Презентация, доклад на тему Mavzu: Ona- tilim.Tursunboy Adashboyev.

1. Ta’limiy: O’quvchilarga ona- tilim she’ri haqida bilim berish. 2. Tarbiyaviy: Ona-tilimizni e’zozlashni o’rgatish. 3. Rivojlatiruvchi: Ona tilimizni, ona elimizni, sevish hissini, `

Слайд 1Mavzu: Ona- tilim.Tursunboy Adashboyev.
O’zbekiston Respublikasi
Sirdaryo viloyati
Mirzaobod tumani
1-

umumiy o'rta ta'lim maktabining
boshlang’ich sinf o’qituvchisi G.Axrorovaning
2-sinf o’qish fanidan yozgan bir
soatlik dars ishlanmasi


Mavzu:  Ona- tilim.Tursunboy Adashboyev. O’zbekiston Respublikasi Sirdaryo viloyati Mirzaobod tumani1- umumiy o'rta ta'lim maktabiningboshlang’ich sinf o’qituvchisi

Слайд 2 1. Ta’limiy: O’quvchilarga ona- tilim she’ri haqida bilim

berish. 2. Tarbiyaviy: Ona-tilimizni e’zozlashni o’rgatish. 3. Rivojlatiruvchi: Ona tilimizni, ona elimizni, sevish hissini, ` rivojlatirish nutqlarni yangi so’zlar bilan boyitish. Dars turi: Yangi bilim beruvchi she’rni ifodali o’qish va yod olish. Dars uslubi: Guruhlarda ishlash mustaqil ishlash usuli, suhbat, tarqatmalar, interfaol. Dars jihozi: Rangli rasmlar, tarqatmalar, testlar, maqollar. Dars shakli: Guruhlarda ishlash

Darsning maqsadi:

1. Ta’limiy: O’quvchilarga ona- tilim  she’ri haqida bilim 		     berish.

Слайд 3Darsning borishi:
I-bosqich.
Tashkiliy qism: Darsni tashkil etish. O’quvchilar e’tiborini darsga

jalb qilish. O’quvchilar davomatni aniqlagandan so’ng, suhbat o’tkazish.

O’qituvchi: Bolalar, yaxshi dam olib keldingizmi? Hozirgi darsimiz qaysi dars ekan?
O’quvchilar: Bir ovozda , o’qish darsi!
O’qituvchi: Barakalla bolalar qani aytingchi o’qish darsi nimalarni o’rgatar ekan ?
O’quvchilar : O’qish darsi bizga
O’rgatar tez o’qishni
Nutqimizni boyitib ,
She’r, maqol, hadis yodlab,
Anglaymiz yozu-qishni .
O’qituvchi: Juda yaxshi bolalar . Biz qancha ko’p o’qisak , shunsha yaxshi bo’ladi .
1. Zukkolar. 2. Epchillar. 3. Chaqqonlar.

Darsning borishi: I-bosqich.Tashkiliy qism:  Darsni tashkil etish. O’quvchilar e’tiborini darsga jalb qilish.  O’quvchilar davomatni aniqlagandan

Слайд 4O’tilgan mavzuni so’rash. O’tilgan darsni mustahkamlash, ya’ni uyga berilgan vazifa ustida ishlash

O’qituvchi: Kecha uyga vazifa nima mavzu berilgan ? O’quvchilar: Ne’mat Toshpo’latning “Mukofot”hikoyasini o’rganik O’qituvchi: “Mukofot” hikoyasi haqida nimalarni bilib oldingiz? 1.O’quvchi: Kitobni sevishni bildik 2.O’quvchi: Ustozning aytganini vaqtida bajarishga amal qilish 3.O’quvchi: Kitob va daftarlarni toza tutishni o’rgandik O’qituvshi: Ha bolalar “Mukofot”hikoyasidan kelib chiqqan holda ,kitobni sevishni yirtmay toza tutishni o’rgandingiz

II-bosqich.

O’tilgan mavzuni so’rash. O’tilgan darsni mustahkamlash, ya’ni uyga berilgan vazifa ustida ishlash  O’qituvchi: Kecha uyga vazifa

Слайд 5“Kitob”-so’ziga klaster usulidan foydalanib ta’rif beramiz

“Kitob”-so’ziga klaster usulidan foydalanib ta’rif beramiz

Слайд 6Qaysi guruh ko’proq bilib javob bergani e’tiborga olib boriladi Bolalar biz

o’tgan darsimizda “Mukofot”hikoyasinio’tgan edik . Mana hozir klaster usilidan foydalanib ,ta’rif berdik. Ana endi shu mavzuni kim menga gapirib beradi.(o’quvchilarning 3-4 tasidan so’raladi .) O’qituvchi: “Bilgan o’qir, bilmagan to’qir” maqoli aytiladi va mazmunini tushunttirib beriladi . O’quvshilar: Maqollar so’raladi.
Qaysi guruh ko’proq bilib javob bergani e’tiborga olib boriladi  Bolalar biz o’tgan darsimizda “Mukofot”hikoyasinio’tgan edik .

Слайд 7 III-BOSQICH: Yangi mavzu mazmunini tushuntirish jarayoni va ajratilgan vaqt Mavzu o’qituvchi

tomonidan o’qib beriladi


III-BOSQICH: Yangi mavzu mazmunini tushuntirish jarayoni va  ajratilgan vaqt  Mavzu o’qituvchi tomonidan o’qib beriladi

Слайд 8IV-BOSQICH: Yangi mavzuni mustahkamlash, amaliy va mustaqil ishlar bajarish jarayoni va ajratilgan

vaqt
IV-BOSQICH: Yangi mavzuni mustahkamlash, amaliy va mustaqil ishlar bajarish jarayoni va ajratilgan vaqt

Слайд 9Topishmoq va maqollar bilan ishlash

Topishmoq va maqollar bilan ishlash

Слайд 10V-BOSQICH: Darsga yakun yasash, baholash metodlari va ajratilgan vaqt
.
Darsga faol ishtirok etgan


o’quvchilar guruhlar bo’yicha
va yakka tartibda
baholanadi


Uyga vazifa:
She’rni yodlab kelish
va savollar tuzib
kelish topshiriladi

V-BOSQICH: Darsga yakun yasash, baholash metodlari va ajratilgan vaqt.Darsga faol ishtirok etgan o’quvchilar guruhlar bo’yicha va yakka

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть