Презентация, доклад Ғарыш әлеміне саяхат

Содержание

Сабақтың мақсаты:Білімділік:тарауды қайталау арқылы оқушылардың алған білімдерін тексеру,тиянақтау және белсенділігі мен қызығушылығын,оқуға деген ынтасын арттыру.Дамытушылық:ойлау,өзбетімен іздену қабілеттерін жетілдіріп,шығармашылық дағдылары мен ой өрісін дамыту. Тәрбиелік:алдарына қойған мақсаттарына жетуге, өздеріне сенімді болуға,жауапкершілікке,топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.Сабақта пайдаланылған көрнекіліктер: Слайдтар,интерактивті

Слайд 1Ғарыш әлеміне саяхат

Ғарыш әлеміне саяхат

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
Білімділік:тарауды қайталау арқылы оқушылардың алған білімдерін тексеру,тиянақтау және белсенділігі мен

қызығушылығын,оқуға деген ынтасын арттыру.
Дамытушылық:ойлау,өзбетімен іздену қабілеттерін жетілдіріп,шығармашылық дағдылары мен ой өрісін дамыту.
Тәрбиелік:алдарына қойған мақсаттарына жетуге, өздеріне сенімді болуға,жауапкершілікке,топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақта пайдаланылған көрнекіліктер: Слайдтар,интерактивті тақта, стакан, су, бояу, қант, қайнаған су.
Сабақтың мақсаты:Білімділік:тарауды қайталау арқылы оқушылардың алған білімдерін тексеру,тиянақтау және белсенділігі мен қызығушылығын,оқуға деген ынтасын арттыру.Дамытушылық:ойлау,өзбетімен іздену қабілеттерін

Слайд 3Сабақтың түрі:Саяхат сабақ.
Сабақтың типі:Білімді жинақтау,жүйелеу.
Сабақтың әдісі:Деңгейлеп-дамыта оқыту.
Пәнаралық байланыс:Орыс тілі, ағылшын, география,

математика.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
II.Үй тапсырмасын тексеру
III.Өткен тақырыптарды қайталай отырып,есептер шығарту.
IV.Қорыту
V.Бекіту
VI.Бағалау
VII.Үйге тапсырма беру
Сабақтың түрі:Саяхат сабақ.Сабақтың типі:Білімді жинақтау,жүйелеу.Сабақтың әдісі:Деңгейлеп-дамыта оқыту.Пәнаралық байланыс:Орыс тілі, ағылшын, география, математика.Сабақтың барысы:I.Ұйымдастыру кезеңі.II.Үй тапсырмасын тексеруIII.Өткен тақырыптарды

Слайд 4I.Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақты бастамас бұрын сынып оқушыларын екі топқа бөлемін.
Әр

топ өздерін таныстырып, басшыларын тағайындайды. Топ басшысы өздерінің тобының ұпай сандарын есептеп отырады.
1. «Физика»
2. «Астраномия»
Ой қозғау
- Сабағымыз «Саяхат сабақ» болғандықтан, біз бүгін ғарыш әлеміне аяхатқа шығамыз. Ғарыш әлеміне саяхат біздің Қазақстан жерінен - «Байқоңырдан» басталғанын білеміз. Сонымен, «Байқоңыр» ғарыш айлағы туралы қысқаша мағлұмат бере кетейін.Ғарыш айлағының құрылысы 1955 жылы басталып, 1957 жылы мамырайында пайдалануға берілді. Байқоңыр деп аты айтып түрғандай, айлақтың айналасы қара қоңыр топырақты, шөбі де алтын түстес қоңыр. Ғарыштық старт алаңына орын таңдауда көптеген жағдайлар ескеріледі. Біріншіден, ол халық тығыз орналасқан аймақтар мен өндіріс орталықтарынан алыс, екіншіден, Алматы – Мәскеу теміржолының Қызылқұмнан өтетін маңына жақын болуытиіс еді. Бүрынғы КСРО-ның, қазіргі Қазақстанның оңтүстігі салыстырмалы түрде экваторға тым қашық емес. Бұндай жағдайдың ғарыш кемелерін ұшыру барысында жердің айналу жылдамдығын пайдалануға мүмкіндік беретіні де ескерілген болатын.
«Байқоңыр» ғарышайлағынан «Қазақстан – 2050» кемесімен саяхатқа шықпас бұрын 2 топ өз тобымызды таныстырып өтейік.
Физика – табиғаттағы физикалық құбылыстарды әрі денелердің физикалық қасиеттерін зерттейтін ғылым және оқу пәні.
Астрономия – аспан денелерінде және олардың жүйелерінде орын тебетін құбылыстарды зерттейтін ғылым және оқу пәні.
Аталған екі топ ғаламшарларға барып – келуі үшін бірнеше кедергі тапсырмаларды орындауы керектігі туралы спутниктен хабарлама келді.
Тапсырмалар 4 – деңгейлік құрылымнан тұрады.
I.Ұйымдастыру кезеңі. Сабақты бастамас бұрын сынып оқушыларын екі топқа бөлемін. Әр топ өздерін таныстырып, басшыларын тағайындайды. Топ

Слайд 5Тапсырмалар 4 – деңгейлік құрылымнан тұрады.
Танымдық деңгей (ауызша тапсырмалар)

а) «Физика тілінде сөйлесек»
ә) «Физикалық шамалар»
2. Алгоритімді деңгей (суреттермен жұмыс)
б) Семантикалық карта
в) «Физика – біздің айналамызда»
3.Эвристикалық деңгей (деңгейлік татсырмалар)
г)Деңгейлік есептер
ғ)Графикалық диктант
4.Шығармашылық деңгей (тәжірибе жасау)
д) «Физикалық тәжірибелер»
Тапсырмалар 4 – деңгейлік құрылымнан тұрады.Танымдық деңгей (ауызша тапсырмалар)

Слайд 6«Қазақстан – 2050»

«Қазақстан – 2050»

Слайд 7Орбиталары Жер орбитасының ішкі және сыртқы орбитасында орналасқан. Олар төменгі және

жоғары ғаламшарлар болып екіге бөлінеді. Келіп жеткен ғаламшарымыз – төменгі орбитада орналасқан «Меркурий» ғаламшары.
Бұл ғаламшардағы тапсырма «Физика тілінде сөйлесек» деп аталады. 2 топқа сұрақтар беріледі. Солардың қай тілден аударғанын және қазақша мағынасын түсіндіріп береді.
Орбиталары Жер орбитасының ішкі және сыртқы орбитасында орналасқан. Олар төменгі және жоғары ғаламшарлар болып екіге бөлінеді. Келіп

Слайд 8 «Физика» тобына
Физика-
Планета-
Атом-
Геоцентрлік-




«Физика» тобынаФизика-Планета-Атом-Геоцентрлік-

Слайд 9грекше-фюзис-табиғат

грекше-фюзис-табиғат

Слайд 10
грекше-қыдырма

грекше-қыдырма

Слайд 11
«атомос»-бөлінбейтін

«атомос»-бөлінбейтін

Слайд 12
грекше-гео-жер, центр-ортасы

грекше-гео-жер, центр-ортасы

Слайд 13«Астрономия» тобына
Астрономия-
Диффузия-
Гелиоцентрлік-
Зодиак шоқжұлдыздары –




«Астрономия» тобынаАстрономия-Диффузия-Гелиоцентрлік-Зодиак шоқжұлдыздары –

Слайд 14грекше-астрон-жұлдыз, номос-заң

грекше-астрон-жұлдыз, номос-заң

Слайд 15латынша-жайылу, таралу

латынша-жайылу, таралу

Слайд 16грекше-гелиос-күн

грекше-гелиос-күн

Слайд 17грекше – зодиакос куклос-жан-жануарлар

грекше – зодиакос куклос-жан-жануарлар

Слайд 18«Физикалық жұмбақтар» деп аталатын бөлімде, балалар, біз «Шолпан» ғаламшарына бет аламыз.

Мұнда физикалық жұмбақтарды тауып, үш тілде айтасыңдар.
«Физикалық жұмбақтар» деп аталатын бөлімде, балалар, біз «Шолпан» ғаламшарына бет аламыз. Мұнда физикалық жұмбақтарды тауып, үш тілде

Слайд 191. Суға салсаң батпайды,
Отқа салсаң жанбайды.

2.Аса қажет өмірге халық

үшін
Пайдаланады күн сайын жарық үшін

3.Бір нәрсе жер мен көктің арасында,
Көрінбейді өзі түгіл қарасы да
Білінбейді жер үстінде жүрсе-дағы
Пайдалы адамзаттың баласына

4.Көтеріліп теңізден
Аспанға биік барамын
Биіктен қайта түскенде
Өңі кірер даланың





1. Суға салсаң батпайды,  Отқа салсаң жанбайды.2.Аса қажет өмірге халық үшін  Пайдаланады күн сайын жарық

Слайд 20(мұз, лед,ice )

(мұз, лед,ice )

Слайд 21(ток, ток,energi)

(ток, ток,energi)

Слайд 22(ауа, воздух,air)

(ауа, воздух,air)

Слайд 23(жаңбыр, дождь,rain)

(жаңбыр, дождь,rain)

Слайд 24II.Алгоритмдік деңгей
Жер орбитасының сыртында, яғни жоғарғы орбитасында орналасқан ғаламшар – ол

«Марс» ғаламшары. Осы ғаламшарға бару үшін «Семантикалық карта» тапсырмасын орындаймыз.
II.Алгоритмдік деңгейЖер орбитасының сыртында, яғни жоғарғы орбитасында орналасқан ғаламшар – ол «Марс» ғаламшары. Осы ғаламшарға бару үшін

Слайд 26“Физика біздің айналамызда”
тақырыбында “Юпитер” ғаламшарына барамыз.

“Физика біздің айналамызда”тақырыбында “Юпитер” ғаламшарына барамыз.

Слайд 29Сергіту сәті
Елеуішпен су әкелуге бола ма?

Егер кеседегі судың бәрін ішіп

қойсақ, ішінді, не қалады?

Қандай ыдысқа су құйылмайды?

Орнынан қозғалмай не өтіп бара жатыр?





Сергіту сәтіЕлеуішпен су әкелуге бола ма? Егер кеседегі судың бәрін ішіп қойсақ, ішінді, не қалады? Қандай ыдысқа

Слайд 30(Болады. Қар мен мұз күйінде)

(Болады. Қар мен мұз күйінде)

Слайд 31(Ауа)

(Ауа)

Слайд 32(Су толы ыдысқа)

(Су толы ыдысқа)

Слайд 33(Уақыт)

(Уақыт)

Слайд 34III.Эвристикалық деңгей
- Бұл бөлімде «Сатурн» ғаламшарына барайық. Деңгейлік тапсырмалар берілген,

соларды орындап, ары қарай сапарымызды жалғастырамыз.
III.Эвристикалық деңгей - Бұл бөлімде «Сатурн» ғаламшарына барайық. Деңгейлік тапсырмалар берілген, соларды орындап, ары қарай сапарымызды жалғастырамыз.

Слайд 35А
в
с
5
10
15
10
15
20

Авс51015101520

Слайд 3610 минутта неше секунд бар?
ЖАУАБЫ

10 минутта неше секунд бар? ЖАУАБЫ

Слайд 37( 600с)
АРТҚА

( 600с)АРТҚА

Слайд 38Жер өз осін қанша уақытта толық бір айналады?
ЖАУАБЫ

Жер өз осін қанша уақытта толық бір айналады? ЖАУАБЫ

Слайд 39(24сағ)
АРТҚА

(24сағ) АРТҚА

Слайд 40№2 .4 Мына амалдарды орындаңдар.

107 : 105 = 108 : 10-3=

103

:10-7= 108* 10-6 =

ЖАУАБЫ

№2 .4 Мына амалдарды орындаңдар.107 : 105 = 	108 : 10-3=103 :10-7= 	108* 10-6 = ЖАУАБЫ

Слайд 41

107 : 105 =102 108 : 10-3=1011

103 :10-7=1010 108* 10-6 =102


АРТҚА

107 : 105 =102 	108 : 10-3=1011103 :10-7=1010 	108* 10-6 =102 АРТҚА

Слайд 42Автомашина 1500 м жолды 36км\сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Осы жолды жүруге

кеткен уақытты анықтау керек.

ЖАУАБЫ

Автомашина 1500 м жолды 36км\сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Осы жолды жүруге кеткен уақытты анықтау керек.ЖАУАБЫ

Слайд 43АРТҚА
Берілгені:
s = 1500 м




Жауабы: t = 2мин 30с

t-?

АРТҚАБерілгені:s = 1500 м             Жауабы:

Слайд 44Алматыдан шыққан автобус сарыөзекке дейінгі 180 км жолды 2,5 сағ жүреді.

Автобустың қозғалысын бірқалыпты деп ұйғарып, оның жылдамдығын анықтау керек.

ЖАУАБЫ

Алматыдан шыққан автобус сарыөзекке дейінгі 180 км жолды 2,5 сағ жүреді. Автобустың қозғалысын бірқалыпты деп ұйғарып, оның

Слайд 45Берілгені:
s = 180 км


t = 2.5 сағ



Жауабы:

v-?

АРТҚА

Берілгені:s = 180 км         t = 2.5 сағ

Слайд 46Жер Күнді айнала 30 км/с жылдамдықпен қозғалады. Бір сабақ өткенде, яғни

45 мин ішінде Жер қандай жол жүреді?

ЖАУАБЫ

Жер Күнді айнала 30 км/с жылдамдықпен қозғалады. Бір сабақ өткенде, яғни 45 мин ішінде Жер қандай жол

Слайд 47Берілгені:


t = 45 мин


Жауабы:


s-?

АРТҚА

Берілгені:              t = 45

Слайд 48Енді келесі саяқатымызды “Уран” ғаламшарына жалғаймыз. Бұһл ғаламшарда берілетін тапсырма -

“Графикалық диктант”
«Физика» тобына
Енді келесі саяқатымызды “Уран” ғаламшарына жалғаймыз. Бұһл ғаламшарда берілетін тапсырма - “Графикалық диктант”«Физика» тобына

Слайд 49Графикалық диктант
«Физика» тобына

Графикалық диктант«Физика» тобына

Слайд 50«Астрономия» тобына

«Астрономия» тобына

Слайд 51«Астрономия» тобына

«Астрономия» тобына

Слайд 524.Шығармашылық деңгей.
-Енді саяхатымызды «Нептун» ғаламшарында жалғайық.бұл ғаламшарда бізді күткен қандай тапсырма

бар екен? «Физикалық тәжірибелер» деген бөлімге тоқталайық.
4.Шығармашылық деңгей.-Енді саяхатымызды «Нептун» ғаламшарында жалғайық.бұл ғаламшарда бізді күткен қандай тапсырма бар екен? «Физикалық тәжірибелер» деген бөлімге

Слайд 53Қорытынды:
«Шапқан озар, жатқан қалар»,- деп келесі кезең «Жорға» жарысына берейік.

Қорытынды:«Шапқан озар, жатқан қалар»,- деп келесі кезең «Жорға» жарысына берейік.

Слайд 541)Грекше «фюзис» қандай ұғымды білдіреді.


2)Физиканың «Бірінші ұстазы» кім?
3)Ең бірінші ғарышқа ұшқан кім?
4)Күн құрылысында қанша Планета бар? 5)Ұзындықтың өлшем бірлігі
6)Заттың ең кіші бөлшегі
7)Пішіні мен көлемін сақтай алмау қаңдай күйге
тән қасиет?
8)Уақыттың өлшем бірлігі
9)Екінші қазақ ғарышкері кім?
10)1 сағатта қанша минут бар?
1)Грекше «фюзис» қандай ұғымды білдіреді.

Слайд 551)Грекше «фюзис» қандай ұғымды білдіреді.

(табиғат)
2)Физиканың «Бірінші ұстазы» кім? (Аристотель)
3)Ең бірінші ғарышқа ұшқан кім? (Ю.А.Гагарин)
4)Күн құрылысында қанша Планета бар? (8)
5)Ұзындықтың өлшем бірлігі (метр)
6)Заттың ең кіші бөлшегі (молекула)
7)Пішіні мен көлемін сақтай алмау қаңдай күйге
тән қасиет? (сұйық)
8)Уақыттың өлшем бірлігі (секунд)
9)Екінші қазақ ғарышкері кім? (Т. Мұсабаев)
10)1 сағатта қанша минут бар? (60 минут)
1)Грекше «фюзис» қандай ұғымды білдіреді.

Слайд 56
1)Грекше «астрон» қандай ұғымды білдіреді.
(жұлдыз)
2)Физиканың «екінші ұстазы» кім?

(Әбу Насыр әл-
Фараби)
3) Ең бірінші ғарышқа ұшқан тұңғыш қазақ
ғарышкері кім? (Т.Әубәкіров)
4) Массаның өлшем бірлігі? (килограмм)
5) Температураның өлшем бірлігі? (градус)
6) Заттын неше күйі бар? (3 )
7) Өзінін пішіні мен көлемін сақтау затын қандай
күйіне тән қасиет? (қатты)
8) Жолдын өлшем бірлігі (метр)
9) 1 минутта қанша секунд бар? (60 секунд)
10) 1 километрде қанша метр бар? (1000 метр)
1)Грекше «астрон» қандай ұғымды білдіреді.   (жұлдыз)2)Физиканың «екінші ұстазы» кім? (Әбу Насыр әл-  Фараби)3) Ең

Слайд 57
1)Грекше «астрон» қандай ұғымды білдіреді.

2)Физиканың «екінші ұстазы» кім?



3) Ең бірінші ғарышқа ұшқан тұңғыш қазақ
ғарышкері кім?
4) Массаның өлшем бірлігі?
5) Температураның өлшем бірлігі?
6) Заттын неше күйі бар?
7) Өзінін пішіні мен көлемін сақтау затын қандай
күйіне тән қасиет?
8) Жолдын өлшем бірлігі
9) 1 минутта қанша секунд бар?
10) 1 километрде қанша метр бар?
1)Грекше «астрон» қандай ұғымды білдіреді.   2)Физиканың «екінші ұстазы» кім?   3) Ең бірінші ғарышқа

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть