Презентация, доклад на тему Асан қайғы –көшпенді елдің философы

Сабақтың мақсаты: а)ХV ғасырдағы тарихи жағдай, Асан қайғының өміріне тоқталу және жыраудың ой-толғауларындағы философиялық ойларының мән-мағынасын ашу;ә) оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал жасау, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту;б)туған елді, атамекенді, қоршаған орта мен табиғатты сүюге

Слайд 1
9- сынып
Әдебиет
Сабақтың тақырыбы:
“Асан қайғы – көшпенділер философы”

Пән мұғалімі
Оспанова Меруерт
Муратканкызы









9- сыныпӘдебиетСабақтың тақырыбы:“Асан қайғы – көшпенділер философы”Пән мұғаліміОспанова Меруерт Муратканкызы

Слайд 2
Сабақтың мақсаты:
а)ХV ғасырдағы тарихи жағдай, Асан қайғының өміріне тоқталу

және жыраудың ой-толғауларындағы философиялық ойларының мән-мағынасын ашу;
ә) оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал жасау, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту;
б)туған елді, атамекенді, қоршаған орта мен табиғатты сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты: а)ХV ғасырдағы тарихи жағдай, Асан қайғының өміріне тоқталу және жыраудың ой-толғауларындағы философиялық ойларының мән-мағынасын

Слайд 4Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
ІІ. Жаңа сабақ
Сабақ мақсатын айту.

Сабақтың барысы:І. ҰйымдастыруІІ. Жаңа сабақСабақ мақсатын айту.

Слайд 5Қазақ халқының ұлт болып қалыптасуымен бірге көшпенділер әдебиеті, яғни жыраулар поэзиясы

дүниеге келді. Жыраулар поэзиясы несімен құнды? Халқымыздың басынан кешірген тарихи оқиғаларды, қилы-қилы заманды, оның басына түскен ауыртпалықты жырлауында емес, елдің саяси- әлеуметтік дүниетанымын, ой-санасын көркем тілмен көрсете білуінде. Сондықтан да Ш.Уалиханов жыраудың ой-толғанысының тереңдігін бағалап, «Даланың ұлы философы» деп таныған.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Асан қайғы – көшпенді елдің философы» деп аталады. Ғасырлар тұңғиығынан өтіп, ұрпақтан-ұрпаққа жеткен бағалы еңбектерін ел аузынан жинап алып, жүйеге түсіру ісіне талпыныс ХІХ ғасырдың үлесіне тиді.Ал оны жинап, зер салу ғалым Ш.Уалихановтың маңдайына жазылған екен. Біз ғалымның берген осы анықтамасының дәлдігін сабақ барысында ашуға талаптанамыз.
Қазақ халқының ұлт болып қалыптасуымен бірге көшпенділер әдебиеті, яғни жыраулар поэзиясы дүниеге келді. Жыраулар поэзиясы несімен құнды?

Слайд 6

- Қайғы, көшпелі, философ деген сөздерді қалай түсінесіңдер?
Сөздердің мағыналары анықталады.
Енді, балалар,

«...Таза мінсіз асыл сөз
Шер толқытса шығады» деп Асан атамыз айтқандай бұл толқытқан шен не еді? Оның асыл сөздерін тудырған қандай мұң еді?
-Жеке басының қайғысы ма?
Асан қайғысы – бүгінгі тіршіліктің, ертеңгі болашақтың қиялын ойлағагдықтан қайғы. Асан мұңы – өмір мен жалпы тіршілік атаулының өзекті мәселелеріне жауап іздеген заман сыншысының мұңы.

- Қайғы, көшпелі, философ деген сөздерді қалай түсінесіңдер?Сөздердің мағыналары анықталады.Енді, балалар, «...Таза мінсіз асыл сөз

Слайд 7


ІІІ. Зерттеу тапсырмасы.

І зерттеуші:Асан қайғының өмірі бойынша зерттеу жұмысы.

ІІ

зерттеуші: “Еділ бол да, Жайық бол” толғауына тоқталу.

ІІІ зерттеуші: Асан атына “қайғы” сөзінің қосылуы туралы зерттеу жұмысы

IV зерттеуші: Асан қайғы туралы аңыздарға тоқталу (Асан қайғының жүріп өткен жерлерін картадан көрсету)
ІІІ. Зерттеу тапсырмасы.  І зерттеуші:Асан қайғының өмірі бойынша зерттеу жұмысы.ІІ зерттеуші: “Еділ бол да, Жайық бол”

Слайд 8

IV. Талдау

Асан қайғының “Бұл заманда не ғаріп” толғауын мәнерлеп, түсіне оқи

отырып, сатылай талдау жүргізу.
IV. ТалдауАсан қайғының “Бұл заманда не ғаріп” толғауын мәнерлеп, түсіне оқи отырып, сатылай талдау жүргізу.

Слайд 9

Тақырыбы: «Не ғаріп?»
Жанр түрі: толғау
Идеясы: әр нәрсенің өз қадірі, өз орны

барын, сол барды бағалай білуі керектігі айтылады.
Тармақ саны: 18
Бунақ саны: 2
Буын саны: 7-8 буын
Ұйқас түрі: шалыс ұйқас
Түсіндірме сөздік:
«ғаріп» -араб сөзінен алынған – мүсәпір;
мүрит – діни лауазымды адамдарға қол тапсырып, соларды дәріптеуші
шәкірт, ізбасар;
азғын – азып-тозған, елге, жолдас-жораға опасыздық жасаған сатқын адам;
пір- діни сөз, қолдап-қорғаушы рух.
Толғаудың негізгі түйіні: әр нәрсенің өз қадірі болса да ер жігіттің өз халқымен, өз жерімен бірлікте болуына тілек қосады.
Тақырыбы: «Не ғаріп?»Жанр түрі: толғауИдеясы: әр нәрсенің өз қадірі, өз орны барын, сол барды бағалай білуі керектігі

Слайд 10

V. Кестемен жұмыс
















V. Кестемен жұмыс

Слайд 11

VІ. Үйге тапсырма:

“Көлде жүрген қоңыр қаз” толғауын жаттау
















VІ. Үйге тапсырма:“Көлде жүрген қоңыр қаз” толғауын жаттау

Что такое shareslide.ru?

Это сайт презентаций, где можно хранить и обмениваться своими презентациями, докладами, проектами, шаблонами в формате PowerPoint с другими пользователями. Мы помогаем школьникам, студентам, учителям, преподавателям хранить и обмениваться учебными материалами.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика

Обратная связь

Email: Нажмите что бы посмотреть