Презентация, доклад по казахскому языку на тему “Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері” (4 класс)

Содержание

Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды сөйлемнің дара және күрделімүшелерімен таныстыру. Құрамында күрделі мүшелері бар сөйлемдер құрастыра білуге үйрету.2.Сөздік қорын, шығармашылық қабілеттерін,ауызша және жазбаша тілін дамыту.3.Дұрыс сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеу.

Слайд 1
Қазақ тілі
4 сынып Тақырыбы: Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері.



Жиделі орта

мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Абдрахманова Сауле



Қазақ тілі 4 сынып Тақырыбы:  Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері.Жиделі орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Абдрахманова

Слайд 2Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларды сөйлемнің дара және күрделі
мүшелерімен таныстыру.
Құрамында күрделі мүшелері

бар сөйлемдер құрастыра білуге үйрету.
2.Сөздік қорын, шығармашылық қабілеттерін,
ауызша және жазбаша тілін дамыту.
3.Дұрыс сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды сөйлемнің дара және күрделімүшелерімен таныстыру. Құрамында күрделі мүшелері бар сөйлемдер құрастыра білуге үйрету.2.Сөздік қорын,

Слайд 3

Сабақтың әдісі:
Түсіндіру, сұрақ-жауап, салыстыру, ойын,
практикалық жұмыс.


Көрнекілігі:
Сызбалар, үлестірмелер, жеке суреттер, кестелер, Айзенк әдістемесі.
Сабақтың

Слайд 4Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Қайырлы таң досым,
Қайырлы күн болсын,
Сәрсенбінің

сәті
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз
Қілең бестік болсын.
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.
Сабақтың барысыІ.Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.Қайырлы таң досым,Қайырлы күн болсын,Сәрсенбінің сәтіСәттілікке толсын.Біздің алар бағамызҚілең бестік болсын.Оқушылар

Слайд 5ІІ. ӨТКЕН САБАҚТЫ ПЫСЫҚТАУ. СТРАТЕГИЯ: ОЙ ШАҚЫРУ. СӨЙЛЕМНІҢ ҚАНДАЙ МҮШЕЛЕРІН БІЛЕМІЗ? БАСТАУЫШ ПЕН БАЯНДАУЫШ

СӨЙЛЕМНІҢ ҚАНДАЙ МҮШЕСІ БОЛА АЛАДЫ? РЕБУСТЫ ШЕШУ. "ОҚУШЫ" СӨЗІНЕ СӨЙЛЕМ ҚҰРАУ.


ІІ. ӨТКЕН САБАҚТЫ ПЫСЫҚТАУ. СТРАТЕГИЯ: ОЙ ШАҚЫРУ. СӨЙЛЕМНІҢ ҚАНДАЙ МҮШЕЛЕРІН БІЛЕМІЗ? БАСТАУЫШ ПЕН БАЯНДАУЫШ СӨЙЛЕМНІҢ ҚАНДАЙ МҮШЕСІ

Слайд 6ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.
Стратегия: Ой қозғау.
Жұмбақ шешу.
Өзім судан тұрамын,
Біткен ойды құрамын.

(Сөйлем)
- Балалар, біз сөйлем мүшелері туралы не білеміз?

Сөйлем мүшелері


Сөйлем мүшелері
белгілі сұраққа жауап береді


Сөйлем мүшесі
қызметіне қарай

Тұрлаулы

Тұрлаусыз

ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.Стратегия: Ой қозғау.Жұмбақ шешу.Өзім судан тұрамын,Біткен ойды құрамын.   (Сөйлем)- Балалар, біз сөйлем

Слайд 7Мысалдармен дәлелдеу.
Жаңбыр жауды. Биыл күз ерте түсті.
А)Оқулықпен жұмыс.
35- жаттығу.
Бағанның екі жағындағы

сөйлемдерді салыстырып оқып, қарамен жазылған сөйлем мүшелеріне сұрақ қой.
Аптада жеті күн бар. Дулат үйге келе жатыр.
Ақ көбелек гүлге қонды. Бір жылда он екі ай бар
Айгүл мектепке келді. Ақ сары балапан сүйкімді-ақ

а)Сөйлем мүшесі бір сөзден де, екі сөзден де жасалатынын айту.
ә)Қарамен жазылған сөздердің сөйлемнің қандай мүшесі екенін анықтау.
б)Ол сөздердің неше сөздерден жасалғанын айтқызу.
г)Ол сөздердің бір-бірінен айырмашылығын түсіндіру.
Мысалдармен дәлелдеу.Жаңбыр жауды. Биыл күз ерте түсті.А)Оқулықпен жұмыс.35- жаттығу.Бағанның екі жағындағы сөйлемдерді салыстырып оқып, қарамен жазылған сөйлем

Слайд 8ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ТАПСЫРМА
1-тапсырма: Бірінші сөздің соңы, екінші сөздің басы болатын сөзді тауып

қой.
ЖАНАР (...) ЕШКІ
2-тапсырма: Артық сөзді алып таста:
ҚЫМЫС МЫСЫҚ
СЫРАБ БАРЫС
ЛЕККӨЙ КӨЙЛЕК
РЫҚСАҚ ҚАСҚЫР
3-тапсырма: Түсіп қалған сөзді тауып қой:
ҰҒРАП (АҒАШ) АШҚАШ
ҰРПАҚ (....) ТАҢБА
4-тапсырма: Сөздегі жетпейтін әріптерді тауып қой:


ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ТАПСЫРМА1-тапсырма: Бірінші сөздің соңы, екінші сөздің басы болатын сөзді тауып қой.ЖАНАР (...) ЕШКІ2-тапсырма: Артық сөзді алып

Слайд 9Стратегия. Топтастыру.




Дәптермен жұмыс.
Жинап алып күш,
Қолға қалам алайық.
Салақтықтан қашайық,
Әдемі етіп жазайық.
36-жаттығу.
Жаңылтпашты оқып.

жатқа жаз. Сөйлемнің күрделі мүшесін тап.

Сөйлем мүшелері

Күрделі

Дара

Стратегия. Топтастыру.Дәптермен жұмыс.Жинап алып күш,Қолға қалам алайық.Салақтықтан қашайық,Әдемі етіп жазайық.36-жаттығу.Жаңылтпашты оқып. жатқа жаз.  Сөйлемнің  күрделі

Слайд 10ОЙЫН: «ОРНЫҢДЫ ТАП»
Интербелсенді тақтаның қаламын пайдалана отырып, мақалдардан орны ауысқан сөйлем

мүшелерін тап.
Еңбек өмірді қорқады
Жалқаулық аздырады
Еңбек оздырады
Қорқақ көлеңкесінен ажарлайды

ОЙЫН: «ОРНЫҢДЫ ТАП» Интербелсенді тақтаның қаламын пайдалана отырып, мақалдардан орны ауысқан сөйлем мүшелерін тап. Еңбек өмірді

Слайд 11
38- жаттығу.
Мәтіннен күрделі мүшелерді тауып, неліктен күрделі
мүше екенін дәлелде.
а) Мәтінді

оқу.
ә)Мәтіннің авторымен таныстыру.
б)Ойыңды дәлелдеп үйрен.
Тығыздалған ескі қардың бетін жаңғыртып,
қалқып келіп түсіп жатыр.
 


Бұл- күрделі мүше
өйткені

екі сөзден құралған

бір ғана сұраққа жауап беріп,
сөйлемнің бір ғана мүшесінің
қызметін атқарады.

38- жаттығу.Мәтіннен күрделі мүшелерді тауып, неліктен күрделі мүше екенін дәлелде.а) Мәтінді оқу.ә)Мәтіннің авторымен таныстыру.б)Ойыңды дәлелдеп үйрен.Тығыздалған ескі

Слайд 12ІҮ.Білімді тиянақтау.
Шығармашылық жұмыс.
39- жаттығу.
Ешкі малын сипаттап
жаз.




Ешкі төрт түліктің бірі.

Ешкінің атасы Сексек Ата.Ешкі қос мүйізді, жұп тұяқты үй жануары. Оның сүті қою.Қылшықты түтіті бар. Етінде емдік қасиет бар.
ІҮ.Білімді тиянақтау.Шығармашылық жұмыс.39- жаттығу.Ешкі малын сипаттап жаз. Ешкі төрт түліктің бірі. Ешкінің атасы Сексек Ата.Ешкі қос мүйізді,

Слайд 13Ү. САБАҚТЫ ҚОРЫТУ. СТРАТЕГИЯ: САЛЫСТЫРУ ВЕНН ДИАГРАММАСЫ.

Ү. САБАҚТЫ ҚОРЫТУ. СТРАТЕГИЯ: САЛЫСТЫРУ ВЕНН ДИАГРАММАСЫ.

Слайд 14КЕРІ БАЙЛАНЫС

КЕРІ БАЙЛАНЫС

Слайд 15
Үйге тапсырма беру.

Бағалау.

Үйге тапсырма беру.Бағалау.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть