Презентация, доклад по узбекскому литературы на тему Вставай рано на солнце (1 класс)

Darsning maqsadi.Ta`limiy: o’quvchilarning ijodiy qobiliyatini o`stirish, badantarbiya haqidagi tushunchalarni mustahkamlash, yangi mavzuni tushuntirish, aniqlash va tahlil qilish;Tarbiyaviy: O’quvchilarga aqliy va axloqiy tarbiya berish, bilmli va erkin fikrlay oladigan ma’naviy barkamol inson ruhida tarbiyalash;Rivojlantiruvchi: mantiqiy

Слайд 1
O’zbekiston Respublikasi
Sirdaryo viloyati Mirzaobod tumani
1-maktabning boshlang’ich sinf o’qituvchisi

Axrorova Gulsara Abdumajidovnaning
1-sinf to’garak mashg’ulotlari uchun
“Quyoshdan erta turib”
mavzusini o’tishda ko’rgazmalilikdan
foydalanish samarasi mavzusidagi
mashg’ulot ishlanmasi


O’zbekiston Respublikasi Sirdaryo viloyati Mirzaobod tumani 1-maktabning boshlang’ich sinf o’qituvchisi  Axrorova Gulsara Abdumajidovnaning   1-sinf

Слайд 2Darsning maqsadi.

Ta`limiy: o’quvchilarning ijodiy qobiliyatini
o`stirish, badantarbiya haqidagi tushunchalarni
mustahkamlash, yangi

mavzuni tushuntirish, aniqlash va tahlil qilish;

Tarbiyaviy: O’quvchilarga aqliy va axloqiy tarbiya berish,
bilmli va erkin fikrlay oladigan ma’naviy barkamol inson ruhida
tarbiyalash;

Rivojlantiruvchi: mantiqiy tafakkurni, nutqni, xotirani rivojlantirish,
sog’lik uchun badantarbiyaning o’ziga xos xususiyatlarini
aniqlash, tushunchalarni mustahkamlash;

Darsning maqsadi.Ta`limiy: o’quvchilarning ijodiy qobiliyatini o`stirish, badantarbiya haqidagi tushunchalarni mustahkamlash, yangi mavzuni tushuntirish, aniqlash va tahlil qilish;Tarbiyaviy:

Слайд 3
Dars tipi

Dars uslubi
Dars usuli
Ko`rgazmali-
amaliy
Yangi bilimlar va
tushunchalarni
hosil qilish va
o`zlashtirish


darsi

Suhbat, bahs,
test sinovi kichik
guruhlarda ishlash,

“Tayanch signallar”,
ifodali o’qish

Dars jihozi:
Tarqatma materiallar:
Kompyuter, proyektor, slaydlar, reklama roligi,
test kartochkalari.




Dars tipiDars uslubiDars usuliKo`rgazmali-amaliyYangi bilimlar va tushunchalarni hosil qilish va o`zlashtirish darsiSuhbat, bahs, test sinovi kichik guruhlarda

Слайд 4TEXNOLOGIK XARITA

TEXNOLOGIK XARITA

Слайд 6 Darsning borishi: I-BOSQICH: Darsni tashkil qilish jarayoni
I. Tashkiliy qism.

Navbatchi bilan suhbat . O’quvchilarga darsning maqsadini tushuntirish.
O’quvchilarni guruhlarga ajratish. Bunda har bir qatordan bittdan o’quvchi chiqadi va boshqotirmani yechib guruhi nomini aniqlaydi
Darsning borishi: I-BOSQICH: Darsni tashkil qilish jarayoni I. Tashkiliy qism. Navbatchi bilan suhbat . O’quvchilarga darsning

Слайд 7SO'ZNI TOPING
3

SO'ZNI TOPING 3

Слайд 83
Javob:

3 Javob:

Слайд 9SO'ZNI TOPING

SO'ZNI TOPING

Слайд 11SO'ZNI TOPING
u

SO'ZNI TOPING u

Слайд 12Javob
u

Javob u

Слайд 13SO'ZNI TOPING
6

SO'ZNI TOPING 6

Слайд 146
Javob:

6 Javob:

Слайд 151-guruh: “Omad “ 2-guruh: “Zukko” . 3-guruh: “Humo “ .

4-guruh:” Dono “
Guruhlar amal qilishi kerak bo’lgan “Oltin qoida”larni eslatish:
Faol bo’lish.
Intizomli bo’lish.
Fikrni to’la bayon qilish.
O’zgalar fikrini tinglash.
Yangiliklar sari intilish.
Vaqtdan unumli foydlanish.
“O’ng qo’l” qoidasi.
I. O'quvchilarni darsga tayyorlab olinadi.
O'qituvchi: Bolajonlar bugun hamma sog'-omonmi?
Darsga tappa-tayyormi?
O'quvchilar: Ustoz bizlar sog'lommiz
Darsga tappa-tayyormiz.
O'qituvchi: Darsimiz
O'quvchilar: O'qish
O'qituvchi: Burchimiz
O'quvchilar: A'lo o'qish, a'lo xulq
O'qituvchi: Rahmat. Bugungi darsimizni musobaqa tarzida o'tkazamiz

1-guruh: “Omad “ 2-guruh: “Zukko” . 3-guruh: “Humo “ . 4-guruh:” Dono “Guruhlar amal qilishi kerak bo’lgan

Слайд 16II-BOSQICH: O‘tilgan va uyga berilgan mavzuni so‘rash, takrorlash
Uy vazifasi o’quvchilar

tomonidan ifodali o’qib beriladi.

O’qituvchi mavzuni umumlashtiradi.
Guruhlar bilan topshiriqlar asosida ishlaydi.

II-BOSQICH: O‘tilgan va uyga berilgan mavzuni so‘rash, takrorlash Uy vazifasi o’quvchilar tomonidan ifodali o’qib beriladi.O’qituvchi mavzuni umumlashtiradi.Guruhlar

Слайд 17“Omad” guruhiga

“Omad”  guruhiga

Слайд 18“Dono” guruhiga topishmoq


.’’Zukko” guruhiga:savollar bilan ishlash
“Humo” guruhiga:

“Dono” guruhiga topishmoq.’’Zukko” guruhiga:savollar bilan ishlash“Humo” guruhiga:

Слайд 19III-BOSQICH: Yangi mavzu mazmunini tushuntirish
Yangi mavzuni tushuntirishdan oldin o’qituvchi ertalabki

badantarbiya
haqidq suhbat o’tkazadi Musiqa ostida o’quvchilarga dam olish daqiqasi
o’tkazilib qisqa badantarbiya mashqi o’tkaziladi.


III-BOSQICH: Yangi mavzu mazmunini tushuntirish Yangi mavzuni tushuntirishdan oldin o’qituvchi ertalabki badantarbiya haqidq suhbat o’tkazadi Musiqa ostida

Слайд 20Yangi mavzu magnit lentasida o’quvchilarga eshittiriladi.

Yangi mavzu magnit lentasida o’quvchilarga eshittiriladi.

Слайд 21Tayanch signallar :
Mavzu bo’yicha savollar




IV-BOSQICH: Yangi mavzuni mustahkamlash, amaliy va mustaqil

ishlar bajarish She’r o’quvchilarga o’qitiladi.Ma’nosi so’raladi.Tayanch signallar bo’yicha topshiriqni daftarga yozadilar.


Tayanch signallar :Mavzu bo’yicha savollarIV-BOSQICH: Yangi mavzuni mustahkamlash, amaliy va mustaqil ishlar bajarish  She’r o’quvchilarga o’qitiladi.Ma’nosi

Слайд 221.Kechqurun tomga g’o’za yoysam, ertalabgacha bitta qolmabdi.

1.Kechqurun tomga g’o’za yoysam, ertalabgacha bitta qolmabdi.

Слайд 231-test javobi:
B

1-test javobi:B

Слайд 242.Dum-dumaloq barkash non,ko’k ustida suzadi.

2.Dum-dumaloq barkash non,ko’k ustida suzadi.

Слайд 252-test javobi:
A

2-test javobi:A

Слайд 263. Har kun yerga tushadi ,ikkita sara parda. Ikki rangda ikkovi:

Oq parda, qora parda. Tushganda qora parda ,oq parda bekinadi. Oqi tushsa agarda qorasi chekinadi.


3. Har kun yerga tushadi ,ikkita sara parda.  Ikki rangda ikkovi: Oq parda, qora parda.

Слайд 273-test javobi:
D

3-test javobi:D

Слайд 28. V-BOSQICH: Darsga yakun yasash, baholash Shu bilan bugungi darsimizni yakunlaymiz


Darsga faol qatnashgan o’quvchilar baholanadi
GURUHLAR BO’YICHA ALOHIDA NOMINATSIYALAR BILAN RAG’BATLANTIRILADI

1.Eng topqir o’quvchi
2.Eng zukko o’quvchi.
3.Eng bilimdon o’quvchi.
4.Eng chaqqon o’quvchi.

. V-BOSQICH: Darsga yakun yasash, baholash  Shu bilan bugungi  darsimizni yakunlaymiz Darsga faol qatnashgan o’quvchilar

Слайд 29Uyga vazifa.
She’rni yodlash

Uyga vazifa.She’rni yodlash

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть