым-қатынас жасап,музыка, радио тыңдайтын толқын түрі бар.

Слайд 5Дыбыс. Дыбыстың сипаттамалары.
Толқынан толқын шығады,
Толқынан толқын тауады,
Толқын мен толқын жарысады;

М.Жұмабаев
Дыбыс.  Дыбыстың сипаттамалары.Толқынан толқын шығады,Толқынан толқын тауады,Толқын мен толқын жарысады;

Слайд 6Демонстрация:
Темір сызғышты тербеліске түсіріп, дыбыс шығарғанын бақылау.
Камертонмен дыбыс шығаруды бақылау.

Демонстрация:Темір сызғышты тербеліске түсіріп, дыбыс шығарғанын бақылау.Камертонмен дыбыс шығаруды бақылау.

Слайд 7Дыбыс толқынын тербелістегі дене тудырады.
Тербелістегі дененің айналасында сыртқы ортаның
күйі

өзгереді (қысымы). Ауаның тығыздалуы және
қайта сиреуі нәтижесінде адам құлағының естуін тудыратын
дыбыс пайда болады.
Сонымен қатар сыртқы ортада тербеліс тудыратын кейбір
құбылыстар (жарылыс, жел, найзағай, оқтың ұшуы т.б.)
да дыбыс көзі болып табылады.

Адамның есту қабілетін тудыратын серпімді толқындар –
дыбыс толқындары деп аталады.
Адам тербеліс жиілігі 16 – 20 мың Гц аралығын ести алады.
Дыбыс толқынын тербелістегі дене тудырады. Тербелістегі дененің айналасында сыртқы ортаның күйі өзгереді (қысымы). Ауаның тығыздалуы және қайта

Слайд 8Дыбыс қандай ортада тарала алады?


Дыбыс барлық (қатты, сұйық, газ) ортада тарала

алады.
Ең алғаш ауадағы дыбыс жылдамдығын 1636 ж француз
физигі М.Мерсен анықтаған (электрондық оқулықтан көрсету)
Неғұрлым орта тығыздығы артқан сайын дыбыстың таралу
жылдамдығы артады. (1 - кесте)
Дыбыс қандай ортада тарала алады?Дыбыс барлық (қатты, сұйық, газ) ортада тарала алады.Ең алғаш ауадағы дыбыс жылдамдығын 1636

Слайд 9Дыбысты сипаттамалары:
Дыбыс қаттылығы дыбыс шығаратын дененің
тербелістер амплитудасымен анықталады.
Дыбыс қаттылығының өлшем

бірлігі – бел (Б).
Дыбыс тоны тербеліс жиілігімен анықталады,
яғни тербеліс жиілігі үлкен болса, тон да биігірек болады

Тембр – адамның дауысына, не аспаптың үніне өзіндік бояу беретін дыбыстың сапасы.

Дыбысты сипаттамалары:Дыбыс қаттылығы дыбыс шығаратын дененің тербелістер амплитудасымен анықталады.Дыбыс қаттылығының өлшем бірлігі – бел (Б).Дыбыс тоны тербеліс

Слайд 10Біз есту мүшесі құлағымызға келіп жеткен дыбыс толқындарды дыбысты сеземіз. Есту

мүшесінің ең маңызды бөлігі – құлақ жарғағы. (электрондық оқулықтан көрсету)
Біз есту мүшесі құлағымызға келіп жеткен дыбыс толқындарды дыбысты сеземіз. Есту мүшесінің ең маңызды бөлігі – құлақ

Слайд 11Тапсырмалар:



1
2
3

Тапсырмалар: 1 2 3

Слайд 12Бекіту сұрақтары

Бекіту сұрақтары

Слайд 13ДЫБЫС ДЕГЕНІМІЗ НЕ?
АДАМНЫҢ ЕСТУ МҮШЕСІ ҚАБЫЛДАЙТЫН ДЫБЫС ТОЛҚЫНДАРЫ ЖИІЛІГІНІҢ ДИАПАЗОНЫ ҚАНДАЙ?
ДЫБЫС

ЖЫЛДАМДЫҒЫ ТАРАЛАТЫН ОРТАҒА БАЙЛАНЫСТЫ МА?
ДЫБЫСТЫҢ ҚАНДАЙ СИПАТТАМАЛАРЫН БІЛЕСІҢ?


ДЫБЫС ДЕГЕНІМІЗ НЕ?АДАМНЫҢ ЕСТУ МҮШЕСІ ҚАБЫЛДАЙТЫН ДЫБЫС ТОЛҚЫНДАРЫ ЖИІЛІГІНІҢ ДИАПАЗОНЫ ҚАНДАЙ?ДЫБЫС ЖЫЛДАМДЫҒЫ ТАРАЛАТЫН ОРТАҒА БАЙЛАНЫСТЫ МА?ДЫБЫСТЫҢ ҚАНДАЙ

Слайд 14Есептер шығару

Есептер шығару

Слайд 1526-жаттығу (2, 5)

26-жаттығу (2, 5)

Слайд 16Физикалық диктант
Иә ^, жоқ –

Дыбыс – есту түйсігін туғызатын

серпімді толқындар.
Жиілігі 20Гц-тан жоғары толқындарды адам құлағы естиді.
Найзағай – табиғи дыбыс көзі.
Акустика –дыбысты зерттейтін физика бөлімі.
Дыбыс қаттылығы тербеліс жиілігімен анықталады.
Дыбыс тоны тербеліс жиілігімен анықталады.
Дыбыстың аудағы жылдамдығы 330 м/с.
Дыбыс қаттылығының өлшем бірлігі – Бел.
Біріңді – бірің тексер!
^-^^-^^^
1 2 3 4 5 6 7 8
Бағалау: 7-8 –”5”
5-6 – “4”
3-4 – “3”
Физикалық диктант Иә ^,  жоқ –Дыбыс – есту түйсігін туғызатын серпімді толқындар.Жиілігі 20Гц-тан жоғары толқындарды адам

Слайд 17Үйге тапсырма:
31-32 тақырыптар, 27 жаттығу

Үйге тапсырма: 31-32 тақырыптар, 27 жаттығу

Слайд 18Бүгінгі сабақта сізді не қызықтырды? Бүгінгі алған білімдеріңіздің сізге пайдасы бар

ма? Қандай?



Бүгінгі сабақта сізді не қызықтырды? Бүгінгі алған білімдеріңіздің сізге пайдасы бар ма? Қандай?

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть