Презентация, доклад по английскому языку Настоящее длительное время

«Present Continuous» («Настоящее длительное время»)Цель урока: систематизировать знания учащихся по теме «Рабочий день»; активизировать знания, умения и навыки в употреблении Present Continuous TenseЗадачи урока: Образовательные:- формирование лексических умений и навыков в устной

Слайд 1Present continuous tense

Present continuous tense

Слайд 2«Present Continuous» («Настоящее длительное время»)
Цель урока: систематизировать знания учащихся по теме

«Рабочий день»; активизировать знания, умения и навыки в употреблении Present Continuous Tense

Задачи урока:
Образовательные:
- формирование лексических умений и навыков в устной речи (умение рассказывать о действиях животных в Present Continuous Tense)
- учить образованию предложений в Present Continuous Tense;
- учить задавать вопросы в Present Continuous Tense;
- учиться взаимоконтролю.
Развивающие:
- продолжать развивать умение общаться на иностранном языке;
- строить высказывания по образцу и самостоятельно.
Воспитательные:
- создать условия для привития уважения к своему речевому партнеру;
- способствовать доброжелательному отношению к животным.

«Present Continuous» («Настоящее длительное время»)Цель урока: систематизировать знания учащихся по теме «Рабочий день»; активизировать знания, умения и

Слайд 3 ХОД УРОКА 1. Организационный момент:
- Good morning, girls and boys!
- I am

very glad to see you too. Sit down, please. How are you?
- Who is on duty today?
- What date is it today?
- What season is it now?
- Who is absent today?
- Thank you sit down, please.
Look at the screen.

I hope you are in a good mood, so let’s start our lesson. Today we will study and summarize the knowledge on topic Present continuous tense.

ХОД УРОКА 1. Организационный момент: - Good morning, girls and boys!- I am very glad to

Слайд 4 2. Основная часть.
Фонетическая зарядка:

-First let’s prepare our tongues for the

lesson. Look at the blackboard, please. Repeat after me.
[ u] - good, look, cook, foot;
[ u:] - zoo, afternoon, room, cool;

Balloon, balloon,
Fly to the moon!

[ i ] - milk, chick, hill, fish ;
[ i:] - sleep, read, eat, we;
[о] - hot, stop, clock,got;
[ o:] - saw, horse, more, corn.

Лексическая зарядка.
-And now, will you look at these words. Work in pairs or groups of three. Name two things that:
-are yellow.
-are found in a kitchen.
-can move very quickly.
-taste nice.

2. Основная часть.   Фонетическая зарядка:-First let’s prepare our tongues for the lesson. Look

Слайд 5 2
Введение нового грамматического материала.
Look at the blackboard, please!

– Tell me please

the difference between these sentences

Monkey eats bananas every day.

Monkey is eating banana now.

2 Введение нового грамматического материала.Look at the blackboard, please!– Tell me please the difference between

Слайд 6Time Expressions used with the Present Continuous
now
at the moment
at

present

We use the Present Continuous:
to talk about actions and situations in progress now;
to talk about actions and situations in progress around now

Time Expressions used with the Present Continuous now at the momentat present We use the Present Continuous:

Слайд 7Spelling
Swim-swimming
Sit-sitting


Run-running

Walk-walking
Wait-waiting
Open-opening

Lie-lying
Die-dying
Write-writing
Drive-driving

SpellingSwim-swimmingSit-sitting              Run-running Walk-walkingWait-waitingOpen-openingLie-lyingDie-dying Write-writingDrive-driving

Слайд 8Первичное закрепление изученного грамматического материала.
One of you will translate the sentence,

the other will fill in the verb, then you will change.
1) Jane …a mystery story.
2) Bill and his granddad … in the lake.
3) Sue … the violin at the concert.
4) Mike …a bike in the park.
5) I … my pet dog.
6) Kathy … a new computer game.
7) Our classmates … on the farm.
is playing are fishing is riding
am walking are helping is reading.
Первичное закрепление изученного грамматического материала.One of you will translate the sentence, the other will fill in the

Слайд 9Первичное закрепление изученного грамматического материала.
Let’s check your variants. Right you

are. Answers:
1) Jane is reading a mystery story.
2) Bill and his granddad are fishing in the lake.
3) Sue is playing the violin at the concert.
4) Mike is riding a bike in the park.
5) I am walking my pet dog.
6) Kathy is playing a new computer game.
7) Our classmates are helping on the farm.
Первичное закрепление изученного грамматического материала. Let’s check your variants. Right you are. Answers:1) Jane is reading a

Слайд 103. Физминутка.
1,1,1 - little dog run.
2,2,2 - cats see you.
3,3,3

- birds on a tree.
4,4,4 - rats on the floor.
3. Физминутка. 1,1,1 - little dog run.2,2,2 - cats see you.3,3,3 - birds on a tree.4,4,4 -

Слайд 114.Выполнение грамматических упражнений на Present Continuous. Работа с учебником.
Ex. 1, p.

60 student’s book -Look at the pictures and say, what they are doing.

Ex. 2, p. 60 student’s book - Read and put the sentences in the right order.

4.Выполнение грамматических упражнений на Present Continuous. Работа с учебником.Ex. 1, p. 60 student’s book   -Look

Слайд 12Find out mistakes:
(Найдите ошибки)
1. I am swiming.
2. Mr. and Mrs.

Green is watching TV.
3. They are makeing a cake.
4. My friend is runing to school.
5. We are go to the cinema.
6. My brother is listenning to the radio.

Keys:
1. I am swimming.
2. Mr. and Mrs. Green are watching TV.
3. They are making a cake.
4. My friend is running to school.
5. We are going to the cinema.
6. My brother is listening to the radio.

Find out mistakes: (Найдите ошибки)1. I am swiming.2. Mr. and Mrs. Green is watching TV.3. They are

Слайд 13Make up sentences:
(Составьте предложения)
1.cleaning,is,Mike,windows,the.
2. is,a,reading,he,book.
3. with, they, their,are,dolls,playing.
4. breakfast, they, having,

are.
5. little, my, riding, brother, bicycle, is, a.
6. cake, a, mother, my, making, is.

Keys:
1. Mike is cleaning the windows,.
2. He is reading a book.
3. They are playing with their dolls .
4. They are having breakfast .
5. My little brother is riding a bicycle .
6. My mother is making a cake .

Make up sentences:(Составьте предложения)1.cleaning,is,Mike,windows,the.2. is,a,reading,he,book.3. with, they, their,are,dolls,playing.4. breakfast, they, having, are.5. little, my, riding, brother, bicycle,

Слайд 14Что вы сегодня изучали?
Что изучили?
Что было самым трудным?
5.Подведение итогов. Рефлексия.

Что вы сегодня изучали?Что изучили?Что было самым трудным?5.Подведение итогов. Рефлексия.

Слайд 15Today we have done many tasks and I put good and

excellent marks to all of you.

6. Выставление оценок

Today we have done many tasks and I put good and excellent marks to all of you.6.

Слайд 16Our lesson is over. Goodbye!

Our lesson is over. Goodbye!

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть