Презентация, доклад по английскому языку на тему Хобби

4.Развитие навыков диалогической речи. (На экране показаны виды хобби.) Species hobby.

Слайд 1Открытый урок по теме: «Hobbies» Цели урока:
Практическая - совершенствование навыков монологической диалогической

речи по теме: «Hobbies».
Воспитательная - формирование творческого мышления через коммуникацию, общение. Развивающая - развитие коммуникационных умений учащихся по описанию различных увлечений. Ход урока.
1.Организационный момент.
The theme of our lesson is «Hobbies». The aim of our lesson is perfecting of skills of monological speech in communication on the theme «Hobbies».
Look at the blackboard. You can see some sayings on it.
«Hobbies differ like tastes».
«Active life and interesting hobbies make you feel happy».
2.Повторение лексического материала по теме «Hobbies».
Речевая разминка.
Now we practice today`s vocabulary. Repeat the worlds after me. (ученики за учителем повторяют слова по теме с экрана)
To be fond of, to be proud of, to collect, collector, collection, stamp, coin, thematic, badge, special, specialize, specialist, quarter, seat, stage, to rise (rose, risen), to take part in smth, to decide, a ticket for, in the stalls, a feature film, a documentary film, besides.
3. Контроль знаний слов по теме: «Hobbies».
Let`s play a word-game.
Come to the front one at a time and write the spelling of vocabulary of words.
(Ученики выходят к доске по одному в быстром темпе и пишут слова под диктовку учителя)
Открытый урок по теме: «Hobbies» Цели урока:Практическая - совершенствование навыков монологической диалогической речи по теме: «Hobbies».Воспитательная -

Слайд 24.Развитие навыков диалогической речи. (На экране показаны виды хобби.)
Species hobby.

4.Развитие навыков диалогической речи. (На экране показаны виды хобби.) Species hobby.

Слайд 3What are your hobbies?
Hobbies - that's what people like to

do in your free time, and the fullness of their life a certain way. Hobbies can be completely different. Stamp collecting, hobbies certain sports, love of art and poetry, an interest in music, travel, foreign languages.

What are your hobbies? Hobbies - that's what people like to do in your free time, and

Слайд 4Why do we need it?
Hobby is a good way to deal

with stress, moreover, hobby classes often help develop horizons. The main purpose of a hobby - Helping to develop. Hobbies may eventually grow into a major activity that brings money.

Why do we need it?Hobby is a good way to deal with stress, moreover, hobby classes often

Слайд 5What it develops?
Catching things you love, the person primarily

satisfies a crucial from the point of view, peace of mind, the need for self-realization, of course, it provides spiritual growth and to give his life a lot more bright colors and positive emotions.
What it develops?  Catching things you love, the person primarily satisfies a crucial from the point

Слайд 6How to find a hobby?
Not all at once find favorite hobby,

someone for years trying to find their true thing, despair, and continues to search again. The main thing in this situation, try to remember that you have the abilities and sooner or later, you're sure to find something that suits you and it will change your life forever.

How to find a hobby?Not all at once find favorite hobby, someone for years trying to find

Слайд 7Учитель спрашивает: What is hobbies.
Ученики отвечают.
Затем учитель просит учащихся

задать вопросы друг другу.
Ask at each other about your hobbies.
What is your hobby? Have you got a hobby? My hobby is …
5.Развитие навыков монологической речи. Now we`ll listen to your stories about your hobbies.
(Несколько учеников рассказывают о своих хобби: Reading sports, collecting stamps, watching cartoons) 6.Физкультминутка.
Now let`s have a short rest.
Stand up, hands up. Hands down, hands on the hips, turn right, turn left, sit down please.


Учитель спрашивает: What is hobbies.  Ученики отвечают.Затем учитель просит учащихся задать вопросы друг другу.Ask at each

Слайд 87. Тренировка употреблении грамматических структур: much, many, little, a little, few,

a few, a lot of.
Today we’ll remember the words: much, many …- and the using of them in our speech.
(Ученики рассказывают об употреблении этих слов)
Choose the right word.
(Ученики выбирают нужные слова в предложениях с экрана) Choose the right word.
1) There are (much, many) apples on the table.
2) I have (a lot of, much) friends.
3) Has he got (a lot of, many) pencils?
4) There is not (much, many) milk in the glass.
5) They bought (a little, a few) sweets yesterday.
6) I have (много) exercises to write.
7) There are not (много) pens on the table.
8) We have got (мало) salt.
9) He has (немного) time to play with her.
10) There are (немного) books in his bag.
7. Тренировка употреблении грамматических структур: much, many, little, a little, few, a few, a lot of.Today we’ll

Слайд 98.Работа с материалами учебника.
 
Open your books on page…ex…
9.Разгадывание слов в кроссворде.
Now

a crossword. Enjoy English. The subject is «Hobby» Completed it please.
10. Подведение итогов урока
You’ve done so much today.
Thank you for your good work.
Учитель оценивает работу учеников.  
8.Работа с материалами учебника. Open your books on page…ex…9.Разгадывание слов в кроссворде.Now a crossword. Enjoy English. The subject

Слайд 1010. Подведение итогов урока
You’ve done so much today.
Thank you for your

good work.
Учитель оценивает работу учеников.

10. Подведение итогов урокаYou’ve done so much today.Thank you for your good work.Учитель оценивает работу учеников.

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть