Презентация, доклад на тему Жіктеу есімдігінің түрленуі

Содержание

Сабақтың мақсаты :Білімділік: Оқушылардың жіктеу есімдігінің түрленуі туралы лингвистикалық білімдерін жаттығу жұмыстары, жаңа технологиялық әдіс-тәсілдер арқылы бекіту. Дамытушылық: Оқушылардың грамматикалық талдау жасау дағдыларын дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, ана тілді ардақтауға

Слайд 1























Сабақтың тақырыбы

Жіктеу есімдігінің түрленуі
(7 “ә” сынып)

Сабақтың тақырыбыЖіктеу есімдігінің түрленуі(7 “ә” сынып)

Слайд 2Сабақтың мақсаты :



Білімділік:

Оқушылардың жіктеу есімдігінің түрленуі туралы лингвистикалық білімдерін жаттығу

жұмыстары, жаңа технологиялық әдіс-тәсілдер арқылы бекіту.



Дамытушылық:

Оқушылардың грамматикалық талдау жасау дағдыларын дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Тәрбиелік:


Оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, ана тілді ардақтауға тәрбиелеу


Сабақтың мақсаты :Білімділік: Оқушылардың жіктеу есімдігінің түрленуі туралы лингвистикалық білімдерін жаттығу жұмыстары, жаңа технологиялық әдіс-тәсілдер арқылы бекіту.

Слайд 3
Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру бөлімі
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ.Жаңа

тақырыпты түсіндіру
ІV.Кітаппен жұмыс
V.Сабақты бекіту
VІ. Үйге тапсырма беру

Сабақтың барысы І.Ұйымдастыру бөлімі ІІ.Үй тапсырмасын сұрау ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру ІV.Кітаппен жұмыс V.Сабақты бекіту VІ. Үйге тапсырма

Слайд 4
І.Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасып, сабаққа зейінін аудару

І.Ұйымдастыру бөлімі Оқушылармен амандасып, сабаққа зейінін аудару

Слайд 5
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау
76- жаттығу.
“Адамгершілік”
Мәтінді оқып шығып, есімдіктерді

тауып мағынасына қарай қандай есімдік екенін айту.Мәтіннің тақырыбы неліктен адамгершілік мәселесі болып тұрғанын дәлелдеңдер

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау 76- жаттығу. “Адамгершілік” Мәтінді оқып шығып, есімдіктерді тауып мағынасына қарай қандай есімдік екенін айту.Мәтіннің

Слайд 6Аааа
Адам бойындағы адамгершілік қасиеттерді топтастыру
Топтастыру стратегисы







АаааАдам бойындағы адамгершілік қасиеттерді топтастыруТоптастыру стратегисы

Слайд 7
Кейіпкерлер әлемі

Кейіпкерлер әлемі

Слайд 8

Кәсібі
Мінезі
Оқушылармен қарым-қатынасы






Кәсібі Мінезі Оқушылармен қарым-қатынасы

Слайд 9
1.Есімдік дегеніміз не?
2.Есімдік мағынасына қарай неше топқа 3.бөлінеді?
4.Жіктеу есімдігі дегеніміз не?
5.Сілтеу

есімдігі дегеніміз не?
6.Сұрау есімдігі дегеніміз не?
7.Өздік есімдігі дегеніз не?
8.Белгісіздік есімдігі дегеніміз не?
9.Болымсыздық есімдігі дегеніміз не?
10.Жалпылау есімдігі дегеніміз не?


1.Есімдік дегеніміз не?2.Есімдік мағынасына қарай неше топқа 3.бөлінеді?4.Жіктеу есімдігі дегеніміз не?5.Сілтеу есімдігі дегеніміз не?6.Сұрау есімдігі дегеніміз не?7.Өздік

Слайд 10
Семантикалық карта














Семантикалық карта

Слайд 11








ІІІ.Жаңа тақырып
Жіктеу

есімдігінің түрленуі
Жіктеу есімдігі зат есімнің орнына жүріп, зат есімдерше септеледі және жіктеледі.



















Мен, сен, ол деген жіктеу есімдіктерінің септелуінде мынадай ерекшеліктер байқалады:






1.Ілік,барыс,табыс,шығыс септіктерде түбірдегі л,н дыбыстары түсіп қалады ;













2.Жатыс септікте ол есімдігіндегі л дыбысы н-ға айналады ;













3.Көмектес септікте түбір мен жалғаудың арасында –ы,-і дәнекері пайда болады;











4.Барыс септік жалғауы жупнданып , л,н түсіп қалған түбірге
-ған түрінде жалғанады






ІІІ.Жаңа тақырыпЖіктеу есімдігінің түрленуі  Жіктеу есімдігі зат

Слайд 12



























Жіктеу есімдіктерінің септелу үлгісі


Слайд 13




























Жіктеу есімдіктерінің жіктелу үлгісі
Жіктеу есімдіктері өз жағында ғана ғана жіктеледі, яғни
жіктеу есімдігі қай жақты білдірсе , оған сол жақтың жіктік
жалғауыжалғанып жіктеледі


Слайд 14





















ІV.Оқулықпен жұмыс
77-жаттығу
Өлеңді оқып, есімдіктерін табыңдар.Олар есімдіктің қай түрі

екенін айтыңдар,түрлену жолдарын түсіндіріңдер
Сен құрметте оны
Сен құрметте оны!
Түсіндің бе, қарағым?
Ол ақшаға сатқан жоқ
Тізеден кесіп аяғын
Еріккеннен де ұстап жүрген жоқ
Қолтықтағы ұзын таяғын
Кеше елге қатер төнгенде,
Ол жауға қарсы шапты.
Бізді жалмамақ болған ажалды
Өр кеудесімен қақты
Ол арыстанша алысты
Өлім соққысын өз үстіне алды
Денесін оқ пәршелесе де,
Ел намысын қорғап қалды
Сен қүрметте оны!
Түсіндің бе, қарағым?
Сенің келешегің үшін берді ол
Азаттық жолында аяғын















ІV.Оқулықпен жұмыс77-жаттығу   Өлеңді оқып, есімдіктерін табыңдар.Олар есімдіктің қай түрі екенін айтыңдар,түрлену жолдарын түсіндіріңдерСен құрметте оныСен

Слайд 15



























Жіктеу есімдіктерінің септелу үлгісі


Слайд 16













































1. Бұл сөз неше құрамнан тұр:


2. Тұлғасына қарай-.

3. Құрылысына қарай-.

4. Сөзде неше лексикалық, неше грамматикалық мағына бар.

5. Лексикалық мағынасы-

6. Грамматикалық мағынасы-

7. Сұрағы қандай?

8. Мағынасына қарай – .

Сатылай комплексті талдау І топ

Сен

1. Бұл сөз неше құрамнан тұр: 2. Тұлғасына қарай-.3. Құрылысына қарай-.4. Сөзде неше лексикалық, неше

Слайд 17













































1. Бұл сөз неше құрамнан тұр:


2. Тұлғасына қарай-.

3. Құрылысына қарай-.

4. Сөзде неше лексикалық, неше грамматикалық мағына бар.

5. Лексикалық мағынасы-

6. Грамматикалық мағынасы-

7. Сұрағы қандай?

8. Мағынасына қарай – .

Сатылай комплексті талдау ІІ топ

Ол

1. Бұл сөз неше құрамнан тұр: 2. Тұлғасына қарай-.3. Құрылысына қарай-.4. Сөзде неше лексикалық, неше

Слайд 18













































1. Бұл сөз неше құрамнан тұр:


2. Тұлғасына қарай-.

3. Құрылысына қарай-.

4. Сөзде неше лексикалық, неше грамматикалық мағына бар.

5. Лексикалық мағынасы-

6. Грамматикалық мағынасы-

7. Сұрағы қандай?

8. Мағынасына қарай – .

Сатылай комплексті талдау

Сенде

1. Бұл сөз неше құрамнан тұр: 2. Тұлғасына қарай-.3. Құрылысына қарай-.4. Сөзде неше лексикалық, неше

Слайд 19













































1. Бұл сөз неше құрамнан тұр:


2. Тұлғасына қарай-.

3. Құрылысына қарай-.

4. Сөзде неше лексикалық, неше грамматикалық мағына бар.

5. Лексикалық мағынасы-

6. Грамматикалық мағынасы-

7. Сұрағы қандай?

8. Мағынасына қарай – .

Сатылай комплексті талдау

Біздің

1. Бұл сөз неше құрамнан тұр: 2. Тұлғасына қарай-.3. Құрылысына қарай-.4. Сөзде неше лексикалық, неше

Слайд 20









































78-жаттығу

Өмір мен өлім туралы.Мәтінді мәнерлеп оқу.Баубек Бұлқышев

кім?Батыр жазушы нені өсиет етті?Мәтіннен есімдіктерді тауып, қандай тұлғада келгендігін тауып айтыңдар.

Кім?

Кәсібі?

Мінезі?

____________________

__________________

_______________

78-жаттығу Өмір мен өлім туралы.Мәтінді мәнерлеп оқу.Баубек Бұлқышев кім?Батыр жазушы нені өсиет етті?Мәтіннен есімдіктерді тауып,

Слайд 21









































V.Сабақты бекіту

Балама тест
қызыл карточка – иа
Көк

карточка -жоқ


1.Есім сөздердің (зат есім, сын есім,сан есім) орнына жүретін сөз табы есімдік деп атала ма?
2.Есімдік мағынасына қарай жеті топқа бөліне ме?
3.Жіктеу есімдігі септелгенде әріптік өзгеріске ұшырай ма?
4.Мен,сен,сіз,ол,біз,біздер,сендер,сіздер,олар сілтеу есімдігі ме?
5.Жіктеу есімдіктері жіктеле ме?
6.Жіктеу есімдіктері көптеле ме?
7.Сабақтан ойымызға білім түйдік пе?



V.Сабақты бекіту Балама тест қызыл карточка – иаКөк карточка -жоқ

Слайд 22









































VІ. Үйге тапсырма беру

79-жаттығу.

Мәтінді оқып,мазмұнын сұрақ-жауап әдісімен әңгімелеңдер.Мәтіндегі жіктеу есімдіктерін тауып, қалай түрленіп тұрғанын дәлелдеңдер









Тақырыбы: Мұстафа Шоқайұлы

VІ. Үйге тапсырма беру  79-жаттығу.   Мәтінді оқып,мазмұнын сұрақ-жауап әдісімен әңгімелеңдер.Мәтіндегі жіктеу есімдіктерін

Слайд 23
Бағалау.
Күнделіктеріне баға қою

-Сау болыңыздар!









Бағалау.Күнделіктеріне баға қою-Сау болыңыздар!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть